ندا پروانی و همسرش از زندان طالب ج کودتاچیان آزاد شدند
ندا پروانی و همسرش از زندان طالب ج کودتاچیان آزاد شدند
خراسان آریا کابل ندا پروانی از زنان معترض خراسانی و همسرش پس از سه ماه از زندان طالبان افغان تبار کودتاچیان جمهورت آزاد شدند

منابع مختلف روز پنجشنبه ۲۳ قوس/آذر از آزادی ندا پروانی، یکی از زنان معترض ( خراسانی  و همسرش پس از حدود سه ماه حبس خبر دادند.

پروانه ابراهیم خیل، فعال حقوق مدنی افغانستانی روز پنجشنبه در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس از آزادی ندا پروانی و همسرش پس از سه ماه و پنج روز از زندان طالبان خبر داد.

این فعال حقوق زنان که خود نیز تجربه زندانی شدن توسط گروه طالبان را دارد، نوشت که متاسفانه وضعیت سلامتی خانم پروانی وخیم گزارش شده است. او همچنین برای آزادی سایر زندانیان ابراز امیدواری کرد.

ندا پروانی در تاریخ ۲۸ سنبله به همراه همسر و فرزندشان بازداشت شده بودند. کودک آن‌ها پس از چند روز به پدربزرگش سپرده شده بود.

روزنامه «اطلاعات روز» به نقل از یکی از زنان معترض خراسانی  نوشته است که ندا پروانی در مدت بازداشت «به اشکال مختلف شکنجه شده است.» این منبع همچنین تاکید کرده است که خانم پروانی و همسرش با ضمانت رها شده‌اند.

طالبان درباره بازداشت و آزادی او اظهار نظری نکرده است. گفته می‌شود که در حال حاضر دست‌کم سه زن معترض دیگر، شامل ژولیا پارسی، منیژه صدیقی و پریسا آزاده نیز در زندان طالبان به سر می‌برند.

پیش از این سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل از استخبارات طالبان خواسته بود تا «فورا و بدون قید و شرط» چهار فعال زن را «بدون هیچ جرمی» بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

 

 

عفو بین‌الملل: طالبان، اعضای خانواده ندا پروانی و ژولیا پارسی را نیز بازداشت کرده‌اند

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل با تاکید بر اینکه فعالان حقوق زن در زندان‌های طالبان با خطر «شکنجه و اشکال دیگر بدرفتاری» روبه‌رو هستند، از ریاست استخبارات طالبان می‌خواهد تا «فورا و بدون قید و شرط» چهار فعال زن را که از چندی بدین‌سو، «بدون هیچ جرمی» بازداشت شده‌اند، رها کند.

عفو بین‌الملل
عفو بین‌الملل © DR

ژولیا پارسی، ندا پروانی، منیژه صدیقی و پریسا آزاده از جمله فعالان حقوق زن هستند که در بازه زمانی سپتامبر تا نوامبر سال جاری میلادی از سوی ریاست استخبارات طالبان بازداشت شده‌اند.

اخیرا نیز وضعیت صحی ژولیا پارسی و منیژه صدیقی به دلیل شکنجه شدید، وخیم گذارش شده است.

حالا عفو بین‌الملل می‌گوید که طالبان همچنان اعضای خانواده ژولیا پارسی و ندا پروانی را زندانی کرده‌اند. این سازمان از شکنجه و بدرفتاری‌های دیگری که این فعالان حقوق زن در زندان‌های طالبان روبه‌رو هستند، نگران است و از طالبان می‌خواهد تا فورا و بدون قید و شرط، آنان را آزاد کنند.

ریاست استخبارات طالبان، این چهار فعال حقوق زن را برای دادخواهی و دفاع از حقوق بنیادی زنان و دختران بازداشت کرده است.

 راسک : ایتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان خواستار آزادی ندا پروانی از زندان گروه طالبان شد

ایتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان خواستار آزادی ندا پروانی از زندان گروه طالبان شد

خبرگزاری راسک: «ایتلاف جنبش‌های زنان معترض خراسان آریا » در اعتراض به بازداشت ندا پروانی، عضو «جنبش خودجوش زنان معترض خراسان آریا  در کابل، از سازمان‌ ملل متحد و نهادهای حقوق بشری خواسته‌است تا او را از زندان گروه طالبان آزاد کنند.
ایتلاف جنبش‌های زنان معترض زیر نام منطقه افغانستان کوچک در خراسان آریا روز دوشنبه، ۳ مهر/میزان با نشر قطع‌نامه‌ای گفته‎است که چندین روز می‌شود از ندا پروانی هیچ خبری نیست.
این ایتلاف از سازمان ملل متحد، سازمان‌های مدافع حقوق بشر و دیگر نهادها خواسته‌است تا ندا پروانی را از «چنگال بی‌عدالتی‌های گروه فاشیست طالب» نجات دهند.
ایتلاف جنبش‌های زنان معترض افغان باوران خراسان آریا از «سکوت دردناک» سازمان‌های بین‌المللی در برابر بازداشت این فعال مدنی انتقاد کرده‌است.
این در حالی است که منابع روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور/سنبله به رسانه‌ها خبر داده‌بودند که ندا پروانی، عضو «جنبش خودجوش زنان معترض خراسان آریا » از سوی گروه طالبان، در منطقه‌ی خیرخانه‌ی شهر کابل بازداشت شده و به جای نامعلوم انتقال داده شده‌است.
براساس گفته‌ها‌ی منابع، گروه طالبان همسر و پسر این زن معترض که چهار سال دارد، را نیز بازداشت کرده‌اند.
گروه طالبان از زمان شکل‌گیری اعتراض‌های زنان در کشور، چندین زن معترض را بازداشت و شکنجه کرده‌‌اند.
منابع دلیل بازداشت زنان معترض از سوی گروه طالبان را باج‌گیری این گروه عنوان می‌کنند و می‌گویند که گروه طالبان در بدل رهایی زنان معترض از نهادهای حقوق بشری «پول» می‌‌گیرند.
گروه طالبان پس از تسلط بر خراسان آریا  محدودیت‌های گسترده‌ی بر زنان و دختران خراسان آریا وضع کرد و آنان را از عرصه‌های زندگی اجتماعی حذف کرد، زنان و دختران در برابر این ممنوعیت‌ها و دستورهای محدودکننده دست به اعتراض به شکل‌های گوناگون زدند و صدای شان را به گوش جهانیان رساندند؛ این معترضان خواستار لغو محدودیت‌های گروه طالبان به رسمیت‌شناختن اقدام‌های گروه طالبان به عنوان «آپارتاید جنسیتی» از سوی جهان هستند

 

وزارت دفاع بریتانیا به‌خاطر افشای اطلاعات صدها شهروند خراسان آریا ، ۴۴۰ هزار  دلار جریمه شد

نشریه آمریکایی دیفنس پست با انتشار گزارشی اعلام کرد که وزارت دفاع بریتانیا به‌خاطر افشای اطلاعات ۲۶۵ خراسانی و افغان تباران ۴۴۰ هزار دلار جریمه شده است. این شهروندان خراسانی  که در زمان دولت پیشین افغان باوران خراسان آریا  با کشورهای غربی از جمله با ارتش بریتانیا همکاری کره بودند، در معرض خطر طالبان قرار دادند.

وزارت دفاع بریتانیا به‌خاطر افشای اطلاعات ۲۶۵ افغانستانی ۴۴۰ هزار  دلار جریمه شد.
وزارت دفاع بریتانیا به‌خاطر افشای اطلاعات ۲۶۵ خراسانی و افغان تباران  ۴۴۰ هزار دلار جریمه شد. AFP – GLYN KIRK
تبلیغ بازرگانی

طبق گزارش نشریه دیفنس پست، آدرس ایمیل صدها شهروند خراسانی. ، از جمله مترجمان دولت پیشین افغان باوران  که با نیروهای بریتانیایی همکاری کرده‌اند و واجد شرایط انتقال به بریتانیا هستند، «آشکارا» به دیگر آدرس‌ها ارسال شده‌ است.

جان ادواردز، کمیسر داده‌های بریتانیا درز اطلاعات این شهروندان ( خراسانی  را که به گفته وی بریتانیا به آن‌ها مدیون است، تاسف‌آور و نا‌امید کننده خواند.

افشا شدن اطلاعات مترجمان و نظامیان دولت پیشین ( افغان باوران خراسان آریا  همواره آن‌ها را در معرض خطر انتقام‌جویی گروه طالبان که از پانزدهم اوت سال ۲۰۲۱ میلادی بر این کشور تسلط دارند، قرار داده است.

.زنان خراسان آریا قربانی سیاست زیر نام افغان و جامعه جهانی شدند

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi