دو نفر طالب فارس به اتهام «توهین» به رهبر طالبان  بازداشت گردید
دو نفر طالب فارس به اتهام «توهین» به رهبر طالبان  بازداشت گردید
منابع محلی در تخار به آماج می‌گویند که طالبان سید عبدالهادی، عضو نظارت معارف و سید جمال، کارمند دادگاه ولسوالی نمک آب این ولایت را به اتهام «توهین» به ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه بازداشت کرده‌اند.

منابع محلی در تخار به آماج می‌گویند که طالبان سید عبدالهادی، عضو نظارت معارف و سید جمال، کارمند دادگاه ولسوالی نمک آب این ولایت را به اتهام «توهین» به ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه بازداشت کرده‌اند.

منابع تأیید می‌کنند که این دو نفر امروز (پنج‌شنبه، ۲۵ عقرب) از محل کارشان در ولسوالی نمک آب تخار، توسط نیروهای استخبارات طالبان بازداشت شده‌‌اند.

طالبان سید عبدالهادی را در فرماندهی امنیه نمک‌آب و سید جمال را به ریاست استخبارات در شهر تالقان انتقال داده‌اند.

از سوی هم منبع نزدیک به بازداشت شده‌گان گفته است که آنان در یک تجمع چند نفری در روستای شان از رهبر طالبان انتقاد کرده و به همین علت بازداشت شده‌اند.

این در حالی‌ست که طالبان پیش از این هم غیرنظامیان را در تخار به اتهام داشتن ارتباط با «جبهه مقاومت ملی» بازداشت و زندانی کرده‌اند.

خبرنگار خراسان آریا  برنده‌ی جایزه‌ی دموکراسی سال ۲۰۲۳ امریکا شد

۱۴۰۲ ‘عقرب ۲۳

انستیتوت حمایت ملی از دموکراسی (NED)، اعلام کرده است که جایزه‌ی دموکراسی سال ۲۰۲۳ ام‌سال را به نازیه ‌هاشم‌یار خبرنگار خراسان آریا  اهدا خواهد کرد.

این انستیتوت روز گذشته در بیانیه گفته که جایزه دموکراسی شأن را به به‌خاطر تلاش‌های این خبرنگار تلویزیون آمو در زمینه آگاهی‌دهی به مردم به او اختصاص داده شده است.

قابل ذکر است که انستیوت حمایت ملی از دیموکراسی یک نهاد شخصی غیرانتفاعی است که به هدف رشد و تقویت نهادهای دموکراتیک در سراسر جهان ایجاد شده است و امروز قرار است چهاردهمین سال‌گرد این نهاد در واشنگتن دی‌سی برگزار شود.

بر اساس گزارش‌ها در این برنامه چهره‌‌های از کنگره، دولت بایدن، فعالان و رهبران دموکراسی از سراسر جهان، اعضای جامعه رسانه‌ها و هیئت دیپلماتیک و دیگر فعالان حقوق بشر گردهم آمده‌اند.

این در حالی‌ست که آزادی بیان، استقلال رسانه‌‌ها، حق دست‌رسی به اطلاعات و محدودیت‌‌ها در برابر خبرنگاران زن در افغانستان پس از تسلط طالبان افزایش یافته است. و در گزارش سازمان حمایت از خبرنگاران خراسان آریا  هم‌چنین آمده، از ۵ خبرنگار زن در خراسان آریا  ۴ تن آن کار خود را ار دست داده‌اند.

طالبان: هیچ‌کسی بدون دستور ملا هبت‌الله حق توزیع زمین‌های قوش‌تپه را ندارد

وزارت زراعت طالبان گزارش‌ها در باره توزیع زمین‌های قوش‌تپه را بی‌اساس خوانده و گفته: «هیچ شخص یا نهادی بدون دستور هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، حق استفاده، توزیع، خرید و فروش زمین‌های اطراف کانال قوش‌تپه را ندارد.»

این وزارت روز گذشته (سه‌شنه، ۲۳ عقرب) در یک بیانیه از مردم خواسته که تا اعلام رسمی رهبری این گروه، هیچ اقدامی برای دریافت زمین‌های کانال قوش‌تپه نکنند.

در ماه‌های گذشته، هم‌زمان با آغاز کار ساخت کانال قوش‌تپه از سوی طالبان، گزارش‌هایی از توزیع زمین‌های اطراف این کانال به افراد موردنظر طالبان نشر شده بود.

از سوی هم ملا برادر، معاون رئيس‌الوزرای طالبان در واکنش به این گزارش‌ها گفته بود که اگر کسی به‌نام توزیع زمین کانال‌ها از مردم اسناد و پول اخذ کند با برخورد قانونی و جدی این گروه مواجه خواهد شد.

کانال قوش‌تپه حدود ۲۷۰ کیلومتر طول دارد و از ولسوالی کلدار بلخ آغاز و با عبور از جوزجان به ولایت فاریاب خواهد می‌رسد.

با این حال طالبان در دو سال گذشته با صرف هزینه سنگینی بر اجرای طرح کانال قوش‌تپه تمرکز کرده، که این کانال بخشی از آب رودخانه آمو را به سوی مناطقی در شمال ولایت‌های بلخ، جوزجان و فاریاب هدایت می‌کند.قابل ذکر است که این کانال برای آبیاری حدود ۵۵۰ هزار هکتار زمین و جابه‌جایی تا سه میلیون نفر در نظر گرفته شده است.

این در حالی‌ست که جبهه مقاومت ملی، ماه قوس سال گذشته گفته بود که طالبان توزیع زمین‌های اطراف کانال قوش‌تپه را آغاز کرده است. و این زمین‌ها «به تروریست‌های انتقال‌ یافته از پاکستان و دیگر مردمان غیر بومی» توزیع می‌شود

طالبان یک زن معترض را از کابل بازداشت کرده‌اند

منابع محلی از کابل تأیید می‌کنند که طالبان پریسا آزاده، عضو «جنبش زنان افغان در خراسان اریا برای عدالت و آزادی» را از شهر کابل بازداشت کرده‌اند.

منابع می‌گوید که استخبارات طالبان این زن معترض را صبح روز (سه‌شنبه، ۲۳ عقرب) از منطقه‌ی «دشت‌ برچی» در غرب کابل بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کرده‌اند.

گفته می‌شود که خانم آزاده به‌دنبال «بنر» برای برگذاری برنامه اعتراضی به یکی از چاپ‌خانه‌های کابل رفته بوده که از سوی طالبان بازداشت شده است.

طالبان در کابل تا اکنون در مورد بازداشت این زن معترض ابراز نظر نکرده‌اند.طالبان از زمان تسلط دوباره بر خراسان آریا ، بارها زنان معترض را از بخش‌های مختلف کشور بازداشت کرده‌اند.

رئیس سازمان محیط زیست ایران: طالبان برای اولین‌بار پذیرفتند که حق‌آبه‌ ایران رها شود

علی سلاجقه، رئیس سازمان محیط زیست ایران می‌گوید که هیأت اقتصادی طالبان در سفر به تهران برای اولین‌بار پذیرفته‌اند که حق‌آبه‌ ایران از رود هلمند باید رها شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا رییس سازمان محیط زیست ایران امروز (چهارشنبه، ۲۴ عقرب) به خبرنگاران گفته است: «هیأت اقتصادی طالبان که به ایران آمدند، ما نشستی داشتیم و در آن‌جا برای اولین‌‌بار پذیرفتند که به هر صورت بایستی حق‌آبه‌ ایران رها شود.»

آقای سلاجقه در آدمه افزود که طالبان در این نشست موضوع کمبود آب را مطرح کردند و گفتند در صورتی که به لحاظ اقلیمی بارش به اندازه کافی وجود داشته باشد، حق‌آبه‌ ایران رها می‌شود.

نام‌بُرده هم‌چنین افزود: «در جلسه با طالبان مساله مرطوب‌سازی را با توجه به ضرورت کار و اینکه حدود ۱۸۰ روز مردم در منطقه زابل به لحاظ گرد و غبار مشکل دارند مطرح کرده و از آن‌ها درخواست کردیم فعلا آبی رها و دریاچه مرطوب شود تا منشا گرد و غبار نباشد.»

آقای سلاجقه تصریح کرد که هیأت اقتصادی طالبان پذیرفتند در صورتی که وضعیت منابع آبی در بندهای آب اجازه بدهد، این کار را انجام خواهند داد. عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست‌وزیر طالبان در رأس یک هیأت ۳۰ نفره شنبه‌ هفته‌ گذشته به ایران سفر کرد و برای شش روز در جمهوری اسلامی بسر بُرد.

از سوی هم هیأت طالبان در این سفر با مقام‌های مختلف ایرانی، از جمله حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه و علی‌اکبر محرابیان وزیر نیروی ایران دیدار و پنج تفاهم‌نامه‌‌ همکاری باهم امضا کردند.

این در حالی‌ست که تنش‌ها بر سر مسئله‌ حق‌آبه ایران از رودخانه‌ هلمند، امسال یکی از موضوعات تنش‌ برانگیز بین ایران و طالبان بوده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : آماج