چرا وزیر دفاع سوئد زنگ خطر جنگ را به صدا در آورده؟
چرا وزیر دفاع سوئد زنگ خطر جنگ را به صدا در آورده؟
هشدار دو مقام ارشد دفاعی به سوئدی‌ها مبنی بر آماده شدن برای جنگ، نگرانی‌ها و اتهام به هراس‌آفرینی را برانگیخته است.
  • پل کربی
  • بی‌بی‌سی

کارل اسکار بوهلین، وزیر دفاع مدنی، در یک کنفرانس دفاعی گفت: «ممکن است در سوئد جنگی رخ دهد».

پس از آن، پیام او توسط ژنرال مایکل بیدن، فرمانده کل ارتش تکرار و بر آن تأکید شد، که گفت همه سوئدی‌ها باید از نظر ذهنی برای این احتمال آماده شوند.

اما، سیاستمداران مخالف دولت به لحن این هشدارها اعتراض کرده‌اند.

ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سابق، به تلویزیون سوئد گفت وضعیت امنیتی جدی است، اما «به نظر نمی‌رسد که در آستانه جنگ باشیم.»

سازمان حقوق کودکان بریس گفت که خط تلفن کمک سراسری آن معمولاً تماس‌هایی درباره احتمال وقوع جنگ دریافت نمی‌کرده است. اما این هفته شاهد افزایش تماس‌های نگران جوانانی بود که گزارش‌های خبری یا پست‌هایی را در تیک‌تاک مشاهده کرده بودند که درباره جنگ در آن‌ها صحبت شده است.

مایا دال، سخنگوی بریس به بی‌بی‌سی گفت: «برای هشدار دادن به خوبی آماده شده بودند، چیز مبهمی نبود. آنها باید زمانی که این نوع اطلاعات را به بزرگسالان ارائه می‌کردند، اطلاعاتی مناسب را برای بچه‌ها نیز ارائه می‌کردند.»

علیرغم بی‌پرده بودن پیام، اظهارات وزیر دفاع مدنی و فرمانده ارتش به عنوان زنگ خطر تلقی می‌شود.

پس از بیش از دو قرن صلح، سوئد در چند قدمی پیوستن به ائتلاف دفاعی ناتو، منتظر چراغ سبز پارلمان ترکیه و سپس مجارستان است.

فرمانده کل ارتش سوئد گفت که اظهارات او چیز جدیدی نیست.

او یک ماه پیش از جبهه شرقی اوکراین بازدید کرد و سوئد یکی از کشورهایی است که خلبانان اوکراینی را آموزش می‌دهد. گفته می‌شود استکهلم نیز در حال بررسی ارسال جنگنده‌های پیشرفته گریپن به اوکراین است.

ژنرال مایکل بیدن گفت سوئدی‌ها در سطح فردی باید آمادگی ذهنی داشته باشند

منبع تصویر، LUNDAHL/TT NEWS AGENCY/AFP

توضیح تصویر، ژنرال مایکل بیدن گفت سوئدی‌ها در سطح فردی باید آمادگی ذهنی داشته باشند

ژنرال بیدن بعداً به روزنامه آفتونبلادت گفت: «هدف من این نیست که مردم را نگران کنم؛ هدف من این است که کاری کنم که افراد بیشتری در مورد وضعیت خودشان و مسئولیت‌هایشان فکر کنند.»

فنلاند پیش از این به ناتو ملحق شده است و مقامات روسیه گفته‌اند که در صورت تشدید تنش‌ها با ناتو، فنلاند «اولین کشوری است که متضرر می‌شود».

وزیر دفاع مدنی سوئد گفت که هدف او نگران کردن و بی‌خواب کردن مردم نیست، بلکه این است که از آنچه واقعاً در جریان است آگاه شوند. او از مقامات محلی، برنامه‌ریزان وضعیت اضطراری و آحاد مردم خواست تا واکنش نشان دهند.

آقای بولین در کنفرانس جامعه و دفاع گفت: «اگر چیزی موجب بی‌خوابی من شود، این احساس این است که اوضاع خیلی کند پیش می‌رود.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در جریان این کنفرانس از سوئد خواست تا با کشورش و دیگر کشورها برای تولید سلاح همکاری کند و «با هم قوی‌تر شوند».

نخست‌وزیر اولف کریسترسسون افزود که در سال ۲۰۲۴، سوئد به هدف ناتو مبنی بر صرف ۲ درصد از تولید اقتصادی برای دفاع نظامی دست خواهد یافت و بودجه خود را در مقایسه با سال ۲۰۲۰ دو برابر خواهد کرد.

اسکار جانسون، متخصص امور دفاعی، گفت که لحن هشدارهای روسای دفاع اغراق‌آمیز بود و ۹۰ درصد از آنچه گفته شد ناشی از سرخوردگی از این موضوع است که برای ایجاد دفاع مدنی و نظامی اقدامات کمی انجام شده است.

او به بی‌بی‌سی گفت: «زمان محدود است و هدف این هشدارها به صدا درآوردن زنگ خطری برای سازمان‌ها، افراد و بخش‌ها بود».

«نیروهای مسلح سوئد فوق العاده توانمند هستند، اما تعدادشان به هیچ وجه کافی نیست. آخرین لایحه دفاعی می‌گوید ما باید ۳.۵ گردان ایجاد کنیم، در حالی که اوکراین در زمان شروع جنگ ۲۸ گردان داشت.»

هشدار ژنرال بیدن مبنی بر آمادگی ذهنی برای جنگ پس از هشدار یک ماه پیش یاچک سیویرا، رئیس دفتر امنیت ملی لهستان است که گفته بود «برای جلوگیری از جنگ با روسیه، کشورهای طرف شرق ناتو باید یک افق زمانی سه ساله را برای آماده شدن برای رویارویی در نظر بگیرند.»

او گفت که گزارش شورای روابط خارجی آلمان مبنی بر اینکه آلمان و ناتو باید نیروهای مسلح خود را برای مقابله با حمله روسیه در شش سال آینده آماده کنند، «بیش از حد خوش‌بینانه» است.

اسکار جونسون، متخصص دانشگاه دفاع سوئد، گفت: اگر چه جنگ امکان‌پذیر است، اما برای وقوع آن عوامل مختلفی لازم است: جنگ روسیه در اوکراین پایان یابد، و ارتش روسیه زمان لازم برای بازسازی و تسلیح مجدد نیروهای جنگی خود را داشته باشد. و اروپا حمایت نظامی آمریکا را از دست بدهد.»

سرنوشت جنگ اوکراین «در مسکو، کی‌یف، واشنگتن، بروکسل و تهران تعیین می‌شود»

سرباز ارتش اوکراین

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، یک سرباز اوکراینی از داخل تانکی در نزدیکی شهر باخموت در شرق اوکراین بیرون را نگاه می‌کند

جنگ اوکراین به زودی وارد سومین سال خود می‌شود. در چند ماه اخیر نیروهای دو طرف به ندرت در جبهه‌های نبرد جابجا شده‌اند. آیا این وضعیت در سال ۲۰۲۴ میلادی تغییر خواهد کرد؟

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پذیرفته است که تهاجم نیروهای این کشور علیه روسیه در فصل بهار گذشته، آن قدر که انتظار داشته موفقیت‌آمیز نبوده است. روسیه هنوز حدود ۱۸ درصد از خاک اوکراین را در اختیار دارد.

از سه تحلیلگر نظامی پرسیدیم که به نظر آنها در ۱۲ ماه آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

جنگ ادامه خواهد داشت ولی نه برای همیشه

باربارا زانکتو، بخش مطالعات جنگ در کینگز کالج لندن

پوتین

منبع تصویر، GETTY IMAGES

چشم‌انداز پایان جنگ در اوکراین همچنان تیره و تار باقی می‌ماند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مقایسه با همین زمان در سال گذشته قدرتمندتر شده است. اما بیش از آن که از نظر نظامی تقویت شده باشد، از نظر سیاسی قوی‌تر شده است.

وضعیت جبهه‌های نبرد نامشخص است. به نظر می‌رسد که تهاجم زمستانی اوکراین اخیرا متوقف شده است. اما از طرف روس‌ها هم پیشرفت قابل توجهی دیده نمی‌شود. نتیجه جنگ بیش از هر چیز به تصمیم‌های سیاسی بستگی دارد که کیلومترها دورتر از میدان نبرد، در واشنگتن و بروکسل گرفته می‌شود.

نمایش تاثیرگذار همبستگی غرب با اوکراین در سال ۲۰۲۲، در طول سال بعد از آن هم ادامه پیدا کرد، اما اکنون نشانه‌هایی از شک و تردید در میان متحدان کی‌یف دیده می‌شود.

بسته کمک‌های دفاعی آمریکا به اوکراین، گروگان وضعیتی است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا آن را به درستی «سیاست‌های تنگ‌نظرانه» در واشنگتن توصیف کرده است. به نظر می‌آید آینده کمک‌های اقتصادی اتحادیه اروپا به اوکراین هم به موضع‌گیری‌ ناسازگار مجارستان بستگی دارد.

تردید در پایتخت‌های غربی پوتین را جسورتر کرده است. سخنرانی‌های اخیر او و عرض اندام‌هایی که می‌کند، نشان می‌دهد تا جایی که به او مربوط می‌شود، روسیه فعلا قصد تمام کردن جنگ را ندارد.

اما آیا غرب توان و تحمل ادامه مخالفت با او و هر آنچه را که او نمایندگی می‌کند، دارد؟

تصمیم اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات عضویت اوکراین و مولداوی، تنها یک تصمیم نمادین نیست. این اقدام به صورت ضمنی به معنای ادامه حمایت از کی‌یف است، چون پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا در صورت پیروزی تمام‌عیار روسیه در جنگ، بی‌معنا خواهد بود.

در واشنگتن تغییر مسیر جدی سیاسی چندان محتمل به نظر نمی‌رسد.

هر چند که با بالا رفتن محبوبیت دونالد ترامپ در نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری، پیش‌بینی آینده‌ای ناخوشایند برای کمک‌های آمریکا به اوکراین دور از ذهن به نظر نمی‌آید، اما باید به خاطر داشت که رئیس جمهور سابق با وجود همه حرف‌ها و موضع‌گیری‌های جنجالی‌اش، در نهایت آمریکا را از ناتو خارج نکرد. او دست تنها قادر نخواهد بود که شراکت و اتحاد ۷۵ ساله آمریکا با کشورهای آن سوی اقیانوس اطلس را دچار تحولی انقلابی کند.

البته این طور نیست که شکاف‌های اخیر در اردوگاه غرب بی‌اهمیت باشد. برای غرب، و به تبع آن برای اوکراین، ۲۰۲۴ سال سخت‌تری خواهد بود.

برای کشورهای دموکراتیک، حمایت دراز مدت از جنگ همواره دشوارتر و پیچیده‌تر از کشورهای خودکامه‌ای بوده که نیازی به پاسخگویی نمی‌بینند.

جنگ به احتمال زیاد تا پایان سال ۲۰۲۴ همچنان ادامه خواهد داشت، اما نمی‌تواند برای همیشه ادامه پیدا کند.

تردید غرب روسیه را جسورتر کرده و در غیاب اتفاقاتی مانند یک کودتا یا مشکل جدی جسمانی برای پوتین که به مرگ او منجر شود، تنها آینده قابل پیش‌بینی مذاکره بر سر توافقی خواهد بود که در حال حاضر هر دو طرف آن را رد می‌کنند.

سال تثبیت موقعیت

مایکل کلارک، مدیر کل سابق موسسه رویال یونایتد سرویسز

تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ بار دیگر جنگی بزرگ را به قاره اروپا بازگرداند. روندی که این جنگ در سال ۲۰۲۳ طی کرد، نشانگر این واقعیت بود که شیوه‌های جنگی صنعتی دوباره به میدان بازگشته است.

این شیوه‌های جنگی بخش‌ها یا در مواردی تمام اقتصاد کشورها را به سوی تولید تجهیزات و نیازهای جنگی سوق می‌دهد و این کار را در اولویت قرار می‌دهد. بودجه دفاعی روسیه نسبت به سال ۲۰۲۱ سه برابر شده و حدود ۳۰ درصد مخارج دولت در سال آینده را در بر می‌گیرد.

امدادگران به زن سالخورده‌ای رسیدگی می‌کنند که در اصابت بمب خوشه‌ای به شهر کراماتورسک در شرق اوکراین مجروح شده است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، امدادگران به زن سالخورده‌ای رسیدگی می‌کنند که در اصابت بمب خوشه‌ای به شهر کراماتورسک در شرق اوکراین مجروح شده است

این واقعیت نشان می‌دهد که جنگ اوکراین از هر جنگ و اتفاق بزرگی که از اواسط قرن بیستم در قاره اروپا رخ داده، طولانی‌تر و دردناک‌تر خواهد بود. سال آینده نشان خواهد داد که روسیه با تامین‌کنندگان تسلیحاتی‌اش در ایران و کره شمالی، و اوکراین با حامیانش غربی‌اش، می‌توانند و آماده‌اند که خواسته‌های سیری‌ناپذیر جنگ صنعتی را برآورده کنند.

اشتباه خواهد بود اگر بگوییم که جنگ در خطوط مقدم اوکراین کاملا به حالت تعلیق درآمده است، اما هر دو طرف در حال جنگیدن برای متوقف کردن طرف مقابل هستند، تا بتوانند در این فرصت ابتکارهای استراتژیک در پیش بگیرند.

نیروهای روسیه احتمالا در تمام طول خط مقدم فشار وارد خواهند کرد تا دست کم از حفظ و نگهداری کل منطقه دونباس مطمئن شود. اوکراین احتمالا تلاش خواهد کرد از موفقیتی که در به دست گرفتن کنترل دوباره بخش‌های غربی دریای سیاه و دالان تجاری مهم بسفر ایجاد کرده، نهایت استفاده را بکند.

و کی‌یف احتمالا باز هم تلاش خواهد کرد که برای ایجاد اختلال در صفوف مهاجمان روسی، غافلگیری‌های نظامی بیشتری علیه آنها ترتیب دهد.

اما اساسا به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۴ سال تثبیت موقعیت برای دو طرف باشد، هم برای کی‌یف و هم برای مسکو.

یک سرباز اوکراینی خمپاره‌‌ای را به سوی آودیئیفکا در خطوط مقدم جنگ در منطقه دونباس شلیک می‌کند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، یک سرباز اوکراینی خمپاره‌‌ای را به سوی آودیئیفکا در خطوط مقدم جنگ در منطقه دونباس شلیک می‌کند

روسیه تجهیزات و نیروهای آموزش‌دیده کافی را برای این که دست کم تا بهار سال ۲۰۲۵ بتواند یک حمله استراتژیک علیه اوکراین انجام دهد، ندارد.

در آن سو اوکراین برای سرپا ماندن در جنگ در طول سال آینده میلادی به کمک‌های مالی و نظامی غرب نیاز دارد،‌ در حالی که هم‌زمان از نقاط قوت و ظرفیت‌های داخلی خود استفاده خواهد کرد تا حملاتی را با هدف آزادسازی بخش‌هایی از مناطق اشغال‌شده علیه روسیه انجام دهد.

شیوه جنگی صنعتی در واقع نبردی میان جوامع است. آنچه در میدان جنگ رخ می‌دهد در نهایت، تنها عارضه و نشانی از آن نبرد است.

روند وقایع نظامی سال ۲۰۲۴ بیش از آن که در آودیئیفکا، کراماتورسک یا هر کدام از خطوط مقدم دیگر جنگ رقم بخورد، در مسکو،‌ کی‌يف، واشنگتن، بروکسل، پکن، تهران و پیونگ یانگ مشخص خواهد شد.

اوکراین روسیه را در اطراف شبه جزیره کریمه تحت فشار می‌گذارد

بن هاجز، فرمانده کل سابق ارتش آمریکا در حوزه اروپا

روسیه فاقد توان و عزمی قاطع برای رخنه کردن در خطوط دفاعی اوکراین است و هر آنچه در توانش باشد برای حفظ مناطقی به کار خواهد برد که تا الان اشغال کرده است. مسکو تلاش خواهد کرد خطوط دفاعی خود را تقویت کند با این امید که غرب عزم و اراده خود برای ادامه حمایت از اوکراین را از دست بدهد.

بایدن و زلنسکی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

اما اوکراین هم بیکار نمی‌نشیند. این کشور برای بقای خود می‌جنگد و می‌داند که اگر دست از تلاش بردارند، روسیه چه بر سرش خواهد آورد. در حال حاضر کشورهای اروپایی بیشتری درباره نیاز به افزایش کمک‌ها به اوکراین صحبت می‌کنند چون از تضعیف اراده سیاسی آمریکا در این زمینه نگران هستند.

اما من انتظار دارم که اوایل سال جدید آمریکا اراده استراتژیک خود را دوباره به دست بیاورد و بسته کمک‌هایی را که تصویب آن در ماه دسامبر در کنگره به تعویق افتاده بود، تایید کند.

به همین فکر می‌کنم که اوکراین در ماه‌های آینده و هم‌زمان با آماده شدن برای این که ابتکار عمل جنگ را به دست بگیرد، این اقدامات را انجام خواهد داد:

  • یگان‌هایی را که در اثر ماه‌ها نبرد تحلیل رفته‌اند احیا خواهد کرد تا بتواند در حملات جدید از آنها استفاده کند.
  • سیستم جذب نیرو و سربازگیری خود را بهبود خواهد بخشید تا نیروی انسانی خود را به حداکثر برساند.
  • تولید مهمات و تسلیحات را افزایش خواهد داد.
  • توان عملیاتی خود علیه ظرفیت‌های جنگ الکترونیکی روسیه از جمله فرستادن پارازیت، رهگیری و شناسایی موقعیت را بهبود خواهد داد.

تا اوایل تابستان آینده اوکراین خواهد توانست استفاده از جنگنده‌های اف-۱۶ ساخت آمریکا را برای اولین بار آغاز کند و امیدوار است که با این کار توان خود برای مقابله با هواپیماهای روسیه را افزایش دهد و سیستم پدافند هوایی خود را هم تقویت کند.

مهم‌ترین بخش استراتژیک اوکراین که همچنان در اشغال روسیه است، شبه جزیره کریمه است که ما آن را به عنوان یک «منطقه تعیین‌کننده» توصیف می‌کنیم.

اوکراین هر آنچه در توانش باشد انجام خواهد داد تا فشار به روسیه را در این منطقه افزایش دهد و وضعیت را برای نیروی دریایی روسیه در سواستوپول، استفاده آنها از پایگاه‌های هوایی منطقه و پایگاه لجستیک آنها در جانکوی دشوار کند.

عملکرد نیروهای اوکراین همین الان هم چنین برداشتی را تایید می‌کند. آنها تنها با سه موشک کروز «سایه توفان» ساخت بریتانیا، فرماندهی ناوگان روسیه در دریای سیاه را مجبور به عقب‌نشینی یک سوم از کل این ناوگان از سواستوپول کردند.

البته که اوکراینی‌ها منابع نامحدودی در اختیار ندارند، به ویژه از نظر مهمات توپخانه‌ای و تسلیحات دوربرد هدایت‌پذیر.

اما نیروهای روسیه وضعیت بدتری دارند. جنگ، آزمون اراده‌ها و آزمون تدارکات و پشتیبانی است. سیستم تدارکاتی روسیه شکننده است و از سوی اوکراین تحت فشار دائمی قرار گرفته است.

سوئد برای مقابله با باندهای تبهکار از ارتش استفاده می‌کند

۱۴۰۲ مهر ۷, جمعه

با تشدید درگیری‌های مسلحانه بین باندهای تبهکار در سوئد، دولت قصد استفاده از ارتش برای کمک به پلیس در مقابله با این باندها را دارد. سوئد بیش از هر کشور اروپایی کانون قتل و جنایت باندهای خلافکار با استفاده از سلاح گرم است.

https://p.dw.com/p/4Wxwf

اولف کریسترشون، نخست‌وزیر سوئد
نخست‌ وزیر سوئد: قوانین ما با جرم وجنایات جاری تناسبی ندارد
با تشدید درگیری‌های مسلحانه میان باندهای تبهکار در سوئد، دولت این کشور قصد دارد از نیروی ارتش برای کمک به پلیس در مقابله با این باندها استفاده کند. سوئد بیش از هر کشور اروپایی کانون قتل و جنایت باندهای خلافکار با استفاده از سلاح گرم است.

دولت سوئد قصد دارد برای مقابله با اقدامات خشونت‌بار باندهای تبهکاری و خلافکار از نیروی ارتش استفاده کند.

اولف کریسترشون، نخست‌وزیر محافظه‌کار سوئد روز پنجشنبه، ۲۸ سپتامبر در یک سخنرانی از تلویزیون این کشور خطاب به مردم، گفت که این موضوع قرار است در دیدار روز جمعه او با  آندرس تونبرگ، رئیس پلیس و میشائل بیدن، رئیس ستاد مشترک ارتش سوئد مورد بررسی قرار گیرد و نحوه کمک ارتش به پلیس مشخص شود.

در ماه سپتامبر جاری در جریان خشونت‌ها و درگیری میان باندهای تهبکار در سوئد یازده نفر کشته شده‌اند، رقمی در این بازه زمانی در چهار سال گذشته بی‌سابقه است.

باندهای خلافکار برای اقدامات مسلحانه و انفجاری خود اغلب از نوجوانان و افراد نابالغ در محلات مهاجرنشین استفاده می‌کنند.

در سال گذشته ۶۰ نفر قربانی شلیک گلوله شده‌اند. این رقم در ماه جاری میلادی (سپتامبر) به یازده نفر رسیده است که در هر دو مورد رکوردی بی‌سابقه به شمار می‌‌آید.

دو نفر از کشته‌شدگان این ماه ظرف دو روز گذشته به قتل رسیده‌اند.

شبانگاه روز چهارشنبه یک فرد ۱۸ساله در حومه استکهلم به قتل رسید و ساعاتی بعد مردی در یوردبرو آماج تیر قرار گرفت و جان باخت؛ یک نفر دیگر هم در این درگیری مجروح شد.

صبح روز پنجشنبه نیز زن جوانی در شهر اوپسلا بر اثر یک انفجار کشته شد. شدت انفجار به حدی بود که به ۵ خانه آسیب رساند و صدای آن تا ۲۰ کیلومتری شنیده شد. پلیس این انفجار را اقدامی معطوف به قتل توصیف کرده که زن کشته‌شده لزوماَ هدف آن نبوده است. دست‌کم دو مورد از قتل‌های یادشده به جنگ باندها مربوط می‌شود. در این ارتباط چند نفر هم بازداشت شده‌اند.

صدای انفجار روز پنجشنبه در اوپسلا تا ۲۰ کیلومتری شنیده شد
صدای انفجار روز پنجشنبه در اوپسلا تا ۲۰ کیلومتری شنیده شدعکس: Anders Wiklund/TT/TT/AP/picture alliance

گرچه از وجود و فعالیت ده‌ها باند کوچک و بزرگ فعال در مواد مخدر و سلاح و جنگ و درگیری میان آنها در شهرهای عمده سوئد سخن گفته می‌شود ولی درگیری در وجه عمده میان دو باند بر سر کنترل بازار مواد مخدر و سلاح در جریان است. رهبر یک باند موسوم به Foxtrot  یک شهروند سوئدی-عراقی است به نام روا مجید که به “روباه کردی” مشهور است. سرکرده باند دیگر، همدست سابق روا مجید است که تابعیت یونانی- سوئدی دارد.

“سیاست‌های مهاجرتی و قوانین کیفری تغییر می‌کنند”

سخنرانی تلویزیونی نخست وزیر خطاب به مردم در سوئد امر رایجی نیست. کریسترشون در سخنرانی خود دوره کنونی را “زمانی سخت” برای سوئد توصیف کرد. او گفت: «ما به شناسایی و شکار این باندها خواهیم رفت و بر آنها غلبه خواهیم کرد.»

او قول داد که مجرمان در دادگاه به محاکمه کشیده شوند؛ به حبس‌های طولانی محکوم شوند و اگر شهروند کشورهای دیگری هستند مشمول اخراج شوند.

کریسترشون دولت‌های قبلی را مسئول وضعیت کنونی توصیف کرد و گفت: «سیاست مهاجرتی غیرمسئولانه و یک رویکرد شکست‌خورده در زمینه ادغام مهاجران در جامعه سوئد وضعیت سوئد را به اینجا کشانده‌اند.»

نخست‌وزیر سوئد با اشاره به این که قوانین سوئد برای برخورد با جنگ باندها و به کارگیری کودکان به عنوان اعضای این باندها ظرفیت و جامعیت ندارد، قول داد که از این پس هم سیاست مهاجرتی و هم مبانی و رویکردها در مقابله با جرم و جنایت تغییر یابد.

او با تأکید بر ساخت زندان‌های خاص نوجوانان و جوانان از لزوم جداسازی این دسته از زندانیان از تبهکاران و مجرمان بزرگسال سخن گفت. ضرورت آموزش هر چه سریع‌تر زبان سوئدی به بچه‌های خانواد‌ه‌های مهاجر نیز از دیگر نکات سخنرانی کریسترشون بود.

ارقامی غیرمتعارف در اروپا

بنا بر برآوردهای پلیس سوئد حدود ۳۰ هزار نفر مستقیم و غیرمستقیم در فعالیت‌های باندهای خلافکار درگیر هستند.

سوئد از چندین سال پیش با مشکل گسترش فعالیت‌ها و جرم و جنایات دسته‌جات خلافکار روبروست و شهرهای این کشور گاه و بی‌گاه صحنه درگیری‌های مسلحانه این باندها و اقدامات انفجاری آنها علیه اعضای یکدیگر است. این درگیری‌ها و خشونت‌ها در ماه جاری به اوج خود رسیده‌اند که با رقابت و مناقشه در درون باند موسوم به فوکستروت (Foxtrot) مرتبط دانسته می‌شود.

تعداد مرگ و میرهای ناشی از تیراندازی در سوئد در فاصله سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ سه برابر شده است. این در حالی است که بر اساس یک پژوهش انجام شده در سال ۲۰۱۷، تحقیقات پلیسی و قضایی درباره جنایت از طریق استفاده از سلاح تنها در ۲۵ درصد از موارد به نتیجه منجر شده‌اند. این رقم در مورد فنلاند و آلمان ۹۰ درصد است. البته شمار قتل‌های انجام شده با استفاده از سلاح در سوئد به نسبت جمعیت این کشور ۴ تا ۵ برابر کشورهایی مانند آلمان و نروژ است.

یافته‌های یک تحقیق که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، حاکی از آن است که احتمال این که نوجوانان پسر یا مردان در سنین ۱۵ تا ۲۹ در سوئد به ضرب گلوله کشته شوند ده برابر آلمان است.

درگیری‌های مسلحانه در سوئد از ابتدای سال جاری میلادی دو و نیم برابر حد متوسط کشورهای اروپایی بوده است.

نهنگ جاسوسی روسیه» در سواحل سوئد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC DW