پیروزی هواداران عمران خان در انتخابات پاکستان.۲۰۲۴
پیروزی هواداران عمران خان در انتخابات پاکستان.۲۰۲۴
بر اساس آمار نهایی که روز یکشنبه منتشر شد، در انتخابات ملی پاکستان، تحریک انصاف پاکستان، یعنی متحدان عمران خان نخست وزیر سابق، نسبت به احزاب سیاسی که دو سال پیش او را از قدرت برکنار کردند، کرسی های بیشتری کسب کرده اند

نتشر شده در:

بر اساس آمار نهایی که روز یکشنبه منتشر شد، تحریک انصاف پاکستان، متحدان عمران خان، نخست وزیر سابق ، در انتخابات ملی نسبت به احزاب سیاسی که تقریبا دو سال پیش او را از قدرت برکنار کردند، کرسی های بیشتری کسب کردند. © aziz-ahmad fard
تبلیغ بازرگانی

رهبران پاکستانی بوتو و شریف پس از انتخابات در لاهور دیدار کردند. بلاول بوتو زرداری، رئیس حزب مردم پاکستان (پی پی پی) و آصف علی زرداری، روز یکشنبه با شهباز شریف، رهبر مسلم لیگ پاکستان دیدار کردند تا درباره تشکیل دولت پس از انتخابات عمومی گفتگو کنند.

نتایج انتخابات :

بر اساس آمار نهایی که روز یکشنبه منتشر شد، در انتخابات ملی، تحریک انصاف پاکستان، یعنی متحدان عمران خان، نخست وزیر سابق ، نسبت به احزاب سیاسی که تقریبا دو سال پیش او را از قدرت برکنار کردند، کرسی های بیشتری کسب کردند.

مبارزات انتخاباتی برای برکناری خان از قدرت در سال ۲۰۲۲ توسط حزب مردم پاکستان و مسلم لیگ پاکستان رهبری شد.

شمارش نهایی نشان داد که نامزدهای مستقل ۱۰۱ کرسی از ۲۶۶ کرسی مجلس ملی یا مجلس سفلی پارلمان را به دست آورده اند.

حزب مسلم لیگ پاکستان به رهبری نواز شریف سه بار نخست وزیر و جنایتکار سابق، با ۷۵ کرسی رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

حزب مردمی خلق به رهبری بلاول بوتو زرداری با ۵۴ کرسی سوم است.

نتیجۀ یک کاندیدا رد شد و یک رای دیگر به دلیل فوت یک نامزد به تعویق افتاد. هیچ حزبی اکثریت را برای تشکیل دولت به دست نیاورده است، بنابراین پاکستان یک ائتلاف خواهد داشت.

رای پنجشنبه گذشته برای انتخاب پارلمان جدید تحت الشعاع اتهامات تقلب در انتخابات، خاموشی بی سابقه تلفن همراه و محرومیت خان و حزب تحریک انصاف پاکستان یا «پ ت ای» از رای گیری قرار گرفت.

خواهر عمران خان مدعی است که کرسی‌های آنان در انتخابات پاکستان «دزدیده شده‌اند»

علیمه خواهر عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان درباره انتخابات اخیر این کشور صحبت کرده است.

اتهامات تقلب در انتخابات مطرح اند. با خاموشی بی سابقه تلفن همراه و محرومیت کریکت باز سابق «عمران خان» و حزب او، تحریک انصاف پاکستان، اعضای این حزب به دلیل تدابیر اتخاذ شده توسط کمیسیون انتخابات و دادگاه عالی با هدف فلج کردن مشارکت حزب خود، به عنوان نامزدهای مستقل شرکت کردند.

علیمه خواهر عمران خان در لاهور، همچنان از تصمیم حذف نماد حزب انتقاد کرد. او گفت: «آنها حق ۱۵ میلیون نفر را برای به رسمیت شناختن نماد سلب کردند. این چوگان (کریکت) نمادی بود که ۱۵ میلیون بی سواد نامزد خود را با این نماد می شناسند. علیمه خان گفت که معتقد است تقلب در انتخابات صورت گرفته است و حامیانش باید بیرون بروند و کرسی‌هایی را که او ادعا می‌کرد «دزدیده شده‌اند» پس بگیرند.

عمران خان که در سال ۲۰۲۲ پس از رای عدم اعتماد در پارلمان از سمت خود برکنار شد، از اوت گذشته در زندان به سر می برد. او به دلیل محکومیت های کیفری خود از شرکت در رای منع شد و مدعی است که محکومیت هایش و پرونده های حقوقی متعدد علیه او انگیزه های سیاسی دارند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که رای روز پنجشنبه در میان محدودیت های غیرموجه بر آزادی بیان، تشکل و اجتماعات مسالمت آمیز برگزار شد. اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد که از نبود زمینه بازی برابر به دلیل ناتوانی برخی از بازیگران سیاسی برای شرکت در انتخابات متاسف است. مقامات پاکستانی به انتقادات در مورد برگزاری انتخابات پاسخ دادند و وزارت امور خارجه در پاسخی قوی اصرار داشت که رای گیری صلح آمیز و موفقیت آمیز بوده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

نواز شریف :

نتیجه انتخابات برای نواز شریف هم شرم آور است. او به دلیل بازگشت آرامش به کشور در اکتبر گذشته به عنوان نامزد مورد نظر نیروی  قدرتمند امنیتی معرفی شد. شریف چهار سال را در تبعید به خارج از کشور گذراند تا از گذراندن محکومیت های زندان خودداری کند، اما محکومیت های او ظرف چند هفته پس از ورودش به پاکستان لغو شد.

اعتراضات حزب تحریک انصاف در نتایج انتخابات پاکستان ادعا شده است که تقلب کرده است

کارگران حزب تحریک انصاف پاکستان روز یکشنبه در مقابل دفتر کمیسیون انتخابات در کراچی تظاهراتی را علیه ادعای تقلب در نتایج انتخابات برگزار کردند.

بسیاری پرچم های حزب و بنرهایی با مضمون «نخست وزیر عمران خان» حمل می کردند و شعار می دادند «تقلب در انتخابات را نمی پذیریم». زنان شعار می دهند: “عمران خان پاکستان را نجات خواهد داد”

 

روز رای دهی در پاکستان

این پنجشنبه رای گیری برای انتخابات عمومی پاکستان صورت گرفت و قرار است نتایج فردا اعلام شوند.

عمران خان چگونه می‌خواهد از زندان در انتخابات پاکستان پیروز شود؟

  • کارولین دیویس
  • بی‌بی‌سی، پاکستان
نامزدهای عمران خان به جای حضور فیزیکی در تجمعات سخنرانی ویدیویی کرده‌اند - بسیاری یا مخفی شده‌اند یا ترک سیاست کرده‌اند
توضیح تصویر، نامزدهای عمران خان به جای حضور فیزیکی در تجمعات سخنرانی ویدیویی کرده‌اند – بسیاری یا مخفی شده‌اند یا ترک سیاست کرده‌اند

از نخست‌وزیری تا زندان در تنها دو سال، چرخشی که سقوط سیاسی دراماتیکی برای عمران خان و حزبش محسوب می‌شود.

اما حزب تحریک انصاف پاکستان می‌گوید که هنوز باور دارد که می‌تواند در انتخابات این هفته پیروز شود، حتی با وجود این که بنیانگذارش به خاطر پرونده‌هایی که به نظرش انگیزه سیاسی دارند در زندان است و اجازه کسب منصب سیاسی را ندارد.

هدف این حزب این است که از طریق شبکه‌های اجتماعی – و نامزدهای جدید اکثرا بی‌تجربه – بر سرکوب‌های جاری غلبه کند.

ریحانه دار دارد در کوچه پس‌کوچه‌های سیالکوت می‌چرخد و از کنار پوسترهای چهره‌اش که به دیوارهای چهارراه‌های تنگ این شهر در ایالت پنجاب چسبیده‌اند رد می‌شود. صدای ضرب طبل راه را برایش باز می‌کند و از بالا گل سرخ بر سرش می‌ریزند.

شاید از این که در هفتاد و چند سالگی سیاستمدار شده است شگفت‌زده باشد، اما نشانی از آن در چهره‌اش نمی‌بینید. خیلی از نامزدهای هم‌حزبی او از وحشت یا مخفی شده‌اند یا ترک سیاست کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد برای او هیچ اهمیتی ندارد.

او با اعتماد به‌نفس کسی که سال‌ها با رای‌دهندگان سروکله زده است فریاد می‌زند «این که پسران و دختران، بردادران و مادران شهر من سیالکوت کنار من ایستاده‌اند خیلی خوب است. من کنار عمران خان ایستاده‌ام و کنارش می‌مانم. اگر تنها بمانم هم پرچم عمران خان را زمین نخواهم گذاشت و به خیابان خواهم آمد.»

کافی است نگاهی سریع به اطراف بیاندازید تا متوجه حقیقت این ادعا بشوید. جمعیت کوچکی که دور خانم دار جمع شده‌اند عکس‌های عمران خان را بالای سر دارند و پرچم‌های حزبش نیز در باد تکان می‌خورند.

با این حال، خانم دار نامزد تحریک انصاف نیست. در عوض، او – مانند همه نامزدهای دیگر – طبق قانون مستقل محسوب می‌شود، چرا که بنا به تصمیم کمیسیون انتخابات این حزب دیگر نمی‌تواند از چوب کریکت به عنوان نماد استفاده کند.

ریحانه دار با وجود این که نامزد مستقل است اما آشکارا برای عمران خان تبلیغ می‌کند
توضیح تصویر، ریحانه دار با وجود این که نامزد مستقل است اما آشکارا برای عمران خان تبلیغ می‌کند

شاید تصمیم چندان مهمی به نظر نرسد، اما در کشوری که تنها ۵۸ درصد جمعیت سواد دارند، وجود نمادی قابل تشخیص برای استفاده نامزدها در برگه رای بسیار حیاتی است. حالا هر یک از نامزدها نماد خودشان را دارند؛ نماد خانم دار یک گهواره بچه است، دیگران هم از کتری گرفته تا ساکسیفون چیزی برای خود انتخاب کرده‌اند.

این تصمیم تنها یکی از چندین و چند مانعی است که حزب می‌گوید سر راه‌اش گذاشته‌اند.

اما حزب دست از مبارزه نکشیده است. از حضور بی‌وقفه در خیابان‌ها مثل خانم دار گرفته تا منتقل کردن رهبر از درون سلول زندان به نوک یک تجمع با کمک فناوری، حزب دارد ثابت می‌کند که می‌خواهد هر چه را که دارد به میدان نبرد بیاورد.

در انتخابات گذشته، خیابان‌های سیالکوت شاهد مردمی بود که دور عثمان، پسر خانم دار، جمع شده بودند. او یکی از اعضای ارشد تحریک انصاف بود و به عنوان مشاور مخصوص امور جوانان در دوره نخست‌وزیری عمران خان خدمت کرد.

نامزدهای حامی آقای خان برای رساندن پیام نخست‌وزیر سابق زندانی به فناوری رو آورده‌اند

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، نامزدهای حامی آقای خان برای رساندن پیام نخست‌وزیر سابق زندانی به فناوری رو آورده‌اند

اما در اوایل اکتبر، بعد از این که به گفته خانواده‌اش سه هفته ناپدید بود، در تلویزیون ظاهر شد تا بگوید که عمران خان «مغز متفکر شورش ۹ مه» بود.

آن روز در سال گذشته، بعد از بازداشت عمران خان، سراسر کشور شاهد اعتراضاتی بود که بعضا به خشونت کشیده شدند. صدها نفر از طرفداران آقای خان بازداشت شدند. اتهام آن‌ها دست داشتن در حمله به ساختمان‌های نظامی بود، از جمله اقامتگاه بلندپایه‌ترین افسر نظامی در لاهور.

عمران خان را رها کردند، ولی سرکوب حزب ادامه پیدا کرد.

در هفته‌ها و ماه‌های پس از اعتراضات، سیاستمداران حزبش یا استعفای خود را از این حزب اعلام کردند یا کلا سیاست را کنار گذاشتند. در بین آن‌ها اعضای ارشد رهبری نیز بودند، اتفاقی که به ادعای مقامات نشان می‌داد که طرفداران سابق آقای خان نمی‌خواستند با حزبی ارتباط داشته باشند که مسئول ناآرامی‌ها بود.

تحریک انصاف پاکستان اما این استعفاها را اجباری خواند.

حقیقت هر چه باشد، خانم دار تحت تاثیر قرار نگرفت.

او می‌گوید «وقتی عثمان دار آن حرف‌ها را زد، من موافق نبودم. به او گفتم بهتر بود پسرم را مرده پیدا می‌کردند. تو بیانیه نادرستی صادر کردی.»

اما همه نامزدهای این حزب نمی‌توانند مانند خانم دار به تبلیغات آشکار انتخاباتی دست بزنند.

برخی از نامزدها با وجود این که در زندان هستند کارزار انتخاباتی را ادامه داده‌اند؛ می‌توانند از پشت میله‌های زندان در انتخابات شرکت کنند، به این شرط که به جرمی محکوم نشده باشند.

عاطف خان می‌گوید که ترس از بازداشت و محاکمه غیرمنصفانه باعث می‌شود که در تجمع‌ها حاضر نشود
توضیح تصویر، عاطف خان می‌گوید که ترس از بازداشت و محاکمه غیرمنصفانه باعث می‌شود که در تجمع‌ها حاضر نشود

دیگران خود را از پلیس مخفی کرده‌اند و در خفا به کارزار انتخاباتی پیوسته‌اند.

عاطف خان در ایالت خیبر پختونخوا وزیر محلی بود. او حالا برای تبلیغات انتخاباتی از پخش ویدیو روی صفحه نمایشی سه متری استفاده می‌کند که اعضای ستادش با ماشین در منطقه می‌چرخانند و در میدان‌ها پارک می‌کنند تا برای طرفداران حزب سخنرانی کند.

او می‌گوید این تنها راه انتقال پیامش به رای‌دهندگان است، چرا که از ماه مه در خفا زندگی کرده است. مقامات می‌گویند که او تحت تعقیب است. او عقیده دارد که محاکمه منصفانه‌ای در انتظارش نخواهد بود.

او به بی‌بی‌سی گفت «نبودن در میان جمعیت، نبودن رو صحنه، نبودن بین مردم، تجربه‌ای کاملا متفاوت است. اما داریم سعی می‌کنیم که با وضع کنار بیاییم.»

«پایگاه اصلی تحریک انصاف در بین راه‌دهندگان جوان است. آن‌ها از شبکه‌های اجتماعی و گوشی همراه استفاده می‌کنند، برای همین فکر کردیم که باید بیشتر از آن طریق با آن‌ها درگیر شویم. این تنها کاری است که می‌توانیم بکنیم، لذا کارزارمان را از طریق رسانه‌های دیجیتال پیش می‌بریم.»

فناوری نقشی حیاتی در کارزار حزب ایفا کرده است.

صفحه‌های رسمی این حزب در ایکس، اینستاگرام و تیک‌تاک هر کدام چندین میلیون دنبال‌کننده دارند، بیش از مجموع دو حزب اصلی دیگر – حزب مردم پاکستان و حزب مسلم لیگ پاکستان. همچنین، عمران خان تنها رهبر در میان این سه حزب است که در همه این سه شبکه حساب شخصی دارد، یعنی پیامش مستقیما به دست مردم می‌رسد.

حزب عمران خان با وجود این که رهبرش در زندان است عقیده دارد که می‌تواند در انتخابات پیروز شود

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، حزب عمران خان با وجود این که رهبرش در زندان است عقیده دارد که می‌تواند در انتخابات پیروز شود

همچنین تلاش‌هایی شده است که با استفاده از فناوری به مردم کمک کنند تا بفهمند کدام نامزد مورد حمایت تحریک انصاف است. در نبود تصویر متحدکننده چوپ کریکت، حزب وبسایتی ایجاد کرده است که رای‌دهندگان می‌توانند حوزه انتخابی خود را در آن وارد کنند و نماد نامزد مورد حمایت حزب را بیابند.

مساله دیگر ترتیب دادن تجمعات بود. در پاکستان، سیاست به شخصیت‌ها گره خورده است. عمران خان – کریکت‌باز محبوبی که سیاستمدار شد – و می‌توانست هزاران نفر را به تجمعات خود بکشاند.

اما حالا در زندان نشسته است، جایی که از ماه اوت خانه او است و به نظر می‌رسد که بعد از سه حکمی که این هفته برایش صادر شد در ۱۴ سال آینده نیز باشد.

حزب هم می‌گوید که برای برگزاری تجمع به مشکل خورده است. در اواخر ژانویه، پلیس برای متفرق کردن صدها طرفدار حزب در کراچی از گاز اشک‌آور استفاده کرد. مقامات گفتند که آن‌ها مجوز لازم برای تجمع را نداشتند.

پلیس روز ۳۰ ژانویه طرفداران عمران خان را بعد از تجمع در مقابل دادگاه عالی کراچی بازداشت کرد

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، پلیس روز ۳۰ ژانویه طرفداران عمران خان را بعد از تجمع در مقابل دادگاه عالی کراچی بازداشت کرد

تحریک انصاف پاکستان می‌گوید که این آخرین نمونه جلوگیری از برگزاری کارزار انتخاباتی است. ستاد هر کدام از نامزدها که با بی‌بی‌سی صحبت کرد از ارعاب هوادارانشان گفت. حزب مدعی شده است که کارزاری از آزار، آدم‌ربایی، بازداشت و خشونت در جریان است تا مانع از حضورشان در انتخابات شود.

مرتضی سولانگی، وزیر موقت ارتباطات، به بی‌بی‌سی گفت «این ادعاها به نظر ما بی‌پایه و مضحک است. بلی، عده‌ای دستگیر شده‌اند، اما آن دستگیری‌ها یا به اتفاقات ۹ مه مربوط بودند یا با پرونده‌های جنایی دیگر ارتباط داشتند.»

«با این حال، آن‌ها آزاد اند که مخالفت و اعداهای خود را بیان کنند، حتی اگر بی‌پایه باشند. در رسانه‌ها حضور دارند. تازه مجاری قانونی دیگری نیز در برابرشان هست، از جمله بلندپایه‌ترین دادگاه در کشور.»

راه‌حل این مشکلات چیست؟ تجمعات مجازی.

جبران الیاس، مسئول شبکه‌های اجتماعی حزب، در تماسی تلفنی از مقر خود در شهر شیکاگو به بی‌بی‌سی گفت «ارزان است، امن است، و سریع است. شاید تاثیرش اندکی کمتر از تجمعات واقعی باشد، اما هدف رساندن پیاممان به مردم بود.»

به گفته او «ما هرگز بدون حضور عمران گردهمایی سیاسی نداشته‌ایم.» آیا بدون او شدنی است؟ خیلی مطمئن نبودند.

او می‌گوید مشکل این است که «مردم مشتاق شنیدن پیام عمران خان اند.»

اما چطور می‌شود پیام را به گوش مردم رساند؟

در ماه دسامبر، آن‌ها با استفاده از هوش مصنوعی برای یک تجمع اینترنتی سخنرانی تولید کردند.

اما محدودیت‌هایی هست. به گزارش گروه نتبلاکس که بر وضعیت اینترنت نظارت می‌کند، اینترنت در چند مقطع در سراسر کشور دچار اختلال شد که با بعضی از تجمعات اینترنتی تحریک انصاف پاکستان همزمانی داشت.

مایکل کوگلمان، مدیر موسسه آسیای جنوبی در اندیشکده مرکز ولیسون در واشنگتون، می‌گوید «تنها حدود ۳۰ درصد جمعیت پاکستان کاربر فعال شبکه‌های اجتماعی شمرده می‌شوند. لذا فرای این که این حزب چقدر در رساندن پیام خود در شبکه‌های اجتماعی زبردست باشد، برش کارزار اینترنتی آن‌ها با محدودیت‌های ذاتی روبه‌رو است.»

البته این مساله قبلا هم دیده شده است – مخصوصا در انتخابات قبلی، هنگامی که نواز شریف پشت میله‌های زندان بود.

آقای کوگلمان می‌گوید «اگر به نظر تکراری می‌آید، دلیلش این است که تکراری است؛ فقط بازیگران عوض شده‌اند.»

او، مانند بیشتر تحلیلگران سیاسی، دست نظامیان قدرتمند پاکستان را پشت این تغییر اقبال می‌بیند – همان نظامیانی که به نظر خیلی‌ها برگ برنده ابتدایی عمران خان بودند.

به گفته او «تحریک انصاف پاکستان در سال ۲۰۱۸ در بین رای‌دهندگان حامی داشت، اما شکی نیست که آن‌ها از مهندسی انتخابات که اگر نه مستقیما توسط نظامیان، که تحت نفوذ آن‌ها انجام گرفت، منتفع شدند.»

«در سطوح مختلف سرکوب و اعمال نفوذ شدیدی جریان داشت. اعضای مسلم لیگ بازداشت شدند، چیزی نمانده به انتخابات احکام زندان صادر شد، از جمله برای شخص نواز شریف که به ۱۰ سال زندان محکوم شد.»

با این حال، آقای کوگلمان فکر می‌کند که وضعیت فعلی متفاوت است.

«بحثم این است که قوانین بازی همان است، اما این دفعه شدتش بیشتر شده است. تعداد رهبران و حامیانی که دستگیر و زندانی شده‌اند بیشتر از انتخابات‌های اخیر است. این بار اعضای خانواده‌ها هم درگیر شده‌اند. بی‌سابقه نیست ولی در چند انتخابات اخیر مورد مشابهی دیده نمی‌شود.»

دیگر احزاب سیاسی که با مشکلات تحریک انصاف روبه‌رو نیستند سخت مشغول کارزار انتخاباتی بوده‌اند

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، دیگر احزاب سیاسی که با مشکلات تحریک انصاف روبه‌رو نیستند سخت مشغول کارزار انتخاباتی بوده‌اند

تحریک انصاف پاکستان سعی کرده است که هر ضربه به عمران خان یا کارزارش را به اهرم تبدیل کند، ولی جواب خواهد داد؟

شبکه‌های تلویزیونی پاکستان پر است از تصاویر تجمعات انتخاباتی رقیبان او – نواز شریف برای مسلم لیگ روی صحنه می‌رود و بلاول بوتو هم برای حزب مردم. اما پوشش خبری اصلی مربوط به تحریک انصاف در روزهای منتهی به انتخابات گزارش‌هایی بود درباره احکام زندان بنیان‌گذارش.

بحث آقای کوگلمان این است که خیلی از رای‌دهندگان شاید حس کنند که رای دادن بی‌معنی است، چرا که هیچ راهی برای پیروزی این حزب وجود ندارد.

«پرسش اصلی برای تحریک انصاف این است که چطور می‌تواند با وجود همه اتفاقاتی که دارد برای عمران خان می‌افتد تعداد زیادی رای‌دهنده را پای صندوق‌ها بکشاند. در حزب کسانی هستند که فکر می‌کنند اگر مردم بیرون بیایند و مشارکت به میزان کافی بالا باشد ممکن است معجزه‌ای رخ دهد و پیروز شوند.»

کمیسیون انتخابات پاکستان نتایج نهایی انتخابات پارلمانی پنجشنبه را اعلام کرد که بر اساس آن نامزدهای مستقل ۱۰۱ کرسی‌، حزب مسلم لیگ شاخه نواز ۷۵ کرسی و حزب مردم پاکستان هم ۵۴ کرسی به دست آوردند. پارلمان پاکستان ۳۳۶ کرسی دارد و برای تشکیل دولت باید ۱۶۹ کرسی در اختیار داشت اما به‌رغم اعلام نتایج نهایی همچنان این پرسش مطرح است که چه کسی دولت بعدی پاکستان را تشکیل خواهد داد.

مطابق نتایجی که کمیسیون انتخابات پاکستان اعلام کرد، بیش از ۹۰ نفر از نامزدهای مستقل پیروز، از حمایت حزب «تحریک انصاف پاکستان» به رهبری عمران خان، نخست‌وزیر پیشین، برخوردارند. آقای خان زندانی است و به حزبش اجازه شرکت در انتخابات داده نشد.

پیشتر نواز شریف، نخست وزیر سابق و رهبر حزب مسلم لیگ، که گمان می‌رود از حمایت ارتش پاکستان نیز برخوردار باشد، از احزاب دیگر خواست تا به او در تشکیل یک دولت وحدت ملی کمک کنند.

در عین حال ژنرال عاصم منیر، فرمانده قدرتمند ارتش، خواهان دوری از سیاست‌های «آنارشی و قطبی‌سازی» شده و گفته است که پاکستان به شرایط باثبات نیاز دارد.

این در حالی است که پس از برگزاری انتخابات و نتایج مقدماتی، تنش و بلاتکلیفی پاکستان را در‌برگرفته بود. در یک مورد از خشونت‌ها، محسن داور، نماینده پیشین و نامزد حزب جنبش دموکراتیک، در تیراندازی افراد ناشناس در میران‌شاه، در وزیرستان شمالی، زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

گزارش شد این تیراندازی در تجمع هواداران معترض او به تأخیر در اعلام نتایج انتخابات روی داده است.

گزارش‌ها از پاکستان همچنین حاکی است که دادگاه‌های آن کشور مملو از شکایات و چالش‌های قانونی در مورد نتایج انتخابات است.

نامزدهای مستقل مورد حمایت حزب «تحریک انصاف پاکستان» عمران خان ادعا می‌کنند که تقلب در رای‌گیری صورت گرفته است اما مقام‌ها این ادعاها را رد می‌کنند.

این حزب خواهان تظاهرات مسالمت‌آمیز هوادارانش در مقابل کمیسیون انتخابات و سایر ساختمان‌های دولتی شده بود.

احتمال ائتلاف کدام احزاب قوی‌تر است؟

نواز شریف

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، نواز شریف که حزبش ۷۵ کرسی کسب کرده پیشتر گفته بود که می‌تواند در راس یک دولت ائتلافی کشور را از دوران سخت کنونی خارج کند

پیشتر عمران خان در یک ویدیو ساخته‌شده با هوش مصنوعی مدعی پیروزی حامیان خود شد و از آنها خواست جشن بگیرند.

آقای خان به اتهام «افشای اسرار دولتی، فساد مالی و ازدواج غیرقانونی» زندانی شده است.

عمران خان گفته است که این اتهام‌ها همه با انگیزه‌های سیاسی علیه او مطرح شده است.

گوهرعلی خان، رئیس حزب تحریک انصاف، دیروز گفت که این حزب برای تشکیل دولت تلاش خواهد کرد.

حزب «مردم پاکستان»، به رهبری بلاول بوتو زرداری، پسر بی‌نظیر بوتو، نخست‌ وزیر پیشین پاکستان، هم ۵۴ کرسی را از آن خود کرده است. گفته شده که این حزب از جمله احزاب طرف مذاکره با نواز شریف خواهد بود.

آیا نقش‌آفرینی سیاسی ارتش در حال کم‌رنگ شدن است

ارتش پاکستان

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، به نظر بسیاری از تحلیلگران، نتیجه این انتخابات نشان داده است که ژنرال‌های ارتش پاکستان کنترل بسیار کمتری بر اوضاع سیاسی دارند

نحوه برگزاری این انتخابات با انتقادهایی در داخل و خارج از این کشور روبرو شده است.

روز جمعه، ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا در مورد عادلانه بودن انتخابات ابراز نگرانی کردند. دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، گفت که «نگرانی‌های جدی» سوالاتی را در مورد «عادلانه و فراگیر نبودن انتخابات» ایجاد کرده است.

اما مقام‌ها این انتقادها را رد کردند و ژنرال عاصم منیر، فرمانده ارتش، هم از همه احزاب خواست که از خود «بلوغ سیاسی و اتحاد» نشان دهند. او گفته است که سیاست قطبی‌سازی «مناسب کشور مترقی ۲۵۰ میلیون نفری نیست.»

اما به نظر بسیاری از تحلیلگران، نتیجه این انتخابات نشان داده است که ژنرال‌های ارتش، که دهه‌ها بر آن کشور مسلط بودند، حالا دیگر کنترل بسیار کمتری بر اوضاع سیاسی دارند.

در این انتخابات حزب نواز شریف، که به نظر می‌رسید نامزد مورد حمایت ارتش باشد، نتوانست اکثریت آرا را به دست بیاورد.

فرزانه شیخ، در اندیشکده چتم هاوس در لندن، می‌گوید نتیجه این انتخابات علاوه بر مسایل دیگر همچنین نشان‌دهنده نارضایتی فزاینده مردم از دخالت ارتش در امور سیاسی است.

او گفت: «میلیون‌ها نفر در مخالفت با آنچه رای دادند که به اعتقاد بسیاری نتیجه مطلوب تشکیلات نظامی غیرپاسخگوی پاکستان است.

در حالی که رهبران نظامی امیدوار بودند این انتخابات نقطه پایانی بر آشفتگی سیاسی فراگیر پس از برکناری عمران خان در سال ۲۰۲۲ باشد، در عوض ناآرامی روزهای اخیر نشان داد که کشور در بحرانی عمیق‌تر فرو رفته است.

تحلیلگران نقش ارتش پاکستان را در طول سال‌ها به عنوان «دولت در دولت» توصیف کرده و ارتش از زمانی که پاکستان در سال ۱۹۴۷ استقلال خود را به‌ دست آورد، بر سیاست ملی و انتقال قدرت در آن کشور تأثیر گذاشته است.

ژنرال‌های ارتش از آن زمان تا حالا سه کودتا کرده‌اند و هیچ نخست‌وزیری تا کنون یک دوره پنج ساله کامل را سپری نکرده است اما به نظر می‌رسد این نقش‌آفرینی سیاسی در حال کم‌رنگ شدن باشد.

انتخابات پاکستان؛ قطع اینترنت و تلفن و شائبه تقلب

انتخابات

منبع تصویر، GETTY IMAGES

مهلت رسمی رای‌گیری در انتخابات سراسری در پاکستان به پایان رسیده است.

امروز مردم در حالی پای صندوق‌های رای رفتند که خدمات تلفن همراه و اینترنت به دلیل «بدتر شدن شرایط امنیتی»، قطع شد. این اقدام با انتقاد گسترده‌ احزاب مخالف مواجه شده بود.

حزب تحریک انصاف پاکستان، حزب عمران خان نخست‌وزیر پیشین، این اقدام را «سرکوب عمدی حقوق شهروندی و مسخره کردن دموکراسی» خواند.

پیشتر هم یک مقام پلیس پاکستان گفت که پنج نیروی امنیتی حین گشت‌زنی در روز انتخابات در حمله‌ای در شمال غرب پاکستان کشته شدند.

شهید اسلام، یکی از مقامات ارشد پلیس دره اسماعیل‌خان در ایالت خیبرپختونخوا، گفت: «در پی حمله در کولاچی دره اسماعیل‌خان چهار افسر پلیس و یک پلیس مرزی کشته و سه پلیس دیگر زخمی شدند».

بر اساس گزارش‌ها در شهر کویته ایالت بلوچستان که قبل از انتخابات شاهد حملات مرگبار بود، برخی از مراکز رای دهی به دلیل تهدید امنیتی و هوای سرد تا حد زیادی خالی بود.

این انتخابات تقریبا دو سال بعد از آن بود که آقای خان با رای عدم اعتماد پارلمان از قدرت برکنار شد.

او بعد به اتهام‌های مختلف از جمله فساد زندانی و از شرکت در انتخابات منع شد.

نواز شریف، که قبلا سه بار نخست وزیر بوده، بار دیگر نامزد این انتخابات بود. بیش از پنج هزار نامزد بخت خود را برای این انتخابات آزمودند که ۳۱۳ نفر آنها زن هستند.

بسیاری از تحلیلگران می‌گویند که این کم‌اعتبارترین انتخابات در تاریخ پاکستان است.

گفته می‌شود نتایج باید ظرف دو هفته منتشر شود.

۱۲۸ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کردند که تقریبا نیمی از آنها زیر ۳۵ سال بودند.

حزب مردم پاکستان (پی‌پی‌پی) و مسلم لیگ پاکستان (نواز)، دو حزب عمده در این انتخابات به حساب می‌آمدند.

با این حال تشخیص نامزدهای حزب تحریک انصاف (پی‌تی‌آی) عمران خان سخت‌تر شده بود، چون آنها از استفاده از نماد چوگان کریکت که اعضای حزب را متمایز می‌کرد منع شده بودند. نمادهای انتخاباتی در کشوری مثل پاکستان که بیش از ۴۰ درصد جمعیت آن قادر به خواندن نیست نقشی کلیدی دارند.

 نواز شریف (چپ) و بیلوال بوتو نامزد هستند اما عمران خان زندانی است و حق شرکت ندارد

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، نواز شریف (چپ) و بیلوال بوتو نامزد هستند، اما عمران خان زندانی است و حق شرکت ندارد

حزب تحریک انصاف ادعا کرده است که تاکتیک‌های دیگری هم برای جلوگیری از پیروزی نامزدهای آن به کار گرفته شده است؛ از جمله حبس و ممنوعیت برگزاری تجمع.

عمران خان که هفته پیش در سه پرونده جداگانه در فاصله پنج روز محکوم شد، در حال حاضر حکم ۱۴ سال حبس را تحمل می‌کند. وکلای آقای خان می‌گویند او همچنان در پرونده‌های مختلف با حدود ۱۷۰ اتهام روبروست.

حزب او ارتش قدرتمند این کشور را به مداخله متهم می‌کند. گفته می‌شود روابط آقای خان و ارتش پیش از رای عدم اعتماد به هم خورده بود.

در سمت دیگر نواز شریف، نخست‌وزیر سابق و رهبر مسلم لیگ قرار دارد که در یک کودتای نظامی در سال ۱۹۹۹ برکنار شد و در سال ۲۰۱۷ هم دوره نخست‌وزیری او نیمه کاره ماند – اما او در پایان سال گذشته از تبعید خودخواسته برگشت، ممنوعیت دایمی او از قدرت رفع شد و سابقه جرایم او کاملا پاک شد که به او اجازه داد برای چهارمین بار نامزد شود.

اما اینکه آیا هیچ یک از احزاب موفق به کسب اکثریت آرا خواهد شد – ۱۶۹ کرسی در پارلمانی با ۳۳۶ عضو – روشن نیست.

میلیون‌ها نفر از معضلات اقتصادی کشور ضربه شدیدی خورده‌اند که در اثر سیل‌های ویرانگر سال ۲۰۲۲ تشدید شد. تورم شدید است و مردم برای پرداخت قبوض در تقلا هستند.

اینکه رای دهندگان چه کسی را برای نابسامنی اقتصادی مقصر می شناسند نقش مهمی در تعیین برنده خواهد داشت

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، اینکه رای دهندگان چه کسی را برای نابسامانی اقتصادی مقصر می شناسند نقش مهمی در تعیین برنده خواهد داشت

روز چهارشنبه، کمتر از ۲۴ ساعت قبل از شروع رای‌گیری، دو حمله جداگانه به دفاتر نامزدها بیش از ۲۸ کشته در ایالت بلوچستان به جا گذاشت.

یک سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفته بود که گذرگاه‌های مرزی با افغانستان و ایران در روز رای‌گیری به روی محموله‌ها و عابران پیاده بسته خواهد بود تا «امنیت کامل» در زمان رای‌گیری تضمین شود. ده‌ها هزار نیروی نظامی و سربازان شبه‌نظامی نیز در مراکز رای گیری در سراسر کشور مستقر شده‌ بودند.

کمیسیون انتخابات پاکستان نیمی از ۹۰ هزار و ۶۷۵ مرکز رای‌گیری را به عنوان «حساس» – یعنی خطر خشونت وجود دارد – یا «حساس ترین» – به نشانه خطر بیشتر – طبقه‌بندی کرده بود. این طبقه‌بندی‌ها بر اساس وضعیت امنیتی منطقه و سابقه خشونت‌های انتخاباتی صورت گرفت.

بسیاری از تحلیلگران می‌گویند که مشارکت بالا در شانس موفقیت حزب تحریک انصاف نقش کلیدی خواهد داشت.

چگونگی مقابله با بحران اقتصادی و اینکه چه کسی را باید برای آن مقصر دانست هم سوالی است که ذهن بسیاری از رای دهندگان را مشغول کرده است.

پیشتازی» نامزد‌های مستقل در انتخابات پارلمانی پاکستان پس از شمارش آرای نیمی از حوزه‌ها

Shutterstock

منبع تصویر، SHUTTERSTOCK

با شمارش آرای بیش از نیمی از حوزه‌های انتخابیه در انتخابات پارلمانی پاکستان، نامزد‌های مستقل مورد حمایت عمران خان، نخست‌وزیر سابق این کشور، از سایر رقبا پیشی گرفتند.

این در حالیست که حزب‌ نواز شریف که ارتش پاکستان از آن حمایت می‌کند، هم مدعی شده است که بیشترین کرسی‌ها را کسب کرده ولی کرسی‌هایش هنوز برای تشکیل دولت کافی نیست.

حزب تحریک انصاف، وابسته به عمران خان، کسب «بیشترین تعداد کرسی» توسط حزب نواز شریف را «سخن گفتن بی‌شرمانه» آقای شریف توصیف کرده است.

هنوز هیچ حزبی پیروز قطعی در این انتخابات نیست.

تقریباً ۲۴ ساعت از پایان رای‌گیری گذشته است و اعلام نتایج به طور غیرعادی با تأخیر مواجه شده است، دولت پاکستان این تاخیر را به تعلیق خدمات تلفن همراه- اقدامی امنیتی در آستانه انتخابات روز پنج‌شنبه – نسبت داد.

بر اساس اعلام‌های رسمی، تا کنون نامزدهای مستقل دست‌کم ۴۹ کرسی را از آن خود کرده‌اند؛ این رقم برای حزب مسلم لیگ، شاخه نواز ۴۲ کرسی اعلام شده است.

انتخابات پارلمانی پاکستان در حالی برگزار شد که عمران خان و حزب تحریک انصاف – وابسته به او -از شرکت در انتخابات منع شده بودند و در چنین شرایطی اعضای این حزب باید به‌عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت می‌کردند.

همزمان گزارش‌هایی از درگیری پلیس با حامیان حزب تحریک انصاف و پلیس منتشر شده است؛ در منطقه شنگلا در شمال غربی پاکستان سه نفر کشته و شش نفر زخمی شده‌اند.

البته تصاویری هم از شادی طرفداران پس از شمارش آرا تا این لحظه در نقاط مختلف این کشور منتشر شده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید صرفنظر از حزب سیاسی، برای پیشبرد «منافع مشترک» آماده همکاری با دولت بعدی پاکستان است.

دیروز و در زمان رای‌گیری هزاران سرباز در خیابان‌ها و مراکز رای‌گیری در سراسر این کشور مستقر شدند و برای افزایش امنیت، مرزهای ایران و افغانستان به طور موقت بسته شد.

وزارت کشور پاکستان گفته است که با وجود افزایش تدابیر امنیتی، ۲۸ نفر از جمله دو کودک در ۵۶ حادثه خشونت‌آمیز از جمله انفجار بمب، حمله با نارنجک و تیراندازی دیروز کشته شدند.

این انتخابات تقریبا دو سال بعد از آن بود که عمران خان با رای عدم اعتماد پارلمان از قدرت برکنار شد. او بعد به اتهام‌های مختلف از جمله «فساد» زندانی و از شرکت در انتخابات منع شد.

بسیاری از تحلیلگران می‌گویند که این کم‌اعتبارترین انتخابات در تاریخ پاکستان است.

عمران خان که اخیرا در سه پرونده جداگانه در فاصله پنج روز محکوم شد، در حال حاضر حکم ۱۴ سال حبس را تحمل می‌کند. وکلای آقای خان می‌گویند او همچنان در پرونده‌های مختلف با حدود ۱۷۰ اتهام روبروست.

نواز شریف، نخست‌وزیر سابق این کشور و رهبر مسلم لیگ در یک کودتای نظامی در سال ۱۹۹۹ برکنار شد و در سال ۲۰۱۷ هم دوره نخست‌وزیری او نیمه کاره ماند- اما او در پایان سال گذشته از تبعید خودخواسته برگشت، ممنوعیت دائمی او از قدرت رفع شد و سابقه جرایمش کاملا پاک شد که به او اجازه داد برای چهارمین بار نامزد شود.

رقابت در این انتخابات بر سر کسب ۲۶۶ کرسی در پارلمان است.

عمران خان در آستانه انتخابات پاکستان به ۱۰ سال زندان محکوم شد

انتخابات پاکستان؛ دو انفجار مرگبار در ایالت بلوچستان یک روز قبل از رای‌گیری

توضیح ویدئو، ببینید؛ ازدحام جمعیت پس از انفجارهای امروز پاکستان

مقام‌های پاکستان می‌گویند که دو انفجار بمب در ایالت بلوچستان در آستانه انتخابات عمومی، دست‌کم ۲۸ کشته برجای گذاشته است.

انفجار اول در مقابل دفتر یکی از نامزدهای مستقل در بخش «پیشین» ایالت بلوچستان رخ داد.

انفجار دوم در منطقه قلعه سیف‌الله، ۱۵۰ کیلومتر دور از انفجار اول به وقوع پیوست. در این دو انفجار تعداد زیادی زخمی شدند.

مبارزات انتخاباتی پاکستان با خشونت و ادعای تقلب همراه بوده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در پاکستان می‌گوید هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله در بخش پیشین را به عهده نگرفته است.

منطقه پیشین در ۵۰ کیلومتری شهر کویته و ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مرز خراسان آریا  است. مقامات محلی می‌گویند که ۲۵ نفر نیز زخمی شده اند.

نقشه پاکستان

تصاویر در شبکه‌های اجتماعی نشان می دهد که خودروها و سایر وسائل نقلیه بر اثر انفجار به شدت آسیب دیده‌ و در مواردی از هم متلاشی شده‌اند.

انفجار در خارج از ستاد انتخاباتی یک نامزد مستقل محلی رخ داده است. مقام‌های محلی به بی‌بی‌سی گفتند که این نامزد در آن زمان با نماینده خود که قرار است بر سر صندوق رای‌گیری حاضر شود، ملاقات می‌کرد.

جزئیات انفجار دوم هنوز به طور کامل مشخص نیست. یک مقام ارشد پلیس به خبرگزاری فرانسه گفت که این رویداد در بازار اصلی منطقه قلعه سیف الله رخ داد و ستاد انتخاباتی حزب «جماعت علمای اسلام» را هدف قرار داد.

 خودروها و سایر وسائل نقلیه بر اثر این انفجارها به شدت آسیب دیده‌ و در مواردی از هم متلاشی شده‌اند

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، خودروها و سایر وسائل نقلیه بر اثر این انفجارها به شدت آسیب دیده‌ و در مواردی از هم متلاشی شده‌اند

در حدود یک هفته گذشته، حوادث خشونت آمیزی در هر دو ایالت بلوچستان و خیبر پختونخوا رخ داده است.

پلیس در تلاش است تا علت انفجارها را مشخص کند. مجروحان هم به بیمارستان های اطراف منتقل شده‌اند.

دولت محلی بلوچستان گفته است که رای‌گیری طبق برنامه پیش خواهد رفت.

جان اچکزی، وزیر اطلاعات ایالت بلوچستان در شبکه ایکس (توییتر سابق) نوشته است «مطمئن باشید، ما به تروریست‌ها اجازه نخواهیم داد که این روند مهم دموکراتیک را تضعیف یا تخریب کنند.»

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi / BBC