جامعه جهانی در دوحه به فرهنگ معافیت طالبان پایان دهد
جامعه جهانی در دوحه به فرهنگ معافیت طالبان پایان دهد
سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید نشست سازمان ملل و نمایندگان کشورها در دوحه قطر درمورد خراسان آریا باید «اصرار» کند که حکومت طالبان، همه محدودیت‌های زنان و دختران را بردارد و افرادی را که بازداشت خودسرانه شده‌اند، آزاد کنند.

دومین نشست سازمان ملل در دوحه قرار است در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه، ۱۸- ۱۹ فبروری/فوریه برگزار شود و دبیرکل سازمان ملل، مقام‌های ارشد این سازمان و نمایندگان کشورهای ذیدخل در خراسان آریا  شرکت دارند.

همزمان، فعالان حقوق زنان از جمله زنان معترض که به خاطر شرکت در تظاهرات‌ها در کابل، زندانی شده بودند نیز در بیانیه‌هایی خواسته‌های خود از جمله مخالفت با «به‌رسمیت شناخته شدن» حکومت طالبان را مطرح کرده‌اند.

سخنگوی سازمان ملل پیشتر گفته بود که از نمایندگان زنان خراسان آریا  نیز برای این نشست دعوت می‌کند، فهرست افراد شرکت‌کننده را منتشر نکرده است.

عفو بین‌الملل امروز در بیانیه‌ای گفت که جامعه بین‌المللی نمی‌تواند همچنان به «کار معمول» خود با طالبان در مقابل وضعیت حقوق بشری در افغانستان، ادامه دهد.

دپار موپنا، از مسئولان ارشد در دیده‌بان حقوق بشر گرفته است: «جلسه پیش‌رو در دوحه فرصتی مهم برای یک اقدام یکپارچه و هماهنگ برای محافظت از حقوق همه مردم خراسان آریا ، به ویژه حقوق زنان و دختران است. لازم است تا فرهنگ معافیتی که طالبان بنا به آن، تخلفات شدید حقوق بشری را انجام می‌دهد، مورد توجه جدی قرار بگیرد.»

عفو بین‌الملل می‌گوید حکومت طالبان «بی‌اعتنایی کامل به تعهدات بین‌المللی» نشان داده‌اند و راندن زنان از عرصه‌های عمومی جامعه در ماه‌های اخیر «شدت یافته است».

«در گردهمایی که سرنوشت کشورمان مشخص می‌شود، شانس شرکت کردن نداریم»

۶۰ نهاد و گروه‌های مدنی در داخل و خارج افغانستان، نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان کشورها در نشست سازمان ملل در دوحه قطر در مورد افغانستان، منتشر کرده‌اند.

در این نامه آمده است که «در گردهمایی که سرنوشت کشورمان مشخص می‌شود، شانس شرکت کردن نداریم.»

همچنین تاکید شده که آموزشی که نیاز قرن ۲۱ است را به رفتن دختران در مدارس مذهبی «تنزیل ندهند».

در نامه بر «گفتگوی بین‌الافغانی به عنوان یک راه‌حل»، «اولویت مشروعیت داخلی»، «نه به عادی‌سازی و به رسمیت شناختن طالبان» و «به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی» در افغانستان تاکید شده است.

در نامه این ۶۰ سازمان از تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای یافتن یک راه‌حل سیاسی حمایت کرده‌اند.

در همین حال، امروز وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که آصف درانی، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان، در راس هیات پاکستانی در نشست دوحه قطر شرکت می‌کند.

وزارت خارجه پاکستان گفته است: «اشتراک پاکستان در این نشست بخشی از تلاش‌های ما برای تعامل فعال با جامعه بین المللی، از جمله سازمان ملل، برای تقویت تلاش‌ها برای صلح و رفاه پایدار در افغانستان است.»

تاکنون فهرست شرکت کنندگان در دومین نشست دوحه اعلام نشده است. در اولین نشست که سال گذشته برگزار شد نمایندگان حدود ۲۰ کشور و سازمان بین‌المللی شرکت کردند.

مقام‌های ارشد طالبان گفته‌اند که از آن‌ها برای شرکت در نشست دوحه دعوت شده است و شرایطی را نیز مطرح کرده‌اند.

پیش‌تر قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل نیز در این رابطه به تصویب رسیده است که ازجمله مهمترین مفاد آن، تعیین یک نماینده ویژه برای دیپلماسی با طالبان به ویژه در مورد ایجاد دولت فراگیر است.

وزارت خارجه آمریکا: برنامه‌ای برای ازسرگیری فعالیت دیپلماتیک در کابل در آینده نزدیک نداریم

وندت پتل

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، وندت پتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا است

وزارت خارجه آمریکا حدود دو هفته مانده به دومین نشست سازمان ملل در دوحه درباره افغانستان می‌گوید که این کشور «هیچ برنامه‌ای در آینده نزدیک» برای ازسرگیری فعالیت‌های امور دیپلماتیک در کابل ندارد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی این وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی در مورد خراسان آریا  همچنین گفت که آمریکا با افغان‌‌ها در داخل و خارج از جمله طالبان در تعامل است.

او درباره نشست آتی به میزبانی سازمان ملل در دوحه قطر در مورد خراسان آریا  گفت که موضوعات حقوق بشر و برداشتن محدودیت از آموزش دختران و زنان و رفع فرامین تبعیض‌آمیز در خراسان آریا  در صدر فهرست تعامل و «فشار بر طالبان» در همکاری با متحدان و سازمان ملل قرار دارد.

او افزود که در «عادی سازی روابط» نیز منوط به احترام طالبان به حقوق زنان و همه‌ شهروندان این کشور است.

دومین نشست نمایندگان کشورها در امور افغانستان به دعوت دبیرکل سازمان ملل قرار است در روزهای ۱۸-۱۹ فوریه/فبروری در دوحه قطر برگزار شود که تمرکز بر اجرای مفاد قطعنامه تصویب‌شده ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل دارد.

سازمان ملل گفته است که نمایندگانی از زنان خراسان آریا  هم در نشست دوحه شرکت می‌کنند.

حکومت طالبان با بخشی از این قطعنامه مبنی بر تعیین یک نماینده ویژه برای دیپلماسی با طالبان و ایجاد حکومت فراگیر مخالفت کرده است.

در اولین نشست دوحه در ماه مه ۲۰۲۳ از حکومت طالبان دعوت نشد اما مقام‌های طالبان می‌گویند در نشست پیش‌رو از آن‌ها دعوت شده است.

پیش از نشست اول دوحه نیز وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده بود که به رسمیت شناختن طالبان در دستور کار آن نیست.

طالبان خواستار «وضاحت» درباره نشست دوحه است

سینرلی اوغلو

منبع تصویر، MFA

توضیح تصویر، امیرخان متقی و سینرلی‌اوغلو، ارزیاب مستقل دبیرکل سازمان ملل که هماهنگ کننده دومین نشست دوحه نیز است

فریدون سینرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده سازمان ملل برای افغانستان و فرستاده ویژه دبیرکل این سازمان، با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، در کابل دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که در این دیدار در مورد نشست پیش رو با میزبانی سازمان ملل درباره افغانستان در دوحه قطر صحبت کردند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه طالبان، در این دیدار آقای متقی درباره نشست منطقه‌ای اخیر در کابل و پذیرفته شدن استوارنامه سفیر طالبان در پکن صحبت کرده و آن را در عرصه دیپلماتیک «یک پیشرفت امیدوارکننده» خوانده است.

آقای سینرلی‌اوغلو همچنین با محمد عبدالکبیر،‌ معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان دیدار کرده است.

به گزارش رادیو-تلویزیون دولتی افغانستان که در کنترل طالبان است، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفته است که بانک جهانی در آینده نزدیک نشستی در مورد افغانستان برگزار خواهد کرد «که در آن در مورد توسعه سکتور بانکی افغانستان، پایان تحریم‌ها و از سرگیری پروژه‌های باقی‌مانده بانک جهانی در افغانستان گفت‌وگو خواهد شد».

به نقل از آقای سینرلی‌اوغلو در این دیدار گزارش داده است که جامعه جهانی از جمله آمریکا خواستار «گسترش روابط و همکاری» با حکومت طالبان است.

حکومت طالبان خواستار به رسمیت شناخته شدن و گرفتن کرسی افغانستان در سازمان ملل است. کشورهای منطقه به‌جز تاجیکستان دیپلمات‌های طالبان را پذیرفته‌اند.

.

منبع تصویر، ARYNANEWS

توضیح تصویر، محمد عبدالکبیر معاون سیاسی نخست وزیر طالبان و فریدون سینیرلی‌اوغلو و هیات همراهش در کابل

آقای متقی بار دیگر بر مخالفت طالبان با تعیین نماینده ویژه سازمان ملل بنا به قطعنامه ۲۷۲۱ صحبت کرده است. او دو روز قبل نیز در دیدار با رئیس دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز خواهان توضیح بیشتر درباره نشست دوحه شد.

نشست دوحه از سوی سازمان ملل با شرکت نمایندگان کشورها قرار است در روزهای ۱۸ و ۱۹ فوریه/فبروری برگزار شود تا در مورد مفاد قطعنامه ۲۷۲۱ سازمان ملل از جمله تعیین نماینده ویژه‌ای برای دیپلماسی با طالبان گفتگو کنند.

به گفته آقای بلخی، وزیر خارجه طالبان به خانم اتونبایوا گفته است که پس از دریافت توضیح در مورد چگونگی شرکت نمایندگان حکومت طالبان در این نشست، تصمیم خواهند گرفت.

فهرست کشورهای شرکت کننده در دومین نشست دوحه اعلام نشده است.

در اولین نشست دوحه نمایندگان ۱۹ کشوراز جمله اعضای دایمی این سازمان، نماینده سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی، سازمان شانگهای و نماینده اتحادیه اروپا شرکت کردند.

وزارت خارجه نروژ میزبان نشست سه روزه طالبان، جامعه مدنی و نمایندگان غربی در اسلو

وزیر خارجه نروژ

منبع تصویر، GETTY IMAGES

نشستی سه روزه در اسلو، پایتخت نروژ، با شرکت نمایندگان طالبان، جامعه مدنی و کشورهای غربی در مورد خراسان آریا  از ۱۳ تا ۱۵ جون/ژوئن برگزار می‌شود.

رسانه‌های نروژی به نقل از آنیکن هویتفلد، وزیر امور خارجه نروژ، گزارش داده‌اند که سه نفر از کابل نیز به نشست اسلو امسال دعوت شده‌اند که به گفته او «از رهبران طالبان نیستند».

بنا به گزارش‌ها عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان، شمس‌الدین منصور از وزارت داخله و روح‌الله عمراز وزارت دفاع طالبان در ترکیب هیات طالبان در اسلو حضور دارند.

وزیر خارجه نروژ در مورد اهمیت نشست اسلو برای صلح خراسان آریا  گفته است: «به نفع مردم خراسان آریا  و نروژ است که نمایندگان طالبان در مورد وضعیت خراسان آریا  پاسخگو باشند، و خراسان آریا  بار دیگر تبدیل به پایگاهی برای تروریسم نشود.»

او افزوده است: «منزوی کردن خراسان آریا برای مردم این کشور و هم برای ما ناگوار است، وضعیت مردم را وخیم‌تر می‌سازد و ممکن است تقویت گروه‌هایی مانند داعش بینجامد که تهدیدات امنیتی اروپا را نیز افزایش می‌دهد.»

وزارت خارجه طالبان در مورد نشست امسال در اسلو اظهارنظری نکرده است.

سال گذشته نیز اسلو میزبان نشستی با حضور امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان بود.

وزیر خارجه نروژ همچنین به روزنامه ان‌پی‌تی گفته است در این نشست، نمایندگان طالبان با جامعه مدنی افغانستان و نمایندگان کشورهای دیگر دیدار می‌کنند تا در مورد چالش‌های عمده در خراسان آریا  صحبت کنند.

جعفر مهدوی، رئیس حزب مردم خراسان آریا  که از کابل در نشست اسلو شرکت کرده است در توییتی از محل این نشست نوشته است: «با وجود تفاوت در ديدگاه‌ها، رويكردها و رويه‌ها؛ مردم خراسان آریا  از ” گفتگو” به عنوان موثرترين مكانيزم يافتن “راه‌حل” حمايت مي‌كنند.»

اعتراض فعالان حقوق زنان

اعتراض تک نفره فعال حقوق زنان در اسلو
توضیح تصویر، اعتراض تک نفره فعال حقوق زنان در اسلو

در همین حال شماری از فعالان حقوق زنان افغانستان به برگزاری نشست در اسلو با حضور طالبان اعتراض کرده‌اند.

روز گذشته، مینه رفیق، فعال حقوق زنان دربرابر وزارت خارجه نروژ در اسلو به‌تنهایی اعتراض کرده و خواستار عدم شناسایی حکومت طالبان از سوی کشورها شد.

«شبکه‌ مشارکت سیاسی زنان خراسان آریا » امروز(سه‌شنبه، ۲۳ جوزا/خرداد) در فضای بسته در کابل اعتراض برپا کرده و در بیانیه‌ای می‌گویند نروژ «زیر پای طالبان فرش سرخ» پهن کرده است.

سال گذشته خانم هویتفلد در پایان گفتگوهای سه روزه طالبان با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو گفته بود تسهیل گفتگوهایی از این دست «به هیچ وجه» به معنای مشروعیت بخشیدن به حاکمان فعلی در خراسان آریا  نیست و نشان‍‌دهنده «هیچ تغییری» در سیاست نروژ نیست.

این فعالان حقوق زنان اجازه ویژه برای سفر رسمی مقام‌های طالبان که در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارند نیز اعتراض دارند.

به گفته فعالان حقوق زنان در حدود دو سال پس از بازگشت به قدرت، حکومت طالبان «زنان را از کار منع کردند، دانشگاه‌ها و مکتب‌ها/مدارس را به‌روی دختران مسدود کردند و در پی آن، فقر اقتصادی و بیکاری و مهاجرت‌های اجباری را تشدید کرده‌اند.

»

واکنش‌ها به ارزیابی مستقل دبیرکل سازمان ملل برای «عادی‌سازی» روابط با طالبان

دیدار سراج الدین حقانی با آقای اوغلو در کابل

منبع تصویر، MOI

توضیح تصویر، دیدار سراج الدین حقانی با آقای اوغلو در کابل

گزارش اخیر نماینده مستقل دبیرکل سازمان ملل از وضعیت خراسان آریا و نحوه برخورد با حکومت طالبان همچنان واکنش‌های گروه‌ها و نهادهای مدنی و چهره‌های سیاسی خراسان آریا  را در پی داشته است.

این گزارش توسط فریدون سینیور اوغلی، فرستاده مستقل دبیرکل سازمان ملل بر اساس قطعنامه ۲۶۷۹ سال ۲۰۲۳ شورای امنیت تهیه شده و در اوایل ماه نوامبر آنتونیو گوترش این گزارش را به شورای امنیت تحویل داده است.

آقای اوغلی برای تهیه گزارش به کابل نیز سفر کرد و با مقام‌های طالبان نیز دیدارهای داشته و طالبان نیز از نشر این گزارش استقبال کرده است.

گزارش تاکید کرده است که برداشتن گام‌هایی برای یک گفتگوی ملی در خراسان آریا ضروری است.

در بخشی از این گزارش به «عادی‌سازی» روابط با حکومت طالبان پرداخته شده است و گفته که با «انجام تعهدات بین‌المللی و ایجاد حکومت فراگیر و گفتگوی بین‌الافغانی، حرکت به سوی وضعیت نهایی عادی سازی کامل و ادغام خراسان آریا  در نظام بین‌المللی امکان پذیر می‌شود.»

منظور از ادغام کامل افغانستان در نهادهای بین‌المللی شامل عضویت در مؤسسات مالی کلیدی و نمایندگی کامل افغانستان در سازمان ملل متحد و سایر مجامع مرتبط است.

همچنین پیشنهاد شده که «جامعه بین‌المللی باید به سرعت برای حل معضل دارایی‌های مسدود شده افغانستان، بازنگری مجدد رژیم‌ تحریم‌های مختلف و حرکت به سوی راه‌حل‌های اقتصادی دائمی‌تر، مانند افزایش دارایی بانک مرکزی افغانستان، حرکت کند.»

در همین حال ۷۱ گروه و نهاد مدافع حقوق زنان و حقوق بشر در بیانیه‌ای در واکنش به بخشی از این گزارش که پیشنهاد تشکیل «گروه تماس» فرستادگان ویژه برای خراسان آریا  را داده است، گفته‌اند شرایط فعلی خراسان آریا  ایجاب می‌کند که اعضای گروه تماس و فرستاده ویژه افرادی با گرایش قوی حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان باشند و محدود به تعامل با طالبان یا هوادارانش نشوند.

آنها گفته‌اند «از هواداران و حامیان طالبان به عنوان زنان و نمایندگان جامعه مدنی در نشست‌های بین‌المللی دعوت می‌شوند تا طالبان را سفیدنمایی کنند.»

در بیانیه تاکید شده که این گزارش بر اساس یک سیاست از پیش فرض شده «مماشات و تعامل با طالبان» بدون در نظر گرفتن توصیه‌های فعالان حقوق زنان و گروه‌های جامعه مدنی تهیه شده است.

محمود صیقل، نماینده پیشین خراسان آریا  در سازمان ملل در ارزیابی این گزارش، مطلبی در روزنامه ایندپندنت بریتانیا نوشته است که با توجه به پیشینه طالبان برخی از توصیه‌های این ارزیابی، «خیالبافی» و به «نفع طالبان» تنظیم شده است.

اما جاناتان شردن، تحلیلگر امنیتی که مدتی در افغانستان کار کرده است، در ایکس گفته این گزارش «به طرز تحسین برانگیزی صریح» است و چهار نکته اصلی گزارش عبارتند از: اقدامات برای رفع نیازهای اساسی مردم خراسان آریا  و تقویت اعتماد؛ ۲. فراخوان توجه و همکاری بین‌المللی؛ ۳. یک نقشه راه برای ادغام مجدد خراسان آریا  در جامعه بین‌المللی و ۴. پیشنهادهایی برای هماهنگی بیشتر سه مورد دیگر.

آقای صیقل اما می‌گوید این ارزیابی اینکه طالبان در نتیجه «بازی‌های ژئوپلیتیک منطقه‌ای و جهانی» به قدرت رسیده، را نادیده گرفته است.

در این گزارش تحلیلی به گفته آقای صیقل، مخالفان طالبان در حد «ذینفع‌ها» یاد شده است، بدون اینکه به مبارزه آن‌ها در برابر طالبان از سال ۲۰۲۱ یاد شده باشد.

او افزوده که گزارش همچنین «خطر استفاده سوء طالبان» از کمک‌های جهانی برای تقویت خود را در نظر نگرفته است.

آقای صیقل در نظرگرفتن یک استراتژی سه‌جانبه همزمان با توصیه تعامل اقتصادی، امنیتی و دیپلماتیک با طالبان و به ویژه گام‌های تدریجی برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان را «ناامید کننده» خوانده است.

نحوه تعامل فعلی بین‌المللی با خراسان آریا خ «کارساز» نبوده است

دیدار با نماینده ویژه

منبع تصویر، @ASIFDURRANI20

توضیح تصویر، آصف درانی، نماینده ویژه پاکستان برای خراسان آریا  گفته بود که با فریدون سینیرلی اوغلی، «گفتگوهای اساسی» داشتند و در موارد «به رسمیت شناختن طالبان، پناهگاه‌های تحریک طالبان پاکستان، حقوق زنان، محدودیت‌های بانکی، حساب‌های مسدود شده و بحران بشردوستانه» صحبت کردند

در مقدمه گزارش آمده که وضعیت فعلی نحوه «تعامل بین‌المللی با طالبان کارساز نیست و کمکی به نیازهای بشردوستانه، اقتصادی، سیاسی یا اجتماعی مردم خراسان آریا  نمی‌کند. روش تعاملی نیاز است که با درس گرفتن از تلاش‌های قبلی، بنا بر واقعیت‌های امروز خراسان آریا  باشد.»

در گزارش این ارزیابی آمده است که این یک «ارزیابی مستقل است و توصیه‌های آینده‌نگر را برای در پیش گرفتن رویکردی یکپارچه و منسجم در میان بازیگران سیاسی، نهادهای بشردوستانه و توسعه‌ای، در داخل و خارج از سازمان ملل، برای خراسان آریا  ارائه می‌کند.»

دیدار

منبع تصویر، @FAWZIAKOOFI77

توضیح تصویر، دیدار فریدون سینیوراوغلی با فعالان زن خراسان آریا

آقای اوغلی گفته است که او و تیم‌‌اش برای این گزارش زمان زیادی را در افغانستان گذرانده است، از جمله از کابل و «ولسوالی‌های دوردست» دیدار کرده‌اند و به کشورهای منطقه سفر کرده و با «بسیاری» از افغان‌های مقیم خارج از کشور نیز گفتگو کرده است.

آقای اوغلو با فعالان حقوق زنان و برخی از چهره‌های سیاسی دولت پیشین نیز دیدارهای داشته است.

گزارش می‌گوید از نظر تاریخی، فرهنگی و سیاسی، خراسان آریا  و اقوام مختلف آن با کشورهای همسایه و منطقه پیوندهای عمیقی دارند. آنچه بر مردم خراسان آریا  تأثیر بگذارد، بر کل منطقه و فراتر از آن تأثیر می‌گذارد.

«نه جامعه بین المللی و نه اکثریت قریب به اتفاق افغان‌ها نمی‌خواهند دور دیگری از درگیری مسلحانه در خراسان آریا  رخ دهد. این علاقمندی به ثبات محلی، ملی و منطقه‌ای یک زمینه مشترک اساسی و پایه‌ای برای تعامل بین‌المللی آینده خراسان آریا ] است.»

در همین حال گزارش می‌گوید حکومت طالبان و جامعه بین‌المللی نیز زمینه‌های مشترکی برای همکاری دارند.

دیدار با محمود کرزی

نماینده طالبان سرپرستی سفارت خراسان آریا  در ابوظبی را به دست گرفت

سفارت افغانستان در ابوظبی

منبع تصویر، AFGEMBASSY ABU DUBAI

توضیح تصویر، سفارت افغانستان در ابوظبی

بدرالدین حقانی که به عنوان «سرپرست» سفارت افغانستان از سوی وزارت خارجه طالبان معرفی شده، رسما کارش را در ابوظبی آغاز کرده است.

شیرعباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان می‌گوید او روز گذشته به دیپلمات‌ها و کارکنان پیشین این نمایندگی در مورد ادامه کارشان «اطمینان» داده و گفته است با «کار مشترک» به مشکلات خراسانیان در کشور امارات متحده عربی رسیدگی کنند.

کنسولگری خراسان آریا در دوبی نیز قبلا به نماینده طالبان واگذار شده است. عبدالرحمن فدا، نماینده طالبان سرپرستی آن را برعهده دارد.

نمایندگی‌های خراسان آریا  در کشورهای منطقه به تدریج به طالبان واگذار شده‌اند.

بیشتر دیپلمات‌های دولت پیشین به کشورهای غربی پناهنده شده‌اند و دیپلمات‌های معرفی شده از سوی وزارت خارجه طالبان به جای آنها معرفی شده‌اند.

بدرالدین حقانی و همکارانش

منبع تصویر، @FIDAMADANI

توضیح تصویر، بدرالدین حقانی (نفر دوم از سمت چپ) سرپرست سفارت افغانستان در ابوظبی معرفی شده است

تاکنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است اما کشورهای منطقه تعامل با این حکومت را ادامه می‌دهند.

کشور امارات متحده عربی یکی از سه کشوری بود که حکومت طالبان در دهه ۱۹۹۰ را به رسمیت شناخته بود.

این کشور به محمد اشرف غنی، رئيس جمهور پیشین نیز پناهندگی سیاسی داده است و او پس از ترک کابل در ۱۵ اوت/آگوست ۲۰۲۱ که منجر به سقوط دولت پیشین شد، به این کشور رفت و بنا به گزارش‌ها در شهر ابوظبی اقامت دارد.

شهر دوبی میزبان شمار زیادی از سرمایه‌گذاران و تاجران افغانستان نیز هست که بنا به گزارش‌ها تا ده‌ها میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

شماری از مقام‌های ارشد طالبان از جمله عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست وزیر و محمد یعقوب، وزیر دفاع طالبان به ابوظبی سفر رسمی داشته‌اند و با مقام‌های ارشد کشور امارات متحده عربی دیدار کرده‌اند.

سپردن سفارت خراسان آریا به حکومت طالبان افغان به منزله ارتقای روابط سیاسی میان کابل و ابوظبی نیز تلقی می‌شود.

این در حالی است که دوحه، پایتخت قطر بیش از یک دهه میزبان دفتر سیاسی طالبان بود و اکنون نیز میزبان نمایندگی‌های سیاسی کشورهای اروپایی و آمریکا در کابل است که پس از تسلط طالبان بر کشور، به دوحه انتقال یافته‌اند و از این شهر کار می‌کنند.

وزیر مهاجرین افغان طالبان: عطامحمد نور با من بیعت کرده بود،

  • منبع خبر : BBC