کشته‌‌شدن فرمانده کتائب حزب‌الله در بغداد؛
کشته‌‌شدن فرمانده کتائب حزب‌الله در بغداد؛
سخنگوی نخست‌وزیری عراق: ائتلاف آمریکا عامل بی‌ثباتی شده است یک روز پس از کشته شدن فرمانده ارشد کتائب حزب‌الله و دو محافظش در حمله پهپادی آمریکا در بغداد، سخنگوی نخست وزیری عراق گفت که ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا به «عامل بی‌ثباتی» این کشور تبدیل شده است.
ابوباقر ساعدی

یحیی رسول سخنگوی نخست وزیری عراق می‌گوید حملات مکرر آمریکا به گروه‌های شبه‌نطامی تحت حمایت ایران در عراق، بغداد را وادار می‌کند تا به ماموریت ائتلاف به رهبری آمریکا در این کشور پایان دهد.

در حمله پهپادی چهارشنبه آمریکا در بغداد ابوباقر ساعدی و دو تن از همراهانش کشته شدند. رویترز از او به عنوان یکی از فرماندهان ارشد گروه حشد شعبی، بسیج مردمی عراق که شامل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران است، نام برده است.

پنتاگون با تایید خبر این حمله گفته بود که فرد کشته شده مسئول حمله به نیروهای آمریکایی در منطقه بوده است.

در این حمله به یک خودرو شلیک شد که نیروهای امنیتی عراق می‌گویند ابوباقر ساعدی فرمانده ارشد کتائب حزب‌الله، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران، و محافظان او بوده است.
: آمریکا می‌گوید این حمله اقدامی تلافی‌جویانه در واکنش به کشته شدن ۳ نظامی آن کشور در مرز اردن و سوریه است.

کتائب حزب‌الله عراق از گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت سپاه پاسداران هفته گذشته مسئولیت حمله به پایگاه برج ۲۲ در مرز اردن و سوریه را پذیرفته بود. در آن حمله ۳ سرباز آمریکا کشته و حدود ۵۰ نفر زخمی شدند.

آمریکا که تحت ائتلاف ضد داعش در عراق حضور دارد، در تلافی، جمعه گذشته ۸۵ موضع و مقر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت سپاه پاسداران را در سوریه و عراق هدف قرار داد.

ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در حال حاضر برای مقابله با ظهور و بازسازماندهی گروه‌ دولت اسلامی فعال است و با دولت عراق همکاری می‌کند.

تنش عراق و آمریکا؛ «میهمان صاحبخانه شده است»

نفيسه كوهنورد، خبرنگار ارشد خاورميانه بى بى سى

لحن دولت عراق در بيانيه‌هايش درباره حضور نيروهاى ائتلاف به رهبرى آمريكا به وضوح تندتر شده‌ است.

سرهنگ يحيى رسول سخنگوى نظامى نخست وزير در بيانيه‌اش گفته كه بغداد براى پايان دادن به ماموريت اين نيروها مصمم‌تر مى‌شود و براى اولين بار تاكيد كرده كه نيروهاى امنيتى عراق «نمى‌توانند وظايفشان را براى حفظ امنيت شهروندان و حاكميت ملى كشور ناديده بگيرند». به عبارت ديگر او تهديد مى‌كند كه ادامه حملات آمريكا در خاك عراق مى‌تواند به رويارويى ميان نيروهاى دولتى عراق و آمريكا‌یی‌ها بيانجامد.

من در چند روز گذشته با مقامات سياسى و نظامى عراقى مختلف گفتگو كردم و از حرفهایشان مى‌توانستم برداشت كنم كه بمباران اول آمريكا به شدت دولت و شخص نخست‌وزير را آزرده است. بخاطر اينكه بخشى از نيروهايى غالبا جوانى كه در اين حملات كشته شده‌اند از اعضاى تيپ‌هاى طفوف بودند كه بخشى از نيروهاى حشد شعبى محسوب مى‌شوند. آنها تحت فرمان نخست وزير هستند و به گفته مقامات عراقى ربطى به حملات اخير به پايگاه‌هاى آمريكايى نداشته‌اند.

و حالا حمله دوم شرايط را پيچيده‌تر كرده است. آن هم در زمانى كه دولت عراق و شخص سودانى به گفته مقامات عراقى توانسته بودند با گروه‌هاى «محور مقاومت» به توافق برسند كه پاسخى به حمله قبلى آمريكا ندهند.

اما از ديشب همه رهبران و فرماندهان منسوب به اين «محور» يكى پس از ديگرى در بيانيه‌هاى تندشان از دولت مى‌خواهند يا خودش كارى كند و به كار نيروهاى ائتلاف پايان دهد يا اينكه اين گروه‌ها باز دست به كار خواهند شد.

تابحال دولت عراق در واكنش به حملات عليه پايگاه‌هاى نيروهاى ائتلاف تاكيد مى‌كرد كه اين نيروها به دعوت دولت و براى مبارزه با داعش به اين كشور آمده‌اند اما حالا در هر بيانيه هشدار مى‌دهد كه اين ائتلاف از وظايف و خطوط تعيين شده برايش عدول كرده است. يكى از مقامات عراقى به من مى‌گفت وضعيت الان اين است: «مهمانى دعوت كرده‌ايم و حالا مهمان صاحبخانه شده و نمى دانيم چطور بيرون كنيم.»

حمله چگونه رخ داد؟

بغداد - حمله پهپادی روز هفتم فوریه

منبع تصویر، GETTY IMAGES

آن طور که گزارش شده حمله پهپادی شب گذشته در منطقه مشتل، در شرق بغداد، روی داده است و شاهدان از شنیدن صدای چند انفجار بزرگ خبر داده‌اند.

حمله پهپادی آمریکا در قلب بغداد را می‌توان تحول جدیدی از حملات این کشور علیه گروه‌های مرتبط با سپاه پاسداران دانست چرا که حملات چند ماه گذشته بیشتر در مناطق مرزی و خارج از شهرها علیه مواضع این گروه‌ها بوده است.

عصر چهارشنبه به وقت شرق آمریکا، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، در بیانیه‌ای این حمله را تایید کرد.

در این بیانیه آمده است: «در ساعت ۹:۳۰ دقیقه شب هفتم فوریه، نیروهای فرماندهی مرکزی (سنتکام) در واکنش به حملات به پرسنل نظامی آمریکا، در یک حمله یک‌جانبه در عراق، یک فرمانده کتائب حزب الله که مسئول طراحی مستقیم و مشارکت در حملات به نیروهای آمریکا در منطقه بود را کشتند».

در این بیانیه آمده است که «فعلا نشانه‌ای از خسارات جانبی یا آسیب دیدن غیرنظامیان در این حمله وجود ندارد.»

سنتکام تاکید کرد که ارتش آمریکا «اقدامات لازم» را برای حفاظت از نیروهای خود انجام خواهد داد و افزوده: «ما در مسئول شناختن همه کسانی که ایمنی نیروهای ما را تهدید می‌کنند تردید نخواهیم کرد».

تصاویر ویدیویی از این حمله منتشر شده که بخشی از آن در زیر می‌توانید ببینید.

تجمع و شعارهای ضدآمریکایی در محل حمله

حمله پهپادی در بغداد

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، پس از کشته شدن ابوباقر ساعدی تصاویری از تجمع شهروندان در اطراف خودرویی که در حال سوختن است منتشر شده است

در همین حال، گروه خبری بی‌بی‌سی در بغداد که قصد نزدیک شدن به محل واقعه را داشت، می‌گوید تجمع‌کنندگان در اطراف خودروی هدف قرار گرفته، شعارهای ضد آمریکا نظیر «آمریکا شیطان بزرگ» سر داده‌اند.

بعضی از تظاهرکنندگان از نزدیک شدن این گروه خبری به محل حمله جلوگیری کردند و آنها را «خارجی» خوانده‌اند و گفته‌اند از نظر آنها «خارجی‌ها مسئول این وضعیت هستند.»

بعضی از گزارش‌ها از تجمع‌ معترضان در نزدیکی سفارت آمریکا خبر داده‌اند.

تیم خبری بی‌بی‌سی می‌گوید حضور سنگین پلیس و ماموران انتظامی و امنیتی در بغداد محسوس است.

همزمان خبرگزاری فرانسه از حملات دیگر علیه گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در ساعات گذشته گزارش داده است.

تنش میان آمریکا و شبه‌نظامیان شیعی در خاک سوریه و عراق، با آغاز جنگ اسرائیل و غزه تشدید شده است. اما این حملات پس از کشته شدن ۳ نظامی این کشور در حمله پهپادی دو هفته پیش – ۲۸ ژانویه – به پایگاه برج ۲۲ در مرز اردن و سوریه بیشتر شده و شکل جدیدی به خود گرفته است.

جمعه گذشته جو بایدن همزمان با ورود اجساد سه سرباز آمریکا به خاک این کشور دستور حمله‌ای گسترده‌ را به مواضع گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در خاک سوریه و عراق صادر کرد.

جمعه شب گذشته، بمب‌افکن‌ها و پهپادهای آمریکا ۸۵ موضع و مقر این گروه‌ها را با ۱۲۵ مهمات هدایت‌شونده در چهار منطقه عراق و سه نقطه سوریه هدف قرار دادند.

پنتاگون، وزارت دفاع امریکا، پس از آن حمله گفت که این حملات ممکن است در روزهای آینده ادامه یابد.

حملات هفته گذشته و امروز آمریکا به مواضع و رهبران کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه در حالی صورت گرفت که این گروه اعلام کرده بود عملیات خود علیه نیروهای آمریکا و ائتلاف غربی ضد داعش را تعلیق کرده است.

بیشتر بخوانید:

حمله پهپادی چهارشنبه‌شب آمریکا به خودرو یک فرمانده ارشد گروه‌های شبه نظامی عراق، نخستین حمله از این دست نیست.

این حمله پهپادی به حمله چهار سال پیش به کاروان خودروهای حامل قاسم سلیمانی و فرماندهان وقت گروه‌های مورد حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران شباهت دارد که طی آن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس در کنار ابو مهدی المهندس، فرمانده وقت حشد شعبی و چند نفر از محافظان و همراهان انها در حومه فرودگاه بغداد هدف آمریکا قرار گرفتند و کشته شدند.

آمریکا: حمله به اهداف مرتبط با ایران تازه «آغاز» پاسخ ماست؛ ابراز «نگرانی» عمان از افزایش تنش‌ها

حمله به حوثی‌ها

منبع تصویر، MOD

توضیح تصویر، آمریکا شبانگاه جمعه ۸۵ نقطه از مواضع نیروهای طرفدار ایران در عراق و سوریه را بمباران کرد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، می‌گوید که ایالات متحده اقدامات بیشتری را در پاسخ به حمله پهپادی به پایگاه آن کشور در اردن به اجرا خواهد گذاشت. همزمان عمان از افزایش تنش‌ها در منطقه ابراز نگرانی کرده است. در این حمله پهپادی سه سرباز آمریکا کشته شدند.

آمریکا با متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به دست داشتن در آن حمله، شامگاه جمعه به نیروهای طرفدار ایران در ۸۵ موضع گروه‌های طرفدار ایران در سوریه و عراق حمله هوایی کرد.

آمریکا علاوه بر آن حملات هوایی مشترک خود را با بریتانیا بر علیه مواضع حوثی‌ها در یمن، شدت داده است.

آقای سالیوان در گفتگو با رسانه‌های آمریکا گفت: «آن چه در روز جمعه در سوریه و عراق اتفاق افتاد، آغاز پاسخ ما بود و گام‌های بیشتری در این مورد خواهیم برداشت.»

او افزود: «من آن را به عنوان یک کارزار نظامی بی پایان توصیف نمی‌کنم.»

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین گفت که هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که ایران سیاست خود را در قبال گروه‌های شبه نظامی تغییر داده است و اگر آمریکا همچنان شاهد تهدیدها و حملات باشد، پاسخ خواهد داد.

آقای سالیوان همچنین با خودداری از اظهارنظر در باره اینکه آیا آمریکا حمله به داخل ایران را رد کرده است، گفت که حملات بیشتری در منطقه برنامه‌ریزی شده است.

همزمان شبکه سی‌ان‌ان به نقل از دو مقام وزارت دفاع آمریکا خبر داده است که دولت این کشور توانسته ۸۴ هدف از ۸۵ هدف مورد نظر خود را در حملات هوایی به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق، یا کاملا ویران کند و یا از کار بیاندازد.

این مقام‌های دفاعی به سی‌ان‌ان گفته‌اند این ارزیابی اولیه از میدان جنگ است و ارزیابی گسترده‌تری نیز در جریان است. بر این اساس هیچ نشانه‌ای از اینکه اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان این حملات کشته شده باشند وجود ندارد.

نگرانی «شدید» عمان درباره تشدید تنش درخاورمیانه

کشته شدگان آمریکا

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، برخی رسانه‌های هوادار کشورهای عربی می‌گویند که حملات هوایی جمعه گذشته را «انتقام آمریکا» توصیف کرده‌اند

عمان پس از بررسی حملات روز جمعه آمریکا به عراق و سوریه درباره «تشدید مداوم تنش» در منطقه ابراز نگرانی کرده است.

بدر البوسعیدی، وزیر خارجه عمان در بیانیه‌ای که خبرگزاری عمان منتشر کرده، از اثربخشی حملات تلافی‌جویانه انتقاد کرده است.

او گفته که «این گونه اقدامات امنیت، ثبات و تلاش‌های منطقه برای مقابله با چالش‌هایی مانند خشونت و افراط‌گرایی را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

همزمان در مطبوعات عرب زبان تمرکز گسترده‌ای در مورد حملات جمعه گذشته آمریکا علیه سایت‌های مرتبط با ایران در عراق و سوریه وجود دارد.

بسیاری از روزنامه‌ها، مانند روزنامه اماراتی الخلیج، نگرانی خود را در مورد «سطح فزاینده تنش» نشان می‌دهند.

روزنامه خصوصی مصری «المصری الیوم» این حملات را «انتقام آمریکا» توصیف کرده و تاکید می‌کند که این حمله در زمانه انتقادات داخلی آمریکا به اجرا درآمده است.

سردبیر وب سایت «رای الیوم» مستقر در لندن، واشنگتن را به دلیل «تجاوز آشکار وحشیانه» به عراق و سوریه محکوم کرده است. او می افزاید که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مرتکب «گناه بزرگ» شده است و اسرائیل را متهم می کند که آمریکا را به جنگ عراق «کشانده است.»

طارق الحمید، روزنامه‌نگار سعودی در روزنامه «الشرق الاوسط»، هم از شبه نظامیان مورد حمایت ایران و نیز استراتژی آمریکا به دلیل «هدف قرار دادن ثبات منطقه» انتقاد کرد.

عبسی اسمیسم، روزنامه‌نگار سوری در روزنامه «العربی الجدید» وابسته به قطر نوشت که ایالات متحده حملات خود را به گونه‌ای «نزدیک به یک نمایش رسانه‌ای» انجام داد. او همچنین می‌گوید که این حملات «گستره حضور ایران در سوریه را تغییر نمی‌دهد.»

مراسم تشییع کشته‌شدگان حملات آمریکا در بغداد؛ «هدف قرار دادن حشد شعبی بازی با آتش است»

حشد شعبی

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، در حمله اخیر آمریکا ۱۶ عضو حشد شعبی کشته و ۳۶ نفر دیگر از آنها زخمی شده‌اند

همزمان برخی ناظران معتقدند که «یک گام اشتباه می‌تواند کل منطقه را به آتش بکشد.»

فالح فیاض، رئیس یک گروه شبه‌نظامی عراقی تحت حمایت ایران، موسوم به حشد شعبی، امروز یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ در مراسم تشییع جنازه اعضای کشته شده این گروه در حملات اخیر ایالات متحده، خواهان «خروج» نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از عراق شد.

آقای فیاض در مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان حشد شعبی که در بغداد برگزار شد، تایید کرد که ۱۶ تن از شبه‌نظامیان این گروه در این حملات کشته و ۳۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

او گفت: «آنها دفاتر اداری، یک بیمارستان (حشد) را هدف قرار دادند و به نیروهای وظیفه حافظ مرزها، حمله کردند.»

آقای فیاض همچنین به آمریکا هشدار داد که «هدف قرار دادن حشد شعبی بازی با آتش است.»

فرمانده حشد شعبی که اعضای آن عمدتاً شبه نظامیان طرفدار ایران هستند و چندی است در نیروهای امنیتی عراق ادغام شده‌اند، گفت: «ما از نخست‌وزیر می‌خواهیم که هر آنچه در توان دارد برای دفاع از حاکمیت و عزت عراق انجام دهد. و این تنها با خروج همه نیروهای ائتلاف از عراق امکان پذیر است.»

حشد شعبی

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، نفر اول از سمت راست، فالح فیاض، رئیس حشد شعبی در مراسم تشییع قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس معاون حشد شعبی در بغداد

ائتلاف به رهبری ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ برای مبارزه با گروه دولت اسلامی یا داعش تشکیل شد که مناطقی از عراق و سوریه را به تصرف خود درآورده بود و بسیجی‌های حشد در شکست آنها در عراق نقش داشتند.

حدود ۲ هزار ۵۰۰ سرباز آمریکایی در عراق و حدود ۹۰۰ سرباز در سوریه به عنوان بخشی از ائتلاف به رهبری آمریکا مستقر شده‌اند.

در سال‌های اخیر آمریکا چند بار مواضع کتائب حزب‌الله عراق را بمباران کرده است اما تنش بین واشنگتن و بغداد در ماه‌های اخیر و به ویژه در پی حملات اخیر به ویژه از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه شدت گرفته است.

ماه گذشته و پس از درخواست‌های مکرر محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق برای تعیین جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی، دو کشور مذاکرات دراین باره را آغاز کردند.

چه کسانی هدف حملات آمریکا در عراق هستند؟

شبه‌نظامیان عراقی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، درگیری گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق با آمریکا بیشتر شده است

  • نویسنده, فراس کیلانی و حیدر احمد
  • شغل, بخش عربی بی‌بی‌سی – بغداد

آمریکا به سه مرکز تاسیسات متعلق به نیروهای تحت حمایت ایران در عراق حمله هوايی کرده است

ارتش آمریکا گفته است که این حملات «در پاسخ مستقیم به رشته حملات شدید و رو به افزایش» علیه نیروهای آمریکایی و بین‌المللی در عراق و سوریه صورت گرفته است.

واکنش به این حملات چه بوده است؟

دولت عراق حملات آمریکا را به‌شدت محکوم کرده است. محمد شیاع السودانی، سخنگوی نخست وزیر عراق، گفته است که این حملات «آشکارا» حاکمیت عراق را نقض کرده است.

ایالات متحده گفته است که این عملیات «واکنش متناسب» به اقدامات شبه‌نظامیان بوده و «گروه‌های وابسته به ایران» هدف قرار گرفته‌اند.

چه کسانی در حمله به تأسیسات ایالات متحده دست داشته‌اند؟

کتائب حزب‌الله یکی از سه گروهی بوده است که در حملات به پایگاه های آمریکا در عراق شرکت داشتند و در نتیجه، هدف حملات ایالات متحده قرار گرفتند.

کتائب حزب‌الله یک گروه با نفوذ شبه‌نظامی شیعه عراقی است که ایران آن را از نظر مالی و نظامی حمایت می‌کند.

همچنین گمان می‌رود این گروه با نیروی قدس، بازوی عملیات برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیوندهای نزدیکی قوی داشته باشد.

ریشه های درگیری چیست؟

گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق می‌گویند که تنش کنونی در منطقه از جنگ غزه پس از حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر ناشی شده و معلول آن است. ایران از گروه حماس حمایت می‌کند و ایالات متحده حامی‌اسرائیل است.

پنتاگون – وزارت دفاع – آمریکا گفته است که از زمان حمله حماس به اسرائیل و آغاز جنگ غزه، پایگاه‌های نظامی‌ارتش ایالات متحده در عراق و سوریه دست‌کم ۱۵۱ بار مورد حمله قرار گرفته است.

این حملات معمولا با ترکیبی از راکت و پهپادهای تهاجمی‌انجام شده است.

ایالات متحده ۲۵۰۰ نظامی‌ در عراق و ۹۰۰ نظامی ‌در سوریه، کشور همسایه عراق، دارد و هدف از حضور این واحدها جلوگیری از سربرآوردن مجدد شبه‌نظامیان داعش است.

گروه‌های مورد حمایت ایران مصرانه می‌گویند که تصمیم‌شان برای حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق مستقل و بدون دستور حکومت ایران اتخاذ شده است.

با این حال، آنها همچنین می‌گویند که در چارچوب واحدی تحت عنوان «محور مقاومت» در عراق، سوریه و لبنان فعالیت می‌کنند.

به نظر کارشناسان، این «محور» به عنوان یکی از ابزارهای فشار ایران در منطقه عمل می‌کند.

یکی از اعضای حشد الشعبی در حال گریه کردن در کنار عکس یکی از اعضای کشته‌شده این گروه

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، اعضای حشد الشعبی، که بخشی از نیروهای دولتی عراق محسوب می‌شود، هم در حملات آمریکا کشته شده‌اند

دیگر گروه‌های طرفدار ایران در عراق در گذشته و حال چه می‌کنند؟

بزرگترین گروه طرفدار حکومت ایران در عراق گروه حشد الشعبی است. این گروه از شبه نظامیان عمدتا شیعه تشکیل شده و شامل شبه‌نظامیانی است که در جنگ برای راندن داعش از عراق مشارکت داشتند.

حشد الشعبی در ابتدا نهادی جداگانه و طرفدار ایران تلقی می‌شد اما در سال ۲۰۱۶ به یک واحد شبه‌نظامی‌ زیر نظر ارتش عراق تبدیل شد.

دولت عراق چه می‌گوید؟

دولت عراق می‌گوید که حملات ایالات متحده در واقع تاسیسات نظامی‌این کشور را هدف قرار داده و شماری از اعضای حشد الشعبی وابسته به ارتش را هم کشته است.

دولت عراق در رویکرد خود بین اقدامات ایالات متحده در عراق و مصائب جاری در غزه نوعی تشابه قائل شده است.

سرلشکر یحیی رسول، سخنگوی نخست وزیر عراق، در بیانیه‌ای گفته است که «منطقه در حال حاضر با خطر گسترش درگیری، عواقب تجاوز به غزه و پی‌آمدهای جنگی غیراخلاقی علیه مردم فلسطین دست و پنجه نرم می‌کند.»

او گفته است: «در حالی‌ که قدرت‌های بزرگ از جمله‌ ایالات متحده، در قبال این جنایات سکوت کرده‌اند، ما شاهد حرکت ایالات متحده به سوی عملیات تهاجمی ‌خلاف و ناموجه علیه سرزمین و حاکمیت ملی عراق هستیم.»

در کنار اظهارات عمومی، دولت عراق در پشت صحنه تلاش دارد به میانجیگری بپردازد و تنش بین گروه‌های مورد حمایت ایران و نیروهای آمریکا را کم کند، اما موفق نشده است.

ایالات متحده از زمان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳، در عراق واحدهای نظامی داشته است.

در مورد حضور نظامی‌ ایالات متحده در عراق و این‌که‌ این حضور باید ادامه یابد نه، نخست‌وزیر این کشورعلائم ضدونقیضی ارسال کرده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC