رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار
رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار
عضو کمیته مالی در پارلمان عراق: عراق در دوران دولت چارچوب هماهنگی، به صادرکننده مواد مخدر تبدیل شده و حجم قاچاق به 60 تا 70 درصد رسیده است
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد النوری، از اعضای کمیته مالی در پارلمان عراق، از زیان ۳۵ تریلیون اسکناس دینار عراقی خبر داد و تاکید کرد که حجم قاچاق مواد مخدر به ۶۰ تا ۷۰ درصد رسیده و قابل کنترل نیست.

النوری، پنج‌شنبه ۱۶ آذر، به شبکه ماهواره‌ای «السومریه» گفت: «بیش از ۳۵ تریلیون اسکناس دینار عراقی در داخل کشور نیست و تنها دو کشور همسایه هستند که دینارعراق را در معاملات خود می‌پذیرند.»

النوری با این بیان که بیش از ۳ ماه پیش، ۴ تریلیون دینارعراق از رده (اسکناس۵۰ دیناری) وارد کشور شد، افزود:«وزارت دارایی و بانک مرکزی برای کنترل انتشار دینار عراق، اوراق بهادار را وارد بازار کردند اما فقط یک تریلیون دینار، جمع‌آوری شد.»

او افزود: «کنترل احزاب و سهمیه‌بندی موجود در سیستم مالی، عامل شکست اقتصاد عراق است و تاکنون هیچ کشوری جز عراق متکی به حساب‌های اسکناسی بدون وجود حساب نهایی در بانک‌ها و اتوماسیون الکترونیکی نیست و تنها در عراق است که بیش از ۷۳ بانک خصوصی وجود دارد».

به گفته النوری، « نظام مالی باید مستقل باشد تا توازن اقتصادی در داخل کشور ایجاد شود».

او با تاکید بر این که اعمال کنترل برخی از طرف‌ها بر تصمیمات بانک مرکزی بر قیمت دلار تأثیر گذاشت، افزود که بزرگترین اشتباه بانک مرکزی، نرخ‌گذاری دلار در بودجه بر مبنای هر ۱۰۰دلار برابر با ۱۳۲ هزار دینار بود زیرا این کار، زیانی بیش از ۹ تریلیون دینار را برای عراق رقم زد کرد و اختلاف قیمت میان دینار دولتی و آزاد را به‌شدت بالا برد.

النوری خاطرنشان کرد: « بانک مرکزی آمریکا، مسئول سیاست‌های پولی عراق است که جز با تایید آمریکا پول نمی‌دهد. هرکس تصور کند که اقتصاد عراق تحت کنترل است، در رویا بسر می‌برد».

این عضو کمیته مالی مجلس عراق افزود: «عراق در دوران دولت چارچوب هماهنگی، به صادرکننده مواد مخدر تبدیل شده و حجم قاچاق به ۶۰ تا ۷۰ درصد رسیده و بیش از ۲۰ نقطه در شمال عراق خارج از کنترل هستند».

به گفته النوری، به همین دلیل دولت از واردات (سیگار، طلا، تلفن همراه و مشروبات الکلی) منتفع نمی‌شود.

او تاکید کرد که اقتصاد عراق در کل مرتبط با آمریکاست و تحریم‌های بانک مرکزی آمریکا ناشی از سقوط موشک در پایگاه عین‌الأسد و سفارت آمریکا، باعث افزایش جنون‌آسای بهای برابری دلار با دینار شده است.

کشف یک میلیون و ۳۲۵ هزار دینار عراقی تقلبی در قم

فرمانده انتظامی شهرستان قم از کشف یک میلیون و ۳۲۵ هزار دینار عراقی تقلبی در بازرسی بدنی از یک فرد خبر داد.

سرهنگ امیر مختاری گفت: ماموران یگان امداد فرماندهی انتظامی شهرستان قم  حین گشت زنی در محله شیخان و گذرخان به فردی مشکوک و در بازرسی بدنی از او مقدار یک میلیون و ۳۰۰ هزار دینار تقلبی در قالب ۵۳ برگ ۲۵ هزار دیناری کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان قم افزود: برخی افراد فرصت طلب با سوء استفاده از اعتماد شهروندان اقدام به فروش ارز‌های خارجی جعلی می‌کنند که در ماه‌های اخیر شاهد افزایش آن بوده ایم.

او در پایان تاکید کرد: شهروندان ارز‌های خارجی مورد نیاز خود را از صرافی‌های رسمی و معتبر خریداری نمایند تا مورد سوء استفاده سودجویان قرار نگیرند و هر گونه موارد مشکوک را از طریق سامانه ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند

داستان یک تریلیون دینار عراقی که از خزانه این کشور ناپدید شد

در گیرودار اختلافات حاکم بر صحنه سیاسی عراق و گروکشی‌ها برای رسیدن به قدرت، یک رسانه عراقی از ناپدید شدن یک تریلیون دینار از یکی از حساب‌های دولتی این کشور پرده برداشت.

داستان یک تریلیون دینار عراقی که از خزانه این کشور ناپدید شد

در گیرودار اختلافات حاکم بر صحنه سیاسی عراق و گروکشی‌ها برای رسیدن به قدرت، یک رسانه عراقی از ناپدید شدن یک تریلیون دینار از یکی از حساب‌های دولتی این کشور پرده برداشت.

به گزارش اعتمادآنلاین، پایگاه عراقی المسله در گزارشی خبر داد، طی سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بیش از یک تریلیون دلار که در یکی از حساب‌های دولتی قرار داشت ناپدید شده و هیچ‌کس خبری از نحوه خروج این پول از حساب ندارد.

به نوشته این رسانه عراقی، بر اساس مصوبه دولت نخست‌وزیر اسبق عراق حیدر العبادی که در سال ۲۰۱۵ صادر شد، افرادی که برای شرکت در مزایده خرید ارز بانک مرکزی شرکت می‌کنند باید پنج درصد حق بیمه و سه درصد مالیات پرداخت کنند و بعد از ارائه اسناد انجام واردات با مبلغ ارزی خریداری‌شده، پول‌های واریزی آنها مسترد می‌شود.

محمد شیاع السودانی نماینده وقت و فعلی پارلمان عراق ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ وجود این حساب را تایید کرده و خبر داده بود ۵۶۰ میلیارد دینار ظرف ۴۵ روز به این حساب واریز شده است.

اما اطلاعات جدید رسانه مذکور حکایت از آن دارد که فقط سه ماه این مصوبه جنبه عملی پیدا کرده بود و طی این سه ماه هم بیش از یک تریلیون دینار به این حساب واریز شد، اما بعد از آن به دلیل فشارهای سیاسی بر نخست‌وزیر اجرای این دستورالعمل به حال تعلیق درآمد و حساب مذکور نیز بلوکه شد، تا بعداً مبالغ مذکور به واریزکنندگان عودت داده شود.

اما پس از گذشت ۶ سال از تاریخ مصوبه، ناگهان تمام این حساب با ارائه اسناد واردات در چند روز تخلیه شده است، امری که باعث شد پرسش‌‌هایی در مورد نحوه موافقت ناگهانی و سریع وزیر دارایی و اداره کل گمرک عراق در این رابطه مطرح شود.

سردار مهری خبر داد

کشف ۵۹۸ میلیون دینار تقلبی توسط پلیس فرودگاه

کشف ۵۹۸ میلیون دینار تقلبی توسط پلیس فرودگاه

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از کشف ۵۹۸ میلیون دینار ارز تقلبی توسط پلیس فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به ارزش ۷۲ میلیارد ریال و دستگیری ۳ نفر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار حسن مهری در خصوصجزئیات این خبر اظهار داشت: همکاران مستقر در گیت بازرسی پلیس فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) حین بازرسی از مسافران پرواز خروجی آنکارا به یک برگ اسکناس ۲۵ هزار دیناری همراه یکی از مسافران (تقلبی بودن اسکناس) مشکوک می‌شوند.

وی افزود: به منظور بررسی دقیق‌تر موضوع با دعوت از کارشناسان و محرز شدن تقلبی بودن ارز همراه مسافر اقدام به بازرسی بار همراه فرد موردنظر و دیگر همراهان وی کردند که منجر به کشف ۴۸ میلیون دینار تقلبی عراقی از آن‌ها شدند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه بازجویی‌های انجام شده از این افراد منجر به شناسایی و دستگیری فروشنده اصلی در شهر تهران شد، ادامه داد: در بازرسی از منزل متهم اصلی که از مربیان کشتی است، ۵۵۰ میلیون دینار جعلی دیگر نیز کشف و ضبط شد.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با بیان اینکه ارزش دینارهای کشف شده ۷۲ میلیارد ریال است، گفت: در تجزیه و تحلیل اظهارات متهمان که هر سه نفر آن‌ها ادعای بی اطلاعی از تقلبی بودن دینارها داشتند، مشخص شد این مربی کشتی هنگام مراجعت از کشور اکوادور به دلیل پایین بودن نرخ دینار در مقایسه با قیمت داخلی اقدام به تهیه دینارها کرده و پس از مراجعت به تهران به متقاضیان ارز خارجی فروخته است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر متهمان برای بررسی بیشتر پس از تشکیل پرونده به همراه دینارهای تقلبی تحویل مراجع قضائی شدند.

حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد

تعداد حملات گروه‌های مسلح عراق از آغاز جنگ در نوار غزه علیه پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در داخل سوریه و عراق، به بیش از ۷۴ مورد رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش رسانه‌های عراق، اطراف سفارت آمریکا در منطقه سبز در مرکز بغداد، سحرگاه جمعه ۱۷ آذر هدف حمله موشکی قرار گرفت.

یک منبع امنیتی فاش کرد که آژیرهای خطر در داخل سفارت آمریکا در بغداد پس از حمله موشکی که در سحرگاه اطراف آن را هدف قرار داد، فعال شد.

اطلاعات اولیه حاکی از آن است که شماری موشک در نزدیکی سفارت سقوط کردند.

این حمله جدید در حالی صورت گرفت که تعداد حملات گروه‌های مسلح عراق از آغاز جنگ در نوار غزه علیه پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در داخل سوریه و عراق، به بیش از ۷۴ مورد رسیده است.

بحران سیاسی در عراق؛ توییتی که مقر حزب دمکرات کردستان را به آتش کشاند

عاملان این حادثه اعلام کردند، در پاسخ به «اهانت به علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه» مقر این حزب را به آتش کشیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌دنبال تلاش ناموفق دوباره پارلمان عراق برای تعیین رئیس‌جمهوری این کشور و ادامه بحران سیاسی در بغداد، مقر حزب کردستان عراق روز گذشته در پایتخت این کشور به آتش کشیده شد.

عاملان این حادثه اعلام کردند، در پاسخ به «اهانت به علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه» مقر این حزب را به آتش کشاندند.

حزب کردستان عراق از جمله احزابی است که ائتلاف مشترکی با «جنبش صدر» در این کشور تشکیل داد.

تلویزیون «السومریه» به نقل از یک منبع امنیتی خبر داد، نیروهای امنیتی خود را به‌سرعت به محل حادثه رسانده و آتش را خاموش کردند.

علت این اقدام، توییتی منتسب به نایف کردستانی، یک چهره سیاسی و آکادمیک کُرد یاد شده که در آن می‌گوید، او «مرجعیت غیر عراقی» را معتبر نمی‌داند و تنها «مرجعیت عربی» برای او معتبر است.

حملات شبه‌نظامیان به پایگاه‌های آمریکایی «عین الاسد» و «الشدادی» در عراق و سوریه

مقام آمریکایی: حملات شبه‌نظامیان باعث جراحات جزئی نیروها و آسیب زدن به زیرساخت‌ها شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پایگاه‌های «عین الاسد» و «الشدادی» محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه سه‌شنبه هدف حمله قرار گرفت.

در حالی که گزارش‌ها شامگاه سه‌شنبه ۳۰ آبان از حمله به پایگاه «الشدادی» محل استقرار نیروهای آمریکایی در سوریه خبر می‌دهد، شبه‌نظامیان مسلح در عراق ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت حمله به پایگاه «عین‌الاسد» در غرب این کشور، آن را در پاسخ به «جنایات اسرائیل علیه غیرنظامیان در نوار غزه» اعلام کردند.

در همین راستا یک مقام نظامی آمریکایی، بامداد سه‌شنبه ۳۰ آبان، ضمن تایید حمله به نیروهای ایالات متحده و ائتلاف بین‌المللی در پایگاه هوایی عین الاسد در غرب عراق اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در دفاع از خود و پاسخ به این حمله، عاملان آن را مورد هدف قرار داده‌اند.

این مقام آمریکایی، در ادامه گفت: «این حمله شبه‌نظامیان در عراق باعث جراحات جزئی نیروها و آسیب زدن به زیرساخت‌ها شده است».

گروه‌های شبه‌نظامی مسلح عراقی، سه‌شنبه، اعلام کردند که در واکنش به ادامه جنگ اسرائیل در نوار غزه، پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در غرب عراق را هدف قرار می‌دهند.

در این بیانیه کوتاه شبه‌نظامیان عراقی آمده است که این اقدام «در پاسخ به جنایات اسرائیل علیه مردم ما در غزه» صورت گرفته است و افزود: این اقدام «با سلاح مناسب» انجام شده که «مستقیماً به هدف اصابت کرده است».

بر اساس آنچه مقامات نظامی واشینگتن اعلام می‌کنند، نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه از اواسط اکتبر تاکنون هدف بیش از ۶۱ حمله شبه‌نظامیان قرار گرفته‌اند که در نتیجه آن ده‌ها سرباز آمریکایی زخمی شده‌اند.

مسئولیت اغلب این حملات را گروه‌های مسلح عراقی وابسته به ایران طی بیانیه‌هایی که در حساب‌های کاربری آنها در «تلگرام» اعلام شده بر عهده گرفته‌اند.

شایان ذکر است که حدود ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی در عراق و حدود ۹۰۰ سرباز در سوریه به عنوان بخشی از تلاش‌های ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم برای جلوگیری از بازگشت «داعش»، مستقر هستند.

از سویی تشدید تنش‌ها و افزایش دفعات حملات علیه نیروهای آمریکایی در خاورمیانه به‌دلیل جنگ اسرائیل در غزه است که با حمله غافلگیرانه حماس در ۷ اکتبر آغاز و تاکنون ادامه دارد.

به گفته مقامات تل‌آویو حدود ۱۲۰۰ اسرائیلی در حمله هفتم اکتبر حماس کشته و ۲۴۰ نفر دیگر توسط این گروه به گروگان گرفته شده و به غزه منتقل شده‌اند.

تهاجم نظامی اسرائیل به نوار غزه و حملات و بمباران بی‌وقفه و تلافی‌جویانه آن نیز تاکنون بیش از ۱۴ هزار کشته و ۳۰ هزار زخمی که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند برجای گذاشته است.

نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه طی ۳۸ هدف حمله قرار گرفتند

رسوایی اختلاس ۲.۵ میلیارد دلاری در عراق؛ نخست وزیر می‌گوید بخشی از پول مسترد شده است

محمد السودانی، نخست‌وزیر عراق

 

نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AFP

هم‌رسانی این مطلبنظرها

یکی از اسناد اداره مالیاتی عراق نشان می‌دهد که ملبغی معادل ۲.۵ میلیارد دلار در فاصله زمانی سپتامبر ۲۰۲۱ تا اوت ۲۰۲۲ بصورت غیرقانونی از حساب دولت برداشت شده است. اختلاس‌گران با واسطه و به‌صورت غیرمستقیم از طریق ۵ شرکت، طی ۲۴۷ فقره چک این پول‌ها را نقد کرده بودند.

محمد السودانی، نخست وزیر عراق از مسترد شدن بخشی از مبلغ اختلاس بزرگی خبر داد که چندی پیش بصورت غیرقانونی از یکی از حساب‌های اداره مالیات این کشور برداشت شده بود. رئیس دولت نوپای عراق که به مبارزه با فساد متعهد شده، روز یکشنبه ۲۷ نوامبر از کلیه افرادی که در این «رسوایی» دست داشته‌اند خواست تا پول‌های اختلاسی را به صندوق دولت رد مال کنند.

نخست وزیرعراق گفت نور زهیر جاسم، یکی از تاجران پرنفوذ که چندی پیش در فرودگاه بغداد بازداشت شده بود بیش از ۱۲۵ میلیون دلار را پس داده است. نورزهیر جاسم که قصد داشت با جت خصوصی خود از کشور«بگریزد»، فعلا به‌صورت مشروط آزاد شده و وعده داده طی ۲ هفته آینده، مابقی یک میلیارد دلاری که به گرفتن آن‌ها اعتراف کرده‌است را مسترد کند.

یکی از اسناد اداره مالیاتی عراق نشان می‌دهد که ملبغی معادل ۲.۵ میلیارد دلار در فاصله زمانی سپتامبر ۲۰۲۱ تا اوت ۲۰۲۲ از راه «کلاهبرداری» از حساب دولت برداشت شده است. اختلاس‌گران به‌صورتی کاملا «سازمان‌یافته»، با واسطه و به‌صورت غیرمستقیم از طریق ۵ شرکت، طی ۲۴۷ فقره چک این پول‌ها را در یکی از شعب بانک دولتی الرافدین، مستقر در داخل کمیسیون مالیاتی عراق، نقد کرده بودند. مبلغ واریزی به حساب بانکی این شرکت‌ها هم بلافاصله نقد می‌شده است. اکثر مدیران این شرکت‌ها فرار کرده اند و برایشان حکم جلب صادر شده‌است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه ، مهر ، خبرگزاری جوانان ، ایورنیوز و