اوکراین 56 حمله علیه منطقه بلگورود روسیه انجام داد؛
اوکراین 56 حمله علیه منطقه بلگورود روسیه انجام داد؛
اوکراین 56 حمله علیه منطقه بلگورود روسیه انجام داد؛ مسکو با حملات موشکی پاسخ داد مقامات کی‌یف اعلام کردند روسیه در طول شب 40 موشک و پهپاد به مناطق مختلف اوکراین پرتاب کرد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود روسیه، شنبه 23 دی، اعلام کرد که نیروهای اوکراینی طی 24 ساعت گذشته، شهرهای این منطقه را هدف 56 مورد حمله توپخانه، خمپاره‌انداز و حملات پهپادی قرار دادند.
گلادکوف در کانال تلگرامی خود گفت: «شهر گورا پودول با توپخانه بمباران شد که خسارات جانی برجای نگذاشت و خط برق آسیب دید که بلافاصله تعمیر شد و برق به مدار بازگشت».

در مقابل، نیروی هوایی اوکراین با بیان اینکه اوکراین در ساعات اولیه صبح روز شنبه مورد حمله موشکی شدید روسیه قرار گرفت، افزود که مسکو برخی از موشک‌های مافوق صوت خود را پرتاب کرده است.

مقامات کی‌یف اعلام کردند روسیه در طول شب 40 موشک و پهپاد به مناطق مختلف اوکراین پرتاب کرد که موشک‌ها در پنج منطقه رهگیری و سرنگون شد.

این در حالی است که به گفته فرماندار بلگورود روسیه، نیروهای اوکراینی، شهر کوزینکا در منطقه گریوورون را با 6 پهپاد انتحاری هدف قرار دادند که خسارات جانی برجای نگذاشت ولی 5 خودروی غیرنظامی آسیب دید و بمب پرتاب‌شده از پهپاد بر روی شهر بوروز، خنثی شد.
به گفته او، شهر اوستینکا نیز هدف 3 گلوله توپ قرار گرفت و پهپادها شهرک‌های سولنتسوفکا، شچتینوفکا و گوراولوفکا را بمباران کردند. دو پهپاد نیز گوراولوفکا را هدف قرار دادند، بدون این که خسارت جانی و مادی برجای بماند.
طبق گفته فرماندار بلگورود، دو شهرک نوایا تاولژانکا و پالکی به ترتیب هدف دو گلوله خمپاره قرار گرفتند. 7 و 5 خمپاره نیز بهدترتیب به شهرهای کراسنوئه و موروم اصابت کرد و پهپاد انتحاری در موروم سرنگون شد بدون این که خسارات جانی یا مادی به‌بار آید.

با این حال، نیروی هوایی اوکراین هشدار داد که روسیه موشک‌های کینژال پرتاب کرده که رهگیری آنها بسیار دشوار است زیرا سرعتشان چندین برابر سرعت صوت است.

پلیس اوکراین نیز در شمال منطقه چرنیهیف عکسی از یک دهانه بزرگ ایجاد شده توسط یک موشک سرنگون شده منتشر کرد

اوکراین از سرنگونی موشک‌های هایپرسونیک «کینژال» روسیه خبر داد

این موشک‌ها از جنگنده‌های «میگ 31 » روسیه پرتاب می‌شوند و سرعت آن، پنج ماخ (5 برابر سرعت صوت) یعنی بیش از شش هزار کیلومتر در ساعت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اوکراین شامگاه جمعه 15 دی، با انتشار تصاویری از موشک هایپرسونیک روسی «کینژال»، تاکید کرد که ده عدد از این موشک‌ها را در جریان حملات سنگین سه‌شنبه، با استفاده از سامانه پدافند هوایی آمریکایی «پاتریوت» سرنگون کرده است.
سازمان وضعیت‌های اضطراری اوکراین، تصاویری را در کانال تلگرامی خود منتشر کرد که جرثقیلی را در حال بیرون کشیدن بقایای موشک از زمین نشان می‌داد.
این نهاد دولتی اعلام کرد: «تیم‌های امدادی در کی‌یف، کلاهک موشک هواپرتاب هایپر سونیک کینژال شلیک‌شده توسط دشمن را خنثی کردند.»
این در حالی است که «فرانس‌پرس» نتوانست بلافاصله درستی اظهارات اوکراین را تائید کند.
اوکراین سه‌شنبه گذشته نیز اعلام کرد که ده موشک «کینژال» پرتاب شده توسط روسیه را در جریان یک سری حملات سنگین به شهرهای اوکراین که منجر به کشته شدن شش نفر شد، سرنگون کرده است.
اوکراین پیشتر در مه و ژوئن 2023 اعلام کرده بود که به مدد سیستم دفاع هوایی گران‌قیمت و کارآمد «پاتریوت»، شماری از موشک‌های روسی «کینژال» را سرنگون کرده است.
این موشک‌ها از جنگنده‌های «میگ 31 » روسیه پرتاب می‌شوند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در سال 2018 آنها را «شکست‌ناپذیر» توصیف کرده بود. سرعت موشک «کینژال»، پنج ماخ (5 برابر سرعت صوت) یعنی بیش از شش هزار کیلومتر در ساعت است.
به‌گفته وزارت دفاع بریتانیا، مسکو از این موشک‌ها برای «هدف‌قراردادن اهداف بسیار مهم و حفاظت‌شده»، استفاده می‌کند.

کی‌یف: روسیه در روز سال نو 90 بار به اوکراین حمله پهپادی کرد

پوتین گفته کرملین خواستار پایان هرچه سریع‌تر جنگ است، اما فقط در صورتی که «شرایط مطلوب مسکو» رعایت شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «گاردین» گزارش داد که روسیه به انتقام حمله اوکراین به شهر بلگورود در جنوب این کشور، در روز سال نو یعنی اول ژانویه 2024، با استفاده از پهپادهای «شاهد» ساخت ایران 90 بار به اوکراین حمله کرد.

کی‌یف گفت که 87 فروند از هواپیماهای بدون سرنشین روسی را رهگیری و سرنگون کرده است، اما آوار حاصل از یکی از پهپادهای ساقط شده در شهر بندری اودسا منجر به کشته شدن یک پسر 15 ساله و مجروح شدن هفت نفر شده است. آوار همچنین باعث چند مورد آتش‌سوزی شده است.

در شهر غربی لویو، حملات روسیه به شدت به یک موزه آسیب رساند. ساختمان‌های دانشگاهی در شهر دوبلیانی نیز آسیب دیدند، اگرچه هیچ مرگ و میری گزارش نشده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان دیدار روز سال نوی خود از یک بیمارستان نظامی، متعهد شد که حملات به اوکراین را افزایش دهد. او در گفت‌وگو با سربازان روسی، حمله اوکراین به بلگورود را محکوم کرد. مقامات این شهر گفته‌اند که در اثر حمله اوکراین، 25 نفر شامل پنج کودک کشته شدند.

پوتین گفت: «می‌خواهند ما را مرعوب كنند و در كشور ما بی‌اعتمادی ایجاد كنند. ما حملات علیه آنها را تشدید خواهیم کرد. هیچ جنایتی علیه جمعیت غیرنظامی ما بی‌مجازات نخواهد ماند.»

یک منبع امنیتی اوکراین گفته که حملات پهپادی روز شنبه به بلگورود علیه اهداف غیرنظامی نبوده است، و کشته شدن غیرنظامیان ناشی از سقوط قطعاتی از پهپادهای اوکراینی است که پدافند هوایی روسیه آنها را ساقط کرده است.

به گفته گاردین، پوتین در اظهارات خود خطاب به سربازان روسی گفت كه به نظر وی روسیه «ابتكار استراتژیک» در جنگ را در دست دارد، و افزود کرملین خواستار پایان هرچه سریع‌تر جنگ است، اما فقط در صورتی که «شرایط مطلوب مسکو» رعایت شود.

زخمی‌شدن 11 نفر در پی بمباران روسیه به هتلی در خارکیف

شهردار خارکیف: این حمله با دو موشک صورت گرفت که خساراتی به ساختمان‌های مسکونی اطراف وارد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته ایگور ترخوف، شهردار خارکیف، در نتیجه حمله موشکی روسیه، شامگاه چهارشنبه 20 دی به یک هتل در شهر خارکیف شمال شرقی اوکراین، 11 نفر از جمله چند خبرنگار ترکیه‌ای زخمی شدند.

شهردار خارکیف در تلگرام نوشت: «حال یکی از مجروحان وخیم است» و بدون اینکه به تعداد آن‌ها اشاره کند، افزود: «چند تن از قربانیان ترکیه‌ای هستند.»

پلیس گفت، یکی از مجروحان خبرنگاری است که برای رسانه‌های خارجی فعالیت داشته است.

به گفته شهردار، این حمله با دو موشک صورت گرفته که خساراتی به ساختمان‌های مسکونی اطراف وارد کرده است.

اولگ سینیگوبوف، رئیس اداره نظامی منطقه‌ای خارکیف در تلگرام نوشت، دو موشک از نوع «اس 300» حدود ساعت 10 و 30 دقیقه به وقت محلی، به هتلی در منطقه کیفسکی که 30 غیرنظامی در آن بودند، برخورد کرد.

او افزود، 9 تن از 11 مجروح به بیمارستان منتقل و دو مجروح از بیمارستان مرخص شدند.

سینیگوبوف توضیح داد، که چهار تن از مجروحان 31 تا 37 ساله و مرد هستند و حال یک مجروح 35 ساله وخیم است و هفت زن 23 تا 71 ساله در مجروحان این حمله هستند.

خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین است که حدود 30 کیلومتری مرز روسیه قرار دارد و بارهای مورد حملات موشکی قرار گرفته است.

تهدید مسکو علیه کی‌یف در پی حمله اوکراین به بلگورود

مسکو ارتش کی‌یف را به انجام حمله به بلگورود که در آن 21 نفر از جمله دو کودک کشته شدند، متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسکو شامگاه شنبه، 9 دی تهدید کرد که به حمله اوکراین به بلگورود، واقع در مجاورت مرز با اوکراین، که به کشته شدن حداقل 21 نفر منجر شد، پاسخ خواهد داد.
مسکو همچنین تاکید کرد که این حمله اوکراین «بدون مجازات» نخواهد ماند.

مقام‌های مسکو ارتش اوکراین را به انجام حمله به بلگورود متهم کردند. حمله‌ پهپادی که به کشته شدن 21 نفر از جمله دو کودک و زخمی شدن حداقل 111 نفر دیگر منجر شد.

آمار اولیه قربانیان این حمله پهپادی اوکراین 14 کشته و 108 زخمی بود.

به گفته مقامات اوکراینی، این حمله یک روز پس از حملات خشونت آمیز روسیه به اوکراین انجام می‌شود که به گفته آنها 40 اوکراینی در آن کشته و ده‌ها تن زخمی برجای گذاشت.

در جریان نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک، مسکو روز شنبه اوکراین را به ارتکاب یک «اقدام عمدی تروریستی» و استفاده از مهمات خوشه‌ای برای حمله به «بلگورود» متهم کرد.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، کی یف را به هدف قرار دادن یک مرکز ورزشی، یک پیست اسکیت روی یخ و یک دانشگاه متهم کرد.

او گفت: «حمله اوکراین کورکورانه و عمدی علیه یک هدف غیرنظامی بوده است.

تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، اتومبیل‌های در آتش، ساختمان‌هایی با شیشه‌های شکسته و ستون‌هایی از دود سیاه را نشان می‌دهد.

اوکراین به طور مکرر حملاتی را در روسیه انجام می‌دهد، به ویژه در مناطق مجاور مرزهای این کشور، اما تعداد کشته‌های این حملات اغلب کم است.

در همین حال وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، حمله خونین به شهر بلگورود بی مجازات نخواهد ماند».

این وزارت روسی تأکید کرد که پدافند این کشور توانست دو موشک و اغلب راکت‌‌های شلیک شده به شهر بلگورود را رهگیری کند که از تلفات لاشه‌های زیاد موشک‌های متلاشی شده جلوگیری کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از حمله ارتش اوکراین به مناطق مسکونی در بلگورود مطلع شده است.

کی‌یف هنوز به اتهامات روسیه پاسخی نداده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری‌های روسی گفت که مسئولیت این حملات حمله به عهده بریتانیا و ایالات متحده است که رژیم کی‌یف را به انجام اقدامات تروریستی تشویق می‌کنند».

پاسخ محکم

پیوتر تولستوی، معاون رئیس مجلس دومای خواستار دادن پاسخ «محکم» به اوکراین شد او این گونه حملات را دلیلی بر عدم تمایل اوکراین به گفت‌وگو دانست.

به گفته الکساندر بوگوماز، فرماندار منطقه بریانسک در مرز اوکراین، روستاهای کیستر و پورچوو نیز در معرض حملات پهپادی و گلوله باران توپخانه و راکت اوکراینی قرار گرفتند که این حملات به مرگ کودکی متولد سال 2014 شد.

به دنیس پوشیلین، مسئول منطقه دونتسک که در شرق اوکراین واقع شده و تحت کنترل مسکو است، در حملات ارتش اوکراین یک نفر کشته و ده نفر دیگر زخمی شدند.

ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی قرار است روز یکشنبه به مناسبت سال نو میلادی سخنرانی کنند.

اجساد زیر آوار

اوکراین پس از حملات خشونت آمیز روسیه در روز جمعه به تعدادی از شهرهای این کشور، از جمله کی‌یف، هنوز هم به شمارش تعداد قربانیان خود ادامه داد.

مجموعه‌ای از حملات روسیه ساختمان‌ها، بخش زایمان، یک مرکز خرید و زیرساخت‌های صنعتی و نظامی را هدف قرار دادند.

اوکراینی‌ها می‌گویند این حملات روسیه از جمله خشونت‌آمیزترین حملات از آغاز جنگ نزدیک به دو سال پیش به شمار می‌رفتند.

زلنسکی روز شنبه گفت: «تاکنون متأسفانه 39 کشته در سراسر کشور داشتیم».

او افزود که حدود 100 نفر زخمی شده و یک قربانی دیگر زیر آوار در کی‌یف پیدا شد و در نهایت تعداد قربانیان به 40 نفر رسید.

به گفته مقامات محلی، تنها در کی‌یف، حداقل 17 نفر در روز جمعه کشته شدند.

سرگئی پوپکو، رئیس اداره نظامی پایتخت، عصر شنبه با بیان اینکه عملیات جستجو ادامه دارد، افزود: «این یک فاجعه بزرگ برای شهر ما است. اول ژانویه در کی‌یف روز عزا خواهد بود».

بازیابی اجساد از زیر آوار روز شنبه در کی‌یف ادامه یافت، جایی که تعداد حملات خونین در ماه های اخیر کاهش یافته است.

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف روز شنبه گفت که این حمله بیشترین خسارات غیرنظامی را داشته است و روز اول ژانویه را «روز عزای عمومی» اعلام کرد.

یوری ایگنات سخنگوی نیروی هوایی نیز تاکید کرد که این بزرگترین حمله موشکی طی درگیری‌ها از زمان آغاز جنگ تا حالا بوده است.

تبادل ۲۴۸ سرباز روسیه و ۲۰۰ سرباز اوکراین با میانجی گری امارات

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة