ناو جنگی آلمان به اشتباه به پهپاد آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد
ناو جنگی آلمان به اشتباه به پهپاد آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد
از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه حملات شبه‌نظامیان حوثی، امنیت ناوبری در این آبراه مهم جهانی را به خطر انداخته است. یک ناوچه آلمانی که بخشی از ماموریت اروپایی است، نزدیک بود یک پهپاد آمریکایی را به اشتباه سرنگون کند حملات حوثی ها باعث شده تنش جنگ بیشترگردد و کشتی های تجاراتی کشور های جهان با پیمودن مسیر چند برابر هزینه کالاها را بالا ببرند

به گزارش مجله معروف «اشپیگل» آلمانی، ناوچه «هسن» دو موشک به سمت پهپاد ریپر شلیک کرد، اما دو موشک به دلیل نقص فنی در آب‌ها سقوط کردند.اشپیگل» آلمانی، ناوچه «هسن» دو موشک به سمت پهپاد ریپر شلیک کرد، اما دو موشک به دلیل نقص فنی در آب‌ها سقوط کردند.

«هماهنگی بین متحدان»

مقامات نظامی آلمان اشاره کردند، این حادثه دوستانه نشان داد، هماهنگی بین متحدان که در ماموریت‌های مختلف منطقه حضور دارند، نیاز به بهبود دارد.

وزارت دفاع آلمان تایید کرد، دوشنبه گذشته یک حادثه علیه پهپاد یک کشور متحد (بدون ذکر نام کشور) اتفاق افتاده است. بوریس پیستوریوس وزیر دفاع آلمان گفت، ناوچه «هسن» پس از ناکامی از تشخیص هویت پهپاد، علیه آن آتش گشوده است.

وزیر دفاع آلمان توضیح داد، که موشک‌ها به هدف اصابت نکرده و افزود، بعدا مشخص شده که این یک پهپاد شناسایی است.

ناوچه «هسن» پایان هفته گذشته به عنوان بخشی از ماموریت اتحادیه اروپا «اسپایدز» برای کمک به تضمین امنیت کشتیرانی بین المللی و محافظت از کشتی‌های تجاری در برابر حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران در دریای سرخ، وارد منطقه شد. ارتش آلمان شامگاه چهارشنبه 9 اسفند اعلام کرد، ناوچه «هسن» دو پهپاد حوثی‌ها در شامگاه سه‌شنبه را با موفقیت سرنگون کرده است.

شبه‌نظامیان حوثی از نوامبر گذشته، 60 حمله پهپادی و موشکی علیه کشتی‌های تجاری به گمان همکاری با اسرائیل انجام داده است.

حوثی‌ها همچنین تهدید به بستن تنگه «باب المندب» کردند که یکی از بزرگترین آبراه‌های جهان برای تجارت بین المللی محسوب می‌شود و مهم‌ترین راه دریایی آسیا و اروپا که حدود 10% تجارت جهانی از آن می‌گذرد.

حملات این گروه، ترافیک جهانی کشتیرانی را مختل و ترس از تورم جهانی را افزایش داد، شرکت‌های زیادی مسیر خود از دریای سرخ به آفریقای جنوبی که مسیر طولانی‌تر و پرهزینه‌تری دارد را تغییر دادند. همچنین این نگرانی را تشدید کرد که پیامدهای جنگ اسرائیل و حماس که نزدیک به 5 ماه است ادامه دارد، خاورمیانه را بی‌ثبات و درگیری را گسترش دهد.

ناوچه آلمانی دو پهپاد تهاجمی حوثی‌ها را در دریای سرخ سرنگون کرد

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» شامگاه سه‌شنبه خبر داد که یک جنگنده آمریکایی و یک کشتی جنگی ائتلاف بین‌المللی، 5 پهپاد حوثی را در دریای سرخ سرنگون کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
1 دقيقه(Reading time)

همزمان با تداوم حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، ارتش آلمان چهارشنبه 9 اسفند در پلتفرم «ایکس» اعلام کرد که دو پهپاد نزدیک‌شده به ناوچه «هسن» در دریای سرخ، بدون هیچ خسارات جانی و مادی، سرنگون شدند.

پیشتر سفارت آلمان در آمریکا اعلام کرد که ناوچه آلمانی «هسن» برای اولین بار از زمان پیوستن به ماموریت دریایی «اسپایدز» که از سوی اتحادیه اروپا در دریای سرخ آغاز شده است، این حمله پهپادی را خنثی کرد.

اتحادیه اروپا در اوایل فوریه جاری، ماموریت «اسپایدز» برای کمک به حفاظت کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ مقابل حملات حوثی‌ها را کلید زد.

آغاز این ماموریت اروپایی، دو ماه پس از تشکیل ائتلاف دریایی از سوی واشینگتن برای حفاظت از کشتیرانی در این منطقه استراتژیک بود که 12درصد تجارت جهانی از طریق آن انجام می‌شود.

ائتلاف دفاعی دریایی «نگهبان سعادت» به‌رهبری آمریکا و بریتانیا، مواضع حوثی‌ها مورد حمایت ایران را هدف قرار داد تا از این طریق توان این گروه در حمله به کشتی‌ها را تضعیف کند.

سرنگونی 5 پهپاد حوثی

از سویی فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» شامگاه سه‌شنبه خبر داد که یک جنگنده آمریکایی و یک کشتی جنگی ائتلاف بین‌المللی، 5 پهپاد حوثی را در دریای سرخ سرنگون کردند.

این در حالی بود که بنا به اعلام شبکه تلویزیونی «المسیره» وابسته به حوثی‌ها شامگاه سه‌شنبه، آمریکا و بریتانیا طی دو حمله هوایی «جزیره لبوان» در غرب الحدیده یمن را بمباران کردند.

دست کم ۴۳ نفر در آتشی که ابتدا از یک رستوران در داکا شروع شد کشته شدند

عکس آتش سوزی و نردبان اطفاء حریق

منبع تصویر، AFP

در داکا، پایتخت بنگلادش، دست کم ۴۳ نفر که در میان آنها زنان و کودکان هم بودند، طعمه آتش‌سوزی در یک برج شدند.

وزیر بهداشت بنگلادش عصر پنجشنبه – ۲۹ فوریه – گفت حریق ابتدا از یک رستوران آغاز شده و سپس با سرایت سریع به طبقات بالاتر دهها نفر را در این طبقات گیر انداخته است.

مقام‌های آتش‌نشانی داکا می‌گویند اکنون حریق مهار شده اما علت آغاز آن هنوز معلوم نیست.

سامانتا لال سن، وزیر بهداشت بنگلادش می‌گوید مرگ دست کم ۳۳ نفر پس از انتقال به بیمارستان دانشکده پزشکی داکا تایید شده که در میان‌ آنها زنان و کودکان هم وجود دارند.

مرگ دست کم ۱۰ نفر دیگر هم در بیمارستان سوانح و سوختگی داکا گزارش شده است.

وزیربهداشت بنگلادش می‌گوید دهها نفر دیگر هم به علت سوختگی به این بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

روزنامه دیلی بنگلادش گزارش کرده که آتش‌نشان‌ها در ابتدا برای مهار آتش در رستوران کاچی باهی به محل فراخوانده شده بودند. این رستوران در ساختمانی واقع شده که هفت طبقه دارد.

مدیر این رستوران به خبرگزاری فرانسه گفته: «ما در طبقه ششم بودیم که متوجه دود در راه پله‌ها شدیم».

«خیلی از ساکنان به سمت طبقات بالا دویدند. ما اما توانستیم با استفاده از شیلنگ آب خودمان را به پایین ساختمان برسانیم. بعضی از ما که ناچار شدند از طبقات بالا به پایین بپرند، مجروح شده‌اند».

محمد الطاف، یکی دیگر از نجات یافتگان به خبرگزاری رویترز گفته او شانس آورده و در حالی که آتش به نقطه استقرار او نزدیک می‌شده، توانسته از طریق یک شیشه شکسته پنجره خود را بیرون بیاندازد.

او گفته دو همکار او که به مردم برای بیرون رفتن از ساختمان کمک کردند، جان باختند.

توافق در اتحادیه اروپا بر سر عملیات نظامی در دریای سرخ

انتشار ۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبهآخرین به روز رسانی ۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

کشورهای اتحادیه اروپا به یک توافق سیاسی برای آغاز عملیات نظامی به منظور تأمین امنیت کشتی‌های تجاری در دریای سرخ دست یافته‌‌اند. فرمانده ناوگان پنجم آمریکا می‌گوید که ایران مستقیماَ در حملات حوثی‌ها در دریای سرخ دست دارد.

https://p.dw.com/p/4bXxR

به دلیل حملات حوثی‌ها امنیت کشتیرانی در دریای سرخ مختل شده است

آنچه باید بدانیم

در روز ۷ اکتبر ۲۰۲۳ نیروهای گروه تروریستی حماس با عبور از موانع مرزی از نوار غزه وارد خاک اسرائیل شدند. در این حمله بیش از ۱۲۰۰ نفر در اسرائیل که بخش عمده آنها غیرنظامی بودند جان باختند. حماس حدود ۲۴۰ نفر را نیز به گروگان گرفت و در باریکه غزه اسیر کرد.

اسرائیل پس از حمله حماس اعلام وضعیت جنگی کرد و با حملات سنگین هوایی و زمینی دست به تعقیب و مجازات عاملان این جنایت زد. این کشور هدف عملیات خود را نابودی کامل ساختارهای نظامی حماس و به زیر کشیدن این گروه تروریستی از قدرت سیاسی در باریکه غزه اعلام کرد. تا کنون حدود یک میلیون نفر از ساکنان شمال غزه به مناطق جنوبی گریخته‌اند. به گفته مقام‌های سازمان ملل متحد هزاران نفر در نوار غزه کشته شده‌اند. دویچه وله فارسی در این مجموعه خبری تحولات در منطقه را دنبال کرده و به اطلاع کاربران خود می‌رساند.

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

جزئیات بیشترعملیات نظامی اتحادیه اروپا در دریای سرخ اعلام شد

ماموریت نظامی اتحادیه اروپا در دریای سرخ از اوایل ماه آینده آغاز می‌شود. هدف از این عملیات پایان دادن به حملات شبه‌نظامیان حوثی یمن به کشتی‌ها در در یای سرخ اعلام شده است.

عملیات نظامی اتحادیه اروپا شامل اعزام کشتی‌های جنگی اروپایی و سیستم‌های هشداردهنده اولیه هواپایه به منطقه برای محافظت از کشتی‌های باری است با این حال، مشارکت در حملات آمریکا علیه مواضع حوثی‌ها در یمن برنامه‌ریزی نشده است.

شرکت‌های بزرگ کشتیرانی به طور فزاینده‌ای از کوتاه‌ترین مسیر دریایی بین آسیا و اروپا از طریق دریای سرخ و کانال سوئز اجتناب می‌کنند. این مسئله در حال حاضر تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد جهانی دارد. آمریکا و بریتانیا اخیرا به طور فعال به اهداف حوثی‌ها در یمن حمله کرده‌اند.

طرح اولیه اتحادیه اروپا گسترش عملیات موجود آتلانتا (علیه دزدان دریایی در اقیانوس هند) تا دریای سرخ بود. این طرح به دلیل مخالفت اسپانیا و وتوی این کشور شکست خورد. دلیل وتوی اسپانیا اختلاف در داخل دولت بر سر مشارکت این کشور در عملیات نظامی در دریای سرخ بوده است.

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

حوثی‌ها به یک کشتی باری نظامی آمریکا با موشک حمله کردند

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن روز دوشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) اعلام کردند که به کشتی باری نظامی آمریکایی “Ocean Jazz” در خلیج عدن با موشک حمله کرده‌اند.

یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها گفت حملات تلافی‌جویانه این گروه به هر گونه “تجاوز آمریکایی یا بریتانیایی” ادامه خواهد یافت.

شبه‌نظامیان حوثی با گروه حماس در نوار غزه اعلام همبستگی کرده‌اند و بارها به کشتی‌ها در سواحل تحت کنترل خود در دریای سرخ حمله کرده‌اند.

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

توافق در اتحادیه اروپا بر سر عملیات نظامی در دریای سرخ

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر دوشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) پس از نشست وزرای خارجه در بروکسل اعلام کرد کشورهای اتحادیه اروپا به یک توافق سیاسی برای آغاز عملیات نظامی به منظور تأمین امنیت کشتی‌های تجاری در دریای سرخ دست یافته‌‌اند.

حوثی‌های یمن که متحد جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند از آغاز درگیری در غزه تحت عنوان “حمایت از حماس و فلسطینی‌ها” حملاتی را متوجه کشتی‌های عازم اسرائیل کرده‌اند. این حملات اینک گسترش پیدا کرده و متوجه کشتی‌های تجاری دیگر و نیز کشتی‌های نظامی و جنگی آمریکا و بریتانیا شده است.

آمریکا ماه گذشته عملیات موسوم به “نگهبان رفاه” را به منظور احیای امنیت در دریای سرخ آغاز کرد اما کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند مستقل از آمریکا در حفاظت نظامی از مسیر کشتی‌رانی این دریا مشارکت‌ کنند.

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

تلفن و اینترنت دوباره در نوار غزه قطع شد

تلفن و اینترنت روز دوشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) دوباره در نوار غزه قطع شد.

“پالتل” شرکت ارائه‌دهنده فلسطینی گفته است که خدمات ارتباطی در سراسر غزه قطع شده است. از زمان آغاز جنگ غزه در ۷ اکتبر این دهمین بار است که تلفن و اینترنت در این باریکه قطع می‌شود.

خدمات تلفن و اینترنت در نوار غزه روز جمعه ۱۹ ژانویه پس از قطعی یک هفته‌ای، تنها به طور جزئی بازسازی شده بود.

در طول این مدت، ساکنان غزه اغلب برای دریافت سیگنال تلفن همراه و ارسال پیام به دوستان و بستگان خود مسیر طولانی را طی می‌کردند.

از سرویس‌های پالتل فلسطینیان کرانه باختری و نوار غزه استفاده می‌‌کنند.

://p.dw.com/p/4b
۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

طرح عدم اعتماد علیه نتانیاهو شکست خورد

بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیلعکس: Ohad Zwigenberg/AFP/Getty Images

طرح عدم اعتماد به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) با کسب تنها ۱۸ رای در پارلمان این کشور شکست خورد.

پارلمان اسرائیل (کنست) مجموعا ۱۲۰ نماینده دارد.

طرح عدم اعتماد به نتانیاهو توسط حزب کارگر اسرائیل ارائه شده بود و در آن به “شکست” دولت در بازگرداندن ۱۳۶ گروگان ربوده شده به غزه اشاره شده است.

نماینده حزب کارگر استدلال کرده است که وظیفه اساسی یک دولت در قبال شهروندانش حفاظت از جان و امنیت آنهاست و به دولتی که در طول حمله ۷ اکتبر حماس و پس از آن، شکست‌ خورده نمی‌توان اعتماد کرد.

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

آمریکا شرکت هواپیمایی”فلای بغداد” و رهبران “کتائب” را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) شرکت هواپیمایی “فلای بغداد” و مدیر عامل این شرکت را به دلیل کمک به نیروی قدس سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی ایران در عراق، سوریه و لبنان تحریم کرد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت ایران و گروه‌های نیابتی آن به دنبال سوء استفاده از اقتصاد منطقه و استفاده از شرکت‌های به ظاهر قانونی به عنوان پوششی برای تأمین مالی حملات خود هستند.

تحریم‌های اعمال شده دسترسی به اموال و حساب‌های بانکی آمریکا را مسدود می‌کند و افراد و شرکت‌های تحریم شده را از تجارت با آمریکایی‌ها منع می‌کند.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده (OFAC) همچنین سه چهره کتائب حزب‌الله عراق و شرکتی را که گفته می‌شود برای این این گروه پولشویی می‌کند تحریم کرد.

گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در واکنش به اقدام نظامی اسرائیل در نوار غزه حملاتی را به پایگاه‌ها و تأسیسات نظامی آمریکا در سوریه و عراق انجام داده‌اند.

آمریکا نیز حملات هوایی علیه اهداف مرتبط با گروه کتائب حزب‌الله عراق و دیگر شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی ایران در عراق انجام داده است.

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

هاپاگ-لوید از طریق عربستان خدمات ترانزیت زمینی ارائه می‌دهد

کشتیرانی هاپاگ-لوید، بزرگ‌ترین شرکت حمل و نقل کانتینری آلمان روز دوشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) اعلام کرد خدمات ترانزیت زمینی از طریق عربستان سعودی ارائه می‌دهد.

این شرکت در پیامی که به صورت آنلاین فرستاده گفته است با توجه به اوضاع متشنج در دریای سرخ، هاپاگ-لوید به مشتریان خود خدمات ترانزیت در سراسر عربستان سعودی ارائه می‌دهد و کریدورهای حمل و نقل زمینی سه بندر خلیج فارس را به بندر جده در دریای سرخ متصل می‌کند.

جده تقریباً در نیمه راه بین تنگه باب‌المندب در نزدیکی یمن، جایی که حوثی‌های یمن به کشتی‌ها حمله می‌کنند و کانال سوئز قرار دارد.

شرکت کشتیرانی هاپاگ-لوید همچنین گفته است تا زمانی که وضعیت در دریای سرخ عادی شود ترانزیت زمینی یک “راه‌حل اضطراری مناسب” است .

در پی حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، شرکت‌های کشتیرانی بزرگ مانندهاپاگ لویدآلمان و کشتیرانی دانمارکیمرسکاز تردد در مسیر کشتیرانی دریای سرخ اجتناب می‌کنند و مسیر بسیار طولانی‌تر و درنتیجه گران‌تر را در اطراف دماغه امیدنیکدر انتهای جنوبی قاره آفریقا طی می‌کنند.

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

فرمانده آمریکایی: ایران مستقیم در حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها دست دارد

دریاسالار برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا به آسوشیتدپرس گفت که ایران در حملات حوثی‌های یمن به کشتی‌ها در طول جنگ غزه، به صورت “بسیار مستقیم» دخالت دارد.

کوپر اگرچه نگفت که تهران حملات انفرادی حوثی‌ها را در دریای سرخ و خلیج عدن هدایت می‌کند با این حال او اذعان کرده است که حملات مرتبط با ایران که تنها به خلیج فارس و تنگه هرمز محدود می‌شد اکنون به آب‌های سراسر خاورمیانه گسترش یافته است.

دریاسالار کوپر همچنین تاکید کرد:«آنها به جامعه بین‌المللی حمله می‌کنند، بنابراین فکر می‌کنم شما واکنش بین‌المللی را نیز دیده‌اید.»

کوپر در مصاحبه تلفنی خود با خبرگزاری آسوشیتدپرس خاطرنشان کرده است که ایران به وضوح بودجه، منابع، تدارکات و امکانات آموزشی [گروه‌های نیابتی] را فراهم می‌کند.

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

فرانسه خواهان راه حل دو کشوری برای اسرائیل و فلسطینی‌ها شد

وزرای خارجه اتحادیه اروپا از جمله وزیر خارجه فرانسه بر ایجاد یک کشور فلسطینی به عنوان تنها راه دستیابی به صلح در خاورمیانه تاکید دارند. مسئله راه‌حل دو کشوری در حالی مطرح می‌‎شود که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

استفان سژورنه، وزیر امور خارجه جدید فرانسه روز دوشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) ضمن انتقاد از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به خاطر مخالفتش با راه حل دو کشور مستقل گفت که “اظهارات نتانیاهو نگران‌کننده است”.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه ۲۲ ژانویه با شماری از همتایان خود از خاورمیانه در باره ابتکارعمل‌هایی به منظور حل بحران خاورمیانه و برقراری صلحی پایدار رایزنی می‌کنند. در این رایزنی‌ها دبیرکل اتحادیه عرب و وزیران خارجه کشورهای عربستان سعودی، مصر و اردن شرکت می‌کنند.

اسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل و ریاض المالکی، وزیر خارجه در تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

اقامت اتباع اسرائیلی‌ تا ۲۶ آوریل در آلمان تمدید شد

اتباع اسرائیلی که در حال حاضر در آلمان بسر می‌برند تا ۲۶ آوریل ۲۰۲۴ نیازی برای دریافت اجازه اقامت ندارند.

نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان روز دوشنبه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) اعلام کرد که دستورات لازم در این مورد صادر شده است. او افزود «ما مردم اسرائیل را تنها نمی‌گذاریم و با توجه به جریان ترور گروه حماس می‌خواهیم از کسانی که برای مدتی با دوستان و خانواده‌های خود در آلمان زندگی می‌کنند، حمایت کنیم.»

 

۱۴۰۲ بهمن ۲, دوشنبه

ورود اعتراضی بستگان گروگان‌های اسرائیلی به پارلمان این کشور

صحنه‌ای از تظاهرات خانواده گروگان‌ها در تل‌آویو، عکس از آرشیو
صحنه‌ای از تظاهرات خانواده گروگان‌ها در تل‌آویو، عکس از آرشیوعکس: Amir Levy/Getty Images

بستگان گروگان‌های ربوده شده اسرائیلی در اقدامی غیرمنتظره و هماهنگ‌نشده به یک نشست پارلمان اسرائیل وارد شدند و از قانون‌گذاران خواستند تلاش بیشتری برای آزادی گروگان‌ها انجام دهند. آنها پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «در حالی که گروگان‌ها آنجا در  معرض مرگ  هستند، شما اینجا نباید آرام بنشینید.»

موشه گافنی رئیس کمیته مالی پارلمان که به یک جریان اولترا ارتدوکس‌ها (یهودیان بنیادگرا) تعلق دارد، تلاش کرد معترضان را آرام کند. او گفت: «آزادی زندانیان مهم‌ترین دستورالعمل در یهودیت است.»

ماموران پارلمان در جریان ورود هماهنگ نشده بستگان گروگان‌ها به پارلمان مداخله نکردند.

سازمان تروریستی حماس در حمله هفتم اکتبر ۲۰۲۳ به اسرائیل ۲۵۳ نفر را به گروگان گرفت و در باریکه غزه اسیر کرد.  شماری از گروگان‌ها بعدا در پی توافق بر سر توقف نبردها آزاد شدند. هنوز اما حدود ۱۳۰ نفر هنوز در اسارت گروه حماس هستند.

در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها از تدوام مذاکرات اسرائیل و حماس و امکان تحقق یک توافق جدید بر سر توقف نبردها خبر داده بودند.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اما “گمانه‌زنی رسانه‌ها” مبنی بر توافق جدید را رد و اعلام کرده است که هیچ پیشنهاد واقعی از سوی گروه حماس وجود ندارد.

https://p.dw.com/p/4bYP5

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة / BBC / یورو نیوز