ایران: طالبان ۲۵ سال پیش با حمله به سرقنسولگری ایران جنایت آفریدند
ایران: طالبان ۲۵ سال پیش با حمله به سرقنسولگری ایران جنایت آفریدند
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران هم‌زمان با ۲۵مین سال‌روز کُشته‌شدن ۸دیپلمات و یک خبرنگار ایرانی در قونسلگری این کشور در مزارشریف توسط طالبان، گفته که این گروه در سال ۱۳۷۷ جنایت آفریدند.

حسین امیرعبداللهیان در توییتی با نشر اسم‌های دیپلمات‌ها و یک خبرنگار کُشته‌شده‌‌ی ایران از سوی طالبان در دور اول حاکمیت این گروه در افغانستان و حمله به قونسلگری این کشور در مزارشریف گفته است: «۱۷‌مرداد ‌۱۳۷۷ طالبان به سرقنسولگری ایران در مزار شریف حمله کرد و جنایت آفریدند.»

از سوی هم وزارت خارجه ایران خواستار شناسایی عاملان حمله به قنسولگری‌اش شده است.

در ماه اسد سال ۱۳۷۷ با ورود طالبان به قنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف ۸ دیپلومات و یک خبرنگار ایرانی تیرباران شدند‌. طالبان اما هیچ‌گاه مسوولیت قتل این دیپلومات‌ها را به عهده نگرفته است.

با این‌ همه و با گذشت ۲۵ سال از این رویداد، پس از تسلط مجدد طالبان،‌ ایران روابط سیاسی و اقتصادی نزدیکی با طالبان برقرار کرده است و سفارت خراسان آریا  در تهران را به این گروه واگذار کرده است.

ستار شناسایی عاملان شد

هم‌زمان با بیست‌وپنجمین سال‌روز کُشته‌شدن هشت دیپلمات و یک خبرنگار ایرانی در قونسلگری این کشور در شهر مزارشریف توسط طالبان، این کشور خواستار شناسایی عاملان حمله به قنسولگری‌اش در مزارشریف شد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در خبرنامه‌ای‎ گفته است که ۲۵ سال پیش از امروز در پی ورود نیروهای طالبان به شهر مزارشریف، بر خلاف تعهدات اخلاقی، انسانی و بین‌المللی، سرقنسولگری جمهوری اسلامی ایران مورد حمله واقع شده و دیپلمات‌ها و یک خبرنگار ایران کُشته شدند.

جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر روشن‌سازی ابعاد مختلف این حمله تأکید کرده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نگاشته: «بر ضرورت روشن‌شدن ابعاد حادثه به‌عنوان مطالبه‌ای قطعی تأکید می‌‌کنیم.»

در خبرنامه این وزارت هم‌چنان بار دیگر آمده است که تشکیل حکومت فراگیر در خراسان آریا می‌تواند راه‌‌گشای به سمت توسعه، پیش‌رفت و آبادانی این کشور شود.

در ماه اسد سال ۱۳۷۷ با ورود طالبان به قنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف ۸ دیپلومات و یک خبرنگار ایرانی تیرباران شدند‌. طالبان اما هیچ‌گاه مسوولیت قتل این دیپلومات‌ها را به عهده نگرفته استشدند‌. طالبان اما هیچ‌گاه مسوولیت قتل این دیپلومات‌ها را به عهده نگرفته است.

با این‌ همه پس از تسلط مجدد طالبان،‌ ایران روابط سیاسی و اقتصادی نزدیکی با طالبان برقرار کرده است و سفارت خراسان آریا  در تهران را به این گروه واگذار کرده است؛ اما در ماه‌های پسین روابط ایران و طالبان بر سر حق‌آبه‌ی این کشور از رود هیرمند به تیرگی کشیده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : آماج