عمران خان در آستانه انتخابات پاکستان به ۱۰ سال زندان محکوم شد
عمران خان در آستانه انتخابات پاکستان به ۱۰ سال زندان محکوم شد
یک دادگاه در پاکستان روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن، عمران خان، نخست‌وزیر سابق این کشور، را به دلیل افشای اسرار دولتی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. این حکم تنها چند روز قبل از انتخابات عمومی پاکستان که روز ۱۹بهمن آغاز می‌شود، صادر شده است.
جمعه ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

به گزارش خبرگزاری رویترز، حزب تحریک انصاف پاکستان (پی.تی.آی)، متعلق به عمران خان؛ گفت که قصد دارد به حکم دادگاه که قرار است تا یکی دو روز دیگر به‌صورت کتبی صادر شود، اعتراض کند.

سخنگوی این حزب افزود: «این سنگین‌ترین حکمی است که این نخست‌وزیر سابق، تاکنون دریافت کرده است».

حزب «پی.تی.آی» گفت که دادگاه ویژه، عمران خان را به‌دلیل علنی کردن محتوای یک تلگراف محرمانه که توسط سفیر پاکستان در واشنگتن به دولت اسلام آباد ارسال شده بود، مجرم شناخته است.

همچنین شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه سابق، در همین پرونده به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

این سیاستمدار پیش از این نیز در یک پرونده فساد مالی در مهرماه، به سه سال زندان محکوم شده بود. این احکام او را در آستانه انتخابات عمومی ۱۹ بهمن از کانون توجه عمومی خارج کرد.

ذوالفقار بخاری، دستیار عمران خان، به رویترز گفت که به تیم حقوقی فرصتی برای وکالت او یا بازجویی متقابل شاهدان داده نشد و این دادرسی در زندان آدیالا در راولپندی با امنیت حداکثری انجام شد.

نعیم پانجوتا، وکیل آقای خان، در پلتفرم شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ما این تصمیم غیرقانونی را نمی‌پذیریم.

همزمان یکی دیگر از وکلای عمران خان؛ علی ظفر، به تلویزیون «آی.آر.وای» گفت که با توجه به شرایط محاکمه و صدور حکم، احتمال ابطال این پرونده در دادگاه تجدیدنظر«۱۰۰ درصد» است.

در این ارتباط، آقای بخاری این محکومیت را تلاشی برای تضعیف حمایت از عمران خان خواند.

پیش از این نیز نخست‌وزیر سابق پاکستان که از مهرماه در زندان به سر می‌برد، با حکم سه سال محکومیت در یک پرونده فساد مالی، امکان شرکت در انتخابات سراسری ۱۹ بهمن را از دست داده بود.

تیم حقوقی عمران خان امیدوار بودند که او را پیش از موعد انتخابات از زندان آزاد کنند، اما حکمی که دادگاه ویژه صادر کرد، حتی با وجود تجدید نظر در دادگاه بالاتر، وی را از انتخابات محروم خواهد کرد.

در واکنش به حکم دادگاه ویژه، حزب نواز شریف، نخست‌وزیر فعلی و مخالف سیاسی اصلی عمران خان، گفت که این حکم به اندازه کافی سخت‌گیرانه نیست.

تحلیلگران بر این باورند که حزب نواز شریف بر اساس نظرسنجی‌ها، پیشتاز انتخابات خواهد بود و دولت جدید پاکستان را تشکیل خواهد داد.

عمران خان، ۷۲ ساله، سال گذشته پس از بالا گرفتن اختلافاتش با رهبران نظامی قدرتمند پاکستان که پیشتر برای قدرت رسیدنش در سال ۲۰۱۸ از او حمایت کرده بودند، برکنار شد.

عمران خان مبارزه بی‌سابقه‌ای را علیه سیستم نظامی پاکستان که به طور مستقیم دهه‌ها بر این کشور حکومت کرده است، به راه انداخت.

نخست‌وزیر سابق، نظامیان را متهم کرد که با حمایت آمریکا توطئه کردند و برای برکناری‌اش بانی رای عدم اعتماد به او در پارلمان شدند و همچنین در سوءقصد به جانش باعث زخمی شدن او شدند.

عمران خان همچنین اتهاماتی را به آمریکا وارد کرد اما این کشور ادعای او را که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، خواستار برکناری‌اش از قدرت شد، رد کرده است.

جمعه ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۹

حزب عمران خان می‌گوید نخست وزیر سابق پاکستان از نامزدی در انتخابات منع شده است

طرفداران عمران خان در پاکستان
طرفداران عمران خان در پاکستان

مقامات حزب عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان، گفتند درخواست نامزدی او و اکثر حامیانش برای انتخابات ۱۹ بهمن رد شده است.

خان از ماه اوت زندانی است. قرار است او بر سر پرونده‌های اتهامی متعدد محاکمه شود. عمران خان اصرار دارد این پرونده‌ها علیه او برای جلوگیری از شرکت در انتخابات به عنوان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این بازیکن مشهور سابق کریکت پاکستان اوایل سال جاری به اتهام فساد مالی مجرم شناخته شد، اما دادگاه حکم سه ساله او را به حالت تعلیق درآورد و محکومیتش در حال تجدید نظر است.

کمیسیون انتخابات پاکستان به دلیل محکومیت در دادگاه درخواست نامزدی او را رد کرده است، اما حزب تحریک انصاف هفته گذشته بدون در نظر گرفتن این حکم، مدارک نامزدی خان را تحویل داد.

یک سخنگوی حزب تحریک انصاف گفت مدارک نامزدی تقریبا همه رهبران سراسری و استانی حزب تحریک انصاف، از جمله عمران خان، رد شده است.

به گفت او ۹۰ تا ۹۵ درصد مدارک نامزدهای حزب تحریک انصاف رد شده است.

یک مقام کمیسیون انتخابات پاکستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تایید کرد که درخواست نامزدی افراد مختلف حزب تحریک انصاف از جمله عمران خان بر اساس محکومیت او رد شده‌ است.

یک تحلیلگر سیاسی پاکستانی به خبرگزاری فرانسه گفت که چنین اقدام گسترده‌ای علیه یک حزب در پاکستان «بی سابقه» است.

خان، ۷۲ ساله، سال گذشته پس از درگیری با رهبران نظامی قدرتمند پاکستان که پیشتر برای قدرت رسیدنش در سال ۲۰۱۸ از او حمایت کردند، برکنار شد.

عمران خان مبارزه بی‌سابقه‌ای را علیه سیستم نظامی پاکستان که به طور مستقیم دهه‌ها بر این کشور حکومت کرده است، به راه انداخت.

خان نظامیان را متهم کرد که با حمایت آمریکا توطئه کردند و برای برکناری او یک رای عدم اعتماد در پارلمان طراحی کرده‌اند و همچنین در سوء قصدی باعث زخمی شدنش شدند.

آمریکا پیشتر ادعای خان را که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار برکناری خان از قدرت شد، رد کرده است.

بشری بی بی، همسر عمران خان کیست؟

فلورا دروری، بی‌بی‌سی

عمران و بی بی

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، عمران خان و بشری بی بی هنگام ورود به دادگاه در ماه مه ۲۰۲۲ – آنان در سال ۲۰۱۸ ازدواج کردند

همسر سوم عمران خان به زودی پس از ازدواج با او موضوع شایعات مختلف قرار گرفت.

اولین موضوع این بود که در حالیکه کاپیتان سابق تیم کریکت پاکستان که کاملا تغییر یافته و تبدیل به سیاستمدار شده بود، بشری مانیکا با دو همسر امروزی و پر سروصدای سابق او کاملا متفاوت بود.

عمران خان پیشتر با جمیما گلداسمیت، روزنامه‌نگار بریتانیایی، و ریحام خان ازدواج کرده بود که تصاویر آنها غالبا روی جلد مجله‌ها و صفحه‌های تلویزیون دیده می‌شد اما بشری مانیکا خود را در حجاب پنهان می‌کند.

در واقع، عمران خان در مصاحبه با هفته‌نامه ساندی دیلی میل در سال ۲۰۱۸ با افتخار گفت «تا قبل از ازدواج با بشری خان، صورت او را ندیده بودم»، اعترافی که در دهه ۱۹۸۰ و زمانی که این بازیکن کریکت وقت خود را در کلوب‌های شبانه لندن می‌گذراند، کاملا غیرقابل تصور بود.

او گفت دانایی و شخصیت بشری بود که توجه او را به خود جلب کرد اما این دو چیزهایی نبودند که باعث شدند اسم همسر عمران خان سر زبان‌ها بیفتد.

دلیل توجه مردم به او «توانایی‌های عرفانی» بود که به او نسبت داه می‌شد.

زنی که اکنون به نام بشری بی بی شناخته می‌شود، در واقع یک ایمان درمانگر است که پیروان اندکش به او به عنوان یک مشاور معنوی احترام می‌گذاشتند.

روز چهارشنبه، این زوج هر کدام به پرداخت بیش از ۲ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شدند و این خبر باعث شد تا مردم در سراسر جهان نام بشری بی بی را در گوگل جستجو کنند.

برخی می گویند که بشری بی بی پیرو تصوف است اما دیگران این نظر را رد می‌کنند.

تصوف که اغلب به عنوان عرفان اسلامی از آن یاد می‌شود، معمولا بر چشم‌پوشی از علایق دنیوی و کنکاکش درونی برای شناخت خدا تاکید دارد. خود عمران خان گفته است که برای بیش از سه دهه به تصوف علاقمند بوده است.

چنین اظهاراتی با زمان کریکت‌بازی او فاصله بسیار زیادی دارد. در آن زمان و قبل از اینکه به ازدواج با دختری سرشناس تن بدهد، به عنوان یک پلی‌بوی شهرت یافته و کانون توجه بود.

او در سال ۱۹۹۵ و سن ۴۳ سالگی، با جمیما گلداسمیت ۲۱ ساله ازدواج کرد که دختر یکی از ثروتمندترین مردان جهان در آن زمان بود. این ازدواج ۹ سال دوام داشت و حاصل آن دو پسر بود.

در سال ۲۰۱۵، عمران خان با ریحام خان، روزنامه‌نگار و مجری سابق برنامه هواشناسی بی‌بی‌سی ازدواج کرد اما این ازدواج کمتر از یک سال دوام داشت.

ریحام خان ادعا کرد که طرفداران عمران خان او را مورد اذیت و آزار روانی قرار می‌دادند و خاطرات خود از این یک سال را هم منتشر کرد.

در مقایسه، ازدواج عمران خان با بشری بی بی در سال ۲۰۱۸ با مراسمی کم‌حاشیه برگزار شد.

ناظران می‌گویند که این ازدواج با تلاش او برای به نمایش گذاشتن اعتقاد به اسلام همخوانی دارد.

عمران و بشری

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، عمران خان و همسرش هنگام پرداخت وثیقه آزادی از زندان در ماه ژوئیه سال گذشته

شایع بوده که عمران خان پس از ملاقات با بشری بی بی در زیارتگاه یکی از صوفیان قرن سیزدهم، برای مشاوره به او، که پنج فرزند داشت، مراجعه کرد. در آن زمان، بشری هنوز از شوهر اولش جدا نشده بود.

این شایعه هم بر سر زبان‌ها بوده که بشری بی بی بعدا در خواب دید که تنها راه برای نخست وزیر شدن عمران خان این است که ازدواج کند.

و شش ماه بعد، عمران خان نخست وزیر پاکستان شد.

بشری بی بی، که گفته می‌شود حالا در سنین ۴۰ سالگی است، در اکتبر سال ۲۰۱۸ در تنها مصاحبه تلویزیونی خود تا به امروز، این شایعه را به شدت تکذیب کرد.

با این حال، او به مصاحبه‌کننده اطمینان داد که با رهبری عمران خان، به زودی شرایط پاکستان بهتر خواهد شد.

البته این پیشگویی تحقق نیافت. در دوران نخست وزیر عمران خان، اقتصاد پاکستان فروپاشید، هزینه زندگی بالا رفت، بسیاری از مخالفان سیاسی او به زندان افتادند، آزادی رسانه‌ها محدود شد و موارد نقض حقوق بشر و سرکوب روزنامه‌نگاران افزایش یافت.

عمران خان به عنوان یک سیاستمدار، موفقیت خود را با حمایت علنی از لیبرالیسم و ​​در عین حال توسل به ارزش‌های اسلامی و احساسات ضدغربی کسب کرد. همچنین گفته می‌شود که او به ارتش پاکستان نزدیک بود، هرچند بعدا از چشم نظامیان افتاد.

ظرف چهار سال پس از نخست‌وزیر شدن، وضعیت سیاسی عمران خان دستخوش بحران شد.

در سال ۲۰۲۲ او با رای عدم اعتماد پارلمان از سمت خود برکنار شد و سال بعد به دلیل انبوهی از پرونده‌های دستگیر شد و به زندان افتاد.

اکنون، بانوی اول سابق پاکستان و همسرش در ارتباط با اتهام سودجویی از هدایای دولت مجرم شناخته شده‌اند و او به چهارده سال حبس محکوم شده است. علیه بشری بی بی پرونده‌های حقوقی دیگری نیز مطرح شده است.

خاور مانیکا، شوهر سابق بشری بی‌ بی که تا زمان طلاق آنها در سال ۲۰۱۷ برای ۲۸ سال با او زندگی مشترک داشت، حالا علیه همسر سابقش به دادگاه شکایت کرده است.

به گزارش روزنامه داون پاکستان، خاور مانیکا که کارمند دولت و پسر یک سیاستمدار معروف است، در ماه نوامبر شکایتی را علیه همسر سابقش به دادگاه تسلیم کرد.

او همسر سابقش را به «تدلیس در ازدواج و زنا با مرد مجرد» متهم کرده است.

آقای مانیکا چند روز قبل از تسلیم شکایت‌نامه خود به شبکه جیونیوز پاکستان گفته بود که از اینکه این موضوع را باز هم در دل نگه دارد، خسته شده است.

دادگاه اتهام زنا را قابل پیگیری ندانسته اما اتهام فریب را مردود ندانست و اجازه داده است به پرونده تدلیس در ازدواج رسیدگی شود.

طبق قوانین مسلمانان، زن پس از فوت همسر یا طلاق، باید مدتی را عده نگه دارد اما گفته می‌شود بشری پس از طلاق از خاور مانیکا و قبل از پایان مدت عده، با عمران خان ازدواج کرد.

نقش دقیق بشری بی بی در پرونده سوء استفاده از هدایای دولتی مشخص نیست اما حکم محکومیت در این پرونده تنها یک هفته قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی پاکستان صادر شده است که شوهرش اجازه شرکت در آن را ندارد.

او و شوهرش متهم هستند که در زمان نخست وزیری عمران خان، به فروش غیرقانونی هدایا – از جمله عطر، سرویس غذاخوری و جواهرات الماس – از طریق دستیاران خود در دوبی مبادرت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پرونده آمده است که ارزش این هدایا به بیش از ۱۴۰ میلیون روپیه یعنی بیش از ۵۰۰ هزار دلار می‌رسید.

حزب تحریک انصاف پاکستان، که حزب عمران خان است، تمامی اتهامات علیه او را رد کرده و آنها را دارای انگیزه سیاسی دانسته ‌است.

به گفته وکلای عمران خان، او با حدود ۱۷۰ پرونده اتهامی مواجه است.

گوهرعلی خان، نماینده پارلمان و سرپرست حزب تحریک انصاف گفته است که هدف از حکم صادره علیه بشری بی بی، تلاش برای اعمال فشار مضاعف بر نخست وزیر سابق بوده است.

به گزارش رویترز، او به یک شبکه تلویزیونی پاکستان گفت: «بشری بی بی هیچ ارتباطی با این پرونده ندارد.»

البته نظر گوهرعلی خان این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که بشری بی بی – که کوتاه مدتی پس از صدور حکم خود را تحویل مقامات داد – اکنون با چشم انداز سال‌ها حبس مواجه است.

اواخر روز چهارشبه، دولت با صدور اطلاعیه‌ای گفت که بشری بی بی تا دستور بعدی در خانه خود در اسلام آباد در حبس خانگی خواهد بود.

عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان، به هنگام ورود به محوطه دادگاه عالی اسلام‌آباد بازداشت شد

توضیح ویدئو، عمران خان توسط ده‌ها مامور پلیس بازداشت شده است

عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان، توسط نیروهای امنیتی به هنگام ورود به دادگاه عالی در اسلام‌آباد، پایتخت این کشور، بازداشت شد. آقای خان برای رسیدگی به اتهامات فساد در دادگاه حاضر شده بود، که به گفته او انگیزه‌های سیاسی دارند.

ویدیوهای منتشرشده نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی با نفربرهای زرهی، آقای خان را پس از ورود به محوطه دادگاه عالی اسلام‌آباد بازداشت می‌کنند و سپس او را در خودروهای نظامی با خود می‌برند.

آقای خان، در آوریل سال گذشته توسط مخالفانش در پارلمان از سمت نخست‌وزیری برکنار شد، و از آن زمان تاکنون برای انتخابات زودهنگام تلاش کرده است.

انتخابات سراسری سال جاری قرار است به زودی برگزار شود.

از زمان برکناری عمران خان از قدرت، ده‌ها پرونده قضایی علیه او تشکیل شده است. نیروهای امنیتی چندین بار تلاش کرده بودند که او را در محل اقامتش در لاهور بازداشت کنند، اما هوادارانش مانع این کار شدند.

بازرس کل پلیس پنجاب در بیانیه‌ای گفته است که دستور بازداشت آقای خان صادر شده بود، چرا که او به متهم به «فساد مالی و روش‌ها و ترفندهای خلاف» است.

روزنامه دان، چاپ پاکستان، گزارش داده است که این پرونده شامل اتهامات مربوط به تخصیص زمین در موسسه موقوفه موسوم به «القادر تراست» است که متعلق به عمران خان و همسرش می‌باشد.

آقای خان هر گونه تخلف قانونی را رد می‌کند.

آقای خان در یک پیام ویدیویی که هنگام سفر به اسلام‌آباد ضبط – و پیش از بازداشتش توسط حزب تحریک انصاف پاکستان منتشر شد – گفته است برای هر آنچه که در پیش رو دارد، آماده است.

آقای خان گفته است: «با حکم قضایی نزد من بیایید، وکلای من آنجا خواهند بود… اگر می‌خواهید مرا به زندان بفرستید، من برای آن آماده هستم.»

حزب تحریک انصاف پاکستان از حامیان خود خواسته است که به خیابان‌ها بیایند؛ گزارش‌هایی در مورد اعتراضاتی در لاهور و پیشاور منتشر شده است. در مرکز اسلام‌آباد هم تدابیر امنیتی برای حضور نخست‌وزیر سابق در دادگاه از پیش تشدید شده بود.

عمران خان از یک سال پیش، زمانی که توسط مخالفانش در پارلمان برکنار شد، رهبر اصلی اپوزیسیون بوده است

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، عمران خان از یک سال پیش، زمانی که توسط مخالفانش در پارلمان برکنار شد، رهبر اصلی اپوزیسیون بوده است

عمران خان در سال ۲۰۱۸ به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد، اما با ارتش قدرتمند پاکستان اختلاف پیدا کرد و در پی یک سری ریزش‌ها، اکثریت خود را در پارلمان از دست داد. او پس از دست دادن رای اعتماد در آوریل ۲۰۲۲ – چهار سال پس از دوره تصدی نخست‌وزیری – از این سمت برکنار شد.

از آن زمان، آقای خان از منتقدان سرسخت دولت و ارتش کشور بوده است.

در ماه اکتبر سال گذشته، او به اتهام اعلام نادرست جزئیات هدایای مقامات خارجی و درآمد حاصل از فروش ادعایی آنها، از تصدی مناصب دولتی محروم شد.

در نوامبر سال گذشته، او از یک حمله با سلاح گرم به خودروهای اسکورت خود در حین برگزاری راهپیمایی اعتراضی جان سالم به در برد.

روز گذشته، دوشنبه ۸ مه، آقای خان دوباره یک مقام ارشد نظامی را متهم کرد که برای کشتن او برنامه‌ریزی کرده است. پس از آن مقام‌های نظامی پاکستان به او هشدار دادند که از طرح «ادعاهای بی‌اساس» خودداری کند.

عمران خان: ارتش پاکستان از نتیجه انتخابات می‌ترسد

پاکستان
توضیح تصویر، عمران خان کمی کمتر از ۴ سال نخست‌وزیر پاکستان بود

عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان در گفت وگو با بی‌بی‌سی – برنامه هارد تاک – گفته: « ارتش نگران نتایج انتخاباتی است که انتظار می‌رود اواخر امسال برگزار شود.»

او در این مصاحبه مدعی شده «فاشیست‌ها» کشورش را به سوی «دوران سیاهی» می‌برند.

آقای خان برنده انتخاب ۲۰۱۸ پاکستان شد، اما کمتر از چهار سال حکومت کرد و با رای عدم اعتماد پارلمان در سال گذشته از نخست وزیری خلع شد.

ناظران سیاسی می‌گویند که دلیل اصلی برکناری او مخالفت ارتش بود.

ارتش پاکستان همیشه نقش حیاتی در حکومت این کشور داشته و بازیگر تعیین کننده پشت صحنه بوده است، هر چند در ظاهر مداخله خود در امور سیاسی را انکار می‌کند.

عمران خان در این گفتگو مفصل با بی‌بی‌سی ادعا می‌کند که حزب او، تحریک انصاف پاکستان (PTI) «تنها حزبی است که توسط دیکتاتورهای نظامی ایجاد نشده است»؛ هرچند بسیاری از منتقدانش می‌گویند که ارتش پاکستان در به قدرت رسیدن عمران خان هم نقش داشته است.

در چند ماه گذشته، حزب تحریک انصاف پاکستان شاهد ریزش قابل توجه طرفدارانش و همچنین دستگیری اعضای کلیدی‌اش بوده است. اما آقای خان اصرار دارد که قدرت و نفوذ حزب او همچنان بالا است.

او می‌گوید چگونه است که علی‌رغم اینکه همه چیز علیه ما است و دولت برای نابودی ما در تلاش است، حتی پس از خروج از قدرت، «۳۰ انتخابات از ۳۷ انتخابات میان‌دوره‌ای را برده‌ایم؟»

او در این مصاحبه می‌گوید که مخالفانش امیدوار بودند که برکناری او از قدرت باعث تضعیف حزبش شود زیرا «به طور معمول وقتی شما برای مدتی طولانی از قدرت خارج می‌شوید این اتفاق می‌افتد اما در عوض، شاهد محبوبیت روزافزون حزب هستیم.»

به گفته آقای خان مخالفانش همه راه‌ها را رفته‌اند. «آن‌ها ۱۰ هزار نفر از جمله زنان و معترضان مسالمت‌آمیز را به زندان انداختند و بدتر از آن مردم را شکنجه کردند».

عمران خان می‌گوید اگر دوران حزبش همانطور که مخالفانش ادعا می‌کنند «تمام شده بود»، مقامات دولتی تاریخ انتخابات را اعلام می‌کردند.

حامیان آقای خان او را فرد سیاسی مستقلی می‌دانند که خارج از قدرت سنتی حاکم بر کشور است و رد هیچ گونه فسادی در کارنامه‌اش دیده نمی شود. آن‌ها بر این باورند که ارتش این کشور با اقدامات «مهندسی شده» در برکناری او نقش داشته است، اتهاماتی که ارتش پاکستان به شدت رد می کند.

نخست‌وزیر سابق از زمان خروج از قدرت درگیر دعاوی حقوقی زیادی بوده است.

تیم حقوقی آقای خان می‌گوید که او تقریبا با ۲۰۰ اتهام از جمله اغتشاش، تروریسم و مشارکت در قتل روبرو است که باعث می‌شود مدام بین خانه‌اش که به شدت محافظت می‌شود و دادگاه در حال رفت و آمد باشد.

پاکستان

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، خشونت‌ها پس از دستگیری عمران خان در شهرهای پاکستان

ارتش خشونت را آغاز کرد

میزان محبوبیت عمران خان وقتی آشکار شد که او در ماه مه دستگیر و پس از آن اعتراضات سراسری پاکستان را در بر گرفت.

هزاران نفر از هواداران آقای خان به خیابان‌ها ریختند و به ساختمان‌های نظامی حمله کردند و برخی را به آتش کشیدند. بسیاری، از جمله تعدادی از اعضای حزب خود آقای خان، او را به دلیل عبور از خط قرمز و تشویق خشونت سرزنش کردند.

با این حال، این ستاره سابق بین‌المللی کریکت که در گذر زمان سیاستمدار شد، دست داشتن در پرونده‌های آتش‌سوزی را رد می‌کند و می‌گوید که این موارد باید جداگانه بررسی شوند.

او می‌گوید : «وقتی هوادارانم دیدند ارتش مرا دستگیر و بازجویی می‌کند و می برد چه کار کنند؟ آیا نباید اعتراض کنند؟»

آقای خان بارها تاکید کرده که که این ارتش بوده که در ابتدا و با فرستادن سربازان به جای نیروهای پلیس، برای دستگیری او به خشونت متوسل شده است.

آقای خان که می‌گوید می‌خواهد در پاکستان اصلاحات انجام دهد از منزل دو طبقه خود در لاهور به بی‌بی‌سی گفت: «واقعیت این است که کشور در آستانه یک فاجعه بزرگ است. ما به سمت آنچه احساس می‌کنم یک دوران تاریک خواهد بود پیش می‌رویم… تنها راه نجات پاکستان، انتخابات آزاد و عادلانه است. این تنها راه خروج از این آشفتگی است.»

در چند ماه گذشته مجموعه‌ای از لوایح در پارلمان پاکستان پیشنهاد شده که منتقدان می‌گویند برای دشوارتر کردن حضور عمران خان و حزبش در انتخابات، اگر نه به طور کامل، طراحی شده‌اند.

یکی از لوایح ارائه شده، مجازات سه سال زندان را برای کسانی در نظر گرفته که هویت یک افسر اطلاعاتی ارتش را افشا کنند.

این لایحه در در بحبوحه زمانی است که انتقاد فزاینده آقای خان از افسران نظامی و اطلاعاتی ارتش صورت می‌گیرد. او اولین سیاست‌مداری است که علناً از افسران ارشد اطلاعاتی نام برده و آنها را به توطئه علیه خود متهم کرده است.

عمران خان گفت: «کشور دست فاشیست‌ها افتاده و آنها هم از انتخابات وحشت دارند. علت اینکه من در رنج و عذاب هستم این است که آنها می‌دانند ما انتخابات را به راحتی خواهیم برد. و به همین خاطر، یک دموکراسی را نابود می‌کنند».

شهباز شریف نخست‌وزیر جدید پاکستان کیست؟

شهباز و نواز شریف

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، شهباز برادر کوچکتر نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین است که قبلا سه‌بار و با دخالت ارتش، نخست‌وزیری را از دست داد، و با اتهام فساد به زندان افتاد و در حال حاضر در بریتانیا به سر می‌برد

شهباز شریف، رهبر حزب مسلم‌لیگ شاخه نواز، به عنوان بیست و سومین نخست‌وزیر پاکستان انتخاب شد. او اکنون به عنوان نخست‎‌وزیر این کشور می‌تواند تا اکتبر ۲۰۲۳ که قرار است انتخابات عمومی بعدی برگزار شود، در این پست بماند.

او در خارج از پاکستان کمتر شناخته شده است، اما در داخل کشور بیشتر او را به عنوان مدیر “موثر” می‌شناسند تا سیاستمدار.

شهباز برادر کوچک‌تر نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین، است.

شهباز ۷۰ ساله، سه بار به عنوان وزیر ارشد بزرگترین ایالت پاکستان، پنجاب کار کرده است. این ایالت پایگاه قدرت خانواده او است. او حالا ریاست حزب مسلم لیگ -شاخه نواز را برعهده دارد.

شهباز شریف به مدیری “سرسخت و پرکار” مشهور است که سخنرانی‌هایش توام با اشعاری انقلابی است. دو بار ازدواج کرده است و مالک مجموعه املاک لوکس در لندن و دبی است.

تحصیلات در رشته علوم انسانی

شهباز در لاهور در خانواده‌ای ثروتمند و مالک صنایع به دنیا آمد. در دانشگاه دولتی همان شهر در رشته علوم انسانی تا درجه کارشناسی تحصیل کرد. پس از آن وارد تجارت خانوادگی شد و حالا نیز مالک مشترک یک شرکت فولاد است. او میلیونر و مالک املاک زیادی در داخل و خارج از پاکستان است.

شهباز شریف در ایالت خود وارد سیاست شد و در سال ۱۹۸۸ به عنوان نماینده وارد مجلس ایالتی شد. اولین بار در سال ۱۹۹۷ سر وزیر ایالت پنجاب شد، پس از کودتای نظامی ژنرال پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹ به زندان افتاد، سال بعد به عربستان سعودی تبعید شد، هفت سال بعد از تبعید بازگشت و فعالیت سیاسی خود را در پنجاب از سر گرفت و در سال ۲۰۰۸ مجددا سر وزیر پنجاب شد.

بار سوم در ۲۰۱۳ سر وزیر پنجاب شد تا سال ۲۰۱۸ که در انتخابات سراسری این سال حزب مسلم لیگ شکست خورد.

پس از سال ۲۰۱۷، که برادرش نواز به اتهام پنهان‌کاری دارایی‌هایی که در اسناد پاناما فاش شد به زندان افتاد ریاست حزب مسلم لیگ – شاخه نواز را برعهده گرفته است.

شهباز شریف هم در دوره عمران خان متهم به فساد شد اما هیچ اتهامی علیه او ثابت نشده است.

وی از سال ۲۰۱۸ تاکنون رهبری مخالفان دولت عمران خان را برعهده داشت.

“دوست قدیمی چین”

سرکنسول چین در لاهور پارسال در زمان پایان ماموریت‌اش در نامه‌ای به شهباز شریف از او به عنوان “دوست قدیمی چین” تعریف و از اجرای سریع پروژه‌های کریدور اقتصادی چین- پاکستان تمجید کرد.

این دیپلمات چینی در این نامه نوشته است که حزب مسلم‌لیگ نواز دوست چین است؛ چه زمانی که در قدرت باشد، چه در صف مخالفان دولت.

اجازه نشان دادن محتوای Twitter را می دهید؟

این مطلب شامل محتوایی از Twitter است. قبل از بارگیری این محتوا از شما اجازه می گیریم، زیرا ممکن است این سایت ها از کوکی ها و یا سایر انواع فن آوری استفاده کنند. می توانید سیاست Twitter را درباره کوکی هاو سیاست مربوط به حفظ حریم خصوصی را پیش از موافقت بخوانید. برای دیدن این محتوا روی “موافقت و ادامه”‌کلیک کنید.

پایان پست Twitter, 1

دوستی با نارندا مودی

خاندان شریف مناسبات دوستانه‌ای با نارندا مودی، نخست‌وزیر هند، داشته‌اند.

نواز شریف، در اقدامی تاریخی در سال ۲۰۱۴ در مراسم تحلیف آقای مودی شرکت کرد که خبرساز شد.

سال بعد آن، آقای مودی به اقامتگاه نواز شریف در لاهور رفت و در عروسی نوه او شرکت کرد.

.

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، نواز شریف به استقبال نارندا مودی به فرودگاه علامه اقبال لاهور رفت

ارتش پاکستان نسبت به تلاش‌ها برای بهبود روابط با هند حساس است و سیاست این کشور در مورد هند را کنترل می‌کند.

هند و پاکستان پیش از مجهز شدن به سلاح‌های هسته‌ای سه بار جنگیده‌اند، در دو دهه اخیر نیز چندبار تا آستانه رویارویی نظامی پیش رفته‌اند.

گفته می‌شود که شهباز، در مقایسه با برادرش با ارتش قدرتمند این کشور رابطه دوستانه‎‌تری دارد.

ارتش حکومت را در حدود نیمی از حدود هشت دهه عمر پاکستان پس از استقلال در سال ۱۹۴۷ در اختیار داشته است و تعیین‌کننده خط و مشی اساسی کشور به ویژه سیاست خارجی و دفاعی‌ایست.

در سال ۲۰۱۸ هم، که عمران خان نخست وزیر شد، گفته می‌شد که او با حمایت ارتش به این مقام رسیده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : VOA / BBC