گروه‌های مسلح عراقی مدعی حمله به بندر حیفا در اسرائیل شدند
گروه‌های مسلح عراقی مدعی حمله به بندر حیفا در اسرائیل شدند
شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از زمان آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر، بارها کشتی‌ها و بنادر اسرائیل را در دریای سرخ و مدیترانه و همچنین چندین پایگاه آمریکایی در عراق و سوریه را هدف قرار داده‌اند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان عراقی موسوم به «مقاومت اسلامی»، پنج‌شنبه 12 بهمن مدعی حمله جدید پهپادی به بندر حیفا در اسرائیل شدند.

این گروه شبه‌نظامی در بیانیه‌ای کوتاه با اعلام هدف قرار دادن بندر حیفا با پهپادهای خود گفت حمله به بندر اسرائیلی در همبستگی با مردم غزه و در پاسخ به قتل عام فلسطینی‌ها توسط اسرائیل انجام شده است.

هفته گذشته «مقاومت اسلامی» عراق که از شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران تشکیل شده است، آغاز مرحله دوم حملات خود را اعلام کردند.

ابوآلاء الولایی، دبیر کل گردان‌های سید الشهدا، در توییتی در حساب کاربری خود در شبکه «ایکس» تاکید کرد که «مقاومت اسلامی» در عراق حملات خود را در دریای مدیترانه تشدید می‌کند تا بنادر اسرائیل را به طور کامل فلج کند.

او همچنین مدعی شد که این مرحله شامل محاصره ناوبری دریایی اسرائیل و از کار انداختن بنادر این کشور خواهد بود.

شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از زمان آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر، چند بار بنادر اسرائیل را در دریای سرخ و مدیترانه و همچنین چندین پایگاه آمریکایی در عراق و سوریه را هدف قرار داده بودند.

پایگاه‌های نظامی مستقر نیروهای آمریکایی، چه در عراق و چه در سوریه، از 17 اکتبر گذشته تاکنون حدود 160 مورد حمله گروه‌های شبه‌نظامی عراقی قرار گرفته‌اند.

اگرچه واشینگتن این حملات در دو کشور را به طور رسمی به جنگ غزه مرتبط نکرده بود، اما این گروه‌های مسلح بیش از یک بار تأکید کرده‌اند که حملات در واکنش به محاصره و جنگ اسرائیل علیه غزه و موضع آمریکا در حمایت قاطع از تل‌آویو انجام می‌گیرد.

حمله پهپادی شبه‌نظامیان عراقی به یک پایگاه آمریکایی در سوریه

جو بایدن: تصمیم برای حمله نظامی به عراق «در چارچوب مسئولیت برای حفاظت از شهروندان آمریکایی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان عراقی شامگاه یک‌شنبه 17 دی، از حمله پهپادی به پایگاه «قسرک» متعلق به نیروهای آمریکایی در حومه حسکه در شمال شرق سوریه خبر دادند.

در بیانیه گروه موسوم به «مقاومت اسلامی عراق» آمده که این حمله بیانگر تداوم رویکرد «مقاومت در برابر نیروهای اشغالگر آمریکایی در عراق و منطقه و در پاسخ به کشتار مردم غزه از سوی اسرائیل است.»

در این بیانیه بر ادامه «نابودی پایگاه‌های دشمن» تاکید شده است.

فرماندهی نیروهای آمریکا پنجشنبه گذشته اعلام کردند در یک حمله هوایی مشتاق طالب السعیدی ملقب به «ابو تقوی» از فرماندهان گروه «النجبا» که معاون فرمانده عملیات کمربند بغداد در حشدالشعبی نیز بود را به اتهام انجام عملیات علیه نیروهای آمریکایی، حذف کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان این کشور گفت که تصمیم برای حمله نظامی به عراق «در چارچوب مسئولیت برای حفاظت از شهروندان آمریکایی بود» و تاکید کرد در صورت لزوم برای مقابله با تهدیدات یا حملات بیشتر «اقدامات بیشتری» را اتخاذ خواهد کرد.

بایدن گفت دولتش «این اقدام لازم و متناسب را مطابق با قوانین بین المللی انجام داده» و افزود که ایالات متحده « برای دفاع از خود، آنگونه که در ماده 51 منشور سازمان ملل متحد تصریح شده، استفاده کرد.»

حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه از زمان حمله هفتم اکتبر و آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه شدت گرفت.

حملات پهپادی مجدد گروه‌های مسلح عراقی به دو پایگاه آمریکایی در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه‌های مسلح شبه‌نظامی عراقی بامداد شنبه اعلام کردند برای دومین روز متوالی پایگاه‌های آمریکایی در التنف و الشدادی در سوریه را با پهپادهای انفجاری هدف قرار داده‌اند.

این گروه‌های موسوم به «مقاومت اسلامی عراق» با انتشار بیانیه ای کوتاه، تاکید کردند که این حملات در پاسخ به «قتل‌عام اسرائیل در غزه» انجام شده است.

در این بیانیه، گروه‌های عراقی متعهد شدند که به هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکایی ادامه دهند.

این گروه‌ها جمعه شب نیز اعلام کردند که دو پایگاه آمریکایی در اردوگاه رکبان در جنوب سوریه و میدان نفتی العمر در شرق این کشور را با پهپاد هدف قرار دادند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، یک حمله از این حملات علیه یک کمپ آموزشی در نزدیکی پایگاه التنف مقر نیروهای آمریکایی که در مثلث مرز سوریه، عراق و اردن انجام شد و حمله دیگر این گروه‌های عراقی، میدان نفتی العمر را هدف قرار داد که به مجروح شدن برخی افراد منجر شد.

واکنش به کشتن فرمانده گروه النجبا

گفتنی است حملات دو روز گذشته این گروه‌ها پس از آن صورت گرفت که یک پهپاد آمریکایی مقر نیروهای «حشدالشعبی» در بغداد را هدف قرار داد که منجر به کشته شدن یکی از فرماندهان گروه النجبا وابسته به سپاه پاسداران ایران و تعدادی از همراهانش شد.

النجبا یکی از برجسته‌ترین جناح‌های شبه‌نظامیان حشدالشعبی، می‌گوید در پاسخ به کشتن این فرمانده و همراهانش حملات خود را علیه نیروهای آمریکایی ادامه خواهد داد.

این در حالی است که سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، ائتلاف بین المللی را مسئول این حمله دانست.
از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه، ارتش آمریکا تاکنون بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه صورت گرفته است.

حملات پهپادی گروه‌های شبه‌نظامی عراقی به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه

دیدبان حقوق بشر سوریه: حملات پهپادی به پایگاه آمریکایی در میدان نفتی العمر سوریه چندین مجروح بر جای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه‌های شبه‌نظامی عراقی شامگاه پنج‌شنبه 14 دی طی بیانیه‌های جداگانه‌ای از حملات پهپادی خود به پایگاه آمریکایی در اردوگاه آموزش نظامی الرکبان و همچنین یک پایگاه آمریکایی دیگر در میدان نفتی العمر سوریه خبر دادند.

این گروه‌های مسلح عراقی که خود را «مقاومت اسلامی در عراق» می‌نامند اعلام کردند که حملات خود به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه را در پاسخ به «‌جنایت‌های کشتار» که اسرائیل علیه ساکنان نوار غزه مرتکب می‌شود، انجام می‌دهند.

حمله به اردوگاه آموزش نظامی

دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه پنج‌شنبه از حملات پهپادی به اردوگاه آموزش نظامی در نزدیکی پایگاه آمریکایی التنف در سوریه در مثلث مرزی میان عراق و سوریه و اردن خبر داد.

چندین مجروح

دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه پنج‌شنبه گزارش داد که حملات پهپادی به پایگاه آمریکایی در میدان نفتی العمر سوریه چندین مجروح بر جای گذاشته است.

این حملات شبه‌نظامیان عراقی پس از آن انجام می‌شود که یک پهپاد ناشناس مقر حشدالشعبی را در بغداد هدف قرار داده و به کشته شدن یکی از فرماندهان گروه شبه‌نظامی «النجباء» و همراه او منجر شد.

گروه «النجباء» یکی از زیرمجموعه‌های شبه‌نظامیان حشد الشعبی در عراق ایالات متحده آمریکا را به نقش داشتن در این حمله متهم کرده و آن را در ارتباط به حمله هوایی به مقر حشد الشعبی در بغداد مسئول دانسته و به دادن پاسخ به آن متعهد شد.

در همین راستا سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق نیروهای ائتلاف بین‌المللی را در ارتباط با حمله به مقر حشد الشعبی در بغداد مسئول دانست

فرماندهان کشته‌شده «النجباء» در عراق چه کسانی بودند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انفجاری که پنج‌شنبه 14 دی در یک حمله پهپادی به پایگاه نیروهای «حشد الشعبی» در نزدیکی وزارت خارجه عراق، شرق بغداد رخ داد، دو تن از فرماندهان این گروه به نام‌های «ابو تقوی» و «علی ابو سجاد» مسئول پشتیبانی لجستیکی این گروه کشته شدند.

ابوتقوی کیست؟

نام او مشتاق طالب السعیدی یکی از رهبران برجسته و مسئول تیپ 12 جنبش «النجباء» و معاون عملیات این جنبش در بغداد است.

او در حین رانندگی با خودروی خود در داخل پایگاه «حشد الشعبی» به همراه ابوسجاد هدف مستقیم حمله پهپادی قرار گرفت که منجر به مرگ آن‌ها شد.

منابع امنیتی به «العربیه» این حادثه را بسیار خطرناک توصیف کردند، به ویژه که مقر نیروهای «حشد الشعبی» که به گفته دولت عراق یک نهاد قانونی وابسته به نیروهای امنیتی است را هدف قرار داده است.

خبرنگار «العربیه» همچنین توضیح داد که هدف گرفتن خودرو با یک عملیات امنیتی دقیق انجام شده که شامل نظارت بر داده‌های دقیق است.

جنبش «النجباء» مدتی به عنوان «مقاومت اسلامی در عراق»، فعال بود، که پیشتر مسئولیت چندین حمله به پایگاه‎‌های نظامی متعلق به ائتلاف بین المللی در عراق را بر عهده گرفته بود.

«النجباء» که تعداد آن بین 8 تا 10 هزار نفر برآورده شده در حمله زمینی نیروهای دولتی سوریه و با پشتیبانی هوایی هواپیماهای جنگی روسیه به شهر حلب، نقش پیشرو را ایفا کردند.

این جنبش یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های «حشد الشعبی» در عراق بشمار می‌رود زیرا علاوه بر ارتباط نزدیک با حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران ایران، در جنگ‌های علیه داعش نیز شرکت داشته است.

«یکسان‌سازی میدان‌ها»

در پی حمله پهپادی به یکی از پایگاه‌های «حشد الشعبی» در شرق پایتخت عراق، دست‌کم دو رهبر از گروه‌های مسلح و شش تن دیگر زخمی شدند.

این حمله در پاسخ به حملات متعدد در هفته‌های گذشته علیه پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه انجام شد که سازمان «مقاومت اسلامی در عراق» مسئولیت حمله به پایگاه‌های آمریکایی را به عهده گرفته بود.

بمباران پایگاه‌های شبه‌نظامیان ایران در آماج حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه

مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه: در اولین مرحله از حملات آمریکا 11 پایگاه شبه‌نظامیان ایران در شرق سوریه بمباران و منهدم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا در اولین مرحله از پاسخ به کشته شدن 3 سرباز خود در اردن، شامگاه جمعه 13 بهمن پایگاه‌های شبه‌نظامیان ایران را در شرق سوریه و در مرز این کشور با عراق بمباران کرد.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که پایگاه‌های شبه‌نظامیان ایران طی آماج حملات هوایی در شرق سوریه و در مرز با عراق بمباران شد.

پیش از آن رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه جمعه در گفت‌وگو با «العربیه» اعلام کرد که طی چندین موج حملات هوایی جنگنده‌های ناشناس پایگاه‌های شبه‌نظامیان ایران در مناطق اطراف شهرهای المیادین و دیر الزور بمباران شد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه هواپیماهای ناشناس پایگاه‌هایی را در الحیدریه و الشبلی در صحرای المیادین و در حومه دیر الزور در شرق سوریه بمباران کردند.

رامی عبدالرحمان افزود که در اولین مرحله از این حملات هوایی دست‌کم 6 نفر در الحیدریه کشته شدند.

او همچنین حملات هوایی را ادامه‌دار توصیف کرد که به گفته او بیش از یک ساعت همچنان ادامه داشته و تاکنون بیش از 11 پایگاه شبه‌نظامیان وابسته به ایران را در حومه شهرهای البوکمال، دیر الزور و المیادین بمباران و منهدم کرده است.

عبدالرحمان آماج حملات انجام شده را «نابود‌کننده» و به‌گونه‌ای متفاوت‌‌ از حملات اسرائیل و ادامه‌دار توصیف کرد.

پیش از آن خبرنگار «الحدث» خبر داده بود هواپیماهای جنگی که گمان می‌رود آمریکایی هستند در ارتفاع کم بر فراز شهر المیادین سوریه پرواز کردند.

شبکه خبری آمریکایی «ABC News» نیز اعلام کرد که اولین حملات آمریکا علیه اهدافی در سوریه در پاسخ به کشته شدن سربازان آمریکایی انجام شد.

خبرنگار «الحدث» در واشینگتن اما در این‌باره اعلام کرد که مقامات آمریکایی هنوز مسئولیت رسمی حملات هوایی انجام شده به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در حومه دیر‌الزور سوریه را بر عهده نگرفته‌‌اند.

ابراز تردید پنتاگون درباره صحت ادعای توقف عملیات حزب‌الله عراق

گروه«حزب‌الله عراق» در آستانه پاسخ آمریکا اعلام کرد که عملیات خود برضد نیروهای آمریکایی در منطقه را تعلیق می‌کند

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه شبه‌نظامی موسوم به «گردان‌های حزب‌الله عراق» شامگاه سه‌شنبه دهم بهمن در اقدامی پیشدستانه و در آستانه پاسخ دادن آمریکا به حمله به نیروهای ایالات متحده در اردن، اعلام کرد که به‌منظور «عدم مشکل‌آفرینی» برای دولت عراق عملیات خود علیه نیروهای آمریکایی را متوقف می‌کند.

گروه حزب‌الله عراق با اعلام توقف عملیات خود علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، گفت که ایران با عملیات این گروه علیه نیروهای آمریکایی «مخالفت» می‌کرد.

گردان‌های حزب‌الله عراق همچنین مدعی شد که ایران از عملیات این گروه برضد نیروهای آمریکایی «بی‌اطلاع» بوده است.

این گروه شامگاه سه‌شنبه با اعلام توقف عملیات خود علیه آمریکایی‌ها به نیروهای خود توصیه کرد که در صورت هر گونه اقدام نظامی خصمانه از سوی ایالات متحده علیه آن تنها به اتخاذ «تدابیر پیشگیرانه» اکتفا کنند.

پاسخ تدریجی آمریکا

این موضع گردان‌های حزب‌الله عراق پس از آن بیان می‌شود که جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید سه‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده احتمالا به حمله‌ای که به کشته شدن 3 سرباز آمریکایی مستقر در اردن منجر شده پاسخی تدریجی خواهد داد.

به گفته کربی این پاسخ نه تنها یک اقدام بلکه شامل اقداماتی متعدد و چند مرحله‌ای خواهد بود.

تردید پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» شامگاه سه‌شنبه با اشاره به آغاز تحقیق درباره نفوذ پهپاد حمله‌کننده به پایگاه «تی 22» در اردن، اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در اردن از سوی گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران هدف حمله قرار گرفته‌اند

پنتاگون همچنین درباره صحت ادعاهای گردان‌های حزب‌الله عراق و قصد آنها مبنی بر تعلیق عملیات این گروه علیه نیروهای آمریکایی و بی‌اطلاعی ایران از حملات اخیر این گروه علیه پایگاه‌های آمریکایی، ابراز تردید کرد.

شایان ذکر است که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده سه‌شنبه 10 بهمن اعلام کرد که او تصمیم برای پاسخ دادن به حمله‌ای که به کشته شدن سربازان آمریکایی در اردن منجر شده را اتخاذ کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که ایران «مسئول» پشتیبانی تسلیحاتی از مهاجمانی است که برضد پایگاه نیروهای آمریکایی در اردن دست به حمله زدند.آمریکا مقاومت اسلامی عراق» را در حمله به پایگاه خود مسئول شناخت

اسرائیل: از تشکیل حزب‌الله جدید در عراق، سوریه و یمن جلوگیری می‌کنیم

جروزالم پست: اسرائیل استراتژی «جنگ بین دو جنگ» را عمدتاً از طریق حملات پی در پی هوایی به اهداف نظامی ایران در سوریه و عراق اجرا می‌کند

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل گفته است که این کشور از تشکیل «حزب‌الله» جدید در سوریه، عراق و یمن جلوگیری خواهد کرد.

روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، یکشنبه 13 آذر در گزارشی نوشت، آویو کوخاوی گفته است، ارتش اسرائیل در حال حاضر عملیاتی را تحت عنوان «جنگ بین دو جنگ» علیه مراکز نظامی ایران در عراق و سوریه انجام می‌دهد تا از این طریق از تشکیل یک حزب‌الله جدید دیگر در عراق و سوریه جلوگیری کند.

طبق گزارش این روزنامه رئیس ستاد ارتش اسرائیل بر انجام حملات هوایی پی در پی علیه اهداف نظامی ایرانی در عراق و سوریه تاکید کرد.

این مقام ارشد اسرائیلی گفته است که ایران نفوذ خود را در عراق و سوریه افزایش داده است و پایگاهی به نام پایگاه نظامی «امام علی» در نزدیکی آلبوکمال در سوریه ایجاد کرده تا از آن به عنوان مقری جهت انجام عملیات نظامی توسط گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به تهران استفاده کند.

این روزنامه در گزارش خود افزود، «حزب‌الله لبنان اکنون نسبت به سال‌های 1999 تا 2005 قدرت خود را دو برابر افزایش داده است، زیرا این حزب اکنون از لحاظ سیاسی و اقتصادی کاملاً لبنان را در کنترل دارد، به همین دلیل اسرائیل نمی‌تواند اجازه دهد که این تجربه در بقیه کشورهای منطقه عملی شود.»

این روزنامه به نقل از کوخاوی افزود: «حزب‌الله طی سال‌های گذشته موفق به کسب تجربیات گسترده و توسعه تسلیحات و تجهیزات خود به‌ویژه در سوریه، عراق و یمن شد».

این روزنامه در پایان گزارش خود به این نکته اشاره کرد که عملیات‌های اسرائیل شامل فعالیت‌هایی در عراق، سوریه، یمن و سایر مناطقی می‌شود که گروه‌های وابسته به ایران در آن‌ها فعالیت دارند.

بنا به این گزارش، اسرائیل همچنین تلاش می‌کند تا از تصاحب بخشی از سوریه توسط ایران جلوگیری کند.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل تاکید کرد که هدف نهایی این ابتکار عمل «جنگ بین دو جنگ» و عملیات نظامی مرتبط با آن «جلوگیری از بازتولید حزب‌الله» خواهد بود.

جنگ بین دو جنگ

این روزنامه با اشاره به اینکه تهران به دنبال انتقال پهپادها به عراق، سوریه و لبنان بوده است، نوشت: «اسرائیل در برابر تحرکات نظامی رژیم ایران، استراتژی «جنگ بین دو جنگ» از طریق حملات هوایی به اهداف نظامی ایران در ابوکمال و همچنین با بمباران زاغه‌های اسلحه در فرودگاه‌های سوریه که مهمات از تهران به آنجا انتقال داده می‌شد، به توانایی رژیم ایران برای نفوذ آسیب جدی وارد کرد».

روزنامه افزود: «مسیر کلی کارزار «جنگ بین دو جنگ» اسرائیل و تلاش آشکار این کشور برای جلوگیری از تشکیل «حزب‌الله جدید» هنوز به طور واضح مشخص نیست.»

به نوشته این روزنامه: «ایران در سوریه عواملی دارد و پایگاه‌هایی ایجاد کرده است به طوری که این کشور را قادر می‌سازد تا اسلحه از عراق به سوریه منتقل کند و از کشور عراق برای همین هدف بهره‌برداری کند».

جروزالم پست نوشت که ایران اسرائیل را مستقیماً با پهپادهای خود تهدید می‌کند.

به نوشته این روزنامه، ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم به رهبری ایالات متحده آمریکا در اوایل سال جاری پهپادهای ایرانی که به سمت اسرائیل در حرکت بودند را سرنگون کرد.

این روزنامه اسرائیلی نوشت: «این بدان معناست که کمپین برای جلوگیری از بازتولید حزب‌الله با نبردی سخت مواجه است و ایران به انتقال نیروهای شبه‌نظامی به سوریه ادامه خواهد داد».

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیهٔ