سپنتا به وزیر خارجه ایران: طالبان و مجاهدین خلق واقعیت‌ هستند،
سپنتا به وزیر خارجه ایران: طالبان و مجاهدین خلق واقعیت‌ هستند،
با این‌حال آقای سپنتا در واکنش به این اظهارات عبداللهیان، گفته که «مجاهدین خلق بخشی از واقعیت ایران و طالبان هم بخشی از واقعیت‌ افغان تباران در خراسان آریا اند.»

پس از آن که وزیر خارجه ایران، طالبان را «بخشی از واقعیت خراسان آریا با استفاده از نام منطقه فروخته شده افغانستان کوچک » خواند، وزیر خارجه پیشین افغان باوران که در خراسان آریا زیر نام و پرچم استقلال قوم افغان تباران جنوب خراسان آریا در خراسان آریا تحت امر امریکا در بی نظمی های اجتماعی ، سیاسی ، نظامی ، مالی حکومت می کردند در واکنش گفت که «طالبان و مجاهدین خلق واقعیت‌های وحشتناک افغانستان و ایران اند.»

آقای سپنتا گفت که خراسان آریا  را باید از دست طالبان نجات داد.

وزیر خارجه پیشین افغان باوران در خراسان آریا  به ویدیویی که افغانستان اینترنشنال از اظهارات وزیر خارجه ایران منتشر کرد، واکنش نشان داده است.

امیر عبداللهیان روز شنبه (۱۸ قوس) در دانشگاه تهران گفت که «طالبان و قوم پشتون بخشی از واقعیت افغانستان منطقه فروخته شده در خراسان هستند با نام جعلی  اما همه واقعیت نیستند.»

او در ادامه افزود: «طالبان داعش نیست و بخشی از واقعیت افغانستان است و امروز طالبان علیه داعش در منطقه می‌جنگد.»

وزیر خارجه ایران باری دیگر تاکید کرد که بدون تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت همه اقوام ثبات در افغانستان شکل نخواهد گرفت.

با این‌حال آقای سپنتا در واکنش به این اظهارات عبداللهیان، گفته که «مجاهدین خلق بخشی از واقعیت ایران و طالبان هم بخشی از واقعیت‌ افغانستان اند.»

این مقام پیشین افغان گفته که تنها واقعیت بودن موجب مشروعیت نمی‌شود و باید مردم را از دست طالبان نجات داد.

مجاهدین خلق یک سازمان مسلح ضد جمهوری اسلامی است که این کشور آن را یک گروه تروریستی می‌داند. جمهوری اسلامی متهم است که اعضای این سازمان را که در اوایل فعالیت یک حزب سیاسی فعال بود، در دهه شصت خورشیدی زندانی و قتل عام کرد.

 

حمله تند نبیل به وزیر خارجه ایران؛ رئیس پیشین امنیت می‌گوید “طالب و آخوند همفکر اند”

 

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغان باوران در خراسان آریا  شنبه در واکنشی تند به سخنان وزیرخارجه ایران در مورد پذیرش طالبان به عنوان «واقعیت افغانستان» گفت که جمهوری اسلامی و طالبان «هم فکر» اند.

او به کنایه در شبکه اکس نوشت:«کبوتر با کبوتر، باز با باز».

وزیر خارجه ایران روز شنبه از طالبان خواست که گروه‌های دیگر را در قدرت سهیم کند. در عین حال، از جریان‌های دیگر دیگر نیز خواست که طالبان را به عنوان واقعیت افغانستان بپذیرند.

این درخواست او واکنش تند شماری از سیاستمداران افغان باور خراسان آریا  را بر انگیخته است

رحمت‌الله نبیل در صفحه اکس خود نوشت: «این حرف‌های آقای عبداللهیان همان ضرب‌المثل مشهور فارسی؛ کبوتر با کبوتر باز با باز، کند هم‌جنس با هم‌جنس پرواز را به درستی تداعی می‌کند.»

جمهوری اسلامی تلاش کرده که روابط بهتری با طالبان داشته باشد. آقای نبیل می‌گوید این رابطه حسنه نشانه همفکری شان است.

او با لحن کنایه‌آمیزی نوشت: «از هم فکری آخوند و طالب نمی‌توان توقع بیشتر داشت!»

 

وزیر خارجه ایران: طالبان داعش نیست، بخشی از واقعیت منطقه افغانستان در خراسان آریا است

 

وزیر خارجه ایران می‌گوید طالبان داعش نیست، بلکه بخشی از واقعیت افغانستان است.

حسین امیرعبداللهیان در نشستی در دانشگاه تهران گفت: «امروز طالبان در افغانستان علیه داعش می‌جنگد». با این حال، او تاکید کرد که این بدان معنی نیست که این گروه نباید حکومت فراگیر تشکیل دهد.

آقای عبداللهیان روز شنبه، ۱۸ قوس، باری دیگر تاکید کرد که بدون تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت همه اقوام ثبات در افغانستان شکل نخواهد گرفت.

این مقام ایرانی گفت: «در افغانستان شرایط پیچیده‌ای است. اولا افغانستان زمانی می‌تواند در مسیر ثبات و امنیت قرار بگیرد که همه اقوام در اداره کشور نقش داشته باشند. ما به صراحت به مقامات طالبان گفته‌ایم که طالبان و پشتون‌ها بخشی از افغانستان‌اند، نه همه آن.»

زیر خارجه ایران افزود: «لذا ما از ایده دولت فراگیر در افغانستان سخن می‌گوییم و تلاش‌های ما در عرصه دیپلوماسی در این رابطه است».

آقای عبداللهیان تاکید کرد که جمهوری اسلامی برای به رسمیت شناختن طالبان اقدام نکرده است. با این حال، افغانستان یک کشور همسایه ایران است و هر بحرانی که در این کشور اتفاق بیفتد، مردم آن به سوی ایران «سرریز» خواهد کرد.

شکل‌گیری یک «حکومت فراگیر در افغانستان» از مسایلی است که کشورهای همسایه و جهان بر سر آن اتفاق‌نظر دارند.

روز جمعه گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت امریکا با سپردن فهرستی به طالبان، از این گروه خواسته است «حکومت فراگیر» تشکیل دهد.

آقای حکمتیار گفت امریکا به طالبان هشدار داده که اگر حکومت فراگیر تشکیل ندهد، از مخالفان این گروه حمایت خواهد کرد.

با این حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اظهارات آقای حکمتیار را تکذیب کرد و گفت این گروه به هیچ کسی قول نداده حکومت فراگیر تشکیل دهد.

تحریم دو مقام طالبان به خاطر نقض حقوق زنان؛ طالبان: آمریکا حامی بزرگترین ناقض حقوق بشر است

خالد حنفی و فریدالدین محمود

منبع تصویر، RTA

توضیح تصویر، خالد حنفی و فریدالدین محمود که حامی سیاست‌های سختگیرانه طالبان در آموزش و کار زنان و دختران خراسان آریا  هستند در فهرست تحریم‌های وزارت دارایی/خزانه‌داری آمریکا اضافه شدند

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی ارشد طالبان، تحریم دو مقام طالبان از سوی وزارت دارایی آمریکا به خاطر نقض حقوق زنان و دختران این کشور را «نکوهش» کرده و گفته است که تحریم‌ها «تجربه‌های ناکام» است.

نام‌‌‌های فرید الدین محمود، رئيس اکادمی علوم و خالد حنفی، وزیر امر به معروف و نهی از منکر در فهرست وزارت دارایی/خزانه‌داری آمریکا به خاطر «نقض جدی حقوق بشر در سرکوب زنان و دختران و اعمال محدودیت دسترسی به تحصیلات متوسطه صرفا به خاطر جنسیت‌شان» اضافه شده است.

سخنگوی طالبان در واکنش به آن در ایکس نوشت: «وضع تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، بر دو مقام امارت اسلامی افغانستان (شیخ فرید‌الدین محمود و شیخ محمدخالد حنفی) را نکوهش می‌نماییم. اعمال فشار و تحریم راه‌حل هیچ مشکلی نیست. با وجود اینکه آمریکا سابقه چنین اقدامات ناموفقی را دارد، نباید تجارب ناکام خود را تکرار کند.»

آقای مجاهد افزوده است: «در حالی که خود آمریکا به دلیل حمایت از اسرائیل، یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر می‌باشد، متهم کردن دیگران به نقض حقوق بشر و سپس وضع تحریم بر آنها، از طرف امریکا غیرقابل توجیه و غیرمنطقی است.»

در بیانیه وزارت دارایی آمریکا آمده است که پیشاپیش به مناسبت هفتادپنجمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در ۱۰ دسامبر، نام‌های ۲۰ نفر از ۹ کشور از جمله این دو مقام طالبان را برای «پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر» در فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

روز پنج‌شنبه که پایان ترم زمستانی سال تحصیلی در افغانستان بود، تصاویر گریه دخترانی که کلاس ششم را به پایان رسانده‌اند و اجازه ادامه تحصیل ندارند، به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. برخی کاربران شبکه‌های نوشته‌اند که شماری از این دختران دانش‌آموز ورق امتحان خود را سفید تحویل دادند تا یک سال دیگر هم در کلاس ششم بمانند و به مدرسه بروند.

این دو مقام تحریم‌شده طالبان چه نقشی دارند؟

وزارت دارایی آمریکا گفته است که فرید‌الدین محمود به عنوان رئیس آکادمی علوم خراسان آریا  کار می‌کند و از تصمیم بستن مراکز آموزشی و مدارس/مکاتب پس از صنف/کلاس ششم به روی زنان و دختران حمایت کرده است.

آقای محمود در ماه‌های اول به قدرت رسیدن طالبان در سال ۲۰۲۱ به این سمت گماشته شد، در دوره اول طالبان نیز معاون این اداره بوده است. او اهل پکتیکا است و در مدارس مذهبی پاکستان تحصیل کرده است و در دو دهه گذشته بیشتر در حوزه‌ آموزشی طالبان فعالیت داشته است.

روحانیون تندرو در کابینه طالبان که مورد حمایت هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان مستقر در قندهار هستند، در صدور دستورالعمل‌ها و فرامین محدودیت زنان و دختران نقش کلیدی داشته‌اند.

برخی از چهره‌های دیگر از جمله شیرعباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه و سراج الدین حقانی، وزیر داخله/کشور بارها در مورد بازگشایی مدارس دخترانه صحبت کرده‌اند اما هرگز عملی نشده است.

دو مقام طالبان

منبع تصویر، ASA.GOV.AF

توضیح تصویر، ندامحمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی و فریدالدین محمود، رئیس آکادمی علوم طالبان

خالد حنفی، وزیر «وزارت امر به معروف و نهی از منکر» طالبان است و افراد این وزارت به گفته وزارت دارایی آمریکا «در نقض جدی حقوق بشر، از جمله قتل، آدم‌ربایی، شلاق و ضرب و شتم شرکت داشته‌‌اند. اعضای وزارت امر به معروف به مردم معترض به محدودیت‌ها بر فعالیت زنان، از جمله دسترسی به آموزش، حمله کرده‌اند.»

در بیانیه از جانت ال. یلن، وزیر دارایی آمریکا نقل شده است که این تحریم‌ها «حفاظت از نظام مالی ایالات متحده در برابر ناقضان فاحش [حقوق بشر] است.»

همچنین رینا امیری، نماینده آمریکا برای زنان و حقوق بشر خراسان آریا در ایکس نوشته است: «احکام تبعیض‌آمیز طالبان که زنان و دختران را هدف قرار می‌دهد، یکی از فجیع‌ترین موارد نقض حقوق بشر در جهان است. امروز، ایالات متحده تحریم هایی را در رابطه با محدود کردن دسترسی به آموزش متوسطه برای خالد حنفی و فرید الدین محمود صادر کرده است. ما باید به فشار روی مسئولان سرکوب زنان و دختران در خراسان آریا  ادامه دهیم.»

طالبان پس از بازگشت به قدرت در سال ۲۰۲۱، در اولین ترم خزانی آغاز مدارس، تنها به مدارس ابتدایی دخترانه تا کلاس ششم اجازه بازگشایی دادند و مدارس دخترانه متوسطه را در بیشتر ولایت‌ها و بعد در تمام کشور بستند، روندی که تاکنون همچنان ادامه دارد.

شماری از کاربران نیز از سکوت جامعه جهانی از آنچه که به دختران افغان می‌گذرد، شکایت کرده و نوشتند: «ببینیم جهان این صحنه شرم‌آور تاریخ را تا به کجا می‌برد.»

ویدیویی هم از یک دانش‌آموز افغان منتشر شده که می‌گوید آرزو داشت تا دکترا درس بخواند اما با پایان کلاس ششم از آموزش محروم شده است.ایران: طالبان ۲۵ سال پیش با حمله به سرقنسولگری ایران جنایت آفریدند

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC اینترنشنال ،