سکوت مقام‌های رسمی طالبان و هشدار عبدالحمید خراسانی به پاکستان
سکوت مقام‌های رسمی طالبان و هشدار عبدالحمید خراسانی به پاکستان
با گذشت ۲۴ ساعت از تهدیدهای جدی رئیس ستاد ارتش پاکستان، طالبان هنوز هیچ واکنش رسمی نشان نداده است. ولی عبدالحمید خراسانی از فرماندهان امارت اسلامی خطاب به عاصم منیر فرمانده ارتش پاکستان: به زودی جنگجویان تی تی پی حکومت کافر و ظالم شما را سرنگون خواهند کرد.

پاسخ عبدالحمید خراسانی از فرماندهان امارت اسلامی خطاب به عاصم منیر فرمانده ارتش پاکستان: به زودی جنگجویان تی تی پی حکومت کافر و ظالم شما را سرنگون خواهند کرد. اگر ملا هبت الله دستور دهد پاکستان را از روی زمین محو می کنیم.

عبدالحمید خراسانی، مسئول قطعه عملیاتی ناصر بدری طالبان در گفت‌وگو با افغان باوران گفت اقدام ارتش  پاکستان  به ایجاد تنش  در داخل خاک خراسان آریا است که طالبان خراسان آریا را به همکاری با تی تی  متهم کرده

این فرمانده تاجیک‌تبار افغان باور طالبان گفت هر کس این گروه را تهدید کند، به سرنوشت امریکا دچار می‌شود.

آقای خراسانی افزود که حکومت پاکستان همیشه در مناطق مرزی مشکل ایجاد کرده‌اند. او گفت که کشورهای همسایه خراسان آریا  در مناطق مرزی به قوانین بین‌المللی احترام نمی‌گذارند.

او بیانیه وزارت دفاع این گروه را تکرار کرد که طالبان خواهان جنگ نیست، اما به گفته او اگر به خاک خراسان آریا  «تجاوز» شود، طالبان از قلمرو خود دفاع خواهند کرد.

عبدالحمید خراسانی این جنگ را مقدس خواند و گفت: هر کس سلاح پیشرفته داشته باشد، اینجا شکست خورده است.

با این حال، او گفت که خراسان آریا  روابط خوبی با پاکستان دارد و این مشکلات از طریق هشدار به طالبان خراسانیان آریا راه حل ندارد

 

 

ولی تا هنوز از رهبران طالبان که توسط ارتش پاکستان در جنگ ها در دولت قبلی کمک و اشتراک داشن خبر نیست و ارتش پاکستان

از طالبان که در زیر چتر این کشور در ضد حکومت قبلی افغان باور در خراسان آریا جنگ می کردند سخت ناراحت است و با گذشت ۲۴ ساعت از تهدیدهای جدی رئیس ستاد ارتش پاکستان، طالبان هنوز هیچ واکنش رسمی نشان نداده است.

جنرال عاصم منیر خطاب به طالبان گفته زندگی یک پاکستانی، از کل خراسان آریا مهم‌تر است و هشدار داده که در صورت لزوم کل افغانستان را ویران خواهد کرد.

هرچند شماری از مقام‌های دولت پیشین از جمله وزیر خارجه و رئیس امنیت ملی آن به اظهارات این مقام ارشد پاکستان واکنش نشان داده‌اند، مقام‌های طالبان هنوز سکوت اختیار کرده‌اند.

هنوز علت سکوت طالبان مشخص نیست. در بیش از دو سالی که از روی کار آمدن طالبان در خراسان آریا  می‌گذرد، برخلاف انتظار اسلام‌آباد، این گروه در زمینه جلوگیری از حملات تحریک طالبان پاکستانی در خاک آن کشور هیچ اقدامی موثری نکرده است. بر عکس، مقام‌های پاکستان طالبان را متهم کرده‌اند که به همقطاران پاکستانی خود پناه‌گاهای امن داده‌اند.

تنش‌ها در روابط طالبان در کابل و اسلام‌آباد هر از گاهی با درگیری‌های مرزی تشدید شده و اختلافات دو کشور در زمینه مسائل گمرکی نیز بارها به بسته شدن گذرگاه‌های مرزی انجامیده است.

اما بر خلاف جدال‌های لفظی قبلی که عمدتا بر اتهام استفاده طالبان پاکستانی از خاک خراسان آریا متمرکز بوده، اکنون عالی‌ترین مقام نظامی پاکستان طالبان را تهدید کرده که به پاکستان چشم نداشته باشند ورنه این کشور «حاضر است همه‌چیز را قربانی کند.»

عاصم منیر روز چهارشنبه، چهارم دلو، در دیدار با دانشجویان پاکستانی گفت: «وقتی موضوع ایمنی و امنیت شهروندان پاکستانی در میان باشد، [اگر لازم باشد] کل افغانستان را هم می‌توان ویران کرد.»

به نقل از اکسپرس تریبون، او در ادامه گفت ارتش پاکستان کسانی را که به «فرزندان پاکستان» حمله می‌کنند، تعقیب خواهد کرد.

هرچند مقام‌های رسمی طالبان تا کنون به این اظهارات واکنشی نشان نداده‌اند، اما برخی از فرماندهان محلی این گروه به آن پاسخ داده‌اند.

عبدالحمید خراسانی، فرمانده محلی طالبان در پنجشیر گفته اگر رهبر طالبان اجازه دهد پاکستان را «از کره زمین محو می‌کنند».

او در ویدیویی که در شبکه اجتماعی اکس منتشر کرده گفته که پاکستان باید شکرگذار ملا هبت‌الله آخندزاده باشد، چرا که به گفته او اگر رهبر طالبان اجازه دهد، جنگجویان این گروه نقشه پاکستان را از روی کره زمین پاک می‌کنند.

او افزوده که به زودی «مجاهدین تی‌تی‌پی دولت پاکستان را سرنگون می‌کنند.»

عبدالسلام ضعیف، سفیر طالبان در اسلام‌آباد در دوره ملا عمر هم به اظهارات جنرال منیر واکنش نشان داده است. آقای ضعیف در شبکه اکس نوشت که با صدها پاکستانی در گوانتانامو زندانی بودند که بسیاری از آن‌ها، از جمله خودش، توسط استخبارات پاکستان به ایالات متحده «فروخته‌» شده بود.

این هوادار طالبان از زنی به اسم عافیه صدیقی نام برده که به گفته او «این جنرال‌ها او را به کفار فروختند که هنوز در بند امریکایی‌هاست.»

 

حمید خراسانی به ایندیپندنت فارسی: برادرم به جرم تاجیک بودن در زندان طالبان است

مولوی مسافر، فرمانده ارتش طالبان در پنجشیر، شماری از اعضای تاجیک‌تبار این گروه را در زندان شخصی خود نگهداری می‌کند

تمامی صلاحیت‌ها در پنجشیر در دست مولوی مسافر، فرمانده پشتون‌تبار طالبان است-ایندیپدنت فارسی

عبدالحمید خراسانی، فرمانده پنجشیری طالبان در صحبت با ایندیپندنت فارسی گفت مولوی مسافر، فرمانده ارتش طالبان در پنجشیر که از افراد تحت امر مولوی محمد یعقوب، وزیر دفاع این گروه است، اخیرا شماری از اعضای طالبان را در پنجشیر، ازجمله یک برادر او را بازداشت و زندانی کرده است.

خراسانی که اکنون در اداره استخبارات (اطلاعات) طالبان در کابل کار می‌کند، گفت برادرش، قاری عبدالمقیم که عضو طالبان است و در اداره استخبارات این گروه در پنجشیر به‌عنوان مدیر اقوام و قبایل کار می‌کند، چند روز قبل بازداشت و زندانی شده است. خراسانی افزود برادرش و چهار تن دیگر از افراد او، بدون مشخص بودن اتهامشان بازداشت شده‌اند و هیچ‌کس در این زمینه پاسخگو نیست. به گفته خراسانی، تنها دلیل بازداشت و زندانی شدن این افراد، تاجیک و همچنین پنجشیری بودنشان است.

قاری عبدالمقیم، برادر حمید خراسانی

خراسانی مدعی است که برادرش و چهار تن دیگر که اعضای «واحد نظامی بدری» اند، در زندان شخصی مولوی مسافر در پنجشیر نگهداری می‌شوند. مولوی مسافر، از قوم پشتون و از ساکنان اصلی استان هلمند در جنوب خراسان آریا است.

عبدالحمید خراسانی در دولت جمهوری به اتهام اخاذی از مردم، حمل اسلحه غیر قانونی و اخلال در نظم عمومی، از سوی نیروهای امنیتی دولت وقت بازداشت و زندانی شده بود. او پس از آزادی از زندان و در اوایل ۲۰۲۱، به طالبان پیوست و در نبرد طالبان با جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود نقش داشت.

عبدالحمید خراسانی در ۱۴ ماه گذشته، فرماندهی یک واحد نظامی را به‌نام «بدری» بر عهده دارد و در این مدت چندین بار با مسئولان محلی طالبان در پنجشیر وارد تنش لفظی شده است. او بارها مولوی قدرت‌الله، استاندار پیشین طالبان در پنجشیر را به سوءاستفاده از صلاحیت، بازداشت‌های خودسرانه و فساد متهم کرده است و از رهبران طالبان خواسته او را از مقامش برکنار کنند.

خراسانی با وجودی که در فضای مجازی علیه جبهه مقاومت ملی صحبت می‌کند، اما به ندرت

اجازه حضور در نبرد علیه نیروهای جبهه مقاومت را یافته است.

با این حال، ساکنان پنجشیر بارها حمید خراسانی را متهم کرده‌اند که در توطئه، بازداشت و پرونده‌سازی بسیاری از افرادی که اکنون در زندان‌های طالبان به سر می‌برند، نقش دارد.

وزارت دفاع طالبان در چند ماه اخیر تمامی اعضای تاجیک‌تبار طالبان را در مناطق تحت نفوذ جبهه مقاومت ملی از کار اخراج کردند و به جای آنان افرادی از قوم پشتون و از استان‌های هلمند و قندهار را گماردند. بر اساس اسنادی که با ایندیپندنت فارسی به اشتراک گذاشته شد، به دستور وزارت دفاع طالبان، تنها در شهرستان دره ۱۳۵ عضو این گروه که از ساکنان بومی پنجشیر‌ند‌، از کار اخراج شده‌اند.

هرچند استاندار طالبان در پنجشیر شخصی به نام مولوی محسن هاشمی از قوم تاجیک است، اما گفته می‌شود تمامی صلاحیت‌ها در این استان در دست مولوی مسافر، فرمانده پشتون‌تبار طالبان است.

خشم حمید خراسانی از بازداشت همراهانش در پنجشیر به دست طالبان

حمید خراسانی با نهایت خشم خطاب به ملا یعقوب و سراج حقانی گفت، آیا نظام طالبان قومی است؟

حمید خراسانی در نوار صوتی بازداشت سه تن از همکارانش را اتایید می‌کند-عکس از تویتر@mobeenkhan1231

حمید خراسانی، آمر پیشین امنیت در پنجشیر در حکومت طالبان، از بازداشت سه تن از همراهانش به دست افراد طالبان در استان پنجشیر خبر داد.

حمید خراسانی در یک نوار صوتی که به رسانه‌ها رسیده است، بسیار خشمگین است و خطاب به سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله، و ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان، گفت که سه تن از همراهانش را طالبان هلمندی در پنجشیر بازداشت کرده‌اند. خراسانی در این نوار می‌گوید که طالبان هلمندی این سه همکار او را روز دوشنبه، ۲۰ تیر، در سومین روز «عید»، به دلیل بر سر داشتن «کلاه پکول» بازداشت کرده‌اند.

«پکول» کلاهی است که احمدشاه مسعود و طرفداران او در افغانستان بر سر می‌گذارند و اکنون نیرو‌های جبهه مقاومت از این کلاه استفاده می‌کنند.

حمید خراسانی با نهایت خشم می‌گوید که یارانش «نه آدم‌ربا هستند و نه دزد و نه خلاف‌کار»، که او «مقاومتی» نیست و «با مقاومتیان دشمن» است، «‌نمک‌حرام» نیست، بلکه «خالصانه با طالبان کار کرده» است، و حتی پیش از تسلط طالبان بر افغانستان پرچم طالبان را برافراشته است، و می‌پرسد که «طالبان هلمندی چه حقی دارند که این کار را انجام دهند؟ آیا نظام، نظام قومی است؟ نظام پشتون‌ها است؟ اگر چنین است، بگویند»، تا او و همراهانش تجهیزات خود را تسلیم کنند و او هم خودش را

ناپدید» کند.

حمید خراسانی در این نوار صوتی می‌گوید که در رژیم نخست طالبان در افغانستان، «زیر رهبری مولوی قلم‌الدین» فعالیت کرده است، «دشمنی بسیار دیرینه با امرالله صالح» دارد، و از «افراد صادق طالبان» و «از سرسپردگان امارت اسلامی طالبان» است، و می‌افزاید که با یارانش «ناجوانمردانه» و «با تعصب» برخورد شده است.

حمید خراسانی پس از تصرف پنجشیر، از سوی طالبان به مسند «آمر امنیت» پنجشیر گمارده شده بود، اما پس از چند ماه از آن منصب برکنار شد.

او در این نوار شنیداری خطاب به ملا محمد یعقوب و سراج‌الدین حقانی می‌گوید که خواهان هیچ کرسی و مقامی نیست.

طالبان در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ میلادی بر افغانستان تسلط یافتند، اما سه هفته بعد توانستند وارد پنجشیر شوند و پرچم خود را در ساختمان فرماندهی پلیس این استان برافراشته کنند.

چند هفته پیش، در اوایل تیرماه، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر آنکه چهار تن از مسئولان استان پنجشیر که گفته می‌شد از ساکنان اصلی این استان بوده‌اند، به دست استخبارات مرکزی طالبان بازداشت شده‌اند.

پیوستن فرمانده ملک، از فرماندهان مهم طالبان، به جبهه مقاومت به علت ناراضایتی‌‌اش از برخورد طالبان با مردم پنجشیر، از دلایل افزایش درگیری‌ها میان جبهه مقاومت و طالبان در پنجشیر دانسته می‌شود. فرمانده ملک از آغاز ساکن پنجشیر بوده است و از فرماندهان پیشین جهادی است.

انتقام‌گیری طالبان در پنجشیر؛ طالبان ۱۹ غیرنظامی را به رگبار بستند

ده‌ها طالب مسلح به رهبری ملا یعقوب به پنجشیر رفته‌اند

در ماه‌های اخیر چندین جبهه ضد طالبان در نواحی گوناگون افغانستان ایجاد شده است- ایندیپندنت فارسی

منابع ایندیپندنت فارسی تایید کردند، پس از آنکه در درگیری‌های اخیر در پنجشیر تلفات سنگینی از سوی جبهه مقاومت ملی بر طالبان وارد شد، نیروهای طالبان به شهرستان دره در منطقه دره عبدالله‌ خیل رفتند و  حدود  ۱۹ غیرنظامی را از خانه‌ها و در خیابان‌ها بازداشت کردند و به گلوله بستند.

شماری از بستگان این قربانیان به ایندیپندنت فارسی گفتند که ملا فقیر، گل‌محمد خان و همسرش، سمیع خان، جلیل احمد، سعدالدین، و گل‌زمان در روستای عبدالله خیل، خالد در قعله ترخه، عبدالقادر در قلعه اسفندیار، دو جوان در روستای تندخو، و هشت تن دیگر که هویت دو تن از آنان هنوز شناسایی نشده است، جزو قربانیانی بودند که طالبان آنان را در شهرستان دره، با رگبار گلوله به قتل رساندند.

شماری از بستگان این قربانیان با ابراز نگرانی از حضور کاروان بزرگی از طالبان در شهرستان دره، گفتند که به تدفین عزیزان خود مشغولند.

به گفته منابع خبری، هنوز جسد‌های برخی از قربانیان در محل مانده است و طالبان به هیچ کس اجازه نمی‌دهند به آنجا نزدیک شود. کارمندان «سره میاشت» گفتند که می‌خواستند برای بردن جسدهای قربانیان به شهرستان دره وارد شوند، اما نیروهای طالبان به هیچ شخص و نهادی اجازه نمی‌دهند که از منطقه «دوآب» عبور کند و به شهرستان دره برود.

به گفته منابع ایندیپندنت فارسی، طالبان به چند زن اجازه داده‌اند که جسدهای دو تن از نزدیکان خود را از آن محل به خانه ببرند.

جمعه شب گذشته، ۱۶ اردیبهشت (۶ مه)، در نبرد «جبهه مقاومت ملی» با طالبان در شهرستان‌های دره، آبشار(دره هزاره) و شتل در حدود ۶۰ طالب کشته شدند. با آنکه طالبان نخست وقوع درگیری با نیروهای جبهه مقاومت ملی را در پنجشیر انکار می‌کردند، اما سخنگوی این گروه در پنجشیر کشته شدن شش طالب را تایید کرده است.

تصویرهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، نشان می‌دهد که طالبان جسدهای نیروهای خود را با هلیکوپتر به مراکز استان‌ها انتقال می‌دهند.

در همین حال، منابعی نیز از حضور ملا یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان، و ملا برادر، معاون نخست‌وزیر این گروه، با کاروان بزرگی از نیروهای قطعات بدری موسوم به «انتحاریان» در پنجشیر، برای راه‌اندازی یک عملیات نظامی خبر می‌دهند. نیروهای «جبهه مقاومت ملی» در اندراب بغلان، تخار، و بدخشان نیز به نبرد با طالبان‌ مشغولند.

در ماه‌های اخیر چندین جبهه ضد طالبان در نواحی گوناگون خراسان آریا  ایجاد شده است. در حمله‌های یک هفته اخیر نیروهای «جبهه مقاومت ملی»، «جبهه آزادی»، و «تحریک ملی آزادی افغان برادران در حدود ۱۰۰ طالب در شمال، جنوب، و جنوب شرقی کشور کشته شده‌اند.

تصویرهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، نشان می‌دهد که طالبان جسدهای نیروهای خود را با هلیکوپتر به مراکز استان‌ها انتقال می‌دهند.

در همین حال، منابعی نیز از حضور ملا یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان، و ملا برادر، معاون نخست‌وزیر این گروه، با کاروان بزرگی از نیروهای قطعات بدری موسوم به «انتحاریان» در پنجشیر، برای راه‌اندازی یک عملیات نظامی خبر می‌دهند. نیروهای «جبهه مقاومت ملی» در اندراب بغلان، تخار، و بدخشان نیز به نبرد با طالبان‌ مشغولند.

در ماه‌های اخیر چندین جبهه ضد طالبان در نواحی گوناگون خراسان آریا ایجاد شده است. در حمله‌های یک هفته اخیر نیروهای «جبهه مقاومت ملی»، «جبهه آزادی»، و «تحریک ملی آزادی افغانستان» در حدود ۱۰۰ طالب در شمال، جنوب، و جنوب شرقی کشور کشته شده‌اند.

نبرد پنهان در پنجشیر؛ واشنگتن‌پست: هزاران جنگجوی طالبان در پنجشیر مستقر شده‌اند

طالبان اخبار مربوط به جنگ پنجشیر را پنهان می‌کنند

هزاران جنگجوی طالبان از جمله برخی از زبده‌ترین واحدهای این گروه به پنجشیر اعزام شده‌اند-WAKIL KOHSAR / AFP

خبرنگاران واشنگتن‌پست که برای نخستین‌ بار اجازه یافتند از نواحی درگیری در استان پنجشیر بازدید کنند، در گزارشی که روز چهارشنبه، ۱۸ خرداد (۸ ژوئن)، منتشر شد، نوشتند که هزاران جنگجوی طالبان مجهز به سلاح‌های پیشرفته باقی‌مانده از نیروهای آمریکایی، در دره‌ها و روستاهای پنجشیر مستقر شده‌اند.

در گزارش واشنگتن‌پست آمده است که رهبران طالبان در کابل، به صورت اختصاصی به خبرنگاران این رسانه اجازه دادند تا از پنجشیر دیدن کنند، اما هنگام حضورشان پنجشیر، افراد طالبان آنان را همراهی می‎‌کردند.

در گزارش واشنگتن‌پست آمده است: «مقام‌های طالبان صراحتا وجود هرگونه خشونت در این منطقه را رد می کنند، اما هزاران نیروی این گروه در سراسر دره به چشم می‌خورند.»

نصرالله ملک‌زاده، رئیس منتصب طالبان برای اداره اطلاعات و فرهنگ در پنجشیر، در صحبت با خبرنگاران واشنگتن‌پست وقوع هرگونه جنگ و خشونت را در این استان رد کرد و مدعی شد که هیچ‌گونه درگیری در پنجشیر وجود ندارد.

واشنگتن‌پست به نقل از ساکنان پنجشیر می‌نویسد که حمله به مواضع طالبان در دره‌های این استان، یک امر عادی است و هرازگاهی میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی درگیری‌‌هایی رخ می‌دهد.

بیشتر ساکنان پنجشیر که با واشنگتن‌پست مصاحبه کردند، به دلیل ترس از طالبان، نام‌ واقعی خود را ذکر نکرده‌اند.

با آنکه طالبان در اوایل سپتامبر سال گذشته ادعا کردند که سراسر افغانستان از وجود نیروهای مخالف این گروه پاکسازی شده و جنگ به پایان رسیده است، اما «جبهه مقاومت ملی» به رهبری احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، چهره افسانه‌ای افغانستان، از ادامه مبارزه علیه طالبان خبر داد.

نیروهای این جبهه که بیشتر آنان نظامیان دولت پیشین افغانستان بوده‌اند، در کوه‌های پنجشیر، اندراب، و برخی از نواحی کوهستانی در دیگر استان‌ها، در نزدیک به ۱۰ ماه گذشته بارها با طالبان وارد درگیری شده‌اند. این نیروها با آنکه با کمبود تجهیزات نظامی مواجهند، اما همچنان علیه طالبان می‌رزمند و در یک ماه گذشته، درگیری‎ها در پنجشیر و اندراب شدت گرفته است.

واشنگتن‌پست به نقل از ساکنان پنجشیر، در مورد اوضاع این استان در یک ماه اخیر نوشت: «ساکنان پنجشیر می‌گویند که حمله به مواضع طالبان رخدادی عادی است و ده‌ها نفر در حمله‌های اخیر ‌کشته شده‌اند و شماری از غیرنظامیان نیز بازداشت و زندانی شده‌اند.»

یک فرمانده جبهه مقاومت ملی که گروهی ۱۰۰ نفری از مبارزان را در جنگ با طالبان رهبری می‌کند، به واشنگتن‌پست گفت که نیروهایش به سلاح‌هایی مجهزند که از طریق

مرزهای ازبکستان و تاجیکستان وارد افغانستان می‌شوند. او مدعی شد که نیروهای جبهه مقاومت ملی از سوی چندین کشور حمایت می‌شوند، اما به امکانات و حمایت بیشتری نیاز دارند.

طالبان در چند ماه اخیر هرگونه دسترسی به اوضاع پنجشیر را محدود کرده‌اند و خبرنگاران رسانه‌های مستقل اجازه ندارند به این استان سفر کنند.

یک مغازه‌دار ۶۲ ساله به نام گلزار که از دیدن خبرنگاران واشنگتن‌پست در پنجشیر تعجب کرده بود، گفت: «البته هیچ‌کس نمی‌داند اینجا چه اتفاقی می‌افتد. هیچ‌کس اجازه ندارد به اینجا بیاید. من نمی‌دانم شما چگونه توانستید به اینجا بیایید.»

ساکنان پنجشیر وقوع درگیری‌های مداوم میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی را تایید کردند. یک کشاورز که نامش در گزارش ذکر نشده است، به واشنگتن‌پست گفت که کامیون‌هایی را دیده است که پیکرهای اعضای کشته‌شده طالبان را حمل می‌کردند. هرچند، او ادعای کشته شدن حدود ۳۰۰ جنگجوی طالب را در یک ماه گذشته که از سوی سخنگویان جبهه مقاومت ملی مطرح شده است، درست نمی‌داند.

این کشاورز افزود که غیرنظامیان زیادی در یک ماه اخیر در پنجشیر کشته شده‌اند. او افزود که فقط در روستایی که او زندگی می‌کند، ۱۰ غیرنظامی کشته شده‌ا‌ند و ممکن است در بقیه روستاها نیز به همین تعداد افراد غیرنظامی در جریان درگیری میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی، کشته شده باشند.

با این حال، نصرالله ملک‌زاده، رئیس کنونی اداره اطلاعات و فرهنگ پنجشیر، ادعاهای مردم را در مورد تلفات غیرنظامیان رد کرد و گفت که شاید دو یا سه نفر در کوه‌ها در اثر سرما یا سقوط از بلندی کشته شده باشند.

واشنگتن‌پست نوشت که جنگ در پنجشیر، از اواخر ماه رمضان و هم‌زمان با گرم شدن هوا، افزایش یافته است.

توحیدی، چهره‌های متنفذ قومی در پنجشیر، گفت که پس از افزایش درگیری‌ها و وارد شدن تلفات به طالبان، افراد این گروه دست به اعدام‌ و کشتار زده‌اند.

فرامرز، مغازه‌داری در روستای دره در پنجشیر، گفت شاهد بوده است که جنگجویان طالبان جسد یک نیروی جبهه مقاومت ملی را در کنار جاده رها کردند تا مردم آن را تماشا کنند. او افزود: «آن‌ها [طالبان] می‌خواستند [پیکر عضو جبهه مقاومت ملی را] همه ببینند و اجازه نمی‌دادند که مردان او را برای دفن [از آن محل] منتقل کنند. زنان را مجبور کردند که جسد را به قبرستان ببرند.»

نصرالله ملک‌زاده به واشنگتن‌پست اعتراف کرد که هزاران جنگجوی طالبان، از جمله برخی از زبده‌ترین واحدهای این گروه، به پنجشیر اعزام شده‌اند.

واشنگتن‌پست نوشت: « نیروهای آن‌ها [طالبان] را می‌توان در همه جای دره دید، و تجهیزات نظامی پیشرفته در کنار باغ‌ها و رودخانه‌ها قرار گرفته است.»

دادمحمد بتار که پیش‌تر فرمانده واحد ویژه طالبان در لغمان بود، اکنون با جنگجویان تحت امرش در پنجشیر است. او گفت که با شماری از واحدهای دیگر وزارت دفاع، در پنجشیر مستقر شده‌اند.

بتار در مورد اوضاع پنجشیر و دلیل حضورش در این استان گفت: «وضعیت در اینجا کاملا خوب است. ما به گشت‌زنی می‌رویم، اما هیچ عملیاتی انجام نداده‌ایم. ما به اینجا آمده‌ایم تا روی حوادث جنایی تمرکز کنیم.

بسیج ملی برای ترور فرماندهان و سخنگویان طالبان جایزه گماشت

افزایش درگیری‌ها در پنجشیر؛ طالبان خانه‌های مردم را بازرسی می‌کند

قبل از ظهر جمعه، یک خودرو حامل نظامیان طالبان که هفت سرنشین داشت، در شهرستان آبشار هدف یک مین کنارجاده‌ای قرار گرفت و منفجر شد

به دلیل قطع شبکه‌های مخابراتی در منطقه درگیری، از تلفات اطلاع دقیقی در دست نیست-AHMAD SAHEL ARMAN / AFP

درگیری‎‌های پراکنده میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و افراد طالبان در شهرستان‌های آبشار و دره استان پنجشیر از شامگاه پنجشنبه، ۱۵ اردیبهشت، آغاز شد و تا بعدازظهر جمعه کم‌وبیش ادامه داشت. ابوبکر صدیق، سخنگوی استان‍دار طالبان در پنجشیر، در گفت‌وگو با خبرگزاری پژواک، وقوع این درگیری‌ها را تایید کرد اما مدعی شد که این درگیری‌ها تلفاتی در پی نداشته است.

برخی منابع محلی در پنجشیر، به شرط فاش نشدن نامشان، به ایندیپندنت فارسی گفتند که جنگ میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی پنجشنبه شب تا چند ساعت ادامه داشت و پس از آن‎، طالبان فعالیت شبکه‌‎های مخابراتی در آبشار و دره را قطع کرد و با هدف جلوگیری از نفوذ نیروهای جبهه مقاومت ملی، به بازرسی خانه‌های مردم پرداخت.

به دلیل قطع شبکه‌‎های مخابراتی، از جزئیات این درگیری‌‎ها هنوز اطلاعاتی در دست نیست. با این حال، یک منبع دیگر گفت که صبح روز جمعه، هنگامی که افراد طالبان برای تعقیب نیروهای جبهه مقاومت ملی از کوه‌های دو روستای جهرعلی و چهارمغزک بالا می‌رفتند، با نیروهای جبهه مقاومت ملی که کمین کرده بودند، مواجه شدند و تلفات سنگینی به آن‌ها وارد شد.

ساعتی پس از این درگیری، ده‌ها نیروی جدید طالبان به منطقه درگیری اعزام شدند و نیروهای جبهه مقاومت ملی هم به سنگرهایشان در مناطق کوهستانی عقب‌نشینی کردند.

به دنبال وقوع این درگیری، طالبان نیروی بیشتر را پنجشیر فرستاد و شماری از این نیروها را به آبشار و دره اعزام کرد.

به شهادت منابع محلی، قبل از ظهر جمعه، یک خودرو حامل نظامیان طالبان که هفت سرنشین داشت، در شهرستان آبشار هدف یک مین کنارجاده‌ای قرار گرفت و منفجر شد. مشخص نیست چه تعداد از سرنشینان این خودرو آسیب دیده‌اند.

منابع محلی افزودند که نیروهای طالبان ظهر جمعه به ساکنان روستاهای جهرعلی، بابا علی و چهارمغزک اجازه ندادند مراسم نماز جمعه را برگزار کنند. فرماندهان طالبان ساکنان بومی این روستاها را متهم کردند که به بهانه برپایی نماز، علیه این گروه توطئه می‌کنند.

در همین حال درگیری میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی در روستاهای پسگران، تنخو و عبدالله‌خیل شهرستان دره نیز تا بعدازظهر جمعه ادامه یافت. نیروهای طالبان خانه‌ بیشتر ساکنان این روستاها را با خشونت و تهدید بازرسی کرده‌اند.

در یک ماه اخیر، با توقف بارش برف در کوه‌های افغانستان، درگیری میان طالبان و نیروهای مخالف این گروه هم افزایش یافته است. کانون اصلی این درگیری‎‌‌ها مناطق کوهستانی پنجشیر و اندراب‌اند و بیشتر نیروهای مخالف طالبان نیز در همین نواحی مستقرند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : @Newsof_Herat  ایندپندینت