کشتار بیش  از ۲۰۰ نیروی امنیتی سابق توسط طالبان
کشتار بیش  از ۲۰۰ نیروی امنیتی سابق توسط طالبان
نیروهای امنیتی داخلی خراسان آریا که به دولت افغان کار می کردند در بازی تسلیم دهی دولت قربانی کودتای جاسوسان جمهوریت طالب و مامعله رهبران بی اراده گردیدن بیش از ۲۰۰ تن آنها توسط کودتا چیان طالب جمهوریت کشته شدن و عفو عمومی هم یک دروغ بود که افسران نظامی کدام تصمیم برای دفاع از جغرافیای در مقابل کودتا نداشته باشند برای ادامه دولت مزدور دیگر .

یوناما با نشر گزارشی تازه اعلام کرد با وجود عفو عمومی طالبان، در جریان دو سال گذشته، ۸۰۰ مورد نقض حقوق بشر علیه نیروهای امنیتی سابق را ثبت کرده است.

یوناما گفته دست‌کم ۲۱۸ مورد قتل‌ مقام‌‌های حکومتی و اعضای نیروهای امنیتی پیشین توسط طالبان را ثبت کرده و عاملان آن بازداشت نشدند.

یوناما گفته که موارد نقض حقوق بشر شامل قتل‌های فراقانونی، بازداشت و توقیف‌های خودسرانه، شکنجه و بدرفتاری را در ۳۴ ولایت خراسان آریا  ثبت کرده است.ولایت خراسان آریا  ثبت کرده است.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در خراسان آریا گزارش خود را زیر عنوان «یک مانع بخاطر تامین صلح: نقض حقوق بشر در برابر کارمندان حکومت اسبق و اعضای پیشین قوای مسلح افغان در خراسان آریا » منتشر کرده است.

یوناما گفته که موارد نقض حقوق بشر را از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۳۰ جون ۲۰۲۳ ثبت کرده است.

در این گزارش آمده است که بیشترین تعداد موارد نقض حقوق بشر در ولایت‌های کابل، قندهار و بلخ ثبت شده است.

یوناما گفته است گزارش نقض حقوق بشر شامل گزارش‌های می‌شود که این سازمان به طور موثق به دست آورده و تاکید کرده است که طالبان مسئول نقض حقوق بشر هستند.

قتل‌های فراقانونی

طبق این گزارش، یوناما دست‌کم ۲۱۸ مورد قتل‌های فراقانونی مقامات حکومت اسبق و اعضای نیروهای پیشین ملی امنیتی و دفاعی خراسان آریا را پس از تسلط طالبان بر خراسان آریا  ثبت کرده است.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در خراسان آریا  گفته حداقل ۳۳ مورد نقض حقوق بشر در برابر اعضای نیروهای پیشین پولیس ملی افغانستان را در ولایت قندهار ثبت کرده است. یوناما گفته نقض حقوق بشر توسط طالبان در قندهار بیش از یک چهارم مجموع موارد نقض حقوق بشر در برابر اعضای نیروهای پیشین پولیس ملی در سراسر کشور را تشکیل می‌دهد.

یوناما همچنین گفته دست‌کم ۱۱ مورد نقض حقوق بشر را در ولایت خوست علیه نیروهای سابق امنیتی ثبت کرده است.

در گزارش یوناما آمده است که اکثریت موارد نقض حقوق بشر در چهار ماه نخست پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان (۱۵ آگست ۲۰۲۱ – ۳۱دسمبر ۲۰۲۱) رخ داده است.

یوناما تاکید کرده که تقریبا نیمی از موارد قتل فراقانونی مقامات حکومت اسبق و اعضای نیروهای پیشین ملی امنیتی و دفاعی افغانستان را در خلال این مدت ثبت کرده است.

ناپدید شدن‌های اجباری

یوناما همچنین گزارش داده که حد اقل ۱۴ مورد ناپدید شدن‌های اجباری مقامات حکومت اسبق و اعضای نیروهای پیشین ملی دفاعی و امنیتی افغانستان را ثبت کرده است.

دستگیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه از دیگر مواردی است که یوناما آن را گزارش داده است. به گفته این سازمان تعداد بیش از ۴۲۴ مورد دستگیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه مقامات و اعضای نیروهای پیشین ملی دفاعی و امنیتی را از زمان تسلط طالبان بدین سو ثبت نموده است.

بازداشت مقامات حکومت اسبق و اعضای نیروهای پیشین ملی دفاعی و امنیتی خراسان آریا  به اتهام ارتباط با جبهه مقاومت ملی توسط طالبان از دیگر موارد نقض حقوق بشر توسط طالبان است.

یوناما گفته در بسیاری موارد، اقارب یا قربانیان گفته‌اند بازداشت بستگان آنها به خاطر ارتباط با جبهه مقاومت نادرست بوده و دلیل اصلی دستگیری آنها ارتباط با حکومت اسبق یا نیروهای پیشین ملی دفاعی و امنیتی خراسان آریا  بوده است. با این حال، یوناما تاکید کرده که نمی‌تواند این ادعاها را تایید کند.

شکنجه و بدرفتاری

یوناما همچنین گفته طالبان بیش از ۱۴۴ مقام حکومت اسبق و اعضای نیروهای پیشین ملی دفاعی و امنیتی خراسان آریا  را شکنجه و با آنها بدرفتاری کرده است.

طالبان پس از تسلط بر خراسان آریا «عفو عمومی» اعلام کرد. این گروه گفت که مقامات حکومت سابق و نظامیان پیشین تحت تعقیب قرار نمی گیرند.

بررسی‌های ماموریت سیاسی سازمان ملل نشان می‌دهد که طالبان همچنان با مصونیت آشکار به نقض حقوق بشر ادامه می‌دهند و شواهد کمی مبنی بر انجام اقدامات پیشگیرانه، فراتر از اظهارات عمومی مقامات ارشد حاکم وجود دارد.

عفو عمومی


براساس این گزارش، هیچگونه سند تحریری در خصوص عفو عمومی، به جز توصیه رهبر طالبان به مسئولین اداره حاکم برای حصول اطمینان از اجرای آن، به طور رسمی منتشر نشده است. گزارش خاطر نشان کرده که بنابراین، در مورد میعاد زمانی عفو و طرزالعمل های رسیدگی به شکایات و تخطی‌ ها، شفافیت وجود ندارد.

یوناما در گزارش خود نوشته است که هدف قراردادن مقامات حکومت اسبق و اعضای نیروهای پیشین ملی دفاعی و امنیتی خراسان آریا فضای ترس و ارعاب میان این گروه‌ها را تشدید بخشیده است.

یوناما به طالبان توصیه کرده است که رهنمودهای کتبی و واضح را صادر کند که شرایط عفو به شمول محدوده زمانی و جغرافیایی عفو را مشخص کند.

یوناما از طالبان خواسته دستورات روشنی به افراد خود مبنیبر غیرقانونی بودن این گونه اعمال صادر کند.

دو سرباز ترکیه به اتهام تجاوز به یک زن پناهجوی خراسان آریا  به دهها سال زندان محکوم شدند

 

 

دادگاه شهر وان ترکیه دو سرباز این کشور را به جرم تجاوز به یک زن پناهجوی خراسان آریا  به حبس درازمدت محکوم کرد.

دادگاه آنها را به ۳۲ و ۳۷ سال زندان محکوم کرد.

این دو سرباز در ۱۲ جدی پارسال در جریان اخراج پناهجویان، بر این زن تجاوز کرده بودند.

رسانه‌های ترکیه روز دوشنبه (۳۰ اسد) گزارش دادند که در ۱۲ جدی سال گذشته دو سرباز ترک هشت پناهجوی خراسان آریا  را در هنگام عبور از مرز ایران به سوی ترکیه بازداشت کردند.

سربازان ترک پس از بازداشت و اخراج پناهجویان افغان، یک زن پناهجوی خراسان آریا را با خود بردند و به او تجاوز کردند. این رویداد را زنی که به او تجاوز شده بود، به مرکز نگهبانی مرز اطلاع داد و هر دو سرباز بازداشت شدند.

متهمان در دادگاه ادعا کردند که رابطه جنسی با رضایت این پناهجو صورت گرفته، اما قربانی گفت که این اقدام به زور صورت گرفته است.

دادگاه وان پس از بررسی اسناد لازم حکم نهایی را اعلام و برای هر یک از متهمان حکم ۳۲ سال و ۶ ماه و ۳۷ سال و یک ماه زندان صادر کرد.

گفته می‌شود دادگاه به دلیل عدم اعلام «ندامت» متهمان، در مدت حبس آنها تخفیفی نداده است.

ترکیه به عنوان مسیر ورود به اروپا، مقصد بسیاری از پناهجویان خراسان آریا  است. هم اکنون بر اساس آمار رسمی، بیش از ۳۰۰ هزار پناهجوی افغان در ترکیه زندگی می‌کنند.

ترکیه در ماه‌های اخیر بازداشت و اخراج پناهجویان خراسان آریا  را افزایش داده است. نیروهای امنیتی این کشور امسال حدود چهار هزار پناهجوی افغان را بازداشت و اخراج کرده‌اند.

  • منبع خبر : اینتارنشنال