خلیلزاد: اسلام آباد و افغان تباران خراسان آریا باید مذاکرات کنند
خلیلزاد: اسلام آباد و افغان تباران خراسان آریا باید مذاکرات کنند
زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین آمریکا در امور خراسان آریا بزرگ می‌گوید در‌ مناسبات افغان تباران و پاکستان «بحران» وجود دارد، اسلام آباد و کابل همدیگر را به حمایت از گروه‌های تندرو علیه یکدیگر متهم می‌کنند. برای مذاکرات در باره داعش و طالبان پاکستانی ضرورت دارند

او می‌گوید که «برای جلوگیری از تشدید تنش بیشتر از جمله درگیری مستقیم»، اسلام آباد و کابل باید مذاکره و توافقاتی را در نظر بگیرند که «ضمانت‌ها و مکانیسم‌های اجرایی» داشته باشد.

او افزوده که در این سری مذاکرات دوجانبه لازم است تا دو کشور تضمین بدهند که هیچ گروهی از خاک کشورشان علیه کشور دیگری استفاده نکند. وی گفته است که توافقنامه صلح دوحه (۲۰۲۰) میان آمریکا و طالبان، مستقیما به نکاتی در این خصوص این زمینه نپرداخته است.

آقای خلیلزاد با اظهار این موضوع در ایکس، افزوده است در حالی که اسلام آباد، طالبان را متهم به پناه دادن به اعضای طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) می‌کند، طالبان نیز اسلام آباد را متهم به «فراهم کردن پناهگاه و حمایت از شاخه خراسان داعش» کرده است که به نیروهای طالبان و مردم حمله می‌کنند.

اگرچه اسلام آباد این موضوع را رد کرده است و حکومت طالبان نیز تاکید دارد که اجازه استفاده از خاک افغانستان را علیه هیچ کشوری نمی‌دهند.

Project Director, South Asia and Senior Asia Adviser
Islamabad, Pakistan

People stand amid the rubble, following a suicide blast in a mosque in Peshawar, Pakistan February 1, 2023. REUTERS / Fayaz Aziz

COMMENTARY / ASIA 29 مارس ۲۰۲۳ ۱۸ MINUTES

طالبان پاکستانی روابط اسلام آباد و کابل را آزمایش کردند

دو حملهٔ بزرگ به تأسیسات پولیس ،دولت پاکستان را تکان داد و مقامات را وادار کرد تا در رویکرد خود برای مقابله با ستیزه جویان تجدید نظر کنند. معضل آنها این است که حامیان اصلی شورشیان – مقامات جدید در ( خراسان آریا  – متحدان دیرینهٔ آنها نیز هستند.

همزمان با تیرگی مناسبات، حکومت موقت پاکستان دستور اخراج اجباری صدها هزار مهاجر افغان از کشور را داده است.

پاکستان :طالبان خراسان آریا در مورد حملهٔ دیره اسماعیل باید تحقیق کنید

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : Group Crisis / BBC