نماز میت خامنه‌ای بر رضی موسوی؛ فرمانده سپاه
نماز میت خامنه‌ای بر رضی موسوی؛ فرمانده سپاه
سلامی به نقل از سخنگوی سپاه گفت قصد رمضان شریف درباره عملیات طوفان الاقصی اين بود كه گرفتن انتقام سليمانی «نتیجه این بود نه انگیزه آن.»
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رضی موسوی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران در سوریه كه دوشنبه گذشته در یک حمله موشکی اسرائيل به منزلش در دمشق كشته شد، صبح پنجشنبه هفتم دی، پس از اقامه نماز میت بر وی توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با حضور مقامات نظامی و کشوری تشییع شد.

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، خامنه‌ای در این مراسم با خانواده رضی موسوی دیدار کرد و به آنان تسلیت گفت.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، پنج‌شنبه ۶ دی در اظهاراتی در حاشیه تشییع موسوی، درباره تکذیب اظهارات سخنگوی سپاه توسط حماس گفت که «طوفان الاقصی» از مساله انتقام قاسم سلیمانی مجزاست و علمیاتی «کاملا فلسطینی» بود.

حماس روز چهارشنبه طی بیانیه‌ای اظهارات رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران ایران مبنی بر اینکه عملیات «طوفان الاقصی» در پاسخ به کشته‌شدن سلیمانی بود را رد کرد.

به گزارش ایسنا، سلامی در سخنرانى خود در مراسم تشییع رضی موسوی فرمانده ارشد سپاه در سوریه كه در یک حمله هوايى اسرائيل كشته شد، گفت «او ستون محوریت پشتیبانی شرق مدیترانه در سوریه و لبنان و فلسطین بود».

 تشييع موسوی در تهران
تشييع موسوی در تهران

سلامی همچنین به نقل از سخنگوی سپاه گفت قصد رمضان شریف درباره عملیات طوفان الاقصی اين بود كه گرفتن انتقام سليمانی «نتیجه این بود نه انگیزه آن.»

این در حالی است که در بیانیه حماس روز چهارشنبه ۶ دی، آمده است که این جنبش بارها بر انگیز‌ه‌ها و دلایل عملیات «طوفان الاقصی» به ویژه خطراتی که مسجد الاقصی را تهدید می‌کند، تاکید کرده است.

بیانیه حماس همچنین افزود: «همه اقدامات مقاومت فلسطین در پاسخ به حضور اشغالگران و تجاوزات مستمر آنها به مردم ما صورت می‌گیرد».

این در حالی است رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفته «طوفان الاقصی یکی از انتقام های ترور سردار سلیمانی بود».

شریف همچنین گفت که سپاه واکنش مناسب به ترور رضی موسوی خواهد داد و افزود «این انتقام‌ها در زمان و مکان‌های مختلف ادامه خواهد داشت.» او در ادامه گفت: «اسراییلی‌ها زیر یک فشار ویژه قرار دارند و برای برون رفت از این فشار می‌خواهند دامنه جنگ را گسترده کرده و به سایر کشورها نیز بکشند.»

این در حالی است که با ادامه تهدیدات ایران در راستای پاسخ به ترور رضی موسوی، تل‌آویو نیروهای خود را برای هرگونه واکنش احتمالی در حالت آماده‌باش قرار داده است. وبسایت آمریکایی آکسیوس در این باره به نقل از یک مقام اسرائیلی روز سه شنبه ۶ دی تاکید کرد، ارتش این کشور برای پاسخ احتمالی ایران از جمله شلیک موشک از سوریه و لبنان آماده شده است.

با این حال، ايرج مسجدى مشاور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در واکنش به ترور رضی موسوی، فرمانده ارشد نیروهای سپاه پاسداران در سوریه، تهدید کرد که «اگر اسرائیل به حمله علیه ایران اقدام کند آن را با خاک یکسان خواهیم کرد.»

در ادامه تهدیدات مقامات ایران علیه اسرائیل، محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور، گفت اسرائیل در کشتن او «دچار خطای راهبردی شد و بی‌تردید جنایات آن‌ها بدون پاسخ نخواهد ماند».

رسانه‌های ایران با نشر خبر و تصاویر موسوی او را از جمله قدیمی‌ترین مستشاران سپاه پاسداران ایران در سوریه و از همراهان قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس توصیف کردند.

به گفته رسانه‌های ایران، موسوی از دهه هفتاد شمسی «مسئول پشتیبانی و لجستیک نیروی قدس سپاه در سوریه» بوده و نقش مهمی در حفظ حکومت بشار اسد به عنوان «مسئول پشتیباتی جبهه مقاومت در لبنان و سوریه» داشت.

حسین اکبری سفیر ایران در سوریه در گفتگو با شبکه «خبر» ایران گفته که موسوی تا ساعت دو بعدازظهر دوشنبه در سفارت در دمشق بوده و ساعت ۱۶:۱۰ دقیقه دوشنبه هنگام بازگشت به منزلش در زینبیه با سه موشک هدف قرار گرفت و جسدش به حیاط خانه پرتاب شد.

اسرائیل در انتظار پاسخ احتمالی ایران به کشته شدن فرمانده سپاه در سوریه

روزنامه جروزالم پست: تل‌آویو انتظار دارد تهران در جبهه شمالی به کشته شدن سید رضی موسوی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران پاسخ دهد

اسرائیل در انتظار پاسخ احتمالی ایران به کشته شدن فرمانده سپاه در سوریه

در پی کشته شدن سید رضی موسوی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران و از افراد نزدیک به قاسم سلیمانی در حمله اسرائیل به سوریه، گزارش‌ها حاکی از آن است که تل‌آویو انتظار پاسخ احتمالی تهران به این موضوع را دارد.

در این راستا، روزنامه «جروزالم پست» اسرائیل به نقل از مقامات دفاعی این کشور گزارش داد که تل‌آویو انتظار دارد تهران در جبهه شمالی به کشته شدن این فرمانده سپاه پاسداران پاسخ دهد.

مقامات دفاعی اسرائیل می‌گویند ایران از زمان آغاز حملات به غزه، انتقال سلاح به نیروهای شبه‌نظامی در سوریه را تسریع کرده است.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز گذشته طی اظهاراتی مدعی شد که «ضربه مهلکی» به حزب‌الله لبنان وارد کرد‌ه‌اند.

وی استدلال کرد که اعضای حزب‌الله تا حدود زیادی از خط مرزی به سمت داخل لبنان عقب رفته‌اند.

گفتنی است روز گذشته در حمله اسرائیل به منطقه زینبیه در حومه دمشق، سید رضی موسوی معروف به «سید رضی» از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران در سوریه کشته شد.

گفته می‌شود که سید رضی از جمله قدیمی‌ترین مستشاران سپاه پاسداران در سوریه و از همراهان قاسم سلیمانی بوده است.

حماس اظهارات سخنگوی سپاه را رد کرد

جنبش مقاومت اسلامی اظهارات سخنگوی سپاه پاسداران ایران مبنی بر اینکه طوفان الاقصی به منظور “گرفتن انتقام ترور قاسم سلیمانی” انجام گرفته است را تکذیب کرد

حماس اظهارات سخنگوی سپاه را رد کرد

حماس اظهارات سخنگوی سپاه پاسداران ایران مبنی بر اینکه طوفان الاقصی در ۷ اکتبر یکی از انتقام‌های ترور سردار قاسم سلیمانی بود را رد کرد.

جنبش مقاومت اسلامی «حماس» با انتشار بیانیه‌ای، اظهارات سرتیپ رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران ایران مبنی بر این که عملیات طوفان الاقصی در تاریخ ۷ اکتبر به منظور “گرفتن انتقام ترور قاسم سلیمانی” فرمانده سابق نیروی قدس سپاه این کشور انجام گرفته است را تکذیب کرد.

در بیانیه جنبش حماس در اینباره آمده است: تمامی عملیات‌های مقاومت فلسطین در پاسخ به اشغالگری و تجاوز مستمر آن به ملت و مقدسات ما صورت می‌پذیرد.

گفتنی است، رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه ۶ دی‌ماه بر خلاف اظهارات قبلی مقامات ایرانی در زمینه عدم اطلاع تهران از عملیات هفتم اکتبر جنبش حماس، گفت که عملیات طوفان الاقصی “یکی از انتقام‌های محور مقاومت” نسبت به کشته شدن قاسم سلیمانی بوده است.

سخنگوی سپاه پاسداران در اینباره تصریح کرد: اگر کسی بخواهد بگوید که انتقام از صهیونیست ها و آمریکایی ها در ترور شهید سلیمانی چه بود یکی همین طوفان الاقصی است که به تعبیر اسماعیل هنیه که در مراسم تشییع سردار سلیمانی به صراحت اعلام کرد که شهید قدس و سه بار هم تکرار کرد، امروز فرزندان فلسطین در جبهه مقاومت و طراحان فلسطینی و ادامه‌دهندگان عملیات طوفان الاقصی می‌گویند که این یکی از انتقام‌هایی بود که فرزندان جبهه مقاومت از صهیونیست ها و آمریکایی‌ها برای ترور شهید سلیمانی گرفته‌اند.

فرمانده سپاه پاسداران در مراسم تشییع رضی‌ موسوی: انتقام ما نابودی اسرائیل خواهد بود

حسین سلامی

منبع تصویر، FARS

امروز مراسم تشییع رضی موسوی، معروف به سید رضی، از فرماندهان نیروهای برون مرزی سپاه پاسداران در میدان امام حسین شهر تهران برگزار شد و حسین سلامی، فرمانده این نیروی نظامی در سخنانی گفت که «انتقام خون سیدرضی چیزی جز نابودی اسرائیل نخواهد بود.»

به گزارش رسانه‌های ایران پیش از برگزاری مراسم تشییع، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی برای این فرمانده سپاه نماز میت را خوانده بود.

سیدرضی موسوی در ۲۵ دسامبر در حمله هوایی منتسب به اسرائیل در سوریه کشته شد. اسرائیل تاکنون مسئولیت این حمله موشکی را برعهده نگرفته است.

مقامات ایران از او به عنوان «مستشار نظامی سپاه پاسداران» در سوریه نام برده‌ و اسرائیل را عامل این حمله موشکی معرفی کرده‌اند. جمهوری اسلامی نظامیان خود در سوریه را نیروی مستشاری می‌خواند.

پیش از فرمانده سپاه، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران هم در بیانیه‌ای که دوشنبه شب منتشر شد، تاکید کرد که اسرائیل «تاوان این جنایت را خواهد داد.»

حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی هم با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، اسرائیل را به «شمارش معکوس سخت»‌ تهدید کرد.

گفته می‌شود رضی موسوی سابقه ای طولانی در سوریه داشته و رابطه نزدیکی با قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه داشته است.

برخی رسانه‌های سوری هم گزارش کرده‌اند که علی مملوک،‌ رئیس شورای امنیت سوریه و فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه به تهران سفر کرده‌اند تا در مراسم تشییع آقای موسوی شرکت کنند.

یکی از رسانه‌های مخالف دولت سوریه گفته است که این دو مقام سوری در فیلم‌هایی که رسانه‌های ایران از این مراسم پخش کردند، دیده شدند.

علی مملوک، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به ندرت در انظار عمومی ظاهر می‌شود، اما در مواردی در تصاویر رسانه‌ای از ملاقات با مقامات دیده شده است. فرانسه در سال ۲۰۱۸ حکم بازداشت او را صادر کرد.

آقای رضی موسوی پیش از این در شهرهای دمشق، کربلا و مشهد نیز تشییع شده بود و امروز پس از میدان امام حسین به امامزاده صالح تهران منتقل شد و بدون حضور مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی به خاک سپرده شد.

تشییع رضی موسوی

منبع تصویر، FARS

در این مراسم که با تداراکات فراوان حکومتی برگزار شد، فرمانده کل سپاه سخنران اصلی بود و در آن با تهدید اسرائیل، صحبت‌های روز گذشته رمضان شریف، سخنگوی سپاه مبنی بر اینکه عملیات ۷ اکتبر حماس انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی بود را تلویحا تکذیب کرد و گفت که این دو موضوع از هم مستقل هستند.

او گفت: «طوفان الاقصی مستقل از حرکت ما برای انتقام خون حاج قاسم است، انتقام حاج قاسم در فضای خاص خود صورت خواهد گرفت، در آنجا ما به آمران و عاملان شهادت این مرد بزرگ و ابومهدی المهندس و همراهان آنان کار داریم.»

توضیح فرمانده سپاه درباره اظهارات سخنگوی این نیرو،‌ یک روز پس از آن بود که حماس در بیانیه‌ای که در کانال‌های تلگرامی‌اش منتشر کرد، اظهارات آقای شریف درباره «طوفان الاقصی» را تکذیب کرد.

آقای سلامی ابراز امیدواری کرد که «خداوند» اسرائیل را از «روی زمین محو کند.»

تهدید دوباره اسرائیل در حالی صورت می‌گیرد که اسرائیل به طور رسمی حمله به مرکز نیروهای ایرانی در سوریه و کشتن این فرمانده سپاه را بر عهده نگرفته است.

در پی کشته شدن این فرمانده و تهدید مقامات ایران علیه اسرائیل، رویترز گزارش داد که یک سخنگوی ارتش اسرائیل از اظهار نظر در مورد مرگ وی خودداری کرد، اما گفت که همه اقدامات لازم برای دفاع از کشور را انجام دادند.

به گزارش رسانه‌های ایران حاضران در مراسم امروز در تهران شعارهای«مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دادند.

آقای سلامی همچنین گفت که رضی موسوی «یکی از پرسابقه‌ترین، میدان دیده‌ترین و موثرترین فرماندهان» سپاه بود که «بیش از سه دهه و تقریبا ۳۳ سال» در «قلب حوادث» بوده است.

دیدار رهبر جمهوری اسلامی با خانواده سیدرضی موسوی در حضور مرتضی قاآنی فرمانده سپاه قدس و حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران

منبع تصویر، KHAMENEI.IR

توضیح تصویر، دیدار رهبر جمهوری اسلامی با خانواده سیدرضی موسوی در حضور اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس و حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش کرده که صبح امروز نماز میت برای رضی موسوی توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران خوانده شده است.

تصاویری از دیدار خانواده آقای موسوی با رهبر جمهوری اسلامی نیز توسط سایت رسمی آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شده است.

رضی موسوی در کنار قاسم سلیمانی

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر، رضی موسوی در کنار قاسم سلیمانی

سپاه پاسداران روز دوشنبه چهارم دی‌ماه در بیانیه‌ای از کشته شدن سرتیپ رضی موسوی، از فرماندهان ارشد خود در سوریه خبر داد.

بنابر بیانیه سپاه پاسداران، آقای موسوی از نیروهای مستشاری سپاه و «مسئول پشتیبانی جبهه مقاومت» در سوریه بوده است.

سپاه پاسداران، اسرانیل را مسئول کشته‌شدن آقای موسوی خواند و در بیانیه خود این کشور را تهدید کرد که تاوان این حمله را پس خواهد داد.

گفته می‌شود رضی موسوی سابقه‌ای طولانی در سوریه داشته و رابطه نزدیکی با قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه داشته است.

تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد آقای موسوی با «سه موشک» در منطقه زینبیه دمشق هدف قرار گرفت و تصاویری هم پخش کرده که برخاستن ستون دود از محل اصابت موشک را نشان می‌داد.

حسین اکبری، سفیر ایران در سوریه گفت که آقای موسوی دوشنبه تا ساعت ۲ بعدازظهر در دفتر خود در ساختمان سفارت ایران حضور داشته و سپس به خانه رفته است.

به گفته آقای اکبری خانه آقای موسوی ساعت ۳ بعدازظهر هدف قرار گرفت و بدن او به خاطر شدت انفجار به داخل حیاط پرتاب شد.

جنگ اسرائیل و حماس خطر جنگ آمریکا و ایران در آب‌های منطقه

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : TRT / العربیة / BBC