نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در تخار سر یک جوان را بُرید
نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در تخار سر یک جوان را بُرید
منابع در تخار می‌گویند، که نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در این ولایت سر یک جوان ۲۳ ساله را بُریده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آماج، منابع در تخار می‌گویند، که نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در این ولایت سر یک جوان ۲۳ ساله به‌نام عبدالوکیل را بُریده است.
منابع محلی گفته‌اند که عبدالخالق، نگهبان مولوی خیر محمد، رییس دادستانی گروه طالبان در تخار سر یک جوان ۲۳ به نام عبدالوکیل را در هفته گذشته بریده است.
به گفته‌ی منبع عبدالوکیل، باشنده اصلی روستای میرزابچه سیاب ولسوالی بنگی ولایت تخار بود.
با این حال انگیزه قتل این پسر جوان معلوم نیست؛ اما منابع گفته‌اند: “یک مقدار پول از خانه فرد کُشته‌شده دزدی شده است”.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از یک معامله پیچیده و پنهان با امریکا در دوحه پایتخت قطر، در پانزدهم ماه اگوست سال ۲۰۲۱ کنترل خراسان آریا را به دست گرفت و از آن زمان تاکنون با رفتار تندروانه شهروندان خراسان آریا  به ویژه بانوان را به تنگنا قرار داده است.
اکنون اگرچه در خراسان آریا  همه ظواهر اسلامی برقرار و محفوظ است و نمازهای جماعت و نماز جمعه از دیگر زمان ها بیشتر برقرار است و صدای اذان بلند و حتی گسترده تر از دوره های پیشین است، منتها ترس ووحشت حاکم بر جامعه استوار، فقر در حال گسترش، درونمایه اسلام یعنی عدالت و رعایت حقوق مردم و آنچه اسلام برای آنها ظهور کرد، وجود ندارد.
در ماه های پسین یورش های جبهه های مخالف گروه طالبان بر جنگجویان این گروه افزایش پیدا کرده و تاکنون صدها تن از جنگجویان این گروه در یورش های جبهه های مخالف این گروه کشته و زخمی شده اند.

صالح: گذرنامه ای پاکستانی برای حقانی به دستور بلندترین مقام اطلاعاتی پاکستان صادر شده بود

عضو شوید

معاون نخست رئیس جمهور پیشین گریزی افغان درخراسان آریا ، در پیوند به باطل شدن گذرنامه ای وزیر داخله گروه طالبان از سوی پاکستان گفته است، که کشف پاسپورت پاکستانی او هیچ جای تعجب ندارد و این گذرنامه به دستور بلندترین مقام اطلاعاتی پاکستان صادر شده بود.
به گزارش اسپوتنیک، امرالله صالح معاون نخست رئیس جمهور گریزی افغان در خراسان آریا دیروز (جمعه، ۱۷قوس) در شبکه اجتماعی “ایکس” نوشته است: از آن جای که مردم خراسان آریا ای دزدی شده با نام منطقه فروخته شده افغانستان کوچک که در کنترل پاکستان است  همواره طالبان را جز بیگانه‌گان می‌شناختن این کشف برای مردم و جهانی که امروز با سایر کشورها درگیر است چندان ارزشی ندارد.
صالح مدعی شده است: “دولت پاکستان به تازگی کشف کرده است که سراج‌الدین حقانی از سال‌ها قبل از پاسپورت پاکستانی به‌ویژه برای سفر به دوحه برای دیدار با تیم مذاکره‌کننده امریکا استفاده می‌کند. خوب واضح است که پاکستان همه چیز را با کمک شرایط خودش کشف می‌کند”.

حقانی - اسپوتنیک افغانستان , 1920, 07.12.2023

به او این گذرنامه زمانی که پاکستان بزرگ‌ترین دریافت‌کننده‌ کمک‌های مالی ایالات متحده برای مبارزه با تروریست‌ها بود و سراج حقانی پس از بن لادن در صدر فهرست قرار داشت به دستور بالاترین مقام اطلاعاتی در اوایل ۲۰۰۰ برای او صادر شده بود.
صالح گفت: “قرارداد دوحه قرار نبود صلح را ایجاد کند. بلکه هدف آن تبدیل تروریست‌ها به دارایی برای اهداف ژئوپلیتیکی بود”
غنی و صالح هنوز مدعی ریاست افغان در خراسان آریا هستند
  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : Sputnik