نظام «گولانی» اسرائیل پس خسارات سنگین از غزه عقب‌نشینی کرد
نظام «گولانی» اسرائیل پس خسارات سنگین از غزه عقب‌نشینی کرد
رسانه‌های اسرائیلی، پنج‌شنبه 30 آذر خبر دادند که تیپ پیاده‌ نظام «گولانی» پس از دوماه درگیری شدید از نوار غزه عقب‌نشینی کرد.
نتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های اسرائیلی، پنج‌شنبه ۳۰ آذر خبر دادند که تیپ پیاده‌ نظام «گولانی» پس از دوماه درگیری شدید از نوار غزه عقب‌نشینی کرد.

شبکه تلویزیونی ۱۳ اسرائیل، گزارش داد که سربازان گولانی پس از متحمل‌شدن خسارات سنگین، غزه را برای سازماندهی مجدد صفوف خود ترک کردند.

به گفته این شبکه اسرائیلی تصمیم عقب‌نشینی تیپ گولانی از جبهه جنگ پس از روزهای طولانی از نبرد که طی آن نیروهای تیپ متحمل خسارات سنگینی شده و صدها افسر و سرباز پیاده نظام کشته و زخمی شدند، گرفته شد.

ارتش اسرائیل در ۱۴ دسامبر سال جاری اعلام کرده بود که سرهنگ شاعر برکای، فرمانده ارشد یکی از گردان‌های تیپ گولانی به همراه ۵ سرباز دیگر در جریان وقوع انفجاری در نوار غزه زخمی شد.

پیشتر نیز ارتش اسرائیل از کشته‌شدن ۱۰ سرباز و افسر اسرائیلی که ۸ تن از آنها از گردان ۱۲ تیپ گولانی بودند، خبر داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، کشته شدن سربازان تیپ گولانی در جریان کمین در شجاعیه را یک حادثه دردناک توصیف کرد.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه اعلام کرد که کنترل محله شجاعیه در نوار غزه را به دست گرفته است، محله‌ای که درگیری‌ها در آن به عنوان خشن‌ترین و وحشیانه‌ترین نبردها توصیف شده است.

این روزنامه افزود که لشکر ۳۶ «نابودی قدرت‌های اساسی حماس» در شجاعیه را به پایان رسانده است و نیروهای اسرائیلی «به انجام عملیات محدود در محله برای نابودی زیرساخت های باقی مانده حماس و کشتن مسلحانی که هنوز در مناطقی از این محله مخفی هستند را ادامه می‌دهند.»

از سوی دیگر، گردان‌های القسام، شاخه نظامی گروه حماس، روز پنج‌شنبه از کشته شدن ۱۹ نظامی اسرائیلی در نبردهای نوار غزه خبر داد.

۲۰ هزار قربانی

اسرائیل در پاسخ به حمله بی‌سابقه حماس در ۷ اکتبر به شهرک‌های اطراف نوار غزه که به گفته مقامات اسرائیلی، ۱۲۰۰ کشته برجای گذاشت، حملات هوایی بی سابقه به غزه و «محاصره کامل» این باریکه را آغاز کردند. از ۲۷ اکتبر، حمله زمینی گسترده اسرائیل به نوار غزه نیز آغاز شد.

وزارت بهداشت فلسطین اخیرا اعلام کرد که تایید کرد که از آغاز جنگ در نوار غزه تاکنون بیش از ۲۰ هزار فلسطینی کشته شدند و احتمالاً هزاران جسد همچنان زیر آوار مدفون شده‌اند.

حماس: تا جنگ متوقف نشود گفتگویی درباره تبادل اسرا انجام نمی‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسام بدران، عضو دفتر سیاسی حماس، با اشاره به پیشنهاد دولت اسرائیل مبنی بر توقف یک‌هفته‌ای جنگ در ازای آزادی ۳۵ اسیر دیگر، گفت تحت هیچ شرایطی قبل از توقف کامل حمله به نوار غزه، گفتگویی درباره تبادل اسرا میان حماس و اسرائيل انجام نخواهد شد.

بدران در گفتگو با «العربیه» گفت اسرائیل توان بازگرداندن اسرا را ندارد و تاکید کرد جنبش «حماس» هیچ آتش‌بس موقتی را نمی‌پذیرد، بلکه پس از توقف حمله، آماده مذاکرات است. او ادامه با بیان اینکه «مشکل اساسی در ادامه اشغالگری است» تاکید کرد که «اسرائیل هیچ پیشنهاد جدی برای تبادل اسرا ارائه نداده است.»

به گفته این عضو دفتر سیاسی حماس، هیچ اختلافی بین رهبران سیاسی و نظامی جنبش وجود ندارد و تبادل اسرایی که حماس از آن صحبت می‌کند «همه در مقابل همه» است.

حسام بدران توضیح داد یحیی السنوار رهبر حماس در نوار غزه، از رهبران جنبش در خارج خواستار توقف مذاکره نشده است. او همچنین افزود که تاکنون هیچ دیداری با «سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف)» صورت نگرفته است.

او با اشاره به اینکه از آغاز جنگ، مسئولان حماس با هیچ یک از مقامات دولت خودگردان فلسطین تماسی نداشتند، ادعاهای مطرح شده درباره ایجاد یک جایگزین برای سازمان آزادی‌بخش را رد کرد.

به گفته او، حماس از طرح ایجاد یک دولت فراگیر مورد توافق فلسطینی‌ها، شامل غزه و کرانه باختری که پایتخت آن قدس باشد را تایید می‌کند.

تبادل اسرا

از سوی دیگر، رادیو و تلویزیون اسرائیل گزارش داد که یحیی السنوار رهبر حماس در نوار غزه، به میانجی‌ها اطلاع داده که در صورت توقف کامل جنگ، آماده تبادل اسرا «همه در مقابل همه» است.

این در حالی است که گروه‌های مسلح فلسطینی درباره عدم مذاکره درباره تبادل اسرا تا توقف کامل جنگ نظر واحدی دارند.

حماس با رد طرح‌های آتش‌بس اعلام کرده تنها در صورت توقف دائمی جنگ وارد مذاکره می‌شود و خواستار وجود مناطق امن برای غیرنظامیان فلسطینی، بدون حمله و حضور نیروهای اسرائیلی شد تا کمک‌های پزشکی و غذا به اندازه کافی به این مناطق برسد.

گفتنی است آتش‌بس موقتی که در اواخر ماه نوامبر ۲۰۲۳ صورت گرفت منجر به تبادل بخشی از اسرا میان دو طرف شد و در ابتدای ماه جاری (دسامبر) به پایان رسید.

ده‌ها کشته و زخمی در ادامه حمله زمینی اسرائيل به مركز نوار غزه

طبق اعلان ارتش اسرائیل، عملیات زمینی در نوار غزه ادامه دارد و در برخی مناطق شدت بیشتری به خود به می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه حمله زمینی ارتش اسرائيل به مرکز نوار غزه، گزارش‌ها حاکی از کشته شدن ده‌ها فلسطینی است در حالی به ساکنان تعدادی از مناطق هشدارهایی مبنی بر برای تخلیه منازل و کوچ اجباری به سوی جنوب باریکه صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری «فلسطین»، در پی حمله نیروهای اسرائیل شامگاه جمعه ۱ دی، به اردوگاه «نصیرات» در مرکز نوار غزه، ۱۸ فلسطینی کشته شدند. این خبرگزاری به نقل از منابع محلی نوشت جنگنده‌های اسرائیل چندین منزل در خیابان عشرین (بیستم) شرق اردوگاه «نصیرات» در مرکز نوار غزه را بمباران کردند که در بمباران یک منزل، دست‌کم ۱۸ فلسطینی کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

در ادامه این گزارش آمده است که یکی از کارمندان شبکه تلویزیونی «الاقصی» با تعدادی از افراد خانواده‌اش در یک بمباران در همان منطقه کشته شدند.

هم‌زمان، جنگنده‌های اسرائیلی یک پایگاه تصفیه آب در خیابان غزه قدیم در شهرک «جبالیا» در مرکز نواز غزه را بمباران کردند. همچنین توپخانه اسرائیل یک خانه در محله «الامل» در شهر «‌خان‌یونس» را مورد حملات خود قرار داد.

در همین راستا، جمعیت هلال احمر فلسطین اعلام کرد جنگنده‌های اسرائیلی مناطق مجاور بیمارستان «امل» وابسته به این سازمان را به شدت بمباران کرد.

این در حالی است که طبق اعلان ارتش اسرائیل، عملیات زمینی در نوار غزه ادامه دارد و در برخی مناطق شدت بیشتری به خود به می‌گیرد. بر اساس بیانیه ارتش، عملیات زمینی در برخی مناطق از جمله شمال، جنوب و مرکز نوار غزه شدت بیشتری به خود گرفته به طوری که در «خان‌یونس» به اوج خود رسیده، در حالی که شمال نوار غزه شاهد تشدید فعالیت در منطقه «جبالیا» است که کاملا تحت کنترل درآمده است.

از سوی دیگر، ارتش اعلام کرد ۴۰ سرباز خود در جبهه‌های نوار غزه در ۲۴ ساعت گذشته مجروح شدند که حال ۸ تن آن‌ها وخیم گزارش شده است. طبق آمار جدید اعلام شده، تعداد مجروحان ارتش از آغاز جنگ به ۱۹۲۹ تن افزایش یافته است.

ویدیوی «تمسخر» سربازان اسرائیلی درباره کوچ اجباری فلسطینی‌ها و ویرانی نوار غزه

انتشار ویدیوهای جنجال‌برانگیز سربازان اسرائیلی از میدان جنگ در غزه انتقادات کاربران شبکه‌های را برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه بمباران‌های گسترده و کور اسرائیل علیه غیرنظامیان در نوار غزه که با هدف با خاک یکسان کردن زیرساخت‌ها، مراکز حیاتی و منازل مسکونی و کشتار و کوچاندن اجباری ساکنان آن به سوی جنوب این باریکه صورت می‌گیرد، سربازان اسرائیلی با نشر ویدیویی با مضمون کوبیدن بر در یک باب منزل مسکونی خالی، ویرانی کامل و نبود ساکنان آن را به «تمسخر» گرفتند.

در این ویدیوی سربازان اسرائیلی که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، صحنه‌هایی از فجایع وارد آمده بر نوار غزه که به ویرانی مناطق وسیعی از این باریکه و آواره شدن ساکنان آن منجر شده است، به سخره گرفته شده است.

واکنش کاربران

انتشار این ویدیوی نیز موجی از نارضایتی را در شبکه‌های اجتماعی به ویژه در پلتفرم «ایکس» به راه انداخته و مورد انتقاد بسیاری از کاربران قرار گرفته که این‌گونه اقدامات سربازان اسرائیلی را «غیرانسانی» و «مشمئزکننده» توصیف کردند.

پیشتر، چند ویدیو از سربازان اسرائیلی منتشر شده بود که در آن در حال تفتیش منازل ساکنان غزه و در برخی از کلیپ‌ها نیز یک فروشگاه اسباب‌بازی را ویران، یا سعی کردند مواد غذایی را آتش بزنند، یا در حال رقص و شادی و سر دادن شعارهای نژادپرستانه همزمان با تخریب عامدانه در غزه بودند، که این اقدامات جنجالی آنها اخیر علاوه بر برانگیختن انتقادات کاربران و افکار عمومی، تبلیغات جنگ اسرائیل را با مشکل مواجه ساخته است.

ارتش اسرائیل اخیرا اعلام کرد در مورد ویدیویی که ایستادن یک سرباز زن اسرائیلی بر روی خاکریزی مقابل تانک مرکاوا در لحظه شلیک آن را نشان می‌دهد، تحقیق می‌کند.

گزارش آمریکایی ادعای اسرائیل درباره استفاده حماس از بیمارستان الشفا را زیر سوال برد

واشینگتن پست: حمله اسرائیل به این مجتمع حاوی صدها بیمار و بیماران در حال مرگ و هزاران آواره، اقدامی بی‌سابقه در چنددهه اخیر به‌شمار می‌آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از ارائه شواهدی از سوی اسرائیل مبنی بر استفاده حماس از مجتمع پزشکی الشفا در نوار غزه به عنوان مرکز فرماندهی نظامی، گزارش «واشینگتن پست»، درستی این شواهد را زیر سوال برد.

«واشینگتن پست» با استناد به تحلیل داده‌های منابع کشف، تصاویر ماهواره‌ای و موارد انتشاریافته از سوی ارتش اسرائیل تاکید کرد: «این شواهد در حدی نیست که استفاده حماس از بیمارستان به عنوان مرکز کنترل را ثابت کند».

همچنین به گفته کارشناسان متخصص در امور حقوقی و بشردوستانه به این روزنامه، آنچه در بیمارستان الشفاء اتفاق افتاد، «پرسش‌های مهمی را در مورد تناسب خسارات وارده به غیرنظامیان در نتیجه عملیات نظامی علیه بیمارستان با تهدید ارزیابی شده از سوی ارتش اسرائیل، ایجاد می‌کند».

فقدان مدرک مستقیم

بر مبنای این گزارش، هیچ مدرک مستقیمی دال بر استفاده از تونل‌های کشف‌شده توسط ارتش اسرائیل برای اهداف نظامی حماس، به‌دست نیامد.

در ادامه گزارش آمده است: «به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از پنج ساختمان مشخص‌شده از سوی دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش، به شبکه تونل‌ها متصل باشد و هیچ مدرکی مبنی بر این که بتوان از داخل بیمارستان به تونل‌ها دسترسی داشت، پیدا نشد».

در این گزارش تحقیقی با اشاره به برداشتن محرمانگی از ارزیابی‌های اطلاعاتی در تایید گمانه‌زنی‌های اسرائیل، مبنی استفاده حماس از ساختمان‌های این بیمارستان و نگاهداری گروگان‌ها در آنها آمده است که این ارزیابی‌ها بر اطلاعات یا شواهد موید این ادعا، مبتنی نیست.

تجدید نظر عضو کنگره

از سویی یکی از اعضای ارشد کنگره آمریکا به شرط ناشناس ماندن به «واشینگتن پست» گفت: «پیشتر متقاعد شده بودم که بیمارستان الشفا، مکانی است که در آن عملیات انجام می‌شود اما اکنون بر این باورم که باید مدارک جدیدی در این رابطه ارائه شود».

این روزنامه نوشت: «حمله اسرائیل به این مجتمع حاوی صدها بیمار و بیماران در حال مرگ و هزاران آواره، اقدامی بی‌سابقه در چنددهه اخیر به‌شمار می‌آید».

ارتش اسرائیل اواخر نوامبر گذشته به بیمارستان الشفا در نوار غزه یورش برد و دانیل هاگاری سخنگوی ارتش، متعاقبا مدعی شد که تونلی در این بیمارستان به طول ۵۵ متر، محتوی مرکز فرماندهی حماس و انبار اسلحه پیدا شده ولی این ادعا از سوی حماس تکذیب شد.

روسیه و اتحادیه عرب به صدور قطعنامه‌ شورای امنیت توقف جنگ در غزه

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة