مشارکت احتمالی اسرائیل در عملیات علیه حوثی‌ها در دریای سرخ
مشارکت احتمالی اسرائیل در عملیات علیه حوثی‌ها در دریای سرخ
سفیر اسرائیل در مسکو: حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری، بر اقتصاد تمامی منطقه تاثیر خواهد گذاشت ( حوثی ها خودرا پشتیبانی حماس اعلام کردند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

الکساندر بن زوی، سفیر اسرائیل در روسیه، در اظهاراتی، مشارکت اسرائیل در عملیات تضمین آزادی دریانوردی و حفاظت از کشتی‌ها در دریای سرخ در سایه حملات حوثی‌ها را محتمل دانست.

الکساندر بن زوی، سه‌شنبه ۲۸ آذر گفت: «اگر لازم باشد، اسرائیل قطعا در این عملیات مشارکت خواهد کرد، زیرا حملات حوثی‌ها ممکن است تا حدودی بر موضوع محاصره اقتصادی اسرائیل تأثیر بگذارد، بنابراین ما بیکار نخواهیم نشست. چگونه این کار را انجام خواهیم داد؟ برای انجام این کار ما با کشورهای شرکت‌کننده در ائتلاف برای مبارزه با تهدیدات حوثی‌ها، به‌توافق خواهیم رسید.»

سفیر اسرائیل در مسکوهمچنین خاطرنشان کرد که اجرای این عملیات با هدف تامین امنیت تردد کشتی‌های عازم اسرائیل در دریای سرخ، گریزناپذیر است.

به گفته او، حملات حوثی‌ها بر اقتصاد کل منطقه تأثیر می‌گذارد و «این موضوع نه فقط به ما بلکه به مصری‌ها و دیگران نیز مربوط می‌شود».

بن زوی تاکید کرد: «اگر کشتی‌ها از دریای سرخ عبور نکنند، قیمت همه محصولات بالا خواهد رفت که به اقتصاد کشورهای مختلف، لطمه می‌زند. این موضوع صرفا مربوط به اسرائیل نیست بلکه مسئله جامعه بین‌المللی است و به همین دلیل، هم‌پیمانی در حال شکل‌گیری است».

تلاش ناموفق برای ربودن یک کشتی در غرب بندر عدن

وزیر دفاع آمریکا با محکوم کردن حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ گفت این حملات باید متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت امنیت دریانوردی بریتانیا، «امبری»، سه‌شنبه ۲۸ آذر، اعلام کرد که اطلاعاتی درباره تلاش گروهی برای ربودن یک کشتی در ۱۷ مایلی غرب شهر ساحلی عدن در یمن دریافت کرده است.

شرکت «امبری»، گفت تلاش افرادی برای سوار شدن به عرشه کشتی جهت ربودن آن ناموفق بود و همه خدمه کشتی سلامت هستند.

این شرکت افزود: «تماسی از یک کشتی که مورد حمله دزدان دریایی قرار گرفته بود دریافت کردیم و نیم ساعت بعد از حادثه یک هواپیما برای کمک به این کشتی به محل حادثه رسید».

همزمان، یک مقام نیروی دریایی بریتانیا اعلام کرد که مقامات این کشور در حال بررسی یک حادثه در شمال شرق جیبوتی در دریای سرخ هستند.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا نیز امروزگزارشی درباره یک حادثه در ۸۰ مایل دریایی شمال شرقی جیبوتی در دریای سرخ دریافت کرد.

این در حالی است که لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، در یک نشست آنلاین با وزرای کشتیرانی در دریای سرخ، حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری را محکوم کرد.

او تاکید کرد که این حملات باید متوقف شود و از کشورها خواست علناً اقدامات حوثی‌ها را محکوم کنند.

آستین به کشورهای شرکت کننده در این نشست اطلاع داد که راه‌های زیادی برای مشارکت در روند جدید برای ایمن‌سازی کشتیرانی در دریای سرخ وجود دارد.

آستین طی سخنانی در نشست وزرای دفاع به منظور تشویق آنها برای عملیات نظامی جدید جهت ایمن سازی در آبراه‌های بین المللی، گفت: «همه ما اینجا هستیم زیرا بسیاری از کشورها می‌توانند مستقیماً در تلاش‌های مشترک ما برای ایمن نگه داشتن آبراه‌های استراتژیک مشارکت کنند».

وی افزود: «این حملات بی‌پروا از سوی حوثی‌ها نشان دهنده یک مشکل جدی بین‌المللی است و نیاز به واکنش قاطع بین‌المللی دارد».

آستین اوایل امروز از آغاز عملیات گشت‌زنی مشترک در دریای سرخ تحت رهبری ایالات متحده خبر داد.

آمریکا با نام «ابتکار امنیت چند ملیتی» از تشکیل ائتلاف بین المللی برای مقابله با حملات گروه حوثی در دریای سرخ خبر داد.

وزیر دفاع آمریا افزود که هدف از این ائتلاف نظامی امنیتی مشترک تضمین آزادی دریانوردی برای همه کشورها و تقویت امنیت و رفاه منطقه است.

این ائتلاف شامل ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، بحرین، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هلند، نروژ، سیشل و اسپانیا است.

در بیانیه وزیر دفاع آمریکا آمده است، کشورهایی که به دنبال ایجاد اصل اساسی آزادی دریانوردی هستند باید برای مقابله با این چالش با یکدیگر متحد شوند.

او همچنین فاش کرد که ائتلاف جدید موسوم به «عملیات نگهبانی رفاه» شامل ۱۰ کشور از جمله بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و بحرین است.

آستین که برای این موضوع وارد بحرین شده است، افزود که این ائتلاف بزودی گشت‌زنی مشترک در جنوب دریای سرخ و خلیج عدن را انجام خواهند داد.

تاکید آمریکا و آلمان بر لزوم توقف حملات حوثی‌ها در دریای سرخ

جیک سالیوان در واکنش به حمله حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ گفت: حوثی‌ها تنها ماشه را می کشند اما ایران است که به آنها اسلحه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز شنبه ۲۵ آذر در تماس با آنالنا بربوك وزیر خارجه آلمان بر اهمیت تلاش‌های بین‌المللی برای متوقف کردن حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و تضمین امنیت ناوبری تاکید کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که وزرای خارجه ایالات متحده و آلمان درباره ضرورت تامین نیازهای بشردوستانه در غزه و حفاظت از غیرنظامیان گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه آمده است که بلینکن و بربوك همچنین درباره نیاز به تلاش برای جلوگیری از گسترش درگیری در خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

در همین حال شرکت‌های حمل‌ونقل «مرسک» دانمارک و «هاپاگ-لوید» آلمان، عبور کشتی‌های خود در دریای سرخ را به دلیل حملات حوثی‌ها متوقف کردند.

حوثی‌ها از ابتدای حملات زمینی اسرائیل به غزه تهدید کردند که در تلافی حملات اسرائيل به غزه به حملات موشکی خود عليه تل‌آويو و حمله به کشتی‌های کشورهایی که با اسرائيل تجارت می‌کنند ادامه خواهند داد.

شرکت مرسک در بیانیه ای اعلام کرد، در پی حادثه‌ای که در آن کشتی «مرسک جبل‌طارق» هدف قرار گرفت و همچنین حمله جدید به یک ناو حامل کانتینر از همه کشتی‌های مرسک در منطقه که باید از تنگه باب‌المندب عبور کنند، خواست تا حرکت خود را تا اطلاع ثانوی متوقف کنند.

شرکت هاپاگ-لوید نیز عبور کشتی‌های خود از دریای سرخ را «حداقل تا روز دوشنبه» به حالت تعلیق درآورد.

شرکت هاپاگ لوید در بیانیه‌ای اعلام کرد، حرکت کشتی‌های حامل کانتینر از طریق دریای سرخ را تا روز دوشنبه به حالت تعلیق در می‌آورد.

این شرکت افزود: «درباره این تصمیم و اینکه پس از روز دوشنبه چه خواهد کرد، بعدا اطلاع رسانی خواهد شد».

این شرکت با توضیح اینکه یکی از کشتی‌هایش هنگام حرکت در نزدیکی سواحل یمن هدف حمله قرار گرفت، تاکید کرد که این امر خسارت جانی نداشته است.

تصمیم مرسک پس از آن اتخاذ شد که شبه نظامیان حوثی هشدار دادند که در پاسخ به جنگ بین اسرائیل علیه غزه همه کشتی‌های مرتبط با اسرائیل را در دریای سرخ و سواحل یمن هدف قرار خواهند داد.

حوثی‌ها روز جمعه اعلام کردند، دو کشتی کانتینری «ام اس سی الانیا» و «ام اس سی پلاتیوم» که در سواحل یمن به سمت اسرائیل در حرکت بودند را هدف قرار دادند.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروی دریایی ارتش یمن عملیات نظامی علیه دو کشتی کانتینری «ام اس سی الانیا» و «ام اس سی پلاتیوم» که به سمت اسرائیل در حرکت بودند، انجام داد و این دو کشتی را با دو موشک دریایی مناسب هدف قرار داد.»

به گفته او، این دو کشتی پس از اینکه خدمه آنها از پاسخگویی به تماس‌ها و پیام‌های هشدار نیروهای دریایی یمن خودداری کردند، مورد هدف قرار گرفتند.

در واکنش به این عملیات یک مقام آمریکایی در وزارت دفاع به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما از حمله به این دو کشتی از منطقه تحت کنترل حوثی‌ها و وقوع آتش سوزی و آسیب به دو کشتی در اثر این حمله آگاه هستیم».

در همین رابطه آژانس امنیت دریایی بریتانیا «UKMTO» نیز گزارش داد که یک کشتی مورد اصابت یک «شیء ناشناس» قرار گرفت و باعث وقوع آتش سوزی شد اما خسارت جانی در پی نداشت».

پیشتر، شرکت اطلاعاتی خصوصی «آمبری» آلمان اعلام کرده بود که شرکت کشتیرانی هاپاگ-لوید در بنادر اسرائیلی حیفا، تل آویو و اشدود دفاتر دارد.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه در واکنش به این حمله گفت: «حملات حوثی‌ها که کشتی‌های تجاری غیرنظامی را در دریای سرخ هدف قرار می‌دهند باید فورا متوقف شوند».

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت که حوثی‌ها یک تهدید ملموس برای آزادی دریانوردی هستند.

سالیوان روز جمعه در جریان سفر به اسرائیل به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده با جامعه بین المللی و با شرکای منطقه‌ای و جهانی برای مقابله با این تهدید رایزنی می‌‌کند.»

او افزود: «حوثی‌ها ماشه را می کشند اما این ایران است که به آنها اسلحه می دهد.»

از سوی دیگر، محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران روز چهارشنبه نسبت به استقرار نیروهای چندملیتی در دریای سرخ که از نظر او «منطقه تحت نفوذ تهران» است، هشدار داد.

او به خبرگزاری ایسنا گفت: «اگر در این حد تصمیم غیرمنطقی بگیرند، با مشکلات بزرگی مواجه خواهند شد».

در همین حال فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی نیز در پاسخ به سوالی درباره عواقب این حملات در دریای سرخ، گفت که «نگران خطر تشدید تنش» در منطقه است.

بن فرحان در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در اسلو افزود: «اوضاع منطقه ما بسیار پیچیده شده است و ما نیازی به درگیری‌های بیشتر نداریم. امیدواریم بتوانیم از هر گونه تشدید تنش جدید در منطقه خود جلوگیری کنیم».

سالانه حدود ۲۰ هزار کشتی مسیر دریایی در دریای سرخ که دریای مدیترانه را به اقیانوس هند متصل می کند، عبور می‌کنند.

در هفته‌های اخیر، حوثی‌ها حملات خود را در نزدیکی تنگه باب المندب تشدید کرده‌اند.

تنگه باب المندب یک مسیر استراتژیک برای حمل و نقل دریایی، شبه جزیره عرب را از آفریقا جدا می‌کند و حدود ۴۰ درصد تجارت بین المللی از این تنگه عبور می کند.

حوثی‌ها مسئولیت حمله پهپادی به یک کشتی تجاری در دریای سرخ را بر عهده گرفتند

جیک سالیوان: اقدامات حوثی‌ها نه تنها علیه اسرائیل بلکه تهدیدی علیه جامعه بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه شبه‌نظامی حوثی شامگاه پنج‌شنبه ۲۳ آذر ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت حمله پهپادی به یک کشتی در دریای سرخ، تاکید کردند که این کشتی به مقصد بنادر اسرائیل در حال حرکت بود و در واکنش به جنگ جاری میان اسرائیل و حماس در نوار غزه، از سوی آنها هدف گرفته می‌شود.

یک مقام آمریکایی اما پیش از این گفته بود که این کشتی از یک موشک که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن پرتاب شده، نجات یافته است.

شرکت حمل و نقل دریایی دانمارکی مالک کشتی، سالم بودن خدمه و این کشتی که از عمان عازم سعودی شده بود را تایید کرد.

یحیی السریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها در شبکه «ایکس» نوشت:« نیروی دریایی از نیروهای مسلح یمن، عملیاتی نظامی را علیه کشتی حامل کانتینر «میرسک جبرلاتر» که به سوی اسرائیل در حال حرکت بود انجام داده و به وسیله پهپاد هدف گرفته شده و به‌طور مستقیم مورد اصابت قرار گرفت».

یک مقام آمریکایی که نخواست هویت او فاش شود پیش‌تر گفته بود:« شواهدی در دست داریم مبنی بر این‌که یک موشک از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سوی کشتی «میرسک جبرلاتر» پرتاب شده اما دچار خطا شده و به کشتی اصابت نکرده و در دریا سقوط کرده است».

در تازه‌ترین واکنش‌ها به تهدیدهای حوثی‌ها علیه کشتیرانی بین‌المللی، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا که به منطقه سفر کرده است شامگاه پنج‌شنبه اقدامات حوثی‌ها را نه تنها علیه اسرائیل بلکه تهدیدی علیه جامعه بین‌المللی دانست.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز پس از دیدار با مقام آمریکایی گفت با مشاور امنیت ملی ایالات متحده تهدیدهای حزب‌الله و حوثی‌ها را بررسی کرده است.

اسرائیل: حملات حوثی‌ها تهدیدی جدی است و اعلام وزیر دفاع ایمن

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة