5 افسر و مسئول اطلاعات سپاه در حمله اسرائیل به دمشق کشته شدن
5 افسر و مسئول اطلاعات سپاه در حمله اسرائیل به دمشق کشته شدن
رسانه‌های ایران نیز گزارش دادند در این حمله، سردار سرتیپ پاسدار یوسف امیدزاده با نام مستعار «حاج صادق»، فرمانده اطلاعات نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه و جانشین او کشته شدند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که رسانه‌های سوریه، صبح شنبه سی‌ام دی، از حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی در منطقه «المزه» دمشق خبر دادند، خبرگزاری «رویترز» گزارش داد در این حمله 4 تن از نیروهای سپاه پاسداران ایران از جمله رئیس واحد اطلاعات سپاه در سوریه کشته شدند.

رسانه‌های ایران نیز گزارش دادند در این حمله، سردار سرتیپ پاسدار یوسف امیدزاده با نام مستعار «حاج صادق»، فرمانده اطلاعات نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه و جانشین او کشته شدند.

از مکان انفجار
از مکان انفجار

سپاه پاسداران ایران هم با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد در حمله هوایی اسرائیل به دمشق، 5 تن از «مستشاران نظامی» ایران و تعدادی از نیروهای سوری کشته شدند و هویت آنها را حجت‌الله امیدوار، علی آقازاده، حسین محمدی و سعید کریمی اعلام کرد.

به گفته کاربران شبکه‌های اجتماعی، گویا «حاج صادق» و «یوسف امیدزاده» نام‌های مستعار سرتیپ حجت‌الله امیدوار فرمانده اطلاعات نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه است و «حاج غلام» یا «حاج محرم» نام‌هاس مستعار جانشین او یعنی علی آقا زاده است.

با این حال، دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد تعداد کشته‌شدگان حمله اسرائیل به محله المزه دمشق به 10 نفر از جمله 3 فرمانده سپاه پاسداران ایران افزایش یافت.

در ادامه سپاه پاسداران ایران خبر داد که یک عضو ارشد آن که در حمله اسرائیل به المزه دمشق مجروح شده بود، جان باخته است. با اعلام این خبر تعداد اعضای ارشد کشته شده سپاه در حمله اسرائیل به دمشق، به 5 نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»، صدای انفجار شدیدی از این ساختمان واقع در منطقه «المزه – ویلاهای غربی» در نتیجه حمله هوایی اسرائیل در اکثر مناطق پایتخت شده شد و تحقیقات برای روشن شدن جزئیات حادثه در جریان است.

اسرائیل سال‌هاست که حملاتی را علیه آنچه که اهداف مرتبط با ایران در سوریه می‌داند، آغاز کرده است.

اگرچه مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند که به دنبال گسترش جنگ نیستند، اما موج ترورها همچنان ادامه دارد.

ورود گروه‌های مسلح جدید تحت حمایت ایران به خط درگیری و تشدید حملات درعراق و سوریه علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در کنار تداوم درگیری حزب‌الله با نیروهای اسرائیلی در جنوب لبنان نیز بر پیچیدگی اوضاع و شدت بحران افزوده است.

افزایش حملات گروه‌های نیابتی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه

«پنتاگون» اعلام کرد که تأسیسات آمریکایی در عراق و سوریه از آغاز تشدید تنش‌ها در منطقه، هدف 127 مورد حمله قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در بحبوحه افزایش تنش منطقه‌ای از زمان آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه در 7 اکتبر، حملات شبه‌نظامیان مسلح مورد حمایت ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا درعراق و سوریه، در حال افزایش است.

در جدیدترین این حملات، پایگاه‌های آمریکا در میدان العمر و روستای الخضرا در سوریه شامگاه شنبه 23 دی، هدف حملات پهپادی هدف قرار گرفتند که گروه موسوم به «مقاومت اسلامی عراق»، مسئولیت آن‌ها را برعهده گرفت.

این حملات، به‌رغم افزایش شمار آنها در حکم گونه‌ای «سوپاپ» برای تنش‌های منطقه‌ای است که به نظر بسیاری از ناظران، به مرز آغاز جنگ مستقیم منطقه‌ای میان آمریکا و ایران نخواهد رسید.

«فرانس‌پرس»، به‌نقل از فابیان هنز، پژوهشگر مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، آورد که «خطر تشدید تنش در منطقه، پائین است زیرا بازیگران اصلی مانند ایران، توجه خود را به اجتناب از یک جنگ منطقه متمرکز کرده‌اند».

90 مورد حمله

این در حالی است که بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، شمار حملات از 19 اکتبر گذشته (2023) یعنی 12 روز پس از آغاز جنگ غزه تاکنون ، به حدود 90 حمله رسیده است.

از این مجموع، میدان گازی کونیکو هدف 22 حمله و میدان نفتی العمر در دیرالزور سوریه که دربردارنده بزرگترین پایگاه‌های نظامی آمریکا است، هدف 21 حمله قرار گرفتند.

15 حمله هم علیه پایگاه الشدادی در حومه حسکه انجام شد و پایگاه خراب‌الجیر در رمیلان نیز هدف 15 حمله قرار گرفت.

از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در نوار غزه، ارتش آمریکا تاکنون هدف بیش از 130 حمله موشکی و پهپادی در عراق و سوریه قرار گرفته است.

حدود دو هفته پیش، پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اعلام کرد که تأسیسات آمریکایی از آغاز تشدید تنش‌ها در منطقه هدف 127 موردحمله قرار گرفت که 52 مورد در عراق و 75 مورد در سوریه بوده است.

این حملات، واکنش واشینگتن را در شکل حمله به گروه‌های نیابتی ایران در این دو کشور در پی داشت که مهمترین حمله، مقر حرکت النجبا در شرق بغداد را در آغاز ژانویه جاری، هدف قرار داد.

900 سرباز آمریکایی در سوریه و 2500 سرباز در خاک عراق به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف مستقر هستند که به نیروهای محلی، در راستای ممانعت از بازگشت گروه تروریستی«داعش»، مشورت داده و کمک می‌کنند.

فرماندهان گروه‌های نیابتی ایران: حملات ما با اهداف تهران در تضاد نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرماندهان سه گروه‌ شبه‌نظامیان وابسته به ایران در گفت‌وگو با «واشینگتن پست» گفتند که «با دقت بین حملات خود تعادل ایجاد می‌کنیم تا از وقوع یک جنگ گسترده‌تر جلوگیری کنیم.»

این فرماندهان همچنان گفتند که «ساختار گروه‌های شبه‌نظامیان وابسته به ایران طوری طراحی شده که با اهداف استراتژیک تهران در تضاد نباش.»

یکی از فرماندهان گروه حزب الله عراق در ادامه گفت‌وگو با «واشینگتن پست» گفت که «ایران از ما پشتیبانی می‌کند، اما تصمیم انجام حملات بر عهده خودمان است» و افزود که «تهران برای جلوگیری از وقوع درگیری‌های گسترده، نوع حملاتی که باید انجام دهیم را بر ما تحمیل می‌کند.»

شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران، در پاسخ به حمایت دولت جو بایدن، رئیس جمهورى آمریکا از اسرائیل، پایگاه‌های آمریکایی را هدف قرار دادند.

حزب الله لبنان نيز درگیری‌هایی با ارتش اسرائيل در مرز مشترک با جنوب لبنان داشته تا به قول رهبