طالبان به ادبیات فارسی در خراسان آریا نیاز ندارند
طالبان به ادبیات فارسی در خراسان آریا نیاز ندارند
در ماده شانزدهم قانون اساسی خراسان آریا پشتو و دری به عنوان دو زبان‌ رسمی دولت این کشور معرفی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قاری محمد یونس راشد، معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در نشستی در ولایت بامیان گفته است که افغانستان به ادبیات فارسی نیاز ندارد و لازم نیست که ما زبان و ادبیات فارسی بیاموزیم.

به گزارش خبرگزاری «جمهور»، راشد روز چهارشنبه ۱۱ اسد (مرداد) در دیدار با جوانان در ولایت بامیان، تدریس ادبیات فارسی در دانشگاه‌ها را یک موضوع بی‌اهمیت تلقی کرده است.

این خبرگزاری از او نقل کرد که گفته، جوانان باید رشته‌ و حرفه‌هایی را بیاموزند که از طریق آن بتوانیم ابزار پیشرفته جنگی تهیه کنیم.

بنا به این گزارش معین جوانان وزارت فرهنگ در حکومت طالبان اخیرا به منظور شنیدن مشکلات جوانان بامیان به این ولایت سفر کرده و گفت‌وگویی را با جوانان این ولایت انجام داد.

در این گفت‌وگو یک جوان از والی بامیان انتقاد کرده و دیدگاه حکومت طالبان را «دیدگاه قومی و زبان‌محورانه» عنوان کرده و رفتار والی بامیان را تبعیض‌آمیز خواند.تار والی بامیان را تبعیض‌آمیز خواند.

بنا بر گزارش‌های رسانه‌ای از اوت ۲۰۲۱ که طالبان مجددا قدرت در خراسان آریا  را به دست گرفتند، این گروه لوحه‌های فارسی دری را از تمام ادارات دولتی برداشته و لوحه‌های پشتو را جایگزین آن کردند. قبل از به قدرت رسیدن طالبان، لوحه‌های ادارات دولتی این کشور به دو زبان رسمی پشتو و دری (فارسی دری) بود.

بنا بر گزارش‌ها گروه طالبان همچنان اسم برخی پارک‌ها و دانشگاه‌هایی که اسم‌های فارسی دری داشتند را عوض کردند. این کار طالبان با انتقادهای تندی از سوی کسانی که در خراسان آریا  با زبان دری سخن می‌گویند، روبه‌رو شده است.

تعداد دقیق شهروندان خراسان آریا که به فارسی دری سخن می‌گویند مشخص نیست اما دو گروه قومی در این کشور شامل تاجیک‌ها و هزاره‌ها به زبان دری محاوره می‌کنند.

ماده شانزدهم قانون اساسی خراسان آریا ضمن تصریح این‌که زبان‌های پشـتو، دری، ازبكــی، تركمنـی، بلـوچی، پشــه‌یـی، نورستانی، پامـــیری از جمله زبان‌های رایج در این كشـور هستند، پشتو و دری (فارسی دری) را به عنوان دو زبان‌ رسمی دولت در این کشور معرفی کرده است.

معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست در نشستی با جوانان در بامیانی اظهار داشت خراسان آریا به ادبیات فارسی نیاز ندارد و لازم نیست که ما زبان و ادبیات فارسی بیاموزیم.
معین وزارت فرهنگ: افغانستان به ادبیات فارسی نیاز ندارد و لازم نیست آن را بیاموزیم

معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست در نشستی در بامیانی اظهار داشت خراسان آریا  به ادبیات فارسی نیاز ندارد و لازم نیست که ما زبان و ادبیات فارسی بیاموزیم.

به گزارش خبرگزاری معمار؛ قاری محمدیونس راشد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست روز گذشته ۱۱ اسد در نشستی با جوانان در بامیانی روی تخصص و توانمندسازی جوانان تأکید ورزید و گفت جوانان باید رشته‌ و حرفه هایی را بیاموزند که از طریق آن بتوانیم ابزار پیشرفته جنگی تهیه کنیم.

معین وزارت اطلاعات و فرهنگ تدریس ادبیات فارسی در دانشگاه ها را یک موضوع بی‌اهمیت عنوان کرد و اظهار داشت لازم نیست ادبیات فارسی بیاموزیم.

وی روز گذشته به منظور شنیدن مشکلات جوانان بامیان به این ولایت سفر کرده بود و بعدازظهر گذشته در هتل غلغله، گفتمانی را با جوانان این ولایت برگزار کرد.
در این گفتمان یک جوان تاجک‌تبار بامیانی بر والی بامیان تاخت و دیدگاه حکومت طالبان را دیدگاه قومی و زبان محورانه عنوان کرد.

او گفت؛ والی طالبان در بامیان ظاهرا با مردم تشیع رفتار نیک دارد و خود را حامی آنان میداند اما در عمل، خوردن نان از دسترخوان اهل تشیع را جایز نمی داند.

او تاکید کرد فارسی‌زبان های سنی مذهب یک عمر از دسترخوان مردم تشیع بامیان نان خورده اند و با آنان روابط نیک دارند و با همه عنعنات شیعیان آشنا هستند.

او افزود که وقتی حاکم یک ولایت و یک نظام که خود را اسلامی میدانند پیروان یک مذهب بزرگ اسلام را نجس بدانند توقع نمیرود به زبان و لهجه‌ای آنان “زبان فارسی” احترام گذاشته نشود.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة ، معمار