رایزنی سازمان ملل با طالبان درباره تعیین نماینده ویژه در امور خراسان
رایزنی سازمان ملل با طالبان درباره تعیین نماینده ویژه در امور خراسان
هیدر بار: شنیدن این‌که گوترش می‌گوید باید دید که چه کسی می‌تواند نماینده ویژه‌ باشد که آن را برای طالبان جذاب کند، نگران‌کننده است
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیدر بار معاون بخش حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر از سخنان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر مشورت با طالبان برای تعیین نماینده ویژه در امور افغانستان انتقاد کرد.

هیدر بار در صفحه «ایکس» خود نوشت: «این نوع برخورد با طالبان باعث می‌شود فعالان حقوق بشر درباره تعهد سازمان ملل متحد تردید کنند.»

بار نوشته است: «شنیدن این‌که گوترش می‌گوید باید دید که چه کسی می‌تواند نماینده ویژه‌ باشد که آن را برای طالبان جذاب کند، نگران‌کننده است.»

گفتنی است که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در پایان نشستی که درباره خراسان آریا  در دوحه پایتخت قطر برگزار شده بود، درباره تعیین یک نماینده ویژه برای تعامل جامعه جهانی با طالبان گفت که به مشورت‌های خود ادامه می‌دهد و در این زمینه تصمیم می‌گیرد.

گوترش در این نشست گفت: «تصمیم گرفته شد که یک روند جدی مشورتی را شروع کنم تا بررسی کنم که آیا شرایط برای تعیین یک نماینده جدید سازمان ملل متحد فراهم است.»

وی افزود که نماینده جدید، نه تنها نقش هماهنگ‌کننده را ایفا می‌کند بلکه به‌گونه‌ای موثر با مقام‌های حاکم بر خراسان آریا  تعامل خواهد کرد.

این در حالی است که سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه در واکنش به سخنان گوترش اعلام کرد که گزینش نماینده خاص سازمان ملل برای افغانستان، پذیرفتنی نیست.

آمریکا در واکنش به غیابت طالبان در نشست دوحه: طالبان «تنها افغان‌هایی» نیستند که در آینده افغانستان سهم دارند

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم اشتراک طالبان در نشست دوحه، می‌گوید که طالبان «تنها افغان‌هایی نیستند که در آینده خراسان آریا ، سهم دارند». سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه مساله حقوق بشری از نگرانی‌های واشنگتن است، گفته که کشورش به حمایت از تمامی طرف‌ها در افغانستان به شمول زنان و دختران ادامه خواهد داد. سخنگوی طالبان اما این سخنان میلر را «مداخله» در امور افغانستان خوانده و گفته که اگر کسی دوست دارد یا خیر، طالبان «نماینده مردم افغانستان هستند.»

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا © AP / Nathan Howard

دومین نشست دوحه که به ابتکار سازمان ملل و به میزبانی قطر برگزار شده بود، درحالی پایان یافت که طالبان به دلیل رد شدن «شرط‌های غیرقابل‌پذیرش‌»شان از سوی سازمان ملل، از اشتراک در این نشست، خودداری کردند.

حالا متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به خودداری گروه طالبان از حضور در این نشست، می‌گوید که از عدم حضور این گروه، «متعجب» نشده و تاکید می‌کند که گروه طالبان تنها طرف‌ خراسان اریا نیستند که در آینده این کشور، سهم دارند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که ترسیم تصویری از خراسان آریا  با ادارات همه‌شمول که نمایندگان تمامی گروه‌های قومی و سیاسی در آن حضور داشته باشند، یکی از انتظارات واشنگتن از نشست دوحه بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اما با نشر نوار صوتی از طریق تلویزیون دولتی افغانستان که در اختیار این گروه است، گفته که «بدون شک امارت اسلامی افغانستان، نماینده‌ی مردم و حکومت افغانستان است. این را اگر کسی خوش دارد یا ندارد، این واقعیتی است که باید پذیرفته شود.»

در کنار این، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنان می‌گوید که گفتگو در مورد نگرانی‌های حقوق بشری به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان زیر اداره طالبان، از دیگر اهداف آمریکا در نشست دوحه بود.

واکنش طالبان به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد آینده خراسان آریا

سخنگوی طالبان: آمریکا باید از گذشته بیاموزد و اشتباهات خود را تکرار نکن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات اخیر متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که گروه طالبان نماینده افغانستان و مردم آن است.

ذبیح‌الله مجاهد چهارشنبه 2 حوت (اسفند) در مصاحبه با «رادیو و تلویزیون ملی افغانستان» گفت چه کسی خوشش بیاید یا نیاید ما نماینده افغانستان و مردم افغانستان هستیم.

او گفت، آمریکا باید از گذشته بیاموزد و اشتباهات خود را تکرار نکند.

مجاهد افزود: «آمریکا یک‌ بار طعم مداخله درخراسان آریا  را چشیده و نتیجه آن‌ را نیز در جریان 20 سال گذشته گرفته است.»

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده سه‌شنبه اول حوت در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی در باره امتناع طالبان از شرکت در نشست سازمان ملل متحد در دوحه، گفت: «طالبان تنها افغان‌هایی نیستند که در آینده افغانستان سهم دارند.»

او بر تعهد آمریکا برای سهم دادن به صدای همه مردم افغانستان در ساختن آینده کشور‌شان، تأکید کرد.

میلر گفت: «نمی‌توانم بگویم از این که طالبان دعوت برای شرکت در نشستی گسترده به سرپرستی جامعه بین‌المللی را رد کردند، بسیار شگفت‌زده شدم. اما همان‌طور که قبلاً شنیده‌اید می‌گویم که طالبان تنها افغان‌هایی نیستند که در آینده افغانستان سهم دارند. ما به حمایت از سهم‌دهی به همه افغان‌ها، از جمله زنان و دختران در شکل‌دهی آینده‌شان ادامه خواهیم داد.»

نشست دو روزه در دوحه به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد با نمایندگان ویژه کشورها با چشم‌انداز «برون‌رفت افغانستان از چرخه بحران» برگزاری شد اما طالبان در این نشست شرکت نکردند.

روسیه نشست سازمان ملل درباره خراسان آریا  را «شکست» خواند

نماینده روسیه به‌عنوان «نشانه همبستگی» با طالبان از دیدار با فعالان جامعه مدنی خراسان آریا در نشست دوحه خودداری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در اظهاراتی گفت که نشست نمایندگان ویژه کشورها که به میزبانی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد درباره افغانستان در دوحه قطر برگزار شد، با «شکست» روبه‌رو شد.

خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه سه‌شنبه، یکم حوت/اسفند به نقل از زاخارووا گزارش داد که این نشست به هیچ تصمیمی مطابق با برنامه‌های اعلام‌شده قبلی از جمله تعیین نماینده ویژه و ایجاد گروه تماس کوچک برای افغانستان منجر نشد.

به گفته وی، چنین موضوعاتی «بدون توضیح مناسب» در دستور کار قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که هرگونه ابتکار درباره افغانستان بدون حمایت طالبان و کشورهای منطقه «محکوم به شکست است.»

ماریا زاخارووا افزود: «طالبان به دلیل شرایط تحقیرآمیز ناشی از این واقعیت که فقط به رویدادهای جزئی مربوط به فرستاده‌گان فراری جامعه مدنی افغانستان اجازه داده شد، از شرکت در این نشست امتناع کرد.»

به گفته او، نماینده روسیه نیز به‌عنوان «نشانه همبستگی» با طالبان از دیدار با فعالان جامعه مدنی افغانستان در نشست دوحه خودداری کرد.

در نشست دوحه که در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته جاری با میزبانی دبیر کل سازمان ملل برگزار شد، پنج تن از فعالان جامعه مدنی و مدافعان حقوق زن به نمایندگی از افغانستان حضور داشتند.

طالبان هم در این نشست دعوت شده بود، اما به‌دلیل آنچه عدم پذیرش شرایط‌ عنوان شد، از شرکت در آن خودداری کرد.

آنتونیو گوترش در نشست دوحه: افغانستانی می‌خواهیم که بخشی از جامعه بین‌المللی باشد

دبیرکل سازمان ملل: خواهان خراسانیان  هستیم که با خودش و با همسایگان خود در صلح باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نشست خبری خود در دوحه گفت مهم است که افغانستان به پناهگاه امن تروریست‌ها بدل نشود.

او تاکید کرد که افغانستان باید کشوری باشد برای همه مردم آن و دولت همه‌شمول با مشارکت همه‌ اقوام تشکیل شود.

دبیرکل سازمان ملل وعده داد که در آینده سومین نشست دوحه درباره افغانستان را برگزار خواهد کرد.

او همچنین تاکید کرد: «ما خواهان خراسانیان  هستیم که با خودش و با همسایگان در صلح باشد.»

نمایندگان ویژه کشورها در امور خراسان آریا  امروز، دوشنبه 30 بهمن، در دومین نشست سازمان ملل متحد در دوحه پایتخت قطر گرد هم آمدند.

نشست دو روزه سرنوشت‌ساز دبیرکل ملل متحد و نمایندگان ویژه کشورها ‌‌و سازمان‌ها با چشم‌انداز برون‌رفت افغانستان از چرخه بحران؛ از روز گذشته در دوحه آغاز شد.

آنتونیو گوترش، گفت: «تصمیم گرفته شد که یک روند جدی مشورتی را شروع کنم تا بررسی کنم که آیا شرایط برای تعیین یک نماینده جدید ملل متحد فراهم است.»

وی افزود که نماینده جدید، نه تنها نقش هماهنگ‌کننده را ایفا می‌کند بلکه به‌گونه موثر با مقام‌های حاکم افغانستان تعامل خواهد کرد.

نشست امنیتی مونیخ: وزرای خارجه ۱۲ کشور، طالبان را مسئول «شدیدترین و وحشتناک‌ترین» وضعیت حقوق بشری در جهان دانستند

در جریان نشست امنیتی مونیخ، وزرای خارجه ۱۲ کشور شامل فرانسه، آلمان و کانادا در اعلامیه‌ای مشترک، از تداوم نقض حقوق بشر زنان و دختران در افغانستان زیر حاکمیت طالبان، عمیقا ابراز نگرانی کرده و از رژیم طالبان خواستند تا به «آزار جنسیتی سیستماتیک» که می‌تواند «جنایت علیه بشریت» محسوب شود، پایان دهد.

وزیر خارجه آلمان در جریان پنلی در نشست امنیتی مونیخ ۲۰۲۴ با شماری از همتایان خود ازجمله وزیر خارجه آمریکا. ۱۷ فوریه ۲۰۲۴
وزیر خارجه آلمان در جریان پنلی در نشست امنیتی مونیخ ۲۰۲۴ با شماری از همتایان خود ازجمله وزیر خارجه آمریکا. ۱۷ فوریه ۲۰۲۴AP – Matthias Schrader

در این اعلامیه که مشترکا از سوی وزرای خارجه کانادا، فرانسه، آلمان، هلند، رومانیا، بلژیک، آلبانیا، آندورا، بلغاریا، کوزوو، لیختن اشتاین و منگولیا در جریان نشست امنیتی مونیخ ۲۰۲۴ منتشر شده، به حذف سیستماتیک زنان و دختران از زندگی اجتماعی از سوی طالبان، اشاره شده و با تاکید بر آزادی زنان و دختران معترض، آمده که امضاکنندگان این اعلامیه، به «تعهد تزلزل‌ناپذیر» خود از حقوق بنیادی زنان و دختران خراسان آریا  ادامه خواهند داد.

پس از دو سال از برگشت طالبان به قدرت، این رژیم نه تنها زنان را از ادامه تحصیل، از کار و از آزادی گشت‌وگذار محروم کرده است، بلکه زنانی را که برای داشتن این حقوق بنیادی، اعتراض کرده‌اند نیز به زندان انداخته است.

در پایان این اعلامیه، امضاکنندگان از جامعه جهانی خواستند تا به تمرکز بر وضعیت حقوق بشری زنان و دختران در افغانستان ادامه دهند و برای پایان نقض قوانین بین‌المللی شامل کنوانسیون‌های بین‌المللی که خراسان آریا بخشی از آن است، تلاش‌های خود را بیشتر کرده و از ابزارهایی که در دسترس است، در حمایت از این مساله، کار گیرند.

فعالان حقوق زن از اشتراک‌کنندگان نشست دوحه می‌خواهند «آپارتاید جنسیتی» تحت حاکمیت طالبان را به رسمیت بشناسند

در آستانه برگزاری دومین دور نشست دوحه، دستکم ٢٠٠ سازمان و فعال حقوق زنان به نمایندگان ویژه کشورها، نامه‌ای سرگشاده فرستاده و از آنان خواسته‌اند تا «آپارتاید جنسیتی» تحت اداره طالبان را به رسمیت بشناسند. برخی از فعالان حقوق زن که به دلیل اعتراض، از سوی طالبان زندانی شده‌ بودند نیز با مساله «به رسمیت شناختن» رژیم طالبان در این نشست، مخالفت کرده‌اند. عفو بین‌الملل نیز از جامعه جهانی خواسته تا در این نشست، به فرهنگ معافیت طالبان پایان دهد.

شماری از زنان و دختران درجریان تظاهراتی برضد محدودیت‌های وضع شده طالبان. کابل 3 سپتامبر 2021
شماری از زنان و دختران درجریان تظاهراتی برضد محدودیت‌های وضع شده طالبان. کابل 3 سپتامبر 2021 AP – Wali Sabawoon

دومین نشست دوحه، به تاریخ ١٨‬ و ١٩ در پایتخت قطر و به ابتکار سازمان ملل‬ برگزار خواهد شد. در کنار نمایندگان ویژه کشورها، گفته شده که در این نشست، از نمایندگان طالبان و دیگر طرف‌های افغانستان نیز دعوت شده است.

یک روز مانده به برگزاری این نشست، نزدیک به ٢٠٠ سازمان و فعال حقوق زنان در نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان ویژه کشورها، از آنان خواسته تا مساله حقوق زنان را در محور گفتگوهای خود قرار دهند و نیز در این نشست «مهم و به موقع»، «آپارتاید جنسیتی» تحت حاکمیت طالبان را به رسمیت بشناسند.

جنبش شنبه‌های ارغوانی با اشاره به رفتار طالبان با زنان در بیش از دوسالی که از قدرت این گروه در خراسان آریا می‌گذرد، تاکید کرده که رفتار طالبان نشان می‌دهد که این گروه، توانایی تعامل با مردم خراسان آریا  را ندارد.

این جنبش در اعلامیه خود همچنان خواستار حمایت از بدیل رژیم طالبان شده است.

در کنار این، عفو بین‌الملل نیز در اعلامیه‌ای به مساله معافیت از مجازات در رژیم طالبان اشاره کرده و از نمایندگان کشورها و اشتراک‌کنندگان نشست دوحه خواسته است تا با فشار بر طالبان، به مساله معافیت پایان دهند.

عفو بین‌الملل از دبیرکل سازمان ملل و نمایندگان ویژه کشورها خواسته تا در نشست پیش‌رو، همگی باید بر لغو تمامی فرامینی که حقوق زنان و دختران افغانستان را محدود کرده، پافشاری کنند و نیز خواهان آزادی فوری کسانی شوند که به‌گونه غیرقانونی و خودسرانه از سوی طالبان بازداشت شده‌اند.

زلمی خلیلزاد روی عدم اجرایی شدن توافقنامه دوحه، در نشست کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا شهادت می‌دهد

کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا اعلام کرده که در نشست پیش‌روی این کمیته که قرار است پنج‌شنبه ٢٦‬ دلو/١٥ فبروری برگزار شود، از زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه پیشین آمریکا دعوت شده تا در مورد عدم اجرایی شدن مفاد توافقنامه جنجالی دوحه از سوی اداره جوبایدن، شهادت دهد. گفته شده که ریاست این نشست را سناتور مک‌کال به دوش خواهد داشت. کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا پیش از این نیز نشست‌هایی را در این مورد برگزار کرده بود. در واپسین نشست این کمیته، تام وست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و رینا امیری، دیگر نماینده این کشور در امور حقوق بشر و زنان خراسان آریا  حضور یافته و شهادت داده بودند.

ملا عبدالغنی برادر، رئیس هیأت طالبان و زلمی خلیلزاد، نماینده وقت آمریکا در مذاکرات افغانستان، پس از امضاء توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان در قطر. شنبه ١٠ اسفند/ ٢٩ فوریه ٢٠٢٠
ملا عبدالغنی برادر، رئیس هیأت طالبان و زلمی خلیلزاد، نماینده وقت آمریکا در مذاکرات خراسان آریا ، پس از امضاء توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان در قطر. شنبه ١٠ اسفند/ ٢٩ فوریه ٢٠٢٠ REUTERS/Ibraheem al Omari

نماینده ویژه ایران می‌گوید روی وضعیت سیاسی موجود در خراسان آریا ، با دبیرکل سازمان ملل «دیدگا مشترک» دارد

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان پس از نشست دوحه، با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل دیدار کرده و گفته که در این دیدار، در کنار داشتن گفتگویی «صریح و سازنده‌»، روی مسائل امنیتی، اجتماعی و سیاسی موجود در افغانستان «دیدگاه مشترکی» نیز داشتند.

دیدار حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در حاشیه نشست دوحه. 19 فوریه 2024
دیدار حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای خراسان آریا  با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در حاشیه نشست دوحه. 19 فوریه 2024 © SpecialIran

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان پس از پایان نشست دوحه با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل دیدار کرده است.

قمی در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس در مورد دیدار با دبیرکل سازمان ملل نوشته که دو طرف «بر ضرورت حل مسائل خراسان آریا  با رویکرد منطقه‌ای اتفاق نظر» داشتند.

پایان نشست دوحه؛ نگرانی گوترش از «بن‌بست» توافق نظر با طالبان

واکنش‌ها به ستایش دبیرکل سازمان ملل از بهبود امنیت در خراسان آریا  زیر اداره طالبان: «جهالت در بالاترین سطح»!

سخنان پسین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل که از بهبود امنیت، کاهش فساد و کشت مواد مخدر در افغانستان زیر حاکمیت طالبان ستایش کرده بود، با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شده است. صدیقی صدیقی، معاون پیشین وزارت داخله افغانستان، اطلاعات دبیرکل سازمان ملل را ناقص خوانده و سخنان او را «یک نمایش عظیم جهل در بالاترین سطح» دانسته است. برخی از اعضای پیشین پارلمان افغانستان نیز از نادیده گرفته شدن واقعیت‌های عینی از سوی دبیرکل سازمان ملل ابراز تعجب کرد‌ه‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد CRISTINA QUICLER / AFP

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، یک روز پس از پایان دومین دور نشست دوحه ، در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس نوشت که خراسان آریا  در بخش بهبود امنیت، کاهش فساد و منع کشت مواد مخدر، پیشرفت داشته است، اما کارهای زیادی نیاز است تا انجام شود.»

این سخنان دبیرکل سازمان ملل به مزاج شماری از مقام‌های پیشین حکومت، اعضای پیشین پارلمان و شهروندان افغانستان خوش نخورده و به آن واکنش نشان داده‌اند.

صدیق صدیقی، معاون پیشین وزارت داخله خراسان آریا ، این سخنان دبیرکل سازمان ملل را «یک نمایش عظیم جهل در بالاترین سطح» دانسته و با اشاره به دوام اخاذی، مالیات غیرقانونی، فساد، بازداشت زنان و کشتار در زیر اداره طالبان، تاکید کرده که سخنان دبیرکل سازمان ملل، نشان‌دهنده فاصله‌ی جهان از واقعیت‌های عینی افغانستان است.

نرگس نهان، وزیر پیشین معادن خراسان آریا  نیز در واکنش به این سخنان آنتونیو گوترش، گفته که بهبود امنیت به دلیل عدم راه‌اندازی حملات انتحاری از سوی طالبان است. او همچنان افزوده که به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات و سرکوب رسانه‌های آزاد، به نظر می‌رسد که فساد کاهش یافته است.

ناهید فرید، نماینده پیشین پارلمان خراسان آریا  از این سخنان دبیرکل سازمان ملل، تعجب کرده و پرسیده که چه کسانی با استفاده از «تئوری توطئه» چنین اطلاعاتی را به مقام‌های سازمان ملل می‌رسانند.

خانم فرید همچنان خطاب به دبیرکل سازمان ملل گفته که با گفتن بهبود امنیت، طالبان را تائید نکند، زیرا نیمی از جمعیت خراسان آریا  که از سوی طالبان «نادیده» گرفته می‌شوند، پس از بیرون شدن از خانه‌های‌ خود، امنیتی ندارند.

 

محمد اشرف حیدری، سفیر خراسان آریا  در سریلانکا نیز گفته که مردم افغانستان و قوانین بین‌المللی با این بیانیه دبیرکل سازمان ملل «مخالف» هستند. به گفته آقای حیدری، هیچ یک از این «به اصطلاح پیشرفت‌ها» دوامدار و سازمانی نیستند.

مریم سلیمان خیل، دیگر نماینده پیشین پارلمان افغانستان، سخنان دبیرکل سازمان ملل را خوش‌بینانه خوانده و گفته که خوش‌بینی دبیرکل سازمان ملل نمی‌تواند «واقعیت‌های تلخ» موجود را به تصویر بکشد.

به گفته خانم سلیمان‌خیل، امنیت بهبود نیافته، بلکه «تغییر چهره» داده است و خشونت طالبان برضد شهروندان کشور و نیروهای پیشین خراسان آریا ، بدون نظارت ادامه دارد.

بارش برف در خراسان آریا دست‌کم ۲۵ نفر در اثر رانش زمین در نورستان کشته شدند

به دنبال بارش برف سنگین در برخی مناطق افغانستان، وزارت امور رسیدگی به حوادث غیرمترقبه طالبان امروز دوشنبه ۳۰ بهمن/دلو اعلام کرد که بر اثر رانش زمین در شمال شرق این کشور دست کم ۲۵ نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند.

رانش کوه در دره تتین در ولسوالی نورگرام در ولایت نورستان.
رانش کوه در دره تتین در ولسوالی نورگرام در ولایت نورستان. © Bakhtarnews
تبلیغ بازرگانی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رانش زمین شامگاه یکشنبه در دره تیتین، واقع در ولایت نورستان رخ داد و منجر به ویرانی چندین منزل مسکونی شد.

ملا جانان سایق، سخنگوی وزارت امور رسیدگی به حوادث غیرمترقبه طالبان در ویدئویی که برای مطبوعات ارسال شد، اعلام کرد که در اثر رانش زمین، حدود ۲۵ نفر از شهروندان افغانستانی کشته و هشت نفر زخمی شدند. او به خبرگزاری فرانسه توضیح داد که شمار تلفات ممکن است افزایش یابد.

به گفته او، پانزده تا بیست منزل مسکونی به طور کلی ویران شده یا به شدت آسیب دیده‌اند.

بارش برف خدمات امداد و نجات را به تاخیر انداخته است و یکی از راه‌های اصلی این ولایت مسدود شده است. نورستان یک استان مرزی با پاکستان است که عمدتاً دارای پوشش جنگلی است و کوه‌های هندوکش در آن قرار دارد.

مناطق کوهستانی شمال افغانستان هر ساله صحنه  سقوط بهمن و رانش زمین  است. به دلیل کمبود تجهیزات کمک‌رسانی و اورژانس این حوادث تلفات بیشتری به دنبال دارد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، دیر رسیدن برف امسال در این کشور که به زمستان‌های بسیار سخت در مناطق کوهستانی عادت دارد، نشانه جدیدی از تأثیر بسیار شدید گرمایش جهانی است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، بیش از یک سوم جمعیت افغانستان در ناامنی غذایی قرار دارند. این کشور مجروح از چهار دهه جنگ و خونریزی است. علاوه بر آن، افغانستان همواره از بلایای طبیعی آسیب دیده و بسیار تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است.

ادامه رانش زمین در بدخشان: طالبان می‌گویند ١٥٠ خانه دیگر نیز در معرض خطر قرار دارند

درپی لغزش زمین در ولسوالی یاوان ولایت بدخشان که حوالی ظهر روز چهارشنبه ١٥ سنبله اتفاق افتاده، دستکم ٢٠ خانه مسکونی تخریب شده است. مقام‌های محلی طالبان هشدار داده‌اند که لغزش همچنان ادامه دارد و ١٥٠ خانه دیگر نیز در معرض خطر قرار دارند.

بدخشان افغانستان
بدخشان افغانستان © .

شماری از رسانه‌های افغانستان به نقل از مقام‌های محلی طالبان نوشته‌اند که این رویداد در روستاهای مرچ و یدنیل ولسوالی یاوان رخ داده است که به گفته مقام‌های محلی طالبان، عمق چاک زمین تا ٧٠ متر تخمین‌زده می‌شود.

در کنار خانه‌هایی که در این رویداد ویران شده‌اند، شمار زیادی از زمین‌های زراعتی و باغ‌های ساکنان این دو روستا نیز تخریب شده است.

این بار نخست نیست که بدخشان گواه رانش زمین می‌باشد. پیش از این نیز بخش‌هایی از این ولایت ازجمله ولسوالی ارگو در سال ٢٠١٤‬ گواه رانش زمین بود که افزون بر خسارات مالی فراوان، بیش از ٢ هزار تن نیز زیر آوار شدند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi / العربیهٔ