بریتانیا از رهگیری و انهدام «۲۰ موشک»  حوثی در دریای سرخ خبر دادند
بریتانیا از رهگیری و انهدام «۲۰ موشک»  حوثی در دریای سرخ خبر دادند
به گفته وزارت دفاع بریتانیا، نیروهای دریایی این کشور و ایالات متحده، بزرگ‌ترین حمله‌ از سوی شورشیان حوثی یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ را دفع کرده‌اند. در همین خصوص و به گفته نیروهای نظامی ایالات متحده، حوثی‌ها که از سوی ایران حمایت می‌شوند، شب گذشته ۱۸ پهپاد و سه موشک را در این منطقه شلیک کردند.

براساس گزارش نیروهای نظامی آمریکا، جت‌های جنگنده و چهار کشتی نظامی مستقر در منطقه این پهپهاد‌ها و موشکها را رهگیری و منهدم کردند. در بیانیه ارتش آمریکا آمده است که این حملات خسارات جانی و مالی به دنبال نداشته است.

حوثی‌ها تاکنون درباره این حملات واکنشی نشان نداده‌اند، اما در گذشته و در واکنش به جنگ اسرائیل-غزه به کشتی‌های تجاری در حال عبور از این منطقه مهم دریایی حمله کرده اند. حوثی‌ها می‌گویند کشتی‌هایی که به آنها حمله کرده‌اند با اسراییل مرتبط هستند؛ ادعایی که اغلب نادرست است.

حوثی‌های مورد حمایت ایران گفته‌اند تا زمانی که اسرائیل اجازه ارسال کامل کمک‌های بشردوستانه به غزه را ندهد، حملات به دریای سرخ ادامه خواهد داشت.

همزمان گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، تاکید کرده است که وی «به هیچ وجه تردید ندارد» که ایران پشت حملات حوثی‌های یمن به کشتیرانی در دریای سرخ است.

آقای شاپس گفت که «ایران در پشت این حملات نفوذ بسیار زیادی دارد».

کشورهای غربی تاکنون از حمله به اهدافی در شمال‌غرب یمن که تحت کنترل شورشیان است، خودداری کرده‌اند اما گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا همچنین هشدار داد که اگر حملات ادامه پیدا کند «حوثی‌ها مسئول عواقب» آن هستند.

او افزود: «ما اقدامات لازم را برای حفاظت از جان‌ افراد بی‌گناه و اقتصاد جهانی را انجام خواهیم داد.»

دریای سرخ

پیش از این دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، درباره ادامه حملات شورشیان حوثی یمن به کشتی های عبوری از دریای سرخ هشدار داده بود.

اخیرا رسانه‌های ایران به نقل از مقامات این کشور گزارش دادند که نماینده تهران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرده که ایران هیچ نقشی در حملات صورت گرفته به کشتی های باری در دریای سرخ ندارد.

آمریکا گفته است که حمله‌ شب گذشته (سه‌شنبه)، بیست و ششمین حمله از این دست از ۱۹ نوامبر تاکنون بوده است.

ایالات متحده، بریتانیا و ۱۰ کشور دیگر – از جمله آلمان، ایتالیا، استرالیا و ژاپن – به حوثی‌ها هشدار داده‌اند که حملات را فوراً متوقف کنند. به گفته این کشورها این حملات غیرقانونی و «تهدید مستقیمی برای آزادی ناوبری» در این گذرگاه آبی حیاتی است، گذرگاهی که تقریباً ۱۵٪ از تجارت جهانی از طریق آن انجام می‌شود.

اهمیت دریای سرخ برکسی پوشیده نیست؛ اخلال در این مسیر بدین معناست که کشتی‌های باربری به جای مسیر بسیار کوتاهتر موجود باید کل قاره عظیم آفریقا را در زمانی نزدیک به دو هفته دور بزنند؛ اتفاقی که می‌توند اشک اقتصاد جهان را در بیاورد و به نام باب المندب (به معنای دروازه اشک) وجه تسمیه معناداری ببخشد.

مسیر دریانوردی بدون گذر کردن از دریای سرخ

حوثی‌ها سعی کردند بقایای پهپاد ساقط شده را «جمع کنند»؛ انتقاد جمهوری‌خواهان از بایدن

عکس آرشیوی از یک پهپاد نظامی «ام کیو ۹» آمریکایی در نوادا

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، عکس آرشیوی از یک پهپاد نظامی «ام کیو ۹» آمریکایی در نوادا

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز پنجشنبه گفته است که شورشیان حوثی‌ سعی کرده‌اند بقایای یک پهپاد ام کیو-۹ آمریکایی که در آب‌های نزدیک یمن ساقط شد را جمع کنند.

شورشیان حوثی یمن روز چهارشنبه یک پهپاد ام کیو-۹ آمریکا – که ارزش آن ۳۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود – را با موشک سرنگون کردند. آنها همچنین ویدئویی از برخورد موشک به یک پهپاد را منتشر کردند.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون، گفت: «می‌دانیم که تلاشی از طرف حوثی‌ها برای جمع‌آوری بقایای ام کیو-۹ صورت گرفته اما بعید است که چیز مهمی پیدا کنند.»

او افزود که آمریکا هنوز برای بازیابی بقایای این پهپاد تلاش نکرده است.

چهارشنبه روز پرتنشی میان آمریکا و نیروهای نزدیک به ایران در منطقه بود

در این روز دو جنگنده آمریکایی تاسیساتی که گفته شد «مورد استفاده سپاه پاسداران» در شرق سوریه بوده را هدف گرفتند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، پنجشنبه به خبرنگاران گفت که آمریکا در صورت لزوم باز هم مراکز مرتبط با ایران و گروه‌های وابسته به آن را هدف خواهد گرفت.

حمله روز چهارشنبه آمریکا در پی یک رشته حملات به نیروهای آمریکایی و ائتلاف ضدداعش در سوریه و عراق انجام شد. این دومین حمله آمریکا از روز ۲۶ اکتبر به اهدافی در شرق سوریه بود.

روزنامه گاردین به نقل از رصدخانه حقوق بشر سوریه در بریتانیا گزارش داد که در حمله آمریکا «نه عضو یک گروه تحت حمایت ایران کشته شدند.»

پنتاگون در تازه‌ترین آماری که روز پنجشنبه منتشر کرد گفت که از روز ۱۷ اکتبر تا ۹ نوامبر نیروهای آمریکایی و ائتلافی ۴۶ بار هدف قرار گرفته‌اند. ۲۴ مورد از این حملات پهپادی یا موشکی در عراق و ۲۲ مورد در سوریه بوده است.

پنتاگون گفت که در ۲۴ ساعت اخیر سه پرسنل نظامی آن دچار جراحات خفیف شدند، اما همگی به خدمت بازگشته‌اند. در مجموع ۵۶ نیرو زخمی شده‌اند که شامل ضربه مغزی بوده با این حال همه سربازان به خدمت بازگشتند.

دیوید سترفیلد، فرستاده ویژه آمریکا در امور انساندوستان برای خاورمیانه، روز پنجشنبه گفت نشانه‌ای وجود ندارد که ایران یا گروه‌های تحت حمایت آن در منطقه بخواهند جنگ اسرائیل و حماس را گسترش دهند.

او گفت با این حال ایران و حزب الله لبنان نباید دست به اقدامات تحریک‌آمیز بزنند و مبادله آتش با حزب‌الله در طول مرز اسرائیل و لبنان خطر سوءمحاسبه را افزایش می‌دهد.

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه گفت که یک پهپاد ناشناس به ساختمانی غیرنظامی در شهر جنوبی ایلات – بندری در کنار دریای سرخ – اصابت کرد که باعث خسارات جزئی شد اما گفت که جراحاتی به بار نیاورد.

گزارش می‌شود که‌در هفته‌های اخیر نیروهای حوثی یمن در چند مورد موشک‌ها و پهپادهایی را به سوی اسرائیل شلیک کرده‌اند که عمدتا در آسمان منهدم شده یا به اسرائیل نرسیده است.

ارتش اسرائیل همچنین روز پنجشنبه گفت که در ناحیه دریای سرخ یک موشک پرتاب شده به سوی خاک خود را با سیستم ضدهوایی «ارو» دفع کرد.

انتقاد جمهوری‌خواهان از بایدن

دولت بایدن از زمان حمله حماس به اسرائیل در روز ۷ اکتبر سعی کرده است مانع گسترش جنگ شود.

اما در مناظره چهارشنبه شب جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، چهار نامزد از مواضع دولت بایدن در قبال ایران انتقاد کردند.

تیم اسکات، سناتور از کارولینای جنوبی، گفت: «به پرزیدنت بایدن می‌گویم اگر می خواهید جلو حملات به پرسنل نظامی ما در خاورمیانه که به بیش از چهل مورد رسیده را بگیرید، باید ایران را بزنید. اگر می‌خواهید اثرگذار باشید، نباید فقط در سوریه به انبارها حمله کنید، بلکه باید عملا سر مار را قطع کنید و سر مار در ایران است و نه فقط گروه های نیابتی آن.»

