حمله انتحاری در پاکستان؛ دست‌کم ۲۲ پلیس کشته شدند
حمله انتحاری در پاکستان؛ دست‌کم ۲۲ پلیس کشته شدند
حمله انتحاری به ایستگاه پلیس در شمال غرب پاکستان، جان ۲۲ پلیس را گرفت و ۳۲ نفر دیگر را زخمی کرد.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات پاکستانی نوشته یک بمب‌گذار انتحاری، اوایل صبح روز سه شنبه، ۲۱ آذر، خودروی مملو از مواد منفجره خود را در دروازه اصلی ایستگاه پلیس در شمال غرب پاکستان منفجر کرد.

بخشی از این ساختمان نیز بر اثر این انفجار فروریخت.

این حمله در دره اسماعیل خان، شهری در استان خیبر پختونخوا در مرز  خراسان آریا رخ داد. این استان پایگاه سابق گروه شبه نظامی طالبان پاکستانی است. خیبر پختونخوا با چندین حمله مرگبار در سال جاری شاهد افزایش خشونت بوده است.

آن‌طور که مقامات محلی اعلام کرده‌اند احتمال افزایش قربانیان این حمله نیز وجود دارد، چرا که وضعیت دست‌کم ۱۰ پلیس وخیم گزارش شده است.

کمال خان، یک پلیس محلی گفت که شماری از مهاجمان نیز با نیروهای پلیس درگیر شدند و پس از ساعت‌ها درگیری، سه مهاجم خلع‌سلاح شدند.

مقامات پلیس می‌گوید عملیات برای یافتن مهاجمانی که موفق به فرار شده‌اند را در اطراف منطقه آغاز کرده‌اند.

گروه ستیزه‌جوی تازه تأسیس «تحریک جهاد پاکستان» در بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

سرفراز بوگتی، وزیر کشور موقت پاکستان در بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرد و آن را اقدامی «تروریستی» خواند.

پاکستانی های اخراج شده به نام افغان تباران شناسای می شوند

 

مقام‌های محلی گفته اند که در این حمله اوایل صبح دوشنبه یک پایگاه نیروهای امنیتی در دیره اسماعیل خان در ایالت خیبرپختونخوا در نزدیکی مرز افغانستان هدف قرار گرفت.

 

در حالی که در ابتدا از چهار کشته گزارش شده بود، مقام‌های محلی تعداد کشته شدگان را بیش از ۲۰ تن عنوان کرده اند.

دو مقام امنیتی پتکستان  به خبرگزاری رویترز از ۲۴ کشته سخن گفته اند و یک مقام محلی به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که تعداد کشته شدگان ۲۳ تن می‌باشد. این مقام‌ها چون اجازه صحبت با رسانه‌ها را ندارند خواستند که نام شان در گزارش ذکر نشود.

یک مقام محلی افزود: «بسیاری آن‌ها در حالت خواب کشته شدند و با لباس ملکی بودند، بنابراین ما در تلاش هستیم مشخص کنیم که آیا همه آن‌ها پرسونل نظامی بوده اند یا نه.»

او افزود که موتر مملو از مواد انفجاری فرد مهاجم در دروازه این پایگاه انفجار کرد و ۲۷ زخمی به جا گذاشته است.

تحریک جهاد پاکستان که یک گروه جدید وابسته به طالب است، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. این گروه گفته است که یک مهاجم ابتدا در ساعت دو و نیم نیمه شب خود را منفجر کرد و سپس دیگر جنگجویان به این پایگاه یورش بردند.

 

پاکستان، به خصوص ایالت خیبرپختونخوای این کشور در ماه‌های اخیر شاهد افزایش حملات شورشیان بوده است. در ماه جنوری امسال در یک حمله انتحاری در مسجدی در شهر پشاور دست کم ۱۰۱ تن کشته شدند.

دیره اسماعیل خان در نزدیکی وزیرستان جنوبی موقعیت دارد که در گذشته پناهگاه گروه‌های ملیشه‌ای بود. در سال ۲۰۱۴ ارتش پاکستان عملیات‌های گسترده‌ای علیه شورشیان در این مناطق انجام داد و آن‌ها را از این منطقه بیرون راند.

 

آیا پاکستان می‌تواند با شورشگری فزاینده طالبان مقابله کند؟

هارون جنجوا
۱۴۰۱ بهمن ۱۳, پنجشنبه

بمب‌گذاری انتحاری در مسجدی در شمال غرب پاکستان که ده‌ها افسر پولیس را کشت، بدترین حمله در چند سال اخیر است. این حملات نشان‌دهنده موجی از خشونت طالبان پاکستانی است که حکومت را هدف قرار می‌دهد.

https://p.dw.com/p/4Myvl

Pakistan Peshawar Explosion der Polizeilinie

 

پس از آن که طالبان افغان حکومت پیشین افغانستان را در اگست ۲۰۲۱ سرنگون کرد، مقامات در کشور همسایه پاکستان هشدار دادند که تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) که متحد طالبان افغان می‌باشد، پس از سال‌ها شورشگری جسورتر خواهد شد.

پس از آن که تحریک طالبان پاکستانی به آتش‌بس شکننده با حکومت در ماه نوامبر پاکستان پایان داد، به جنگجویان خود دستور داد تا حملات را «در سراسر کشور و در هر جایی که ممکن است» انجام دهند. از آن پس حملات این گروه در سراسر پاکستان گسترش یافت.

مرتبط:متقی خطاب به پاکستان: برف بام تان را به بام دیگران نیندازید

براساس گزارش امنیتی سال ۲۰۲۲ پاکستان، که در ماه جنوری توسط انستیتوت مطالعات صلح منتشر شد، حملات تروریستی در این کشور نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افزایش یافته است. در این گزارش از ۲۶۲ حمله در سال گذشته سخن رفته که ۸۶ مورد آن توسط تحریک طالبان پاکستان انجام شده است.

آخرین حمله روز دوشنبه انجام شد. حداقل ۱۰۰ نفر در این بمب‌گذاری انتحاری در داخل مسجدی در شهر پشاور مرکز ایالت خیبرپشتونخوا، منطقه ناامنی که با افغانستان هم‌مرز است و بستر شورشگری تلقی می‌شود، کشته شدند.

بیشتر افراد داخل این مسجد که با دیوارهای امنیتی احاطه شده، افسران پولیس بودند که برای ادای نماز ظهر آمده بودند. این خونین‌ترین حمله بود که در سال‌های اخیر پاکستان را هدف قرار داد و همچنین خونین‌ترین حمله در پاکستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان افغان در کابل بود.

صحنه پس از انفجار در پشاور پاکستان
صحنه پس از انفجار در پشاور پاکستانعکس: Faridullah Khan/DW

در ابتدا یک فرمانده تی‌تی‌پی بنام سربکف مهمند، مسئولیت این بمب‌گذاری را به عهده گرفت و گفت که این حمله برای «انتقام» از کشته شدن یکی از جنگجویان این گروه در سال گذشته انجام شد.

ولی بعداً سخنگوی طالبان پاکستانی دست داشتن در این حمله را رد کرد و ادعا نمود که «حمله بر مساجد» خلاف «قوانین» این گروه

با وجودی که هسته اصلی «تی تی پی» دست داشتن در حمله را رد می‌کند، ولی شاخه‌ای از این گروه بنام جمعیت‌الاحرار مسئولیت آن را به عهده گرفت و گفت که این حمله برای انتقام حمله سال گذشته که در آن یک رهبر این گروه بنام عمر خالد خراسانی کشته شد، صورت گرفت.

جمعیت‌الاحرار یکی از شاخه‌های انشعابی بزرگ و قدرتمند «تی تی پی» است که در چندین حمله هماهنگ علیه نیروهای امنیتی پاکستان و اقلیت‌های مذهبی دخیل بوده است. این شاخه «تی تی پی» در عقب حمله ۲۰۱۶ بر عید پاک که در آن حدود ۷۵ تن در یک پارک در لاهور کشته شدند، قرار داشت.

تی تی پی» چه می‌خواهد؟

یکی از خواست‌های اصلی تحریک طالبان پاکستانی از حکومت و ارتش پاکستان این است که حضور خود در شمال غرب این کشور را کاهش دهند.

این گروه گهگاهی حملاتی را در این منطقه که حکومت در برخی از مناطق آن حضور دارد، انجام می‌دهد.

«تی تی پی» شامل چندین گروه‌ شورشی تندرو سنی و گروه‌های فرقه‌گرا است که شورشگری مرگباری را از سال ۲۰۰۷ تاکنون علیه حکومت پاکستان به پیش می‌برد. طالبان پاکستانی گروه جداگانه از طالبان افغان است، اما به رهبر طالبان افغان اعلام وفاداری کرده اند.

پاکستان فعالیت «تی تی پی» را در سال ۲۰۰۸ ممنوع کرد و این گروه مسئول چندین حمله در سراسر پاکستان شناخته می‌شود. مرگبارترین حمله در سال ۲۰۱۴ بر یک مکتب در پشاور انجام شد که در آن حداقل ۱۵۰ تن که اکثر شان شاگردان مکتب بودند، کشته شدند.

 

تی تی پی از سوی سازمان ملل و ایالات متحده یک سازمان تروریستی اعلام شده است. گروهی که در نتیجه حملات آن هزاران غیرنظامی و نیروهای امنیتی در پاکستان کشته شده اند.

«تهدید تی تی پی برای پاکستان بزرگ و در حال گسترش است»

حتی در جریان آتش‌بس ظاهری که در ماه نوامبر به پایان رسید، «تی تی پی» به حملات خود ادامه داد.

تحلیلگران هشدار داده اند که سیاست «نرم» اسلام‌آباد در برابر «تی تی پی» و دعوت این گروه به گفتگوهای صلح، عامل اصلی افزایش شورشگری بوده است.

این حمله حدود ۱۰۰ کشته برجا گذاشت
این حمله حدود ۱۰۰ کشته برجا گذاشتعکس: Fayaz Aziz/REUTERS

افراسیاب ختک، سناتور پیشین از ایالت خیبرپشتونخوا به دویچه وله گفت: «برای مهار شورشگری در پاکستان بجای سیاست نرم، به یک عملیات تمام عیار نیاز است.» او افزود که حکومت نباید با «تروریست‌ها» مذاکره کند.

بلاول زرداری بوتو، وزیر خارجه پاکستان اخیراً سیاست حکومت پیشین در برابر گروه‌های تندرو به خصوص «تی تی پی» را محکوم کرد.

بوتو زرداری به تلویزیون قطری الجزیره گفت که عمران خان نخست وزیر پیشین «تی تی پی» را در ایالت خیبر پشتونخوا که خاستگاه سیاسی او می‌باشد، به اندازه کافی سرکوب نکرد. او افزود که «تی تی پی» در حال حاضر به سیاست دلجویی حکومت عمران خان با این گروه، پاسخ می‌دهد.

م

مدیحه افضل، پژوهشگر در انستیتوت بروکینگز که بر پاکستان تمرکز دارد، گفت: «تهدید تی تی پی در پاکستان گسترده و در حال افزایش است.»

او به دویچه وله گفت: «تی تی پی با به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان و برخورد متزلزل و مبهم حکومت پاکستان در برابر این گروه در سال‌های اخیر جسورتر شد. پاکستان در سال‌های اخیر بارها برای مذاکره با این گروه تلاش کرد. گفتگوها همیشه منجر به ناکامی می‌شوند بخاطری که این گروه با موجودیت حکومت پاکستان و قانونی اساسی مخالف است.»

او افزود: «تنها انتخابی که حکومت دارد راه اندازی یک عملیات گسترده نظامی در برابر این گروه مانند سال ۲۰۱۴ است، اما این بار قضیه به این دلیل پیچیده است که تی تی پی می‌تواند به آن سوی مرز که تحت کنترول طالبان أفغانستان است عبور کند و پاکستان را با تروریسم رو به گسترش روبرو کند، خطری که با دستان پاکستان کنترول شدنی نیست.»

در حالی که «تی تی پی» حالا تهاجمی‌تر عمل می‌کند و وضعیت امنیتی را به سمت وخامت می‌برد، این کشور با بحران اقتصادی طولانی نیز روبرو است.

«مدرسه جهاد»؛ چگونه طالبان در پاکستان آموزش می بینند؟

ملیحه لودهی، سفیر پیشین پاکستان در ایالات متحده گفت: «این حملات در زمانی انجام می‌شود که اقتصاد در پرتگاه قرار دارد. به این دلیل حکومت باید قضیه را جدی بگیرد و مطمین شود که تهدیدها نمی‌تواند امنیت کشور را متاثر سازد.»

او گفت: «پاکستان شاهد گسترش حملات شورشیان است. این حملات از زمانی که طالبان قدرت را در کشور همسایه خراسان آریا  به دست گرفتند، به اوج خود رسیده است. چالش امنیتی به خصوص پس از حمله پشاور، این ضرورت را برجسته می‌سازد که نهادهای تنفیذ قانون اقدامات شان را در برابر شورشیان افزایش دهند.»

خراسان آریا یک معضل امنیتی مداوم

بسیاری رهبران «تی تی پی» از داخل خراسان آریا که حدود ۲۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک با پاکستان دارد، عمل می‌کنند. پس از خروج نظامی ایالات متحده از خراسان آریا  در سال ۲۰۲۱، برای رهبران «تی تی پی» و جنگجویان این گروه توسط طالبان افغان پناهگاه‌های امن فراهم شده است.

با این وجود، به نظر می‌رسد حمله اخیر در پشاور روابط بین پاکستان و حکومت طالبان در افغانستان را تیره‌تر کرده است

 

چند ساعت پس از بمب‌گذاری روز دوشنبه، رانا ثناءالله خان وزیر داخله پاکستان گفت که طالبان افغان باید به تعهد خود به جامعه بین المللی در مورد این که به هیچ گروه تروریستی اجازه نمی‌دهند از خاک خراسان آریا  برای حمله به کشورهای دیگر استفاده کنند، عمل نمایند.

بعد از سال ۲۰۰۹، نیروهای امنیتی پاکستان چندین عملیات نظامی را در مناطق قبایلی هم‌مرز با خراسان آریا  راه‌اندازی کردند. این عملیات‌های نظامی گذشته ضربه بزرگی بر تحریک طالبان پاکستانی وارد کرد و جنگجویان این گروه را از پاکستان بیرون راند.

 

هدف «تی‌تی‌پی» چیست و چه رابطه‌ای با طالبان افغان‌ تبار خراسان آریا  دارد؟

۱۴۰۱ بهمن ۱۱, سه‌شنبه

زمانی که یک بمب‌گذار انتحاری روز دوشنبه در داخل یک مسجد در شمال غرب پاکستان حمله کرد و حدود ۱۰۰ تن را کشت، فوراً این ظن به وجود آمد که این کار طالبان پاکستانی است.

https://p.dw.com/p/4MvAB

آرشیف: تحریک طالبان پاکستان در مناطق قبایلی فعالیت دارد

سر بکف مهمند، یک فرمانده این گروه در توییتر مسئولیت این حمله را که یکی از خونبارترین حملات بر نیروهای امنیتی پاکستان در ماه‌های اخیر است، به عهده گرفت.

اما ۱۰ ساعت بعد، محمد خراسانی سخنگوی تحریک طالبان پاکستان دست داشتن در این بمب گذاری را رد کرد و گفت که هدف قرار دادن مساجد، مدارس و مراکز دینی سیاست این گروه نیست. او افزود کسانی که در چنین اعمال دست دارند، براساس پالیسی تحریک طالبان پاکستان، با اقدامات تنبیهی مواجه خواهند شد. در این بیانیه گفته نشده که چرا یک عضو تحریک طالبان پاکستان مسئولیت این بمب‌گذاری را به عهده گرفته است.

تحریک طالبان پاکستان پس از آن دست داشتن در این حمله را انکار کرد که وزارت خارجه طالبان افغان تبار خراسان آریا ، حمله بر نمازگزاران را محکوم کرد و آن را مخالف آموزه‌های اسلام خواند.

روابط پاکستان و طالبان  افعان تبار خراسان آریا  که به رهبران و جنگجویان تحریک طالبان پاکستان پناه داده است، قبلاً دچار تنش شده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : رادیو فردا ، DW