نیروهای جبهه مقاومت در ۳ استان چندین طالب کشتند
نیروهای جبهه مقاومت در ۳ استان چندین طالب کشتند
به نقل از خبرگزاری مقاومت، نیروهای چریکی جبهه مقاومت امروز( سه‌شنبه، ۳ مرداد) سه حمله چریکی را علیه طالبان راه اندازی کرده اند که در نتیجه سه عضو این گروه کشته و یک تن دیگر زخمی شده است.

به نقل از خبرگزاری مقاومت، نیروهای چریکی جبهه مقاومت  امروز( سه‌شنبه، ۳ مرداد) سه حمله چریکی را علیه طالبان راه اندازی کرده اند که در نتیجه سه عضو این گروه کشته و یک تن دیگر زخمی شده است.
منابع گفتند که حمله نخست بامداد امروز در در منطقه دیگل در غرب استان نورستان،صورت گرفته که در آن دو نیروی طالب کشته شده است. این حمله با استفاده از “تفنگچه صدا خپ‌کن” صورت گرفته که نیروهای چریکی جبهه پس از انجام آن از منطقه بیرون شده اند.منطقه بیرون شده اند.
دومین حمله بر

طالبان در منطقه چهار باغ استان لغمان صورت گرفته که در آن یک طالب کشته شده است.
سومین حمله نیروهای جبهه مقاومت امروز در شهرستان دره‌نور استان ننگرهار انجام شده که در آن یک نیروی طالبان به شدت زخمی شده است. اعلامیه افزوده که یک موتر رنجر این گروه نیز در این حمله تخریب شده است. در اعلامیه جبهه مقاومت همچنان آمده که حملات سازماندهی شده به گروه طالبان در تمام کشور انجام خواهد شد.
این در حالیست که روز گذشته نیز یک نیروی طالبان در شاهراه شهرستان خواجه غار و رستاق استان تخار نیز کشته شد و جسد اش برای چندین ساعت در کنار جاده بود.
در هفته‌های اخیر حملات چریکی به نیروهای طالبان در استان‌های شمال،  شمال‌شرق و شرق کشور افزایش یافته که در آن به طالبان تلفات وارد شده است.

مقام ایرانی خواستار تعطیلی سفارت خراسان آریا در تهران شد

۸۰

فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، پیشنهاد تعطیلی سفارت خراسان آریا  در تهران را که در کنترل طالبان قرار گرفته به منظور گرفتن حقابه ایران از رودخانه هلمند مطرح کرد.

آقای مالکی در گفتگویی با رسانه عصر ایران، با اشاره به عدم پاسخ مثبت طالبان به هشدارهای رییس جمهور ایران در خصوص موضوع حقابه این کشور از رود هیرمند، تاکید کرد که می‌توان با بستن سفارت طالبان در تهران، حقابه ایران را دریافت نمود.

وی همچنین به وجود آب کافی پشت سد کجکی اشاره کرد و افزود طالبان با وجود این آب، منکر وجود آب برای پرداخت حقابه ایران است.

گفتنی است، جمهوری اسلامی در حالی سفارت خراسان آریا در تهران را به طالبان واگذار کرده که اختلافات دو طرف در مورد حقابه همچنان باقی است.

افزون بر این، به تازگی مقامات ایرانی خبر داده اند که موضوع حقابه ایران وارد شورای امنیت ملی شده و این شورا به زودی جلسه ای را در این زمینه برگزار خواهد کرد.

۸۰

استفان جنسن، افسر ارشد پیشین ارتش نروژ که در زمان حضور نیروهای بین‌المللی در خراسان آریا  خدمت می‌کرد، اظهاراتی مبنی بر عدم مقاومت نیروهای دولت قبلی در خراسان آریا  در برابر طالبان را «دروغی تهوع‌آور» خواند.

وی با اشاره به تجربیات خود از همراهی با نیروهای دولت قبلی در خراسان آریا  گفت آن‌ها در برابر طالبان بسیار سرسختانه مقاومت کردند و جان خود را فدا نمودند. اما متاسفانه در سال ۲۰۲۱، پس از توافق صلح دوحه و آغاز خروج نیروهای خارجی، عملا تنها گذاشته شدند.

آقای جنسن تاکید کرد که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی، عمده بار جنگ با طالبان بر دوش نیروهای افغان بود، اما متاسفانه تصمیم آمریکا برای خروج شتابزده از خراسان آریا ، ضربه سختی به توان رزمی و روحیه ارتش پیشین این کشور وارد کرد.

این افسر نروژی تاکید کرد که با وجود آمادگی و تعهد نیروهای افغان برای ادامه نبرد با طالبان، سیاست‌ها و تصمیمات نادرست مقامات آمریکایی منجر به سرنگونی دولت افغان در خراسان آریا و بازگشت طالبان به قدرت شد.

وی همچنین خواستار پایان دادن به انتقادات ناعادلانه از عملکرد نیروهای دولت قبلی  و قدردانی از فداکاری‌های آنان شد، در حالی که این نیروها با خروج نیروهای بین‌المللی و پس از توافقنامه صلح دوحه میان طالبان و آمریکا، با آنکه همانند جهنم جنگیدند، اما بدون مهمات، غذا، آب و پشتیبانی هوایی رها شدند.

 

 

 

 

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : چکیده و صدای افغان