ترکیه به اعتراضات خشونت آمیز در شمال عراق ابراز نگرانی کرد
ترکیه به اعتراضات خشونت آمیز در شمال عراق ابراز نگرانی کرد
هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه روز یکشنبه وارد تهران شد و با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود دیدار کرد.

منتشر شده در : روزآمد شده در

۱ دقیقه

هیأت های ترکیه و ایران در تهران در مورد روابط دوجانبه خود از جمله برنامه هایی برای افزایش تجارت سالانه خود به ۳۰ میلیارد یورو (معادل ۳۲ میلیارد دلار) گفتگو کردند. هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک پس از این دیدار، نسبت به تنش‌هایی که روز شنبه در شمال عراق رخ داد ابراز نگرانی کرد.دیدار، نسبت به تنش‌هایی که روز شنبه در شمال عراق رخ داد ابراز نگرانی کرد.

فیدان گفت: «ما با تأسف و نگرانی شدید به بروز تنش‌هایی که منجر به تلفات جانی در کرکوک شده است، می‌بینیم.»

به گفته شاهدان و مقامات محلی، اعتراضات در کرکوک در مورد تحویل یک مرکز کلیدی توسط مقامات فدرال به مقامات محلی کرد روز شنبه به خشونت کشید سه تن کشته و تعدادی زخمی شدند.

درگیری‌ها بر سر برنامه‌هایی برای انتقال مقر پلیس فدرال عراق به حزب دمکرات کرد در این شهر که محل سکونت جمعیتی مختلط از کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها است، روی داد.

ترکمن ها اصالتا ترک هستند و به عنوان اقلیت در عراق، سوریه و ایران زندگی می کنند و صدها سال است که با اقوام دیگر از جمله کردها و عرب ها همزیستی کرده اند.

نیروهای فدرال عراق، کرکوک و میدان های نفتی اطراف آن را در اکتبر ۲۰۱۷ پس از برگزاری یک همه پرسی نمادین اما بحث برانگیز در مورد استقلال کردستان توسط مقامات اقلیم کردستان تصرف کردند. سپس حزب دمکرات کردستان مقر خود را در شهر ترک کرد.

توافق برای تشکیل دولت فعلی، در زمان نخست وزیری محمد شیاع السودانی، شامل شرطی برای بازگشت حزب دمکرات کردستان به استان بود.

فیدان بار دیگر درخواست خود را از بغداد برای پایان دادن به حزب جدایی طلب کارگران کرد یا پ.ک.ک که در شمال عراق فعالیت می کند و در گذشته آن را “دشمن ترکیه و عراق” خوانده بود، تکرار کرد.

فیدان گفت: «در این زمینه، ما از مقامات عراقی می‌خواهیم که فوراً به حضور پ‌.ک‌.ک که اخیراً در شهر کرکوک افزایش یافته، پایان دهند.

وزیر خارجۀ ترکیه در تهران: بزودی میزبان رئیسی خواهیم بود

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه که به دعوت حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده، خبر داد که «در روزهای آتی در ترکیه پذیرای رئیس‌جمهور ایران خواهیم بود.» تاکنون هیچیک از رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی در مورد سفر ابراهیم رئیسی به ترکیه چیزی نگفته بودند.

حسین امیرعبداللاهیان از هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه استقبال می‌کند
حسین امیرعبداللاهیان از هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه استقبال می‌کند © Irna

روز یکشنبه ۱۲ شهریور، خبرگزاری فارس به نقل از هاکان فیدان نوشت که «امروز در خصوص سفر رئیس‌جمهوری اسلامی به ترکیه با امیرعبداللهیان گفتگو» کرده است.

دو وزیر خارجه از جمله در بارۀ وضعیت در مرزهای سوریه و همچنین قفقاز گفتگو کردند. امیرعبداللهیان گفت: «معتقدیم نگرانی‌های مرزی سوریه و ترکیه باید از طریق دیپلماسی و گفتگو برطرف شود.»

هاکان فیدان نیز گفت که صریحاً از مقامات عراقی خواسته است که «به موجودیت پ.ک.ک در عراق پایان دهند.» ترکیه حضور نیروهای کرد را در مناطق مرزی‌اش تحمل نمی‌کند.

امیرعبداللاهیان با اشاره به اختلافاتی که در مورد گذرگاه لاتین  در قفقاز به وجود آمده بود گفت: «هرگونه تغییر ژئوپولیتیکی در منطقه و مسدود کردن راه‌های ترانزیتی موجود در منطقه را برنخواهیم تافت.»

او همچنین خبر داد که بزودی نشست مشترک کمیته انتقال محکومین در آنکارا برگزار خواهد شد و افزود: «ما در خصوص تبادل مجرمان در چارچوب اقدامات بشردوستانه گفتگوهای خوبی داشتیم.»

وزیر خارجۀ ایران گسترش تبادلات تجاری میان دو کشور را تا ۳۰‌ میلیارد یورو ممکن دانست و گفت در حال حاضر «در میانه راه قرار داریم.»

تنش دوباره میان ارمنستان و آذربایجان: تلاش باکو برای کنترل گذرگاه لاچین

آذربایجان اعلام کرد که نخستین پایانۀ مرزی خود را در ورودی گذرگاه لاچین افتتاح کرده است. جادۀ کوهستانی لاچین تنها راه ارتباط زمینی میان ارمنستان و ارمنی‌های ساکن قره‌باغ کوهستانی است. از یک هفته قبل، تنش میان ارمنستان و آذربایجان برای چندمین بار شدت گرفته است. نیروهای روسی نیز که به عنوان «حافظ صلح» در منطقه مستقر شده‌اند، قادر نیستند به آسانی از این تنش‌ها جلوگیری کنند.

منظره ای از گذرگاه کوهستانی لاچین
منظره ای از گذرگاه کوهستانی لاچین © aa.com.tr

روز یکشنبه سوم اردیبهشت، همزمان با انتشار خبر ایجاد پست بازرسی در کریدور لاچین، وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که یک سرباز ارمنی در تیراندازی نیروهای آذربایجان کشته شده است. اما این خبر را آذربایجانی‌ها تأیید نکرده‌اند .

پست بازرسی جدید که از سوی رسانه‌های ترکیه «پایانۀ مرزی» خوانده می‌شود، در ابتدای جادۀ لاچین به خانکندی (همان استپاناکرت) ساخته شده است.

گذرگاه حساس

گذرگاه یا کریدور لاچین یک جادۀ کوهستانی است که ارمنستان را به منطقۀ قره‌باغ کوهستانی (ناگورنو قره باغ) وصل می‌کند. هیچ راه زمینی دیگری بین دو منطقه وجود ندارد. اما قره‌باغ کوهستانی همچنان موضوع مجادله میان ارمنستان و آذربایجان است. در سال ۲٠۲٠، جنگ میان ارمنستان و آذربایجان بر سر کنترل همین قره‌باغ کوهستانی درگرفت که اکثریت ساکنانش ارمنی هستند.

در این میان ترکیه که از آذربایجان طرفداری می‌کند، گشایش پست بازرسی را یک امر مثبت امنیتی دانسته است. خبرگزاری آناتولی (ترکیه) می‌نویسد: «این پایانه کنترل مرزی به منظور جلوگیری از اعزام نیروی نظامی و ارسال مهمات و مین از ارمنستان به نیروهای نظامی غیرقانونی ارمنی مستقر در خانکندی (استپاناکرت)  ایجاد شده است.»

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

خانکندی یا استپاناکرت، مهم‌ترین شهر قره‌باغ است.

اما ارمنستان می‌گوید که آذربایجان از چند ماه قبل، با بستن گذرگاه لاچین مانع رسیدن دارو و مواد غذایی به قره‌باغ شده و مردم را دچار مشکلات فراوان کرده است.

در مقابل، دولت آذربایجان تاسیس پایانه را یک اقدام متقابل، و «پاسخ به تاسیس چنین پایانه ای توسط ارمنستان در مرز دو کشور» می‌داند. همچنین باکو با تأکید بر تابعیت آذربایجانی «شهروندان ارمنی که در قره‌باغ زندگی می‌کنند»، اعلام کرد که آنها می‌توانند با استفاده از پایانه مرزی مذکور از «امکان عبور و مرور شفاف و رسمی به سمت ارمنستان و بالعکس» بهره‌مند شوند.

ناتوانی روسیه

بعد از آخرین جنگ ارمنستان و آذربایجان، قرار شد که روسیه در مقام «حافظ صلح» کنترل گذرگاه لاچین را به عهده گیرد. اما به نظر می‌رسد که در عمل، این کنترل کم و بیش از دست روسها خارج شده است. البته خبرگزاری آناتولی تأکید می‌کند که گشایش پایانۀ مرزی «به اطلاع فرماندهی نیروهای روسی رسیده است»، اما گرفتاری‌های روسیه در اوکراین باعث شده که این نیروهای حافظ صلح از نظر مسکو الویت خود را از دست داده باشند.

طی هفته اخیر تنش بین ارمنستان و آذربایجان دوباره شدت گرفته است. گفته می‌شود که ورود دو نظامی آذربایجانی به خاک ارمنستان باعث تنش شده است. منابع آذربایجانی می‌گویند که دو سرباز در اثر شرایط نامساعد جوی و گم کردن راه ناخواسته وارد خاک ارمنستان شده و تحت بازداشت قرار گرفته‌اند. اما ارمنستان غیرعمدی بودن رویداد را نمی‌پذیرد. در مقابل، یک روز پیش (شنبه دوم اردیبهشت)، باکو مدعی شد که چند کامیون‌ نظامی ارمنستان به خاک آذربایجان نفوذ کرده‌اند. وزارت دفاع آذربایجان می‌گوید که تصاویر ویدئویی این تحرکات نظامی را در اختیار دارد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi