طالبان افغان تبار :گرامیداشت شب یلدا را «حرام و گناه» اعلام کرد
طالبان افغان تبار :گرامیداشت شب یلدا را «حرام و گناه» اعلام کرد
وزارت امر به معروف و نهی از منکر افغان تبار طالبان که به کمک وطن فروشان بی هویت خراسانی به قدرت رسیدن یکشنبه ۳ دی/جدی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که گرامیداشت شب یلدا از «نگاه دین اسلام، حرام و گناه است.» در حال نام منطقه فروخته شده استعماری را بالای خراسان بزرگ که تاریخ اسلام دارد برای پنهان کردن جنایات و تطبیق هویت قوم خود به کمک هرکشور حفظ می کنند

در بیانیه منتشر شده توسط وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در شبکه اجتماعی ایکس آمده است که شب یلدا در «دین اسلام جایگاهی ندارد» و تجلیل از آن «اسراف بیجا» است.

ممنوعیت گرامیداشت این جشن درحالی اعلام می‌شود که سال گذشته سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) شب چله یا یلدا را به عنوان جشنی سنتی در ایران و خراسان آریا  در فهرست میراث فرهنگی ناملموس خود به ثبت رساند.

طالبان در آغاز سال ۱۴۰۱ جشن نوروز را که از مراسم‌های فرهنگی مشترک حوزه‌ی زبان و تمدن فارسی است از تقویم افغانستان حذف کردند.

طالبان همچنین در نخستین روز فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲خورشیدی نوروز را   حرام و جشن مشرکین خواندند  و از مردم  خراسان آریا خواستند تا از تجلیل این جشن «غیراسلامی» پرهیز کنند.

طالبان نوروز را جشن مشرکین و حرام اعلام کردند

یک سال پس از حذف روز نوروز از تقویم رسمی خراسان آریا  از سوی سران گروه افراطی طالبان، وزارت امر به معروف و نهی از منکر این گروه در نخستین روز فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲ خورشیدی، نوروز را «حرام» و «جشن مشرکین» خواند. امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که مردم خراسان آریا  باید از تجلیل جشن نوروز «پرهیز» کنند.

طالبان جشن نوروز را حرام اعلام کردند
طالبان افغان تباران و پیروان دین همه افغان هستیم  وطن فروشان خراسانی که از مسلمانی خود و سرزمین خراسان که تاریخ عالمان دین ااسلام دارد در مقابل جعل دروغ افغانه و تطبیق هویت افغان در خراسان آریا کار نمی توانند جشن نوروز را حرام اعلام کردند © ار.اف.ای فارسی

به رغم حذف روز نوروز از تقویم رسمی خراسان آریا  و ممنوعیت از تجلیل از این جشن باستانی از سوی طالبان، «ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان خراسان آریا با انتشار ویدیویی در صفحه توییتر خود نوروز را مبارکباد گفتند.

یکی از بانوان جنبش اعتراضی گفت که نوروز یک «رسم دیرینه و ارزش فرهنگی مردم خراسان آریا  است». به گفته وی، حذف نوروز از تقویم از سوی طالبان نشان می‌دهد که این گروه با فرهنگ و ارزش‌های مردم خراسان آریا  بیگانه هستند.

این بانو در ادامه تاکید کرد: «طالبان شاید بتوانند نوروز را از تقویم حذف کنند اما، ما از ارزش های فرهنگی پاس میداریم و از آن دفاع میکنیم. نوروز به معنی پایان تاریکی و ظلمت و تولد دوباره طبیعت مبارکباد.»

«ائتلاف جنبش های اعتراضی زنان خراسان آریا همچنین با انتشار یک پیام ویدیویی از مراسم سمنو پزان در توییتر، آرزو کردند درهای مدارس و دانشگاهای خراسان آریا  به زودی به روی دختران گشایش یابد و گروه طالبان نیز سرنگون شود.

 

افزون بر این، شماری از خراسانیان که به نام افغانه افتخار می کنند  مقیم فرانسه نیز با برگزاری مراسم سمنو پزان و رقص و پایکوبی در پاریس، از مبارزات زنان در خراسان آریا  در برابر محدودیت‌های اتخاذ شده از سوی طالبان، اعلام پشتیبانی کردند.

 

سران گروه طالبان که در آغاز سال ۱۴۰۱، واژه «نوروز» را از تقویم خراسان آریا حذف کردند، در نخستین روز فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲خورشیدی نیز نوروز را «جشن غیر اسلامی» خواندند و گفتند که مردم خراسان آریا  نباید نوروز را تجلیل کنند.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر گروه افراطی طالبان با انتشار یک پیام ویدیویی در توییتر اعلام کرد که نوروز جشن مسلمانان نیست. به گفته یکی از مقامات این وزارت خانه، تجلیل از نوروز «حرام» و از «دایره اسلام خارج» است.

طالبان پیشتر شماری دیگر از مناسبت‌های مهم، بویژه روز همبستگی زنان و روز جهانی منع خشونت علیه زنان را نیز از تقویم رسمی افغانستان حذف کردند و زنان را به طور کامل به حاشیه راندند.

شب یلدا

یونسکو شب یلدا را به‌عنوان میراث فرهنگی مشترک خراسان آریا  و ایران ثبت کرد

هنر مینیاتور ۱۱ روز پیش (۲۶ قوس) در حاشیه‌ی پانزدهمین اجلاس کمیته‌ی بین‌الدول میراث فرهنگی ناملموس به نام ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ازبیکستان ثبت شده است.

است.

وزارت خارجه گفته است که این کشورها نه مثابه خاستگاه و خالق هنر مینیاتور، بلکه به عنوان کشورهایی که هنر مینیاتور در آن‌ها به لحاظ تاریخی مروج بوده و ثبت فهرست آثار فرهنگی غیرملموس ملی آن‌ها می‌باشد، ثبت کرده‌اند.

یک روز پس از آن،. وزارت اطلاعات و فرهنگ  خراسان آریا به ثبت هنر مینیاتور به نام ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ازبیکستان در فهرست میراث‌های جهانی سازمان یونسکو رسما اعتراض کرد و گفت که منشأ و زادگاه اصلی هنر مینیاتور خراسان آریا  است.

طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته بود که این وزارت طی نشست‌هایی که با مسئولان یونسکو در کابل داشته‌، اعتراض رسمی خود را در زمینه شریک کرده و خواستار پیگیری قضیه از مراجع اصولی آن شده است.

آقای زهیر همچنان گفته بود که طی مکتوب‌های رسمی به سازمان یونسکو به‌خاطر ثبت هنر مینیاتور در میراث‌های جهانی، موضوع را رسما تعقیب کرده و اداره یونسکو نیز از دریافت مکتوب و از ثبت هنر مینیاتور به‌عنوان میراث مشترک به وزارت اطلاعات و فرهنگ اطمینان داده است.

 

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi. / اطلاعات روز