نیکی هیلی، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل و فرماندار سابق کارولینای جنوبی، گفت: «باید به روشنی درک کنیم که بدون ایران حماسی هم وجود نخواهد داشت. بدون ایران حزب اللهی وجود نخواهد داشت. بدون ایران حوثی هایی وجود نخواهند داشت و شبه نظامیانی در سوریه و عراق که سعی دارند مردان و زنان ارتش ما را هدف بگیرند وجود نخواهند داشت.»

«چین درحال خریداری نفت از ایران است. روسیه از آنها پهپاد و موشک می گیرد و یک ائتلاف نامقدس وجود دارد. باید با چشم باز اینها را ببینیم. آخرین کاری که می کنیم این خواهد بود که به اسرائیل بگوییم چه کار کند.»

او جای دیگری گفت: «نباید آنطور که جو بایدن می‌کند مقابله به مثل کنیم. باید زیرساخت‌هایی که از آن برای حملات استفاده می کنند را هدف بگیریم تا آن را تکرار نکنند. ایران به ضربات واکنش نشان می‌دهد. باید بزنید و محکم هم بزنید تا عقب‌نشینی کنند. چیزی که نمی‌خواهیم ذوق زدگی دولت بایدن برای بازگشت به توافق با ایران و دادن شش میلیارد دلار به آنها برای آزادی پنج گروگان است.»

«شما با دشمن و با تروریست‌ها با ترس روبرو نمی‌شوید بلکه با قدرت روبرو می‌شوید. وقتی چنین کردید توجه جهانیان خواهد شد.»

او اضافه کرد: «تنها چیزی که باید انجام دهیم حمایت از آنها برای حذف حماس است. این اسرائیل نیست که به آمریکا نیاز دارد. این آمریکاست که به اسرائیل نیاز دارد. آنها نوک پیکان مبارزه با تروریسم اسلامی هستند و ما باید مطمئن شویم که در این فرآیند پشت آنها را داریم.»

ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، هم گفت که رفتار جو بایدن ایران را به حملات بیشتر تشویق می‌کند: «من خواهم گفت که اگر یک مو از سر یک پرسنل آمریکایی کم شود بهایی جهنمی خواهید پرداخت.»

کریس کریستی فرماندار سابق نیوجرسی گفت: «باید مطمئن شویم که به ادامه منزوی کردن ایران با کمک کشورهای معقول خاورمیانه ادامه می دهیم.»

تنش دریای سرخ؛ حوثی‌ها: حضور نظامی آمریکا تهدیدی جدی برای کشتیرانی بین‌المللی است

گارد ساحلی یمن

منبع تصویر، GETTY IMAGES

گروه انصار‌الله یمن که به حوثی‌ها معروفند، در واکنش به درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد و بیانیه ۱۲ کشور که در آن عملکرد یمن را تهدیدی بر کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ خوانده بودند، ادعای آنها را تکذیب کرده و گفته «این تهدید ناشی از نظامی کردن دریای سرخ توسط آمریکا برای خدمت به اسرائیل و تشویق آن به ادامه جنایات خود علیه غزه است.»

در بیانیه ۱۲ کشور از جمله استرالیا، بحرین، بلژیک، کانادا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، ژاپن، هلند و نیوزیلند که چهارشنبه و پیش از نشست شورای امنیت منتشر شد، این کشورها تاکید کردند که حملات حوثی‌ها در دریای سرخ «غیرقانونی، غیرقابل پذیرش و به شدت بی‌ثبات‌کننده هستند.»

انصارالله در پاسخ گفته است: «نیرو‌های مسلح یمن به سایر کشتی‌های جهان حمله نکرده و امنیت و ایمنی حمل و نقل دریایی بین‌المللی را در دریای سرخ، دریای عرب و باب المندب تضمین کرده است».

با این حال این گروه مورد حمایت ایران افزوده «آنچه آمریکا و متحدان شرورش باید بدانند این است که ائتلاف خبیث آن‌ها مانع از ادامه حمایت یمن از مردم مظلوم غزه با انجام عملیات نظامی علیه کشتی‌های رژیم اسرائیل یا کشتی‌هایی که به سمت بنادر فلسطین اشغالی حرکت می‌کنند، نخواهد شد.»

این گروه شبه‌نظامی هشدار داده است: «هرگونه حمله به یمن مستلزم پاسخی گسترده و بزرگ است و یمن هرگونه تهدید نسبت به امنیت و ثبات خود را نمی‌پذیرد».

درخواست شورای امنیت برای پایان حملات در دریای سرخ

شورای امنیت

منبع تصویر، GETTY IMAGES

دو روز پیش شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی حملات شبه نظامیان حوثی یمن، علیه کشتیرانی تجاری در دریای سرخ را بررسی کرد و اعضای آن از حوثی‌ها خواستند به حملات خود پایان دهند.

آنها همچنین از حوثی‌ها خواستند کشتی گالاکسی لیدر و کارکنانش را که از نوزدهم نوامبر توقیف کرده‌اند، را آزاد کنند.

کریس لو، دیپلمات‌ آمریکایی، در نشست شورای امنیت گفت حملات حوثی‌ها علیه دریانوردی بین‌المللی به نقطه عطف خود رسیده است.

او گفت این حملات تهدید مهمی برای امنیت دریانوردی و تجارت جهانی هستند و وضعیت انسانی شکننده یمن را در خطر قرار داده است.

کازویوکی یامازاکی، سفیر ژاپن در سازمان ملل هم خواستار دخالت شورای امنیت برای حفاظت از صلح و امنیت جهانی شد.

پیش از این نشست، ایالات متحده،‌ بریتانیا و ده کشور دیگر با صدور یک بیانیه مشترک،‌ حملات حوثی‌ها را «غیرقانونی» خواندند.

این کشورها تاکید کردند که «هیچ توجیه قانونی» برای هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری و ناوهای نظامی با استفاده از پهپاد، قایق‌های کوچک و موشک از جمله موشک‌های بالستیک ضدکشتی وجود ندارد.

شبه نظامیان حوثی یمن که متحد دولت ایران هستند،‌ از ماه اکتبر در واکنش به جنگ در غزه، کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را مورد حمله قرار داده‌اند.

حوثی‌های یمن در چند مورد هم به ناوهای آمریکا حمله کرده‌اند، که موفقیت آمیز نبوده است.

آخرین تنش‌ها در دریای سرخ

آمریکا می‌گوید ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس آیزنهاور روز یکشنبه به یک پیام درخواست کمک پاسخ داده و هلیکوپترهایش سه قایق حوثی‌ها را «در دفاع از خود» غرق کرده‌اند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، آمریکا می‌گوید ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس آیزنهاور روز یکشنبه به یک پیام درخواست کمک پاسخ داده و هلیکوپترهایش سه قایق حوثی‌ها را «در دفاع از خود» غرق کرده‌اند

همزمان با بالا رفتن تنش‌ها در دریای سرخ کشورهای آمریکا، فرانسه و بریتانیا کشتی‌های جنگی خود را در این منطقه مستقر کرده‌ و چندین بار اقدام به رهگیری و منهدم کردن موشک‌ها و پهپادهای شلیک شده از سوی یمن به سمت اسرائیل کرده‌اند.

در یکی از آخرین تنش‌ها روز یکشنبه ارتش آمریکا اعلام کرد، چهار قایق از مناطق حوثی‌ها در یمن به طرف کشتی مرسک هانگژو شلیک کردند و به چند متری کشتی رسیدند که هلیکوپترهای ناوهای جنگی ایالات متحده که نزدیک به محل واقعه بودند، به تماس فوری درخواست کمک این کشتی جواب دادند و پس از شلیک، سه قایق حوثی‌ها را «در دفاع از خود» غرق کردند.

ضیف الله الشامی، وزیر اطلاع‌رسانی حوثی‌ها در واکنش به غرق شدن این سه قایق گفت که این گروه به حملات آمریکا پاسخ سختی خواهد داد.

پس از آن و در روز دوشنبه رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران خبر دادند که ناوشکن البرز که به ارتش جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد، از تنگه باب‌المندب عبور کرده و وارد دریای سرخ شده است. هنوز روشن نیست که هدف ورود ناوشکن البرز به دریای سرخ چیست و آیا ایران تصمیم دارد به شکل نظامی از قایق‌های مسلح حوثی‌ها حمایت کند یا نه.

پیش از آن دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران «روشن» کرده که «مسئولیت پیشگیری از این حملات با توجه به حمایت درازمدت از حوثی‌ها به عهده ایران هم هست.»

پس از آن هم گرنت شپس، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور آماده هستند تا علیه حوثی‌های یمن که کشتی‌های باری را در دریای سرخ هدف قرار می‌دهند، دست به اقدام مستقیم بزنند.

۱۰ حوثی در حمله نیروهای آمریکایی در دریای سرخ کشته شدند

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC