فرمانده عملیات حزب‌الله بر اثر حمله پهپادی در جنوب لبنان کشته شد
فرمانده عملیات حزب‌الله بر اثر حمله پهپادی در جنوب لبنان کشته شد
بنا بر گزارش‌ها «عباس الدبس»، مسئول عملیات حزب‌الله در نبطیه طی این حمله پهپادی کشته شده و دو سرنشین دیگر این خودروی هدف گرفته شده به بیمارستان منتقل شدند

هواپیماهای بدون سرنشین

زرادخانه تنها تشکیلات سیاسی مسلح لبنان که تحت حمایت ایران قرار دارد مجهز به انواع مختلفی از پهپادها است دارد که از آنها برای شناسایی یا حمله استفاده می کند؛ حزب‌الله اعلام کرده است که حملات اخیر به اسرائیل پهپادهای انتحاری را به کار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حمله پهپادی در عصر پنج‌شنبه 19 بهمن، به خودرویی در ورودی شهر نبطیه در جنوب لبنان بنا بر گزارش‌های اولیه یک کشته و دو مجروح بر جای گذاشت.

بنا بر گزارش‌ها اولیه این خودرو در ورودی شهر نبطیه در جنوب لبنان با موشک شلیک شده از یک پهپاد هدف گرفته شده است.

‌خبرنگار «العربیه» گزارش داد که خودروی هدف گرفته شده در النبطیه در جنوب لبنان حامل 3 سرنشین بوده که 2 تن از آنها به بیمارستان منتقل شدند.

پس از آن خبرنگار «الحدث» به نقل از منابع خود گزارش داد که «عباس الدبس»، مسئول عملیات حزب‌الله در نبطیه طی حمله پهپادی به خودروی حامل او در ورودی این شهر در جنوب لبنان کشته شده است.

بنا بر داده‌های اطلاعاتی اسرائیل، «عباس الدبس»، مسئول عملیات حزب‌الله در نبطیه که گفته می‌شود در حمله پهپادی به خودروی او در ورودی این شهر در جنوب لبنان کشته شده است، هماهنگ‌کننده نیروی هوایی سپاه پاسداران ایران و مسئول سازمان‌دهی سامانه‌های پدافند هوایی ایران در سوریه بود.

به گفته برخی منابع «عباس الدبس» از سال 2022 از سوی اسرائیل به‌دلیل ارتباط او با طرح سازماندهی سامانه‌های پدافند هوایی ایران در سوریه تحت پیگرد بود.

در همین راستا رادیو ارتش اسرائیل گزارش داد که ارتش این کشور یکی از فرماندهان حزب‌الله که مسئول پرتاب موشک به «کریات اشمونه» بود را از بین برده است.

صحنه‌هایی از دوربین‌ مداربسته در شبکه‌های اجتماعی لحظه هدف گرفتن خودروی حامل اعضای حزب‌الله در ورودی شهر نبطیه در جنوب لبنان را نشان می‌دهد.

تاکنون اما اخبار ضدونقیضی در رسانه‌ها مبنی کشته یا به‌شدت مجروح شدن سرنشینان این خودرو و همچنین تعداد و هویت آنها، منتشر شده است.

حزب‌الله لبنان تاکنون بیانیه‌ای رسمی درباره جزئیات این حادثه منتشر نکرده است.

ارتش اسرائیل از کشته شدن فرمانده ارشد یگان پهپادی حزب‌الله لبنان خبر داد

سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرد که علی حسین برجی، یکی از فرماندهان ارشد حزب‌الله که مسئول ده‌ها حمله پهپادی به شمال اسرائیل بوده، در حمله هوایی اسرائیل به خودروی حامل او کشته شده است.

ارتش اسرائیل همچنین تصویری از لحظه هدف قرار گرفتن خودروی حامل برجی در جنوب لبنان منتشر کرد.

افزایش درگیری‌ها در جنوب لبنان؛ زرادخانه نظامی حزب‌الله از چه سلاح‌هایی تشکیل شده است؟

تمرین نظامی نیروهای حزب‌الله
نگارش از یورونیوز فارسی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

رهبر حزب‌الله لبنان روز شنبه در دومین سخنرانی خود پس از آغاز جنگ غزه از سلاح‌های جدید به کار گرفته شده در حملات روزانه شبه نظامیان شیعی علیه اسرائیل خبر داد.

حسن نصرالله سپس افزود: «طی هفته گذشته (..) با توجه به تعدد عملیات، تعداد اهداف مورد نظر و همچنین تسلیحات به کار رفته، اقدامات مقاومت در جبهه لبنان تقویت شده است.»

رهبر حزب‌الله لبنان در نطق تلویزیونی خود تصریح کرد: «برای نخستین بار در تاریخ مقاومت در لبنان از پهپادهای انتحاری برای حمله به اهدافی در اسرائیل استفاده می کنیم.»

او همچنین خاطرنشان کرد که حزب‌الله طی روزهای اخیر برای اولین بار از «موشک‌های برکان» استفاده کرده است که می‌توانند مواد منفجره ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلویی را حمل کنند.

دبیر کل حزب‌الله سپس فاش کرد که تشکیلات تحت رهبری او اکنون «روزانه» پهپادهای شناسایی را به عمق خاک اسرائیل ارسال می کند و به ادعای وی «برخی از آنها به شهرهای حیفا، عکا و صفد» در استان‌های شمالی این کشور نیز می‌رسند.

تبادل آتش بین حزب‌الله لبنان و اسرائیل در منطقه مرزی بین دو کشور همانطور که حسن نصرالله در سخنرانی قبلی خود به آن اشاره کرده بود، تقریبا از زمان آغاز جنگ و فردای حمله خونین هفت اکتبر حماس به خاک اسرائیل به صورت روزانه وجود داشته است.

حسن نصرالله روز شنبه همچنین یادآور شد که حزب‌الله در پاسخ به کشته شدن چند غیرنظامی در حمله ۵ نوامبر اسرائیل به جنوب لبنان از موشک‌های کاتیوشا برای بمباران عمق خاک اسرائیل استفاده کرده است.

بر اساس آمار خبرگزاری فرانسه، طی درگیری‌های اخیر میان ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان، دست کم ۹۰ نفر که اغلب آنها را شبه‌نظامیان شیعی تشکیل می‌دادند در سمت لبنان کشته شدند؛ این درگیری‌ها همچنین به کشته شدن ۶ سرباز اسرائیلی و ۲ غیرنظامی در سمت اسرائیل منجر شده است.

این تشکل شیعی که از سوی ایران تسلیح و تامین مالی می‌شود از زمان آخرین جنگ علیه اسرائیل در سال ۲۰۰۶ تاکنون قابلیت های نظامی خود را به میزان قابل توجهی توسعه داده است.

به گزارش فرانس‌پرس، شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان همچنین با قرار گرفتن در کنار بشار اسد و حضور در جنگ سوریه به تجارب خود افزوده‌اند.

حزب الله بخشی از «محور مقاومت» است که گروه‌های متحد ایران، از عراق تا یمن گرفته و از آنجا تا سوریه را در بر می‌گیرد.

این تشکیلات قدرتمند از زمان شروع جنگ غزه در ۷ اکتبر هر روز مواضع اسرائیل را بمباران می کند، اما در عین حال مراقب بوده است که مانند سال ۲۰۰۶ عمق خاک اسرائیل را هدف قرار ندهد.

با این حال، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان پیش‌تر طی سخنانی در اوایل نوامبر «احتمال تشدید تنش بیشتر در جبهه جنوبی» را منتفی ندانسته بود.

چه تعداد نیرو زیر پرچم حزب‌الله می‌جنگند

رهبر حزب الله دو سال پیش مدعی شده بود که حزب تشکیلات تحت رهبری او ۱۰۰ هزار جنگجو دارد؛ رقمی که دینا عرقجی، تحلیلگر دفتر مشاوره «کنترل ریسک»، آنرا احتمالا «اغراق‌آمیز» می‌داند.

به گفته این تحلیلگر که فرانس‌پرس به اظهارات او استناد کرده، بخشی از این نیروها را اعضای کتائب رضوان (نیروی نخبه حزب‌الله) تشکیل می‌دهند.

جنگجویان حزب‌الله در منطقه مرزی جنوب لبنان به وضوح قابل مشاهده نیستند؛ به گفته کارشناسان تونل ها و سنگرهایی توسط حزب‌الله در این مناطق تعبیه و حفر شده که جنگجویان بیشتر از طریق آن جابجا می‌شوند.

نیروهای شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان
نیروهای شبه‌نظامی حزب‌الله لبنانAP Photo

موشک های با دقت بالا

دینا عرقجی، تحلیل‌گر دفتر مشاوره «کنترل ریسک» می‌گوید: «حزب‌الله از زمان جنگ ۲۰۰۶ با اسرائیل تاکنون، زرادخانه خود را از نظر کمی و کیفی به میزان قابل توجهی توسعه داده است.»

این کارشناس می‌افزاید: حزب‌الله در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۵ هزار موشک در اختیار داشت اما این تعداد طبق برآوردها طی دو سال گذشته تقریباً ۱۰ برابر شده است.»

رهبر حزب الله سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که نیروهایش اکنون موشک‌های با دقت بالا در اختیار دارند. دینا عرقجی در این خصوص می‌گوید: «این موشک‌ها می‌توانند به حزب‌الله اجازه دهند اهدافی را با دقت بالاتری مورد حمله قرار دهند.»

حسن نصرالله فوریه ۲۰۲۲ ادعا کرد که متخصصان نظامی حزب‌الله از توانایی تبدل هزاران موشک فاقد سیستم جهت یابی به موشک‌های با دقت بالا برخوردار شده‌اند.

وی روز ۱۴ اوت گذشته در سخنانی تاکید کرد که حزب‌الله تنها به «چند موشک با دقت بالا» برای نابودی فرودگاه‌ها (…)، نیروگاه‌ها، مراکز ارتباطی و تاسیسات هسته‌ای دیمونا در جنوب اسرائیل نیاز دارد.

موشک‌های هدایت شونده

زرادخانه حزب‌الله همچنین از موشک‌های هدایت شونده تشکیل شده که از زمان شروع جنگ غزه در هفت اکتبر علیه اسرائیل به کار گرفته شده است.

حزب‌الله اوت ۲۰۲۳ اعلام کرد که یک سامانه ضد زرهی متشکل از دو سکوی پرتاب موسوم به «ثارالله» در اختیار دارد که برای شلیک موشک‌های ضد تانک روسی کورنت طراحی شده است.

این سیستم از ویژگی خاصی برخوردار است؛ به نحوی که هدف خود را با دقت در روز و شب مورد اصابت قرار می دهد.

موشک‌های هدایت نشده

نیروهای حزب‌الله بر اساس آنچه در گزارش فرانس‌پرس آمده انواع مختلفی از موشک های هدایت نشده از جمله راکت اندازهای «ب‌ام-۲۱ گراد» را در اختیار دارند.

در گزارش سال ۲۰۱۸ «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» واشنگتن آمده است که حزب‌الله مدل‌های دیگری از راکت‌های کاتیوشا و همچنین موشک‌اندازهای چندگانه «فجر۳» ایرانی با برد ۴۳ کیلومتر و «فجر۵» با برد ۷۵ کیلومتر و همچنین موشک‌های رعد با برد ۶۰ و ۷۰ کیلومتری را در زرادخانه خود دارد.

نیروهای حزب‌الله در جریان درگیری‌های مرزی با اسرائیل
نیروهای حزب‌الله در جریان درگیری‌های مرزی با اسرائیلAFP

موشک های سطح به دریا

حزب الله دارای موشک‌های ضد کشتی است که در جنگ سال ۲۰۰۶، هنگام حمله به یک کشتی اسرائیلی در سواحل بیروت از آنها استفاده کرد.

حزب‌الله سال ۲۰۱۹ ویدئوهایی را منتشر کرد که نشان می‌داد موشک‌های ضد کشتی چینی «سی-۸۰۲» و «سی-۷۰۴» را نیز در اختیار دارد.

بر اساس گزارش‌ «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» در واشنگتن، حزب‌الله همچنین موشک‌های پیشرفته‌تری نیز در اختیار دارد که پیش‌تر تهدید کرده بود از آنها علیه سکوها و کشتی‌های گازی اسرائیل در دریای مدیترانه استفاده خواهد کرد. از جمله این موشک‌ها می‌توان به «پی-۸۰۰ انیکس» روسی با برد ۳۰۰ کیلومتر اشاره کرد.

موشک‌های ضد هوایی

فرانس‌پرس در گزارش خود آورده است که حزب‌الله در جریان درگیری‌های اخیر در جنوب لبنان، از موشک‌های زمین به هوا علیه پهپادهای اسرائیلی استفاده کرده است.

هشدار فرانسه به اسرائیل درباره مداخله نظامی پاریس در لبنان

وزیر خارجه فرانسه به طرف اسرائیلی گفت که فرانسه در صورت وقوع جنگ اسرائیل و حزب‌الله برای نجات 20 هزار فرانسوی مقیم در لبنان، مجبور به اقدام نظامی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استفان سژورنه، وزیر خارجه فرانسه در دیدار با همتای اسرائیلی خود، پیام مستقیم امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه را با این محتوا که پاریس در هر راه حل سیاسی آینده در لبنان، نقش محوری خواهد داشت، انتقال داد.

«سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل» با بیان این که فضای دیدار وزرای خارجه اسرائیل و فرانسه به دلیل پرونده‌های لبنان و گروگان‌ها درغزه، پرتنش بود، گفت که فرانسه شواهدی دال بر دستیابی اسرای اسرائیلی در غزه به دارو، ارائه نکرده است.

تهدید به مداخله نظامی

به‌گفته این سازمان، وزیر خارجه فرانسه به همتای اسرائیلی خود هشدار داد که در صورت وقوع جنگ با حزب‌الله، کشورش برای نجات حدود 20 هزار فرانسوی، دست به اقدام نظامی در لبنان خواهد زد.

«سازمان رادیو تلویزین اسرائیل» افزود: «این موضع فرانسه پس از سفر فرستاده آمریکا به اسرائیل و با توجه به نگرانی پاریس از این بابت اتخاذ شد که آمریکا تنها طرف موثر در این موضوع باشد».

طبق گفته سازمان مزبور، «وزیر خارجه فرانسه در پی اطلاع از موضع اسرائیل مبنی بر این که در صورت عدم دستیابی به راه حل دیپلماتیک، چاره‌ای برای تل‌آویو جز اقدام نظامی درلبنان باقی نمی‌ماند، به طرف‌ اسرائیلی گفت که اگر جنگی در لبنان میان اسرائیل و حزب‌الله رخ دهد، فرانسه برای نجات حدود 20 هزار شهروند مقیم خود در لبنان، مجبور به اقدام نظامی خواهد شد».

سژورنه، دوشنبه 16 بهمن وارد اسرائیل شد تا با رهبران ارشد سیاسی دیدار داشته باشد.

شواهد رسیدن دارو به دست گروگان‌ها

اسرائیل همچنین با وزیر خارجه فرانسه این موضوع را د رمیان گذاشت که نتوانسته دسترسی گروگان‌های اسرائیلی به داروهای ارسالی از 20 روز پیش با میانجیگری فرانسه و قطر به نوار غزه را تائید کند.

رادیو تلویزیون اسرائیل گفت: «اگرچه فرانسه توافقی را پذیرفته که بر اساس آن باید مدارک مربوط این که گروگان‌های اسرائیلی عملا داروها را دریافت کردند را ارائه دهد، اما تاکنون این مدارک ارائه نشده است.

وزیر خارجه اسرائیل از فرانسه خواست که قطر را تحت فشار قرار دهد تا به مدرکی مبنی بر رسیدن دارو به گروگان‌های اسرائیلی، دست یابد.

به گزارش سازمان رادیو تلویزیون اسرائیل، منابع حاضر در دیدار دو وزیر گفتند، سژورنه با تاکید بر این که کشورش در حال حاضر روی این موضوع کار می‌کند، گفت: «اگر معلوم شود داروها به دست گروگانها نرسیده، این امر عواقب جدی در پی خواهد داشت».

دیدار با محمود عباس

از سویی محمود عباس، رئیس‌ دولت خودگردان فلسطین، در بحبوحه اتهامات فلسطینی‌ها و کشورهای عربی علیه اسرائیل مبنی بر تلاش برای خالی‌کردن این مناطق از ساکنان آن، بار دیگر بر مخالفت خود با آواره‌کردن ساکنان نوار غزه، کرانه باختری یا بیت‌المقدس شرقی تاکید ورزید.

خبرگزاری فلسطین دوشنبه اعلام کرد که عباس در دیدار با وزیر خارجه فرانسه در رام الله، او را در جریان آخرین تحولات مربوط به تجاوزهای مداوم اسرائیل به مردم فلسطین به ویژه در نوار غزه قرار داد.

دو کشته و هفت مجروح در حمله اسرائیل به مواضع حزب‌الله

پاریس: پیام‌هایی به تهران و بیروت فرستادیم تا لبنان درگیر جنگ غزه نشود

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه: پاریس خواستار روشن شدن حیثیات بمباران ساختمان خبرگزاری فرانسه در غزه شده است

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آن کلر لوگاندر، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه فاش کرد که پاریس پیام‌هایی را به ایران و لبنان فرستاده تا لبنان به سوی جنگ جاری در نوار غزه و اسرائیل سوق داده نشود.

لوگاندر امروز جمعه در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» افزود که کشورش از زمان آغاز جنگ، خواستار آتش بس در غزه شده است.

او با اشاره به اینکه تعداد زیادی از غیرنظامیان در غزه کشته شدند و مراکز پزشکی و درمانی نیز هدف قرار گرفتند، بر موضع روشن فرانسه در محکومیت هدف قرار دادن غیرنظامیان تاکید کرد.

لوگاندر در عین حال با بیان اینکه «اسرائیل از خود دفاع می کند، اما باید قوانین بین المللی بشردوستانه را رعایت کرد»، خاطرنشان کرد: «کنفرانس بین‌المللی بشردوستانه در پاریس با هدف کمک به ساکنان غزه برگزار شد.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در خصوص بمباران ساختمان خبرگزاری فرانسه در غزه گفت که پاریس خواستار روشن شدن حیثیات بمباران این ساختمان شده است.

او افزود: «پس از هدف قرار دادن مرکز فرهنگی فرانسه در غزه، از اسرائیل خواسته شد تا به تجاوزات علیه فلسطینیان در کرانه باختری دست بردارد.»

وزیر خارجه لبنان: با عقب‌ راندن حزب‌الله از جنوب لبنان به شمال رود لیطانی مخالفیم

عبدالله بو‌حبیب: ارتش لبنان از ظرفیت کافی برای استقرار در مرزهای جنوبی برخوردار نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با استمرار تبادل آتش میان ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان، تلاش‌های دیپلماتیک برای اجرای قطعنامه بین‌المللی 1701 و تقویت حضور و منابع ارتش لبنان در مناطق جنوب رودخانه لیطانی به‌منظور دورنگاه‌ داشتن لبنان از خطر امتداد جنگ جاری در غزه همچنان ادامه دارد.

در این راستا، عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان، سه‌شنبه 17 بهمن، در گفت‌و‌گو با نشریه «نداء الوطن» گفت: «ارتش لبنان از ظرفیت کافی برای استقرار در مرزهای جنوبی برخوردار نیست» و از کمبود نیرو و تجهیزات رنج می‌برد.

بو‌حبیب در مورد «درخواست لبنان از کشورهای ذیربط برای کمک به جذب 7000 سرباز اضافه صحبت کرد» و گفت: «انتظار داریم فرانسه ابتکار‌عمل را بر عهده گرفته و برای برگزاری نشستی بین‌المللی، مشابه کنفرانسی که قبلا در 2007 در ایتالیا برگزار شد، جهت حمایت از ارتش لبنان فراخوان دهد.»

وزیر خارجه لبنان افزود: «عقب راندن حزب الله[از جنوب لبنان] به ماورای رودخانه لیطانی را نمی‌پذیریم چرا که این امر به تجدید جنگ منجر خواهد شد.»
او در ادامه تاکید کرد:«تنها راه‌حل کامل برای همه مسائل مرزی با اسرائیل را خواهیم پذیرفت».

شایان ذکر است که تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از بروز درگیری همه‌جانبه میان لبنان و اسرائیل و سامان دادن به وضعیت مرزی بین آن‌ها، پس از آن‌که به طور ارگانیک با جنگ جاری در غزه پیوند خورده، تشدید شده است.

آمریکا از طریق آموس هوخشتاین، مشاور رئیس جمهوری در امور امنیت و انرژی این تحرک دیپلماتیک را رهبری می‌کند. او پس از موفقیت در تعیین مرزهای دریایی میان دوکشور، هم‌اکنون در اسرائیل برای دستیابی به انعقاد توافقنامه‌ای در مورد مرزهای زمینی با لبنان می‌کوشد.

راهکار پیشنهادی

بر اساس اطلاعات به‌ دست آمده از چندین منبع، پیشنهاد اساسی هوخشتاین در خصوص پایان‌دادن به درگیری مسلحانه در جنوب لبنان است که از سوی دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا نیز در سفر هفته گذشته او به بیروت، مطرح شد.

این پیشنهاد، آتش‌بس از سوی اسرائیل و حزب‌الله در جنوب لیطانی، برچیده‌شدن جلوه‌های حضور نظامی به‌ویژه تجهیزات و تسلیحات سنگین از مناطق واقع در جنوب این رودخانه و توقف فعالیت‌های انجمن «سبز بدون مرز» در این منطقه در ازای ضمانت اسرائیل مبنی بر عدم ارتکاب هیچ مورد نقض حاکمیت لبنان در زمین، دریا و هوا بر اساس قطعنامه 1701 را شامل می‌شود.

رسانه‌های اسرائیل دوشنبه اعلام کردند که هوخشتاین «پیام‌های مثبتی را در مورد امکان دستیابی به راه‌حل سیاسی برای آرام کردن جبهه جنوب لبنان انتقال داده است».

به‌گزارش سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، «پیشنهاد آمریکا شامل عقب‌نشینی حزب‌الله از مرزها و بازگشت آوارگان است و شواهد مثبت در خصوص تنش‌زدایی میان اسرائیل و حزب‌الله پس از میانجی‌گری آمریکا، رصد شده است».

راه‌حل دیپلماتیک

یک منبع رسمی لبنانی به «العربیه» توضیح داد: «لبنان بر راه حل دیپلماتیک برای جنوب و مرزهای زمینی با اسرائیل اصرار داشته و در انتظار بازگشت قریب‌الوقوع فرستاده آمریکا به بیروت (در پایان هفته) و اطلاع از ایده‌های او پس از سفرش به تل آویو است».

این منبع گفت:«به‌رغم تمام اطمینان‌های ارائه شده از سوی فرستادگان بین‌المللی، نگرانی از وخامت اوضاع امنیتی در جنوب، به‌ویژه با توجه به ادامه تهدیدات اسرائیل، همچنان وجود دارد».

این منبع در عین حال خاطرنشان کرد که وضعیت حاکم بر جنوب لبنان همچنان در چارچوب به‌اصطلاح «قواعد درگیری» ادامه داشته و حزب‌الله با انجام مذاکره برای حل بحران در جنوب لبنان مخالفتی ندارد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ایورونیوز / العربیهٔ