نتانیاهو: ما اجازه برپایی کشور فلسطینی را نخواهم داد
نتانیاهو: ما اجازه برپایی کشور فلسطینی را نخواهم داد
نخست‌وزیر اسرائیل: توقف جنگ غزه پیش از تحقق اهداف آن، نشانه ضعف تلقی خواهد شد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که جنگ در نوار غزه تا پیش از محقق شدن اهداف آن شامل نابودی «حماس»، خلع‌سلاح غزه و بازگرداندن گروگان‌ها متوقف نخواهد شد.

نتانیاهو طی کنفرانس مطبوعاتی در تل‌آویو همچنین تاکید کرد که توقف جنگ غزه پیش از تحقق اهداف آن، نشانه ضعف تلقی خواهد شد.

او با بیان این‌که فردای پس از جنگ تنها پس از نابودی حماس فرا‌خواهد رسید، متعهد شد که جنگ را تا زمانی که پیروزی مطلق اسرائیل محقق نشده است، متوقف نکند.

نتانیاهو با تاکید بر این‌که اسرائیل خواهان غزه‌ای خلع‌سلاح شده است، گفت نزاع بر سر تشکیل کشور فلسطینی نیست بلکه درباره نابودی کشور یهودی است و تا زمانی که او در مقام نخست‌وزیری است اجازه برپایی کشور فلسطینی را نخواهد داد.

وی افزود که جنگ در غزه تا تحقق کامل اهداف آن و بازگرداندن گروگان‌ها ادامه خواهد یافت. او همچنین گفت که تحقق «پیروزی» در جنگ ماههای زیادی به‌طول خواهد کشید.

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه اظهارات خود گفت:« با ایران که از حملات حوثی‌ها و حزب‌الله پشتیبانی می‌کند درگیر جنگ می‌شویم».

نتانیاهو افزود که اسرائیل موفق شده «به‌طور جزئی» برخی اهداف خود را در غزه محقق کرده است و تاکید کرد که فردای پس از جنگ به معنی «تسلط اسرائیل و خلع سلاح» در نوار غزه خواهد بود.

به‌رغم این اظهارات نتانیاهو، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» اما گزارش داد که اسرائیل و در راستای جلب رضایت واشینگتن، هزاران نفر از سربازان خود را با هدف گذار به سوی فاز کم خشونت و با دقت بالا در جنگ علیه حماس از غزه خارج کرده است.

به گفته این روزنامه این میزان خروج نیروهای اسرائیل ممکن است تلاش‌ها با هدف راهبردی مبنی بر نابودی جنبش حماس و جلوگیری از هر گونه حملات احتمالی در آینده را تضعیف کند.

موافقان خروج نیروهای اسرائیلی بر این باورند که این خروج نیروها به تل‌آویو این امکان را می‌دهد که آنها را در کانون‌های دیگر تنش نظیر کرانه باختری و مرزها با جنوب لبنان بکار گیرد.

وزیر افراطی اسرائیل خواستار اشغال غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با انتقادات بین المللی به ویژه آمریکا از برخی اظهارات مقامات اسرائیلی در مورد «کوچاندن» فلسطینیان از نوار غزه، آیتمار بن غفیر، وزیر امنیت ملی اسرائیل، پیشنهادهای تندروتری مطرح کرد.

بن غفیر، شامگاه چهارشنبه 27 دی در مصاحبه‌ای با «شبکه 13» اسرائیل، از دولت و نیروهای اسرائیلی خواست، غزه را اشغال کنند و پس از پایان جنگ جاری در آنجا بمانند.

بن غفیر گفت، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دو راه دارد؛ یا پیشنهادش در مورد اشغال غزه را بپذیرد یا ایده‌های وزیر دفاع را دنبال کند.

حکومت غزه

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل پیش‌تر از نتانیاهو خواسته بود، موضوع حکومت غزه در دولت جنگ کوچک، گذرگاه «رفح»، محور «صلاح الدین» و مکانیسمی که مانع از ادامه قاچاق اسلحه به نوار غزه شود را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

همچنین خواسته بود در مورد وضعیت مرز لبنان، محدودیت زمانی برای مذاکرات دیپلماتیک تعیین کند.

از هفت اکتبر 2023 آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه در نتیجه حمله غافلگیرانه حماس به پایگاه‌‎ها و شهرک‌های نزدیکی نوار غزه، بن غفیر خواستار حملات بیشتر به این باریکه و کوچاندن ساکنان آن و ایجاد شهرک‌های جدید برای اسرائیلی‌ها شده بود، او هزاران شهرک‌نشین در کرانه باختری را علیه فلسطینیان مسلح کرد.

بن غفیر رهبر حزب راستگرای «قدرت یهود»، یکی از نمادهای شهرک‌سازی که از نگاه سازمان ملل طبق قوانین بین المللی غیرقانونی است، در جوانی بیش از 50 بار متهم به تحریک، خشونت و سخنان نفرت‌انگیز شده است. او در سال 2007 به دلیل حمایت از یک «گروه تروریستی» و «تحریک به نژاپرستی» محکوم شد.

ارتش اسرائیل از کشته‌شدن یک نیروی ارشد ضدجاسوسی حماس در غزه خبر داد

یک پزشک در ارتش اسرائیل و یک نیروی ذخیره در نبردهای شمال غزه کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش اسرائیل، چهارشنبه 27 دی،‌ از کشته‌شدن یک مقام ارشد ضدجاسوسی حماس و پنج شبه‌نظامی فلسطینی دیگر طی درگیری در نوار غزه خبر داد.

همزمان روزنامه «جروزالم پست» نوشت ارتش اسرائیل از کشته‌شدن دو نیروی ذخیره در نبردهای شمال غزه خبر داده است.

این روزنامه به نقل از ارتش اسرائیل افزود: «یکی از نیروهای ذخیره و یک پزشک در نبردها در شمال نوار غزه به شدت مجروح شدند».

در همین حال وزارت خارجه قطر که میانجیگری طرفین را برعهده دارد، اعلام کرد، اسرائیل و حماس روز سه‌شنبه به توافقی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان و دارو برای گروگان‌های اسرائیلی در نوار غزه دست یافتند.

کشته‌شدن دو اسیر اسرائیلی در غزه

مقامات «کیبوتز بئری» در جنوب اسرائیل سه‌شنبه گفتند دو گروگان که حماس دو روز پیش در ویدئویی از کشته‌شدن آنها در بمباران ارتش اسرائیل در نوار غزه خبر داده بود، کشته شده‌اند.

در بیانیه «کیبوتز بئری» آمده است که یوسی شرابی (53 ساله) و ایتای سویرسکی (38 ساله) کشته شده‌ و اجساد آنها در دست حماس است.

گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش حماس، روز دوشنبه در ویدئویی از کشته‌شدن این دو گروگان در بمباران‌های اسرائیلی خبر دادند.

در تصویر ویدیویی که القسام آن را پخش کرد، هیچ اشاره‌ای به تاریخ کشته‌شدن این دو گروگان نشده است. در ویدیوی مذکور زنی به نام «نوا ارغمانی» که خود یکی از گروگان‌ها است گفت که دو مرد با او در بازداشت بودند که در بمباران اسرائیل کشته شده‌اند.

کشته‌شدن 13 فلسطینی در نوار غزه

از سوی دیگر رسانه های فلسطینی روز چهارشنبه اعلام کردند که در نتیجه بمباران اسرائیل به خانه‌هایی در غرب خان‌یونس در جنوب نوار غزه، 13 نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین از کشته‌شدن هفت نفر بر اثر انفجار بمب در محله «النسماوی» در خان‌یونس خبر داد.

رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند که حملات خشونت آمیز توپخانه‌ای اسرائیل مناطق جنوب شهر را هدف قرار دادند.

به گفته این مرکز درگیری‌ها بین شبه‌نظامیان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در محله‌های نزدیک بیمارستان ناصر در خان‌یونس رخ داد.

این منبع افزود که توپخانه شدید شرق و غرب جبلیه در شمال نوار غزه را هدف قرار داد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة