راه حل سیاسی، پس از یک جنگ فیصله کن برضد تروریسم و طالبان
راه حل سیاسی، پس از یک جنگ فیصله کن برضد تروریسم و طالبان
ممکن روسیه و کشور های منطقه از درک خطر روز افزون تروریسم در خاک خراسان آریا زیر کنترل طالبان، دست به ابتکار برگزاری نشستی بزنند و احساس مسئولیت کنند

اما واقعیت مسئله این است که خراسان آریا با بودن گروه طالبان به هر شکلی یا حکومت مشارکتی و یا موجودیت خود گروه طالبان در قدرت به شکل کنونی، نمی تواند به ثبات برسد.
به گزارش اسپوتنیک، ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خراسان آریا اعلام کرد، که ممکن است تا پایان ماه جنوری نشستی با اشتراک کشورهای روسیه، چین، ایران و پاکستان برگزار شود.
کابلوف خاطرنشان کرد، که تاریخ و جای مشخص برگزاری آن پسانتر اعلام خواهد شد. با این حال، او گفت، “امید وجود دارد” که این رویداد پیش از پایان ماه جنوری برگزار شود. وی همچنین خاطرنشان کرد، که وضعیت مبادله راکت پراکنی میان ایران و پاکستان تاثیری بر آمادگی برای این دیدار نخواهد داشت. نماينده ويژه رئيس جمهور فدراسيون روسيه خاطرنشان كرد، كه دستور اين نشست “همکنشی/تعامل با مقام های كنونی افغانستان/ گروه طالبان به نفع ساخت يك دولت فراگير، مبارزه با تروريسم و جرايم مواد مخدر” خواهد بود.
کارشناسان مسایل سیاسی، اجتماعی و ژئوپولتیک درباره ای برگزاری این نشست دیدگاه های گوناگونی در این باره دارند.

فایق: مردم خراسان آریا  مخالف همکنشی جامعه جهانی با گروه طالبان هستند

عضو شوید

سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد، در نشست شورای امنیت این سازمان گفته است، که افغانستانی ها مخالف هرنوع تعامل جامعه جهانی با گروه طالبان هستند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشت صبح، نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه، ۲۹ قوس، در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفته است، که وی در این زمینه تماس‌های بیشتری از مردم افغانستان دریافت کرده است.
وی تصریح کرده است، که گروه طالبان پس از چیرگی دوباره‌شان بر افغانستان، حقوق شهروندان به‌ویژه زنان را به‌گونه جدی نقض کرده‌اند.
نصیر احمد فایق سرپرست نمایند‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 06.08.2023

فایق برداشت گروه طالبان از همه‌شمول بودن حکومت را نادرست خوانده و تاکید کرده که جامعه جهانی باید در زمینه ایجاد حکومت فراگیر و پاسخگوی براساس خواست‌های مردم در افغانستان تلاش کند.
سرپرست نمایندگی افغان باوران خراسان آریا در سازمان ملل همچنان خاطرنشان کرده است، که خراسانیان  برای سومین سال پیهم زیر چیرگی سرکوب‌گرایانه گروه طالبان زندگی‌می‌کنند.
وی در این نشست خطاب به اعضای شورای امنیت گفته است، که گروه طالبان در خراسان آریا  در کنار محروم ساختن سیستماتیک زنان و دختران از آموزش، تحصیل و کار، مخالفان به‌ویژه زنان معترض را بازداشت و شکنجه می‌کنند.
نصیراحمد فایق کشتار هدفمند علمای شیعه، مردم هزاره، نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین توسط طالبان و همچنان فعالیت روزافزون گروهای تروریستی را از چالش‌های دیگر در افغانستان عنوان کرده است که زیر سلطه این گروه ادامه دارد.
به گفته وی، طی بیش از دوسال از سلطه طالبان در افغانستان، حدود ۲۹ میلیون افغانستانی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.
نماینده افغانستان در سازمان ملل همچنان با اشاره به افزایش فقر و بی‌کاری در کشور گفته است، که رژیم گروه طالبان توان مدیریت رویدادهای طبیعی و بازگشت پناهجویان را ندارد.
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیشتر رزا اوتونبایوا، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در نشست شورای امنیت خواستار همکنشی بیشتر جامعه جهانی با گروه طالبان شد.
وی هشدار داد، که نقض حقوق زنان و دختران خراسان آریا ممکن است بن‌بست موجود بر سر تعامل جامعه جهانی با این گروه را طولانی‌تر کند.
این مقام سازمان ملل افزوده که گفت‌وگوها به گروه طالبان مشروعیت نمی‌بخشد، اما می‌توان از آن به‌عنوان تشویق این گروه برای تغییر استفاده کرد.
همکنشی با گروه طالبان و امید به تشکیل یک دولت فراگیر یک خیال خام و یک محاسبه اشتباه است
عبدالناصر نورزاد- پژوهشگر امنیت و ژئوپولتیک و استاد پیشین دانشگاه کابل درباره ای این نشست چنین گفت:

“اساسا اگر دولت روسیه که آقای کابلوف از آن در این نشست نمایند گی می کند و ابتکار آن را به دست دارد، به این امید باشد که با گروه طالبان تعامل کرده و با این کار می توانند موفق به تشکیل یک دولت فراگیر شوند، با تروریسم و مواد مخدر، مبارزه کنند، یک خیال خام و یک محاسبه اشتباه است. چون ماهیتا گروه طالبان یک گروه تروریستی است و از بیش از بیست گروه تروریستی خارجی و مخل امنیت در منطقه، میزبانی می کند، در قاچاق مواد مخدر به طور سیستماتیک نقش دارد و هیچگاه تن به تشکیل یک دولتی نمی دهد که در آن شریک قدرت با سایر گروه ها باشد. چنین انتظاری از گروه طالبان، تنها تلف کردن وقت است. زیرا ماهیت تروریستی گروه طالبان، از هیچ کس پنهان نیست”.

گروه طالبان از سوی قدرت های فرامنطقه ای برای آشفته ساختن کشورهای منطقه به قدرت رسید و نخستین نشانه های افزایش یورش های تروریستی در ایران و پاکستان است
او در ادامه افزود:

“این گروه برای بی ثباتی منطقه و ترویج تروریسم، جدایی طلبی و تندرویی، روی صحنه آورده شده تا تمام منطقه را دچار یک بحران عمیق امنیتی وسیاسی سازد. اولین نشانه ها و پیامد های به قدرت رسیدن طالبان پس از دوسال اوج بی سابقه حملات تروریستی و فعال گروه های تروریست در ایران و پاکستان است. گروه های تروریستی از کشور های آسیای مرکزی، در انتظار فرصت هستند تا اولین ضربات را به امنیت آسیای مرکزی وارد کنند. در ضمن، حجم بی سابقه مدارس دینی که در آن تنها تندرویی، خشونت و بمب گذاری، آموزش داده می شود، نشان می دهد که اولین اقدام این گروه ها، با چالش روبرو ساختن امنیت در منطقه و مناطق پیرامونی است و درضمن، تمام این افراد با ایده های تروریستی و جهاد فرا افغانستانی، آموزش می بینند و برای عملیاتی شدن طرح های تروریستی، آماده می شوند. افزون بر این، طالبان با مواد مخدر و مافیای قاچاق آن، پیوند نا گسستنی دارند. این گروه از درک کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، سالانه میلیون ها دالر به دست می آورند و آن را صرف مصارف رژیم شان و مدارسی تندرویی ای تحت کنترول شان در خاک افغانستان می کنند که برای امنیت منطقه، خطرناک است و به عنوان یک چالش جدی امنیتی و بی ثباتی، محسوب خواهد شد”.

پرچم طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.08.2023

مخالفان گروه طالبان: با طالبان نباید با هیچ بهانه و ترفندی همکنشی شود

پرچم طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.08.2023

عضو شوید

معترضان از سراسر جهان می‌گویند، که با گروه طالبان نباید با هیچ بهانه و ترفندی همکنشی شود و این گروه نباید از سوی هیچ کشور و‌ نهادی به رسمیت شناخته شود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشت صبح، معترضان از سراسر جهان روز سه‌شنبه، ۱۷ اسد، با نشر قطع‌نامه‌ای به مناسبت “هفته همبسته‌گی با مردم افغانستان در برابر گروه تروریستی، فاشیستی و تک‌جنسیتی طالبان” گفته‌اند که افغانستان به‌طور عملی و واقعی به میدان و پناه‌گاه گروه‌های تروریستی شناخته‌ شده در جهان تبدیل شده‌ است.
به گفته آنان، کشورهای دخیل در قضیه افغانستان برای جلوگیری از “تروریستی‌سازی” افغانستان مسوولیت دارند.
در این قطع‌نامه آمده است: “زنان که نصف پیکر جامعه افغانستان هستند، توسط طالبان به کلی حذف شده‌اند، می‌خواهند که کشور از وجود گروه تروریستی و فاشیستی طالبان پاک‌سازی شود تا دیگر هیچ زنی در افغانستان قربانی جنسیت و هیچ‌نوع تبعیض نباشد و خود تصمیم گیرنده‌ی سرنوشت‌شان باشند”.
شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان: به جای تفاهم با طالبان با حزب های سیاسی همکنشی را آغاز کنید - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.08.2023

شورای مقاومت: گروه طالبان بدترین جنایت های ضد بشری را در سال ۱۳۷۷ در مزارشریف انجام داد
آنان می‌افزایند که هر نوع تعامل با طالبان و به رسمیت‌شناختن این گروه تروریستی، به معنای تعامل با تروریسم و رسمیت‌دادن به تروریستان است.
یادآوری می کنیم، که پس از چیرگی گروه طالبان بر افغانستان، این گروه محدودیت‌های زیادی را در برابر شهروندان کشور به‌ ویژه بانوان وضع کرده است.
کشورهای جهان همواره پیش‌شرط‌هایی مانند مراعت کردن حقوق بشر و حقوق زنان را برای طالبان به‌منظور به رسمیت شناسی این گروه گذاشته‌اند.
گروه طالبان در همین روز در زمانی که بر مزارشریف چیره شد دست به کشتار وسیعی زد، که کشتار مزار شریف کشتار وسیعی است که توسط طالبان پس از تصرف مزار شریف در ۱۷ اسد ۱۳۷۷ در برابر مردم این شهر رخ داد. بیشتر قربانیان این کشتار را مردمان هزاره تشکیل می‌دادند. طبق ادعای پروژه عدالت افغان در خراسان آریا طالبان دست‌کم ۲۰۰۰ نفر را که اکثراً غیرنظامی بودند را کشتند. برخی گزارش‌های دیگر خبر از کشته شدن نزدیک ۱۰ هزار نفر را خبر می‌دهد.
آنها در جریان چند روز اول صدها غیرنظامی که اکثراً از مردمان هزاره بودند را دستگیر و تیرباران کردند. نیروهای طالبان در سه روز اول، قتل‌عام عمومی مردم شیعه شهر را اعلام کردند. شاهدان مدعی هستند که کشتار به شدتی وسیع بود که در خیابان‌ها، جنازه روی جنازه افتاده بود و تا چند روز، گاری‌ها جنازه‌ها را در مناطق نامعلوم انتقال می‌دادند. سربازان بامیانی که به کمک مردم مزار شریف آمده بودند و تعداد آن‌ها به حدود ۲ هزار نفر نیز می‌رسید نیز به دلیل ناآشنایی و کشته شدن فرمانده‌هایشان شکست خورده و توسط طالبان کشته شدند. طالبان هم‌چنان در این حمله ۸ دیپلمات و یک خبرنگار ایرانی را نیز به قتل رساندند؛ اما هیچ‌گاه مسئولیت آن را به عهده نگرفتند.
او در ادامه از کشورهای منطقه خواست تا به جای گروه طالبان بیشتر با مردم افغانستان همکنشی داشته باشند:

“طالبان ابزار کشور های فرا منطقه است که به اساس یک محاسبه دقیق، برای فاز بعدی رقابت میان فرا منطقه برضد منطقه و امنیت آن، به قدرت رسیده اند. دارای تجهیزات سنگین نظامی بجا مانده از دولت قبلی اند که ساخت امریکا میباشند و ماهانه ده ها میلیون دالر جهت تداوم و بقای شان از جانب فرا منطقه پرداخت می شود. به این اساس انتظار زیاد و جای خوشبینی برای چنین نشست ها وجود ندارد. شاید روسیه و کشور های منطقه از درک خطر روز افزون تروریسم در خاک افغانستان تحت کنترول طالبان، دست به چنین ابتکاری زده باشد و احساس مسئولیت کنند، اما واقعیت مسئله این است که افغانستان با بودن طالبان به هر شکلی یا حکومت مشارکتی و یا موجودیت خود طالبان در قدرت به شکل فعلی، نمی تواند به ثبات برسد. بنا منطقه باید با راهکار های قاطع و سازنده تر در صدد کمک به مردم افغانستان باشد تا از شر تروریسم نهادینه شده در افغانستان نجات یابند و همانند سایر کشور های منطقه، در صلح و صفا زیست کنند. نکته مهم این است که ماهیتا بحران خراسان آریا راه حل نظامی دارد نه سیاسی. چون طالبان به زور و خشونت قدرت را کسب کرده اند، بنا حاضر به مفاهمه و گفتگو برای حل معضله افغانستان نیستند و این موضوع متاسفانه در محاسبات کشور های منطقه و همسایه، مورد اغماض قرار می گیرد. راه حل سیاسی، بعداز یک جنگ فیصله کن برضد تروریسم چند ملیتی و خود طالبان، می تواند یکی از گزینه ها باشد”.

واکنش ( خراسانیان ها به ادعای دروغین نماینده امریکا درباره ای همکنشی با گروه طالبان

نزدیک به 250 یورش در برابر هزاره ها در جریان دو دهه - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 01.08.2023

عضو شوید

نماینده ویژه امریکا در امور بانوان افغانستان با دروغ شاخدار، خودش را در نزد شهروندان (خراسان آریا  رسوا کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آماج نیوز، ‏رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان خراسان آریا  می‌گوید: به “اصرار گسترده افغانستانی ها و مدافعان حقوق بشر” برای “همکنشی مستقیم با گروه طالبان” با نمایندگان این گروه در دوحه دیدار کرده است.
دیدار نمایندگان ویژه امریکا با گروه طالبان در دوحه و به‌ویژه سخنان رینا امیری مبنی بر “اصرار گسترده افغانستانی ها” و “مدافعان حقوق‌بشر” برای “تعامل مستقیم با طالبان” با موجی از واکنش‌‌ها روبه‌رو شده است.
منتقدان از امیری پرسیده‌اند که چه‌ کسانی بر همکنشی با گروه طالبان اصرار کرده‌اند؟
یلدا رویان، فعال حقوق بشر در توییتی نوشته که مدافعان راستین حقوق بشر هرگز خواهان تعامل مستقیم شما (رینا امیری) با طالبان نمی‌شوند. زیرا هیچ نتیجه‌ای ندارد.
یلدا افزوده: “کسانی که شما را به انجام این کار ترغیب می‌کنند ممکن است علایق شخصی یا سازمان‌ غیر دولتی داشته باشند که بسیاری از آنها دوستان شما هستند. بیایید از تعمیم خواسته‌های یک گروه کوچک به نمایندگی از میلیون‌ها زن افغانستانی که در رنج هستند اجتناب کنیم”.
فوزیه کوفی، نماینده پیشین مجلس نمایندگان افغانستان پرسیده آیا امریکا متوجه است، که تقریباً دو سال است که زنان افغانستان در یک زندان باز اسیر شده‌اند؟ امیدوارم متوجه شده باشند.
سمیرا حمیدی، مسئول بخش افغانستان در سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به سخنان رینا امیری در توییتی نگاشته: “اغلب فعالان زن و مدافعان حقوق‌ بشر هرگز از گروهی که تنها حقوق بشر هر شهروند افغانستان را نقص می‌کند، برای مشارکت مستقیم درخواست نمی‌کنند”.
خانم حمیدی اضافه کرده است، که خواندن این توییت بسیار “ناامیدکننده” است.
حشمت رادفر، فعال حقوق بشر در توییتی نوشته که “اصرار گسترده افغانستانی ها و مدافعان حقوق بشر” کلی‌گویی گمراه‌کننده‌تر از فرمایشات توماس وست است.
او پرسیده “اگر ریگی به کفش ندارید، چرا امکان درج دیدگاه را از مخاطبان تان سلب کرده‌اید؟”.
سحر احسان، مدافع حقوق بشر پرسیده: “نمی‌دانم کدام مدافعان حقوق بشر خواسته‌‌اند با گروهک تروریستی طالبان تعامل مستقیم داشته باشند؟
نام‌برده در ادامه نوشته: “عبارت مدافع حقوق بشر به گونه کامل در تضاد با تعامل با تروریستان است، این عالی جنابان راه خود را مشخص کنند؛ حقوق بشر یا تروریسم!”
حمیرا قادری، نویسنده نوشته است، که خواست مدافعان حقوق بشر عدم تعامل با طالبان است؛ اما رینا امیری این خواست را دست‌کاری کرده است.
زهرا حق‌پرست،‌ فعال حقوق زنان در توییتی خطاب به خانم امیری نوشته: “با طالبان صحبت نکن، به ماگوش کن، اصلا بیا از من در مورد وحشتی که در زندان طالبان تجربه کردم، بشنو. چرا ما را نادیده می‌گیرید؟”.
ژولیا پارسی، از زنان معترض نوشته: “متأسم به چنین هم‌جنس‌های که درد زنان افغانستان را درک نمی‌کند؛ ما زنان‌ معترض هیچ زنی را که با طالب تعامل کند به‌عنوان نماینده‌ نمی‌پذیریم”.
سودابه بیانی،‌ بیان‌گذار اکادمی آموزش دختران هم در توییتی پرسیده “طالبان حتا زنان را آدم حساب نمی‌کنند، چطور ما خواهان تعامل با این گروه ‌شویم؟” او افزوده که نصف مردان و زنان بی‌کار و افسرده‌اند،‌ چطور خواهان تعامل با گروهی شوند که چنین مصیبتی را بر آنان تحمیل کرده است؟”.
نور رحمن اخلاقی،‌ وزیر پیشین مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان خطاب به رینا امیری نوشته که شما که نمی‌توانید در ادامه سی‌آی‌ای نباشید.
ستاره محمدی، سخن‌‌گوی شورای جهانی هزاره در توییتی نگاشته: “این مدافعان حقوق بشر کی‌ها اند؟ زنان در افغانستان با اپارتاید جنسیتی روبه‌رو اند، زنان نیازمند کمک‌اند، بگذارید صدای‌شان شنیده شود.”
مژگان فراجی،‌ خبرنگار و مدافع حقوق بشر خطاب به خانم امیری در توییتر نوشت: “شما برای تعامل با زنان لابی‌گر جلسه‌ای برگزار کردید، آن افراد حاضر در مجلس هرگز نماینده زنان کشور و مردم ما نیستند. شما طالب را بر سرنوشت ما حاکم کردید و در صدد مشروعیت بخشیدن به آن‌ها هستید، شرم بر شما باد”.
یادآوری می کنیم، که رینا امیری در حالی از “اصرار گسترده” خراسانیان برای ورود به تعامل مستقیم با گروه طالبان حرف می‌زند که سال گذشته به‌دلیل نقض حقوق بشر از سوی گروه طالبان، گفت‌وگو با این گروه را تحریم کرده بود.
او در تویترش نوشته است: “بنابر اصرار گسترده ای افغانستانی ها و مدافعان حقوق بشر به ضرورت تعامل مستقیم با طالبان در مورد حقوق بشر، به ویژه محدودیت های شدید در برابر زنان و دختران به همکارانم در گفت وگو ها با گروه طالبان پیوستم”.
او پس از این تویت گزینه ای دیدگاه را در تویترش بسته تا درباره ای این تویت دروغین اش کسی انتقاد نتواند.

ربانی در دیدار با ویست: همکنشی با گروه طالبان محکوم به شکست است

عضو شوید

رهبر جمعیت اسلامی افغانستان در دیدار با فرستاده ای امریکا برای خراسانیان  گفته است، که همکنشی با گروه طالبان محکوم به شکست است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشت صبح، به دنبال نشر خبر دیدار توماس ویست، نماینده ویژه امریکا در امورخراسان آریا  با شماری از جریان‌های سیاسی و مدنی در ترکیه، جمعیت اسلامی گفته که صلاح‌الدین ربانی، رییس این حزب، در دیدار با ویست تاکید کرده که تعامل با طالبان محکوم به شکست است.
جمعیت اسلامی افغانستان پس از چاشت روز سه‌شنبه، ۲۹ حمل، در توییتی گفته است که ربانی در این دیدار بر بازنگری تعامل جامعه جهانی با طالبان تاکید کرده است.
براساس معلومات جمعیت اسلامی، ربانی به ویست گفته که صلح خواست مردم خراسان آریا است؛ اما در صورت بی‌توجهی به این خواست، جمعیت اسلامی نسبت به توقعات مردم خود بی‌تفاوت نمی‌ماند.
سرازیر شدن بسته‌های میلیون دالری به‌گونه هفته‌وار زیر نام کمک‌های بشردوستانه در نبود میکانیسم شفاف، مورد دیگری بوده که در دیدار رهبر جمعیت اسلامی با نماینده ویژه امریکا در امور خراسان آریا روی آن بحث شده است.
این در حالی‌ است که حساب کاربری نماینده ویژه امریکا در امور خراسان آریا در توییتر، دوشنبه‌شب عکس‌هایی از رشته دیدارهای توماس ویست با شماری از چهره‌های سیاسی را نشر کرد؛ اما در مورد هر یک از این دیدارها توضیحی داده نشده است.

تام وست به افغانستان اینترنشنال: در خراسان آریا به دنبال رقابت با قدرت‌های دیگر نیستیم

تام وست، نماینده ویژه امریکا در امور خراسان اریا می‌گوید که امریکا با بخش عمده قدرت‌های بزرگ منافع مشترکی در خراسان آریا  دارد.

به گفته او،خراسان آریا  کشوری نیست که در آن رقابت جیوپولیتیک رخ دهد.»

تام وست روز چهارشنبه در یک نشست مجازی با نمایندگان رسانه‌های خراسان آریا  در پاسخ به خبرنگار ارشد افغانستان اینترنشنال گفت که کشورهای جهان در مورد از بین رفتن تروریسم و ثبات در خراسان آریا  تفاهم نظر دارند.

وست گفت: «در افغانستان، ما منافع مشترکی با بخش عمده قدرت‌ها داریم. ما می‌خواهیم که از خراسان آریا  تهدیدی تروریستی متوجه هیچ کشوری نشود و بار دیگر حملات تروریستی در آنجا سازمان دهی نشود.»

او گفت که هچ کشوری مایل نیست که سیلی از مهاجران به سوی کشورهای ایران و پاکستان برود.

با این حال، وست اذعان کرد که تنظیم تلاش‌های دیپلوماتیک و اتخاذ رویکرد مشترک از سوی کشورهای بانفوذ در مورد خراسان آریا  بسیار پیچیده است. ولی تاکید کرد که نمایندگان این کشورها باید گردهم بیایند و در مورد گام‌های بعدی بحث کنند تا وضعیت افغانستان بهبود پیدا کند.

قرار است سازمان ملل دومین نشست نمایندگان ویژه کشورها در امور خراسان آریا را برگزار کند. هنوز زمان و مکان این نشست مشخص نیست.

روسیه و چین در نشست‌های شورای امنیت از رویکرد امریکا و کشورهای غربی در قبال طالبان انتقاد کرده‌اند.این کشورها خواستار تعامل بیشتر با طالبان و آزادی دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان اند.

رونالد : مخالفان در مقاومت علیه طالبان روی واشنگتن حساب نکنند

ذبیح الله مجاهد یوناما را به “بی‌خبری از احکام اسلامی” و توهین به اعتقادات یک ملت متهم کرد

عضو شوید

طالبان در واکنش به گزارش اخیر دفتر هیأت معاونت ملل سازمان متحد در خراسان آریا  (یوناما) در مورد وضعیت حقوق بشر در سه ماه اخیر سال 2023، این نهاد را به “بی‌خبری از احکام اسلامی و توهین بر اعتقادات افغان‌ها” متهم کرده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان با نشر یک اعلامیه، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) را به “بی‌خبری از احکام شرعی” متهم کرده است.
آقای مجاهد عصر امروز (دوشنبه، 2 دلو) با نشر یک اعلامیه گزارش بخش حقوق بشر یوناما واکنش نشان داده است.
در این گزارش وضعیت حقوق‌ بشری افغا‌نستان در سه ماه آخر سال 2023 میلادی بررسی شده و گفته شده است که طالبان به اجرا و اعلام محدودیت‌ها علیه زنان، بازداشت‌های خودسرانه‌ی مدافعان حقوق‌‌ بشر و کارکنان رسانه‌ها ادامه می‌دهند.
در گزارش از جمله به بازداشت دختران جوان به اتهام “بدحجابی” در کابل اشاره شده و گفته شده است که طالبان دختران را عمدتا از منطقه‌ی هزاره‌نشین “دشت‌ برچی” و منطقه‌ی تاجیک‌نشین “خیرخانه” بازداشت کرده‌اند.

یوناما: در انفجار دشت برچی نزدیک به 25 تن هزاره کشته و زخمی شده‌اند

عضو شوید

یوناما با نشر پیامی نوشته است، که در انفجار دشت برچی نزدیک به 25 تن از مردم هزاره در کابل کشته و زخمی شده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان با نشر پیامی در واکنش به انفجار دیروز در غرب کابل، خواستار پایان دادن یورش های هدفمند به غیرنظامیان، نگهبانی بیشتر از جامعه هزاره و پاسخگویی اندرکاران این رویدادها شد.
یوناما نوشته است، که در انفجار دشت برچی نزدیک به 25 تن از مردم هزاره در کابل کشته و زخمی شده‌اند.
@

@

یادآوری می کنیم، که شام دیروز یک انفجار در غرب کابل یک کاستر مسافربری را هدف قرار داد، که در این انفجار تاکنون سه تن کشته و بیش از پانزده تن دیگر زخمی شده است.
از میان جان باختگان انفجار دیروز دو جوان فارغ‌شده از دانشگاه است. سه جوان به‌نام‌های محمد ریحانی، حبیب‌الله نظری و عبدالحسین حیدری در انفجار روز گذشته در غرب کابل جان باخته‌اند. به گفته‌ی منابع ‏محمد ریحانی تنها پسر خانواده و نان‌آور یک خانواده هشت نفری بود. او دانش آموخته‌ی رشته انجینری دانشگاه کابل بود و در یکی از مطبعه‌های کابل کار می‌کرد. به روایت منبع حبیب‌الله نظری نیز به تازگی از رشته مهندسی ساختمان فارغ تحصیل شده بود. گروه تروریستی داعش مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته است. طالبان آمار قربانیان این رویداد را دو کشته و ۱۴ زخمی اعلام کرده‌اند‌؛ اما داعش گفته ۲۰ تن را در این انفجار کُشته‌اند‌. این انفجار با واکنش‌های گسترده به همراه شده است. منطقه‌ی دشت برچی در غرب کابل پس از چیرگی دوباره‌ ای گروه طالبان بر افغا‌نستان، بارها شاهد یورش های مرگ‌بار بوده است. شماری از کارشناسان این یورش ها را هدف‌مند و کُشتار عام شیعه و هزاره‌ها می‌دانند.

متقی: با حضور یوناما به نماینده جدید سازمان ملل در خراسان آریا نیازی نیست

 - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 24.01.2024

عضو شوید

سرپرست وزارت امور خارجه به دیپلماتان 10 کشور در کابل گفته است که با حضور یوناما نیازی برای تعیین نماینده‌گان ویژه جدید نیست.
به گزارش اسپوتنیک، امیرخان متقی، وزیر خارجه حکومت سرپرست طالبان، در دیدار با نمایندگان 10 کشور منطقه بار دیگر با تعیین نماینده جدید سازمان ملل برای افغانستان مخالفت کرده و گفت با حضور یوناما نیازی به تعیین نماینده جدید سازمان ملل نیست.
ضیااحمد تکل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان روز چهارشنبه، 4 دلو از دیدار متقی با سفیران و رییسان نماینده‌گی‌های دیپلماتیک کشورهای روسیه، چین، ایران، پاکستان، اوزبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، هند، ترکیه و اندونیزیا در کابل خبر داده است.
  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : Sputnik / اینترنشنال