هشدار دوباره خواهر رهبر کره‌شمالی به آمریکا
هشدار دوباره خواهر رهبر کره‌شمالی به آمریکا
کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی، پس از پرتاب اخیر موشک توسط این کشور، بار دیگر با صدور بیانیه‌ای به آمریکا هشدار داده است.

به روز رسانی ۴ ساعت پیش

کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی، پس از پرتاب اخیر موشک توسط این کشور، بار دیگر با صدور بیانیه‌ای به آمریکا هشدار داده است.

کره‌شمالی ادعا می‌کند که روز چهارشنبه هفته گذشته یک موشک بالستیک قاره‌پیمای جدید موسوم به هواسونگ-۱۸ را با موفقیت آزمایش کرده است.

کشورهای مختلف از جمله آمریکا و ژاپن در یک نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در روز پنج‌شنبه این اقدام را محکوم کردند.

کیم یو جونگ در بیانیه‌ای که خبرگزاری مرکزی کره وابسته به دولت کره‌شمالی روز جمعه منتشر کرد، گفته است «بهایی که آمریکا به دلیل اقداماتش علیه جمهوری دموکراتیک خلق کره باید بپردازد پایین نخواهد بود، و من این واقعیت که چیزهای بسیار بدی در انتظار آمریکا خواهد بود را کتمان نمی‌کنم.»انتظار آمریکا خواهد بود را کتمان نمی‌کنم.»

کیم که از مقامات عالی‌رتبه حزب حاکم کارگران کره است، از شورای امنیت سازمان ملل به دلیل «رفتارهای غیرمنصفانه و مغرضانه» انتقاد کرد و گفت که این شورا حق کره‌شمالی در دفاع از خود را به طور ناعادلانه زیر سوال برده است.

پیونگ‌یانگ پیشاپیش روز ۱۷ ژوئیه که هفتادمین سالروز آتش‌بس جنگ کره در سال ۱۹۵۳ است، به طور فزاینده‌ای موضع تقابلی علیه آمریکا گرفته است.

درخواست کره‌جنوبی از چین برای ایفای نقشی سازنده در برخورد با کره‌شمالی

S.Korea urges China to play constructive role in dealing with N.Korea

پارک جین وزیر خارجه کره‌جنوبی در پی پرتاب اخیر موشک توسط کره‌شمالی از چین خواسته است تا نقش سازنده‌ای در برخورد با پیونگ‌یانگ ایفا کند.

پارک این مطالب را روز جمعه در جاکارتا طی دیدارش با وانگ یی دیپلمات ارشد چین بیان داشت.

این دو در حاشیه مجمعی گفتگو می‌کردند که توسط اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) و دیگر کشورها برگزار شده است.

وزارت خارجه کره‌جنوبی گفت پارک کره‌شمالی را به دلیل پرتاب روز چهارشنبه آن چه که کره‌شمالی می‌گوید یک موشک بالستیک قاره‌پیما بوده است محکوم کرد.

به گفته این وزارتخانه، پارک تاکید کرد که با توجه به مناسبات نزدیک پکن با پیونگ‌یانگ، از هر زمان دیگر با اهمیت‌تر است که چین جهت برقراری صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره نقشی سازنده ایفا کند.

بنا به گزارش‌ها، این دو دیپلمات توافق کردند که مذاکرات را در تمام سطوح افزایش دهند.

آنها همچنین گفتند که جهت تحقق برگزاری یک نشست سه‌جانبه و جلسه‌های دیگر با ژاپن تلاش خواهند کرد و بر اهمیت همکاری در برقراری صلح و ثبات در منطقه تاکید کردند.

گفتگوی دوجانبه رهبران ژاپن و کره جنوبی در حاشیه نشست سران ناتو

Kishida, Yoon discuss North Korea, Fukushima treated water release

کیشیدا فومیو، نخست وزیر ژاپن، روز چهارشنبه در حاشیه اجلاس سران ناتو در لیتوانی، یک گفتگوی دوجانبه با یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی، داشت.

کیشیدا گفت «ژاپن کره شمالی را به دلیل شلیک یک موشک بالستیک قاره‌پیما در روز چهارشنبه که تهدیدی برای صلح و ثبات جامعه بین‌المللی است محکوم می‌کند.»

یون گفت: «برای تضمین صلح و ثبات در منطقه اقیانوس‌های هند و آرام، ضروری است کره جنوبی و ژاپن همراه با ناتو بیشتر با یکدیگر همکاری کنند.»

کیشیدا همچنین درباره برنامه ژاپن برای ریختن آب‌های تصفیه و رقیق شده نیروگاه آسیب دیده فوکوشیما دای ایچی به اقیانوس توضیحاتی داد.

این آب‌ها رقیق شده‌اند تا سطح تریتیوم رادیواکتیو آنها به یک هفتم استاندارد سازمان جهانی بهداشت برای آب آشامیدنی برسد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید برنامه ژاپن مطابق با استاندارد ایمنی بین‌المللی است.

یون گفت به گزارش این آژانس درباره این برنامه احترام می‌گذارد و در خواست کرد که اطلاعات لحظه به لحظه روند تخلیه این آب‌ها را ببیند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : NHK