هشدار آمریکا به کره شمالی
هشدار آمریکا به کره شمالی
آمریکا: هرگونه حمله اتمی از سوی کره شمالی علیه کره جنوبی با پاسخی سریع، کوبنده و قاطعانه مواجه خواهد شد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید، شنبه ۲۵ آذر، طی بیانیه‌ای در اشاره به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، هشدار داد که هرگونه حمله اتمی از سوی پیونگ یانگ علیه آمریکا یا متحدانش غیرقابل قبول است و به پایان حکمرانی سلسله کیم منجر خواهد شد.

در بیانیه مشترک آمریکا و کره جنوبی که شنبه ۲۵ آذر صادر شده، نیز آمده است که واشینگتن به پیونگ یانگ هشدار می‌دهد که هرگونه حمله اتمی علیه ایالات متحده یا متحدان آن غیرقابل قبول است و به رژیم رهبر کره شمالی پایان خواهد داد.

در این بیانیه همچنین آمده است: «طرف آمریکایی بار دیگر تاکید می‌کند که هرگونه حمله اتمی از سوی جمهوری خلق کره (شمالی) علیه جمهوری کره (جنوبی) با پاسخی سریع، کوبنده و قاطعانه مواجه خواهد شد».

گروه مشورتی هسته‌ای آمریکا و کره جنوبی، جمعه، دومین نشست خود را در واشینگتن برگزار کرد.

کره شمالی اخیرا اعلام کرده است که هرگونه مداخله در عملیات مربوط به ماهواره‌هایش را به عنوان اعلان جنگ تلقی می‌کند و در صورت قریب الوقوع شدن هرگونه حمله به دارایی‌های استراتژیک خود، نیروی بازدارنده نظامی خود را بسیج خواهد کرد.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی با استناد به بیانیه سخنگوی وزارت دفاع کره شمالی اعلام کرد که پیونگ یانگ به هرگونه مداخله آمریکا در فضا با از کار انداختن ماهواره‌های جاسوسی آمریکا پاسخ خواهد داد.

کره شمالی، هفته گذشته اولین ماهواره شناسایی تجسسی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد که به گفته مقامات پیونگ یانگ، هدف از آن نظارت بر تحرکات نظامی ایالات متحده و کره جنوبی است.

خبرگزاری مرکزی رسمی کره شمالی گفت که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تصاویری از کاخ سفید، پنتاگون و ناوهای هواپیمابر آمریکایی در پایگاه دریایی نورفک دریافت کرده است که توسط یک ماهواره تجسسی که اخیراً از سوی پیونگ یانگ به فضا پرتاب شده، تهیه شده است.

کره شمالی پیشنهاد خلع سلاح هسته‌ای را در ازای کمک اقتصادی نپذیرفت

کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی گفت که مقام‌های این کشور هرگز پیشنهاد کنارگذاشتن سلاح هسته‌ای را در ازای کمک‌های اقتصادی، نمی‌پذیرند. این پاسخ، به طرحی موسوم به «ابتکار جسورانه» اشاره دارد که توسط  کره جنوبی ارائه شده‌است.

کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی
کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی AP

پیش‌تر، یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کره جنوبی خبر داده‌بود که کشورش آماده همکاری با جامعه بین‌الملل است تا یک طرح جسورانه را برای کمک به مردم کره شمالی اجرا کند.

یول وعده دادبود که ابتکار پیش‌گفته، اقتصاد همسایه شمالی را به‌شدت نیرومند می‌کند و کیفیت زندگی مردم این کشور را بهبود می‌دهد.

در پانزدهم ماه اوت، مصادف با سالگرد آزادسازی شبه جزیره کره از سلطه ژاپن، رئیس‌جمهوری کره جنوبی جزئیاتی از ابتکار خود را آشکار کرد. براساس این طرح، کره شمالی می‌تواند با «پایان‌دادن به توسعه سلاح‌های هسته‌ای و آغاز خلع سلاح هسته‌ای» به‌صورت گام‌به‌گام از کمک‌های اقتصادی برخوردار شود. یون سوک یول، در یک کنفرانس مطبوعاتی که روز چهارشنبه برگزار شد، این پیشنهاد را تکرار کرد.

اکنون خواهر کوچک کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، ضمن رد پیشنهاد مطروحه، گفته‌است: «نمی‌دانم که اگر کره جنوبی با این ابتکار جسورانه به هدفش نرسد، دفعه بعد با چه نقشه‌ گستاخانه‌ای به سراغ‌مان خواهد آمد». او این پیشنهاد را «احمقانه» قلمداد کرده‌است.

کیم یو جونگ، همچنین موشک‌های هسته‌ای را «دارایی» کشورش خوانده و گفته‌است که ایده رئیس‌جمهوری کره جنوبی، مبتنی بر «تعویض موشک هسته‌ای با کمک اقتصادی» سبب ایجاد این گمان می‌شود که این مرد «واقعا ساده‌لوح و ناپخته» است.

خانم جونگ گفته‌است که هیچ‌کس سرنوشت را با شیرینی ذرت، معامله نمی‌کند.

در سال ۲۰۱۸، در میانه گفت‌وگوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده و کیم جونگ اون، که از جمله در مورد «برچیدن امکانات هسته‌ای» انجام می‌شد، کره شمالی اعلام کرد که تمامی تاسیسات غنی‌سازی هسته‌ای خود را از بین خواهد برد. اما این گفت‌وگوها به سرانجام نرسید.

براساس یک ارزیابی که پیش‌تر توسط ارتش آمریکا صورت گرفته‌است، گمان می‌رود که پیونگ یانگ ، بین ۲۰ تا ۶۰ بمب هسته‌ای را در اختیار داشته‌باشد.

چرا کره شمالی می‌گوید کاخ سفید را زیر نظر دارد؟

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة ، rfi