مصر: اجازه کشاندن ما به جنگ یا تهدید قلمروی‌مان را نخواهیم داد
مصر: اجازه کشاندن ما به جنگ یا تهدید قلمروی‌مان را نخواهیم داد
وزارت خارجه اسرائیل: موشک‌ها و پهپادهایی که امروز مصر را هدف گرفت توسط حوثی‌ها به سوی اسرائیل پرتاب شده بود
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی وقوع حوادث و بمباران‌های مکرر در شمال و جنوب سینا طی چند روز گذشته، مناطق مصری نزدیک نوار غزه شاهد وضعیت هشدار و اعلام آماده‌باش بوده است.

منابعی آگاه، جمعه ۵ آبان، به «العربیه» گزارش دادند که «ارزیابی اتفاقاتی که در شهر طابا و نویبع در جنوب سینا در دریای سرخ رخ داد، در بالاترین سطوح مصر در حال انجام است.»

این منابع تاکید کردند که طرح‌های اضطراری برای مقابله با چنین رویدادهایی در صورت تکرار تدارک دیده شده است.

در این راستا همچنین «تدابیر نظامی بر حفظ کامل حریم هوایی و مرزهای مصر در برابر هرگونه خطری» اتخاذ شده است.

از سویی وزارت خارجه اسرائیل درباره حملاتی که جمعه ۵ آبان خاک مصر را هدف گرفت اعلام کرد که موشک‌ها و پهپادهایی که در مصر سقوط کرد از جنوب دریای سرخ توسط حوثی‌ها به سوی اسرائیل پرتاب شده بود.

پیام‌های هشداردهنده

این منابع همچنین اشاره کردند که مقامات مصری با همه طرف‌های ذیربط تماس گرفته‌ و تاکید کردند که قاهره اجازه نخواهد داد به باتلاق تشدید تنش‌ها کشیده شود و به هیچ گونه امنیت آن تهدید شود.

«العربیه» به نقل از منابع مصری افزود: «مصر طی ساعات گذشته پیام‌های هشداردهنده‌ای به طرف‌های مختلف ارسال و تاکید کرده است که اجازه تکرار چنین حوادثی را در قلمرو خود نخواهد داد.»

این منابع همچنین افزودند که نیروهای امنیتی مصر ضمن پاک‌سازی منطقه، اقدامات امنیتی را به صورت دوره‌ای تشدید خواهند کرد تا امنیت قلمرو و مرزهای مصر را از هرگونه گزندی حفظ کنند.

رئیس‌ جمهوری مصر بر قدرت کشورش و استفاده منطقی از آن تاکید کرد

عبدالفتاح السیسی بدون ذکر نام کشوری گفت: مواظب باشید توهمات قدرت شما را وادار به اقدامی نکند که سپس بگویید این کار به دلیل عصبانیت یا تعصب انجام دادم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، چهارشنبه ۳ آبان گفت که کشورش در طول تاریخ از مرزهای خود عبور نکرده و تمام اهداف آن حفاظت از مرزها و تامین امنیت ملی خود بوده است.

السیسی در سخنرانی خود در جریان بازرسی از مراحل بازرسی جنگی لشکر چهارم زرهی در منطقه کانال سوئز تاکید کرد که مصر با عقل و صبر با تمام بحران‌ها برخورد می‌کند تا بدون استفاده از زور به آنچه ممکن است دست یابد.

او افزود: «ویژگی‌های ارتش مصر این است که نیرویی خردمند، سازنده، از کشور محافظت می‌کند و به خاک کسی تعدی یا تجاوز نمی‌کند».

این در حالی است که نوار غزه در مرز شمال شرقی مصر شاهد یک عملیات نظامی شدید و درگیری بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی است که در ۷ اکتبر پس از حمله غافلگیرانه جنگجویان حماس به شهرک‌های اسرائیلی در غزه آغاز شد.

رئیس جمهوری مصر در این باره گفت: «ما نقش مثبتی در مهار تشدید تنش در غزه و دستیابی به آتش‌بس به هر شکلی ایفا می‌کنیم »

او تاکید کرد که راه حل مسئله فلسطین راه حل دیپلماتیک بر اساس تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل است.

در این مراسم، سرلشکر شریف جوده العرایشی، فرمانده ارتش سوم میدانی، تأکید کرد که ارتش مصر در محدوده مسئولیت خود آمادگی دفاع و حفاظت از سرزمین خود را دارد.

او افزود: «ما آمادگی داریم در محدوده مسئولیت خود در سرزمین خود یا هر مکان دیگری که ماموریت آن به ما محول شود، را پوشش دهیم».

ژنرال العرایشی ادامه داد: «تاکید می‌کنیم که امروز در بالاترین سطح کارایی و آمادگی رزمی قرار داریم».

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة