اقدام حوثی‌ها برای حمله به ناو جنگی آمریکایی در دریای سرخ
اقدام حوثی‌ها برای حمله به ناو جنگی آمریکایی در دریای سرخ
ایالات متحده آمریکا و بریتانیا هم‌اکنون در حال بررسی طرح‌هایی برای مقابله و تقویت بازدارندگی در برابر حملات حوثی‌ها هستند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های اسرائیلی شامگاه دوشنبه یازدهم دی از تلاش‌ شبه‌نظامیان حوثی برای حمله به یک ناو جنگی آمریکایی در دریای سرخ خبر دادند.

شبه‌نظامیان حوثی در یمن یکشنبه به کشته شدن ۱۰ نفر از نیروهای خود در حمله نیروهای آمریکا به سه قایق این گروه در دریای سرخ اذعان کردند.

حوثی‌ها در بیانیه‌ای مسئولیت عملیات نظامی که گفته شده طی آن با «موشک‌های دریایی مناسب» کشتی کانتینربر «میرسک هانگزو» (Maersk Hangzhou) در حال حرکت به مقصد اسرائیل در دریای سرخ هدف گرفته شده است را بر عهده گرفتند.

در این بیانیه آمده بود که این کشتی کانتینربر پس از آن هدف گرفته شد که خدمه آن به پیام‌های هشدار از سوی حوثی‌ها بی‌اعتنایی کرده بودند.

۴ قایق‌ حوثی

به گزارش «فرانس پرس» دو منبع دریانوردی در بندر الحدیده یمن از کشته شدن ۱۰ عضو حوثی‌ها و زخمی شدن دو تن دیگر در حمله آمریکا به قایق‌هایی که کشتی کانتینربر را در دریای سرخ هدف گرفته بودند، خبر دادند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که قایق‌های متعلق به حوثی‌ها به این کشتی تجاری حمله و همچنین به سوی بالگردهای متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده در دریای سرخ آتش گشودند.

بنا به بیانیه «سنتکام» بالگردهای نیروی دریایی آمریکا در پاسخ به پیام درخواست کمک از سوی این کشتی برای محافظت از آن وارد عمل شده بودند که توسط ۴ قایق حوثی‌ها به سوی آن‌ها شلیک شد.

در این بیانیه گفته شده که بالگردهای نظامی آمریکا در چارچوب دفاع از خود به منبع آتش پاسخ داده و ۳ قایق از چهار قایق حوثی‌ها را غرق کرد که در پی کشته شدن خدمه این ۳ قایق، قایق چهار از این منطقه دریایی گریخت.

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا و بریتانیا هم‌اکنون در حال بررسی طرح‌هایی برای مقابله و تقویت بازدارندگی در برابر حملات حوثی‌ها هستند.

آمریکا شبکه ایرانی تامین‌کننده مالی حملات حوثی‌ها در دریای سرخ را تحریم کرد

تحریم‌های جدید ایالات متحده یک فرد و ۳ نهاد تسهیل‌کننده پشتیبانی مالی ایران از حملات حوثی‌ها در دریای سرخ را شامل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه یک شبکه ایرانی تامین‌‌کننده مالی حملات حوثی‌ها در دریای سرخ اعمال کرد.

خزانه‌داری ایالات متحده پنج‌شنبه هفتم دی در بیانیه‌ای اعلام کرد یک فرد و ۳ نهاد که پشتیبانی مالی ایران از حوثی‌ها در یمن برای انجام حملات در دریای سرخ را تسهیل می‌کنند را هدف تحریم‌‌های خود قرار داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده در تازه‌ترین واکنش خود به حملات حوثی‌ها به کشتیرانی در دریای سرخ، تحریم‌هایی را علیه یک فرد و ۳ شرکت صرافی که متهم به تسهیل حواله کردن پشتیبانی مالی ایران به گروه‌ شبه‌نظامی حوثی در یمن هستند، اعمال می‌کند.

در بیانیه وزارت خزانه آمریکا مقر این شرکت‌های صرافی تحریم شده در ترکیه و یمن اعلام شده است.

برایان نیلسون، دستیار وزارت خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه گفت «تحریم‌های امروز با تاکید بر عزم ما برای جلوگیری از انجام حواله‌های مالی غیرقانونی به حوثی‌ها که به حملات خطرناک خود علیه کشتیرانی بین‌المللی ادامه می‌دهند و با اقدامات بی‌ثبات‌کننده خود به‌طور گسترده‌ای امنیت منطقه را به مخاطره می‌اندازند، اعمال می‌شود».

ارتش آمریکا سه کشتی حوثی‌ها به همراه سرنشنینان‌شان را منهدم کرد

هلیکوپترهای نیروی دریایی آمریکا سه کشتی حوثی‌های یمن را که به روی آنها آتش گشوده بودند به همراه سرنشینان‌شان منهدم کردند. فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) در بیانیه‌ای اعلام کرد که هلیکوپترهای نیروی دریایی آمریکا در منطقه به کمک یک کشتی تجاری شرکت دانمارکی “مرسک” شتافته بودند که پرچم سنگاپور را حمل می‌کرد و هدف یک موشک بالستیکی حوثی‌ها قرار گرفته بود.

"یواس‌اس نیتز" ناوشکن نیروی دریایی آمریکا در آب های خلیج فارس و دریای سرخ
“یواس‌اس نیتز” ناوشکن نیروی دریایی آمریکا در آب های خلیج فارس و دریای سرخ © .
تبلیغ بازرگانی

ارتش آمریکا سپس تصریح کرده است که کشتی‌های شبه نظامیان حوثی‌ها به روی هلیکوپترهای آمریکایی آتش گشودند و آنها را ناچار کردند که در دفاع از خود سه کشتی آنها را به همراه سرنشینان‌شان منهدم سازند. سنتکام در بیانیه خود تصریح کرده است که کشتی چهارم حوثی پیشتر از منطقه گریخته بود.

شرکت دانمارکی “مرسک” گفته است که به مدت چهل و هشت ساعت عبور کشتی‌های تجاری خود را از تنگۀ باب‌المندب در دریای سرخ متوقف می کند.

ساعاتی پیشتر فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی خبر داده بود که یک ناوشکن این کشور در آب‌های خاورمیانه دو موشک بالستیکی حوثی‌ها را که از حمایت ایران برخوردارند ساقط کرده است. به گفتۀ سنتکام، حوثی‌ها پیشتر یک کشتی تجاری دانمارکی را هدف موشک‌های خود قرار داده بودند و متعاقب این حمله کشتی شرکت دانمارکی “مرسک” از ناوهای آمریکایی در منطقه تقاضای کمک کرده بود. ارتش آمریکا تصریح کرده است که موشک‌ها از خاک یمن و از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها پرتاب شده بودند.

در پی حملۀ هفتم اکتبر گذشته حماس به اسرائیل و آغاز جنگ در غزه میان این دو، حوثی‌های یمن کشتی های تجاری در دریای سرخ را به این بهانه که متعلق به اسرائیل هستند و در همبستگی با سازمان حماس هدف حملات موشکی خود قرار می‌دهند.

ناوهای آمریکایی دو موشک بالستیکی حوثی‌های یمن را ساقط کردند

فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی خبر داد که یک ناوشکن این کشور در آب‌های خاورمیانه دو موشک بالستیکی حوثی‌ها را که از حمایت ایران برخوردارند ساقط کرد.

ناو آمریکایی اینوینسیبل مجهز به رادار بسیار قوی، برای ردگیری موشک های بالیستیک است
ناو آمریکایی اینوینسیبل مجهز به رادار بسیار قوی، برای ردگیری موشک های بالیستیک است Sputnik
تبلیغ بازرگانی

به گفتۀ سنتکام، حوثی‌ها پیشتر یک کشتی تجاری دانمارکی را هدف موشک‌های خود قرار داده بودند و متعاقب این حمله کشتی دانمارکی از ناوهای آمریکایی در منطقه تقاضای کمک کرده بود. ارتش آمریکا تصریح کرده است که موشک‌ها از خاک یمن و از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها پرتاب شده بودند. در پی حملۀ هفتم اکتبر گذشته حماس به اسرائیل و آغاز جنگ در غزه میان این دو، حوثی‌های یمن کشتی های تجاری در دریای سرخ را به این بهانه که متعلق به اسرائیل هستند و در همبستگی با سازمان حماس هدف حملات موشکی خود قرار می‌دهند.

آمریکا: شورشیان حوثی به سمت یک نفتکش در دریای سرخ موشک شلیک کردند

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که شورشیان حوثی به سمت یک نفتکش در نزدیکی تنگه کلیدی باب المندب در دریای سرخ دو موشک شلیک کردند.

آمریکا: شورشیان حوثی به سمت یک نفتکش در دریای سرخ موشک شلیک کردند.
آمریکا: شورشیان حوثی به سمت یک نفتکش در دریای سرخ موشک شلیک کردند. Google map
تبلیغ بازرگانی

به گزارش آسوشیتدپرس، این مقام آمریکایی گفت که دو موشکی که روز چهارشنبه سیزدهم نوامبر، از قلمرو تحت کنترل حوثی‌های یمن به سوی یک نفتکش تجاری در نزدیکی تنگه کلیدی باب المندب شلیک شد، به هدف برخورد نکرد.

وی همچنین افزود که یک کشتی جنگی آمریکایی یک پهپاد شورشیان حوثی‌‌ تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران را که به سمت آن‌ها پرواز می‌کرد، هدف قرار داد و سرنگون کرد.

گفتنی است که از زمان تشدید جنگ میان اسرائیل و حماس، حوثی‌های یمن بارها نفتکش‌هایی که از تنگه کلیدی باب المندب عبور می‌کنند را هدف قرار داده‌اند.آمریکا حمله پهپادی و موشکی حوثی‌ها در دریای سرخ را خنثی کرد

  • نویسنده : قی.آن خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة / rfi