شنبه, ۱۲ حوت , ۱۴۰۲
پ
 • شناسه : 6463
 • ۰۹ دلو ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۷
 • 138 بازدید
 • 0 دیدگاه
 • ارسال توسط :
مقام پاکستانی

حملات شبه‌نظامیان بلوچ در شهر مچ بلوچستان دفع شده است

حملات شبه‌نظامیان بلوچ در شهر مچ بلوچستان دفع شده است
حملات شبه‌نظامیان بلوچ در شهر مچ بلوچستان دفع شده است
جان اچکزی، وزیر اطلاعات بلوچستان روز دوشنبه گفت که سه حمله هماهنگ شبه نظامیان بلوچ بر تاسیسات حکومتی در پاکستان دفع شده است.

یک مسئول زندان مرکزی شهر مچ حمله این شبه‌نظامیان بر این زندان را تایید کرد اما گفت که خسارتی به آنجا وارد نشده است.

او گفت که نیروهای امنیتی بدون دادن تلفات حمله مذکور را دفع کردند.

در همین حال، به گزارش روزنامه پاکستانی دان، وزیر اطلاعات بلوچستان از شلیک چند گلوله توسط شبه‌نظامیان در شهر مچ خبر داده بود.

ارتش پاکستان هم با نشر خبرنامه‌ای گفته است که هر سه حمله شورشیان را عقب زده است و از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم خواسته که «ویدیوهای تایید ناشده» مربوط به حمله شبه‌نظامیان را همرسانی نکنند.

گروه ارتش رهایی‌بخش بلوچ در اعلامیه‌ای با به عهده گرفتن مسئولیت این حملات، مدعی شد که «۴۵ نیروی امنیتی را از بین برده است.»

این حمله شورشیان بلوچ در شهر مچ درست زمانی انجام می‌شود که ده روز به انتخابات سراسری پاکستان باقی مانده است و نگرانی‌ها از افزایش حملات تروریستی در جریان انتخابات هم بیشتر شده است.

ایالت بلوچستان کجاست و چرا هدف قرار گرفت؟

 • فرحت جاوید
 • بی‌بی‌سی اردو، بلوچستان
تدابیر امنیتی در بلوچستان پاکستان پس از حمله موشکی ایران نشدید شده است

منبع تصویر، FAYYAZ AHMED/EPA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK

توضیح تصویر، تدابیر امنیتی در بلوچستان پاکستان پس از حمله موشکی ایران نشدید شده است

بلوچستان بزرگترین ایالت پاکستان است و با این که دارای بیشترین منابع طبیعی در میان ایالت‌های این کشور است، از همه آنها کمتر توسعه یافته است.

نام بلوچستان ممکن است به محدوده گسترد‌ه‌تری هم اطلاق شود که مناطقی در ایران و افغانستان را هم در برمی‌گیرد.

هفته گذشته ایران و پاکستان هر دو در حملاتی به مناطق مرزی یکدیگر -به گفته خودشان- مواضع گروه‌های مسلح را در ولایت بلوچستان پاکستان و در استان سیستان و بلوچستان ایران هدف قرار دادند.

برای درک بهتر دلایل این تحولات، نگاهی می‌کنیم به منطقه بلوچستان، و فرهنگ متمایز و هویت تاریخی آن.

نقشه

ایالت بلوچستان کجاست و چرا مهم است؟

بزرگ‌ترین بخش بلوچستان در جنوب غرب پاکستان واقع شده است.

این ایالت پاکستان تقریبا ۴۴ درصد مساحت کل کشور را در بر می‌گیرد، اما تنها شش درصد از جمعیت ۲۴۱ میلیونی پاکستان در آن زندگی می‌کنند.

تاریخ این منطقه با شورش، ستیزه‌جویی و نقض حقوق بشر گره خورده است.

بلوچستان پاکستان که با ایران و افغانستان هم‌مرز است، خط ساحلی گسترده‌ای هم در کرانه‌های دریای عرب دارد.

نام این منطقه از قوم بلوچ می‌آید که قرن‌ها در آن سکونت داشته‌اند. بلوچ‌ها بزرگ‌ترین گروه قومی در این استان هستند و بعد از آنها پشتون‌ها بیشترین جمعیت را دارند. بسیاری دیگر از مردم بلوچ در استان سیستان و بلوچستان ایران و همین طور در افغانستان زندگی می‌کنند.

بلوچستان از نظر منابع طبیعی از جمله منابع گاز و مواد معدنی غنی‌ترین ایالت پاکستان است و بخشی مهم از پروژه «دالان اقتصادی چین و پاکستان» است که چین بودجه آن را تامین می‌کند.

این پروژه بخشی از «ابتکار کمربند و جاده» شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین است و شامل احداث بندر آب عمیق در شهر گوادر در نزدیکی خلیج عمان می‌شود که اهمیتی استراتژیک دارد.

چین همچنین در پروژه‌های بخش معدن ایالت بلوچستان پاکستان هم حضور دارد و همین طور ساخت یک فرودگاه بین‌المللی در گوادر که گروه‌های شورشی به شدت مخالف احداث آن هستند.

یک شرکت معدن کانادایی به نام «بَریک گلد» ۵۰ درصد سهام معدن «رکو دیگ» بلوچستان را در اختیار دارد که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز توسعه‌نیافته استخراج مس و طلا شناخته می‌شود.

دلیل ناآرامی‌ها چیست؟

گروه‌های منطقه‌ای در پاکستان و ایران دهه‌هاست که برای خودمختاری بلوچستان مبارزه می‌کنند.

موشک ایرانی

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، موشک‌های ایران در این عکس مربوط به یک مانور نظامی به سوی پاکستان پرتاب شدند

تنش‌های مرزی اخیر با حمله موشکی ایران به پاکستان در روز ۱۶ ژانویه شدت گرفت که به گفته پاکستان دو کودک هم در آن کشته شدند. پاکستان با حمله موشکی به خاک ایران تلافی کرد که به گفته ایران ۹ نفر از جمله ۴ کودک در آن کشته شدند.

ایران ادعا می‌کند در حمله خود گروه مسلح جیش‌العدل را که در داخل ایران عملیات می‌کند، هدف قرار داده است. پاکستان می‌گوید «پناهگاه‌های» دو گروه شبه‌نظامی «ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» و «جبهه آزادی‌بخش بلوچستان» را در داخل ایران هدف گرفته است.

حملات پاکستان اولین حمله خارجی -با پذیرش مسئولیت رسمی- به خاک ایران از زمان جنگ با عراق بود. این اتفاقات در شرایطی رخ داده که جنگ غزه تنش در منطقه خاورمیانه را به شدت افزایش داده است. ایران در روزهای پیش از حمله به پاکستان، به اهدافی در عراق و سوریه هم موشک پرتاب کرده بود.

ایالت بلوچستان پاکستان همواره با بهره‌کشی گسترده از منابع خود روبرو بوده و همین دلیل اصلی شورش و ناآرامی در این منطقه بوده است. محلی‌ها، به ویژه بلوچ‌ها، دولت‌های مرکزی را مقصر بهره‌کشی و سودجویی از منابع بلوچستان، بدون هیچ‌گونه تلاشی برای توسعه و رونق خود منطقه می‌دانند.

مقاومت در برابر دولت پاکستان و شورش‌های گروه‌های مسلح با هدف تشکیل یک کشور مستقل برای مردم بلوچ، از سال ۱۹۴۸ بعد از استقلال پاکستان از امپراتوری بریتانیا در هند آغاز شد.

این مقاومت در دهه‌های ۱۹۵۰، ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ مراحل مختلفی را طی کرد. بعد از یک دوره آرامش نسبی،‌ فعالیت‌ گروه‌های شورشی از سال ۲۰۰۳ و در دوره حاکمیت نظامی ژنرال پرویز مشرف بر پاکستان به شدت افزایش یافت. او دستور چندین عملیات ضد شورش در بلوچستان را داد و نواب اکبر خان بوگتی، رهبر معروف بلوچ، در یکی از این عملیات‌ها کشته شد.

بر اساس بعضی گزارش‌ها در جریان عملیات‌های مرگبار علیه گروه‌های شورشی و همین طور سرکوبگری ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان در ایالت بلوچستان، ده‌ها هزار نفر ناپدید شدند. گفته می‌شود که ماموران امنیتی پاکستان این افراد را شکنجه کرده‌اند و کشته‌اند. پاکستان این اتهامات را به شدت رد می‌کند.

سازمان «صدای گمشدگان بلوچ» برآورد کرده است که بیش از ۷۰۰۰ نفر در بلوچستان ناپدید شده‌اند. اما «کمیسیون تحقیق درباره ناپدیدشدگان قهری» می‌گوید تا ماه اکتبر ۲۰۲۳ تنها ۴۵۴ پرونده فعال مربوط به افراد گمشده وجود داشته است.

نخست وزیر موقت پاکستان اخیرا در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفت که در تعداد ناپدیدشدگان «اغراق شده است» و مدعی شد که تنها ۵۰ نفر در بلوچستان ناپدید شده‌اند.

بعضی از این پرونده‌ها در دادگاه عالی در جریان است و گروه بزرگی از زنان و اعضای خانواده این افراد در تجمع‌های اعتراضی در اسلام‌آباد خواهان بازگرداندن آنها و پایان دادن به ربودن و کشتن مردم منطقه شده‌اند.

کدام گروه‌های مسلح در بلوچستان فعال هستند؟

یک نیروی امنیتی بر بام ساختمان وزارت امور خارجه پاکستان در اسلام آباد

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، یک نیروی امنیتی بر بام ساختمان وزارت امور خارجه پاکستان در اسلام آباد

گروه‌های مسلح مختلفی در ایالت بلوچستان فعال بوده‌اند اما در حال حاضر دو گروه فعال بیشتری دارند: ارتش آزادی‌بخش بلوچستان و جبهه آزادی‌بخش بلوچستان. این دو گروه در داخل پاکستان علیه دولت این کشور عملیات می‌کنند و دولت مدعی است که آنها مخفیگاه‌هایی خارج از مرز پاکستان دارند که بیشتر آنها در ایران و بعضی هم در افغانستان واقع شده‌اند.

پاکستان دولت ایران را به فراهم کردن پناهگاه‌های امن برای رهبران و اعضای این گروه‌ها متهم می‌کند، اما ایران این اتهام را رد می‌کند. پاکستان همچنین مدعی است که هند از بعضی از این گروه‌‌ها در بلوچستان حمایت مالی می‌کند. هند هم این اتهام را رد می‌کند.

در دو سال گذشته دولت پاکستان درباره گزارش‌های مربوط به حملات مشترک ارتش آزادی‌بخش بلوچستان و طالبان پاکستان -سازمانی که گروه‌های اسلامگرای مختلف را در مرز افغانستان و پاکستان در برمی‌گیرد- به شدت ابراز نگرانی کرده است.

ارتش آزادی‌بخش بلوچستان در حال حاضر به عنوان گروهی شناخته می‌شود که بیشترین چالش را در برابر دولت پاکستان در منطقه ایجاد کرده است. چندین کشور غربی از جمله بریتانیا و آمریکا این گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی بین‌المللی قرار داده‌اند.

در سال‌های اخیر ارتش آزادی‌بخش بلوچستان حملات خود را تشدید کرده و تمرکز عملیاتی خود را از هدف گرفتن نیروهای امنیتی پاکستان در ایالت بلوچستان، به حمله به چینی‌هایی تغییر داده که در پروژه‌های منطقه حضور دارند.

جبهه آزادی‌بخش بلوچستان هم به صورت مرتب پروژه‌های گاز، زیرساخت‌ها و پاسگاه‌های امنیتی در بلوچستان را هدف قرار می‌دهد. این گروه از سال ۲۰۱۱ حملاتی را علیه نیروهای امنیتی پاکستان، کارگران خارجی،‌ شرکای دولتی و روزنامه‌نگاران انجام داده است.

این جبهه که سال ۱۹۶۴ در سوریه تاسیس شد، در ابتدای فعالیت خود به طغیان بلوچ‌ها در ایران پیوست که در جریان آن گروه‌های بلوچ علیه دولت مرکزی در ایران شورش کردند.

بعد از پنج سال درگیری، این گروه از طریق مذاکره به جنگ علیه شاه ایران پایان داد. بعد از آن جبهه آزادی‌بخش همراه گروه‌های دیگر بلوچ،‌ علیه دولت پاکستان فعال شد و در سال‌های دهه ۱۹۷۰ در خاک افغانستان پناه گرفت.

حملات انتحاری به دو پایگاه‌ نظامی در بلوچستان پاکستان چندین کشته بر جای گذاشت

ماموران امنیتی در پاکستان

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، ماموران امنیتی در پاکستان – عکس آرشیوی

حملات انتحاری همزمان به دو مقر نظامی ارتش پاکستان در استان بلوچستان چندین کشته بر جای گذاشته است.

وزارت کشور پاکستان می‌گوید در حملات انتحاری چهارشنبه شب چهار نفر از سربازان و همچنین ۱۵ نفر از مهاجمان کشته شده‌اند.

ارتش آزادیبخش بلوچستان، گروه جدایی‌طلبی که مسئولیت حمله را به عهده گرفته، گفته ۵۰ نفر از سربازان کشته شده‌اند.

چند روز پیش هم ۱۰ سرباز ارتش پاکستان در حمله به یک ایست بازرسی کشته شدند.

این دومین باری است که گروه ارتش آزادیبخش بلوچستان از حمله انتحاری برای هدف قرار دادن نظامیان پاکستانی استفاده می‌کند. این شیوه‌ معمولا در گروه‌های اسلامگرای افراطی به کار گرفته می‌شود.

حملات انتحاری اخیر در آستانه سفر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به چین انجام شده است.

چین سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ای در استان بلوچستان انجام داده و برخی از پروژه‌های آن هدف حمله و خرابکاری بوده است.

چریک‌های بلوچ دهه‌ها است با دولت مرکزی پاکستان در جنگ هستند و می‌گویند از استخراج منابع غنی گاز و معادن این منطقه هیچ منفعتی به خود بلوچ‌ها نمی‌رسد.

تداوم حملات به پروژه‌های چین در این منطقه و از جمله کشته و زخمی شدن چند کارگر باعث شده که چین از پاکستان درخواست تضمین‌های امنیتی بیشتر در منطقه کند.

درگیری جدایی‌طلبان بلوچ با ارتش پاکستان؛ ۱۰ سرباز کشته شدند

بلوچستان

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، ارتش پاکستان در استان بلوچستان حضور سنگینی دارد

در جریان حمله جدایی‌طلبان بلوچ به یک ایست‌بازرسی در پاکستان، ۱۰ تن از نیروهای نظامی این کشور کشته شدند.

ارتش پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد در جریان این حمله که در استان جنوبی «بلوچستان» رخ داد، درگیری مسلحانه از ساعات پایانی روز سه‌شنبه آغاز شد و تا روز چهارشنبه ادامه پیدا کرد.

بر اساس این بیانیه، در جریان این درگیری طولانی، یکی از مهاجمان نیز کشته شد و تعدادی دیگر مجروح شدند.

ارتش پاکستان می‌گوید «عملیات پاکسازی برای دستگیری باقی مهاجمان» در جریان است و تاکنون موفق شده سه نفر را دستگیر کند.

گروهی به نام «ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» در تماس با خبرگزاری فرانسه مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

این گروه مدعی است که در این حمله، ۱۷ تن از نظامیان ارتش پاکستان کشته شده‌اند.

کویته

منبع تصویر، ANADOLU AGENCY

توضیح تصویر، حضور سربازان پاکستانی در سطح شهر کویته، مرکز بلوچستان

«ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» همچنین تایید کرده که یکی از اعضایش در درگیری کشته شده است.

در این بیانیه آمده است: «تمامی تسلیحات و ادوات نظامی توقیف شدند و ایست‌بازرسی نیز به آتش کشیده شد.»

در بیانیه‌ای که توسط دفتر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان منتشر شده آمده است که عمیقا از این اتفاق غم‌زده است.

نخست وزیر پاکستان می‌گوید: «هر یک قطره خونی که از سربازان می‌چکد، امنیت کشور را تضمین می‌کند.»

هفته گذشته در پی بمب‌گذاری یک گروه جدایی‌طلب دیگر به نام «ارتش ملی بلوچستان» در شهر لاهور، سه نفر کشته شدند.

کویته

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، تصویری از نیروهای امنیتی در شهر کویته پاکستان

جدایی‌طلبان بلوچ سال‌هاست که در پاکستان، علیه حکومت مرکزی این کشور دست به شورش زده‌اند.

استان بلوچستان پاکستان، بزرگترین استان این کشور محسوب می‌شود و با استان سیستان و بلوچستان در ایران، هم مرز است.

منتقدان حکومت مرکزی پاکستان می‌گویند که بلوچستان، فقیرترین منطقه این کشور است. این در حالی است که در این منطقه معادن بسیاری قرار دارد.

همزمان، چین سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای در این منطقه در چارچوب پروژه «ابتکار کمربند و جاده» انجام داده که به گفته اهالی بلوچستان، نفع اصلی آن شامل کسانی می‌شوند که از خارج از این منطقه می‌آیند.

در ماه آوریل سال گذشته میلادی در جریان یک حمله انتحاری به هتل محل اقامت سفیر چین در شهر کویته، به کشته شدن چهار تن انجامید.

 • نویسنده : قیام خوراسانی
 • منبع خبر : اینترنشنال BBC / جمهوری اسلامی / یورو نیوز

برچسب ها

بیش از صد نفر در غزه در حال گرفتن غذا کشته شدند، ۱۱ حوت ۱۴۰۲

بیش از صد نفر در غزه در حال گرفتن غذا کشته شدند،

در حالی که مقام‌های درمانی حماس در غزه اعلام کردند شمار کشته‌شدگان در این باریکه از زمان شروع جنگ از ۳۰ هزار نفر فراتر رفته، امروز بیش از صد نفر در شمال غزه زمانی که برای گرفتن غذا اطراف کامیون‌های امداد جمع شده بودند، کشته شدند.

ناو جنگی آلمان به اشتباه به پهپاد آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد ۱۱ حوت ۱۴۰۲
عملیات ناو آلمانی

ناو جنگی آلمان به اشتباه به پهپاد آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد

از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه حملات شبه‌نظامیان حوثی، امنیت ناوبری در این آبراه مهم جهانی را به خطر انداخته است. یک ناوچه آلمانی که بخشی از ماموریت اروپایی است، نزدیک بود یک پهپاد آمریکایی را به اشتباه سرنگون کند حملات حوثی ها باعث شده تنش جنگ بیشترگردد و کشتی های تجاراتی کشور های جهان با پیمودن مسیر چند برابر هزینه کالاها را بالا ببرند

ملکه زیبایی عربستان’ به طالبان: دین اسلام برای سهولت آمده است،‌‌ ۰۹ حوت ۱۴۰۲
پیام

ملکه زیبایی عربستان’ به طالبان: دین اسلام برای سهولت آمده است،‌‌

رومی قحطانی زن جوانی که به نمایندگی عربستان در مسابقات ملکه زیبایی شرکت می‌کند این بانوی جوان می‌گوید کشورش هیچگاه تا امروز سخت گیر نبوده است . مانند دولت افغان باوران که در خراسان آریا با فریب و کودتا برای نابودی سرنوشت زنان این سرزمین به نام اسلام حاکم گردیده اند

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.

بسم الله شریفی؛ شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد ۰۸ حوت ۱۴۰۲
عروجِ فراتر از کاشانه

بسم الله شریفی؛ شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد

دکتر بسم الله شریفی (شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و پژوهش¬گر) خراسان آریا شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد ، آقای شریفی مدیر سایت سبز منش) فعالیت های علمی و فرهنگی خود شان را از طریق سایت ، هفته نامه و رادیوی سبز منش منتشر و در خدمت هم وطنان خراسان آریا ایران ، تاجیکستان ، اوزبکستان کشورهای فارسی زبانان قرار می دهند

میتون چاکرابورتی مرد که به مقام محبوب ترین ستاره بالیوود رسید ۰۱ حوت ۱۴۰۲
بالیوود سینمای هند

میتون چاکرابورتی مرد که به مقام محبوب ترین ستاره بالیوود رسید

میتون چاکرابورتیMithun Chakraborty‎؛ زادهٔ ۱۶ ژوئن ۱۹۵۰) یک هنرپیشه و نماینده مجلس بنگال غربی اهل هند است. وی از سال ۱۹۷۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت هنر تئاتر و هنر نمای در سینمای هند است مرد که از روز های سخت زندگی به بهترین مقام هنری سینمای جهانی بالیوود هند پیشرفت کرد .

آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست ۲۱ دلو ۱۴۰۲
سال نوع چین

آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست

میلیون‌ها نفر در چین، آسیای شرقی و در سراسر جهان آغاز سال جدید قمری را جشن می‌گیرند.

افغان باوران خراسان آریا : از کارگردانی سینما تا کارگری در ایران ۱۶ دلو ۱۴۰۲
داستان یک فلم در ۲۰

افغان باوران خراسان آریا : از کارگردانی سینما تا کارگری در ایران

۸صبح، کابل: عبدالرشید عظیمی، کارگردان سابقه‌دار افغان پس از مهاجرت به ایران در آن کشور رو به کار شاقه آورده است و کارگری می‌کند. سرنوشت دوره ۲۰ سال مثل این بود که همه در بخش های مختلف فلم به نام افغان دموکراسی در خراسان آریا ادامه داشت و با یک کودتا فلم آمده نشر شد و کاری گران دسته پاین بیکار و آوره شدند و قهرمانان نقش های مرکزی فرار کردند و سازنده کار تمام کرد .

مراسم جشن سده در تاجیکستان برگزار شد ۱۲ دلو ۱۴۰۲
آیین و جشن آریای

مراسم جشن سده در تاجیکستان برگزار شد

امروز، سه‌شنبه ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) در تاجیکستان روز «جشن سده» است و مردم در همه مناطق کشور این آیین کهن و باستانی را رسما جشن گرفته‌اند.

سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است ۲۲ دلو ۱۴۰۲
کوریای شمالی

سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است

هدف هکرها کمپانی‌های صنایع دفاعی و زنجیره‌های تأمین، و ایجاد دسترسی فزاینده به زیرساخت‌ها و ابزارهای دیگر کشورها بوده است

غصب زمین قبرستان توسط طالبان در استان قندهار خراسان آریا ‌ ۱۷ دلو ۱۴۰۲
جمهوریت افغان ادامه دارد

غصب زمین قبرستان توسط طالبان در استان قندهار خراسان آریا ‌

معاون وزیر دفاع طالبان یک قبرستان و یک زمین‌ دولتی را در جنوب خراسان آریا استان قندهار غصب کرده است در فیلم و تصاویری که از این قبرستان به رسانه ها رسیده، مشخص است که چندین جنگجوی طالبان مانع دفن جسدی در این قبرستان می‌شوند.

ادامه خشم کشاورزان فرانسوی ۱۰ دلو ۱۴۰۲
پولیس فرانسه

ادامه خشم کشاورزان فرانسوی

خودروهای زرهی ژاندارمری برای جلوگیری از فلج شدن پاریس مستقر شدند چندین سندیکای کشاورزی قصد دارند امروز دوشنبه بزرگراه‌های منتهی به پایتخت فرانسه را مسدود کنند

پکن از ایران خواسته است مانع حمله حوثی‌ها شود ۰۷ دلو ۱۴۰۲
آمریکا از چین خواست رویترز

پکن از ایران خواسته است مانع حمله حوثی‌ها شود

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع مطلع ایرانی و یک دیپلمات آگاه گزارش داد چین از جمهوری اسلامی خواسته است برای جلوگیری از حمله‌های حوثی‌ها به خطوط کشتی‌رانی در دریای سرخ همکاری کند چون در غیر این صورت روابط تجاری‌اش با چین آسیب خواهد دید.

امریکا هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر به خراسان آریا فرستاده می‌شود ۲۹ جدی ۱۴۰۲
تایید کرد:

امریکا هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر به خراسان آریا فرستاده می‌شود

وزارت خارجه امریکا به سیگار تایید کرد که در هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر وجه نقد به ( پیران نام منطقه افغانستان برای کودتاچیان جمهوریت طالب افغان تحت کنترول زیر نام طالبان در خراسان آریا می‌فرستد. که روسیاي طالبان مزدور را بیان می کنند

سرکرده یک باند مافیایی در یونان به رگبار بسته شد و داستان دیگر ۲۷ جدی ۱۴۰۲
داستان های جالب مافیای

سرکرده یک باند مافیایی در یونان به رگبار بسته شد و داستان دیگر

قتلی به سبک و سیاق باندهای تبهکار در پمپ بنزینی در جنوب آتن، بی‌رحمی مافیای یونان را در معرض دید عموم قرار داده است.

صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است ۲۵ جدی ۱۴۰۲
انورالحق احدی اعضا هیات

صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است

آقای احدی اعضای هیات صندوق امانت مردم خراسان آریا که به نام افغان کار شان پیش می رود در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال گفت که دارایی‌های موجود در این صندوق به عنوان پشتوانه بانک مرکزی افغانستان حفظ خواهد شد. داری های مردم خراسان آریا به نام منطقه افغانستان و بانک به نام قوم افغان پشتون ساخته شده کنترول می شود

دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به نام افغان به خراسان آریا کمک کرد ۲۴ جدی ۱۴۰۲
کمک به خراسان آریا

دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به نام افغان به خراسان آریا کمک کرد

صندوق امانی ویژه‌ی سازمان ملل متحد به نام افغا‌ن در خراسان آریا (اس‌‌تی‌اف‌ای) اعلام کرده است که دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به این صندوق کمک کرده است.

چگونه اسکندر کبیر سپاه هخامنشیان را در غزه شکست داد ۲۳ دلو ۱۴۰۲
غزه

چگونه اسکندر کبیر سپاه هخامنشیان را در غزه شکست داد

سال ۳۳۲ قبل از میلاد اسکندر سوم، پادشاه مقدونیه، در مسیر فتوحاتش چشم به مصر دوخته بود.

عالم بعداز یک قرن دزدی نام خراسان توسط افغانها حقیقت را بیان کرد ۱۴ دلو ۱۴۰۲
سازمان آزادی بخش خراسان

عالم بعداز یک قرن دزدی نام خراسان توسط افغانها حقیقت را بیان کرد

بیان حقیقت عالم دین خراسانی مورد توجه ، استقبال و پسند مردم خراسان و شبکه های اجنتماعی قرار گرفت ، بنیانگذار انقلاب آزادی خراسان قیام خراسانی از احساس و پشتیبانی مولوی عبدالشکور به طرفداری از مردم مظلوم خراسان تشکری کرد او گفت ما جوانان رزمندگان سازمان آزدی بخش اولین عالم دین را می بنیم که با جرات ! اسلام را از پیروان فرهنگ افغان برای نجات ملت مظلوم جدا می سازد

هلال حاصلخیز» کجاست؟ ۱۲ دلو ۱۴۰۲
تمدن گذشته سومری ها

هلال حاصلخیز» کجاست؟

از منظر زمین‌شناسی، هلال حاصلخیز محل تقاطع صفحات تکتونیکی ایران، آفریقا و شبه‌جزیره عرب است سومری های” سر سیاه” همراه با اکدی های “سامی” و باشندگان نخستین جنوب میانرودان تمدنی را پایه گذاری نمودند

دلاورمردان تاجیک خراسان آریا در مسیر تاریخ خراسان ۲۹ جدی ۱۴۰۲
حبیب الله کلکانی و یاران

دلاورمردان تاجیک خراسان آریا در مسیر تاریخ خراسان

دلاورمردان تاجیک خراسان به تاریخ 27 قوس 1307 مطابق 17 جنوری 1929 میلادی فرزندان باوجدان وصاحبان اصلی خراسان زمین تحت رهبری شاه حبیب الله فرزند عیار تاکستانهای کهدامن زمین که برای اولین بار بایک حرکت جنبش دهقانی تاریخ را رقم زدند

عبدالرحیم حاجی بایف، استالین و سرنوشت تاجیکان ۰۸ جدی ۱۴۰۲
آغاز کشور تاجیکستان

عبدالرحیم حاجی بایف، استالین و سرنوشت تاجیکان

صد سال قبل در شهر سن پترزبورگ، قیام کارگران و دهقانان که از آنان بیشتر با نام "بولشویکها" یاد می‌کنند، پیروزشد و به نظام پادشاهی در روسیه پایان داد. این رویداد که در تاریخ بیشتر با نامهای "انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر"، "انقلاب سرخ"، "کودتای اکتبر"، "قیام اکتبر" و "کودتای بولشویکی" یاد می‌شود، بدون شک، صفحه تازه ای را در تاریخ معاصر باز کرد.

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟ ۰۹ سنبله ۱۴۰۲
پیشرفت علم فضای

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟

اولین پرواز تجاری ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی خصوصی ریچارد برانسون به فضا، دوران سفرهای فضایی پرطرفدار را نزدیک‌تر کرد اما این سفرها همچنان در اختیار مولتی میلیونرهایی خواهد بود که مایل به پذیرش خطرات هستند.

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟ ۱۹ اسد ۱۴۰۲
جنگ سرد جدید چین با امریکا ، و

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟

چین به زودی صادرات دو ماده اصلی در صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها را محدود می‌کند تا جنگ تراشه‌ها میان چین و آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کند

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن ۱۷ اسد ۱۴۰۲
کشته شدن ۵ مسافر هزاره و ادعای یک بازرگان

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید ۰۷ اسد ۱۴۰۲
آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟ و

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید

مسوولان اداره هوانوردی امریکایی و اروپایی به این اعتقاد اند که دیگر تهدیدی برای هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی خراسان آریا بالای ارتفاع 9753.6 متری وجود ندارد. اطلاعات روز : آسمان باز» و پرواز چهارم «فلای دبی» به ‌خراسان آریا آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند» ۲۳ حوت ۱۴۰۱
ازبکستان و پاکستان

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و سفیر جدید پاکستان در این کشور در دیداری در شهر «تاشکند» توسعه ارتباطات از جمله در زمینه حمل و نقل بین دو کشور را بررسی کردند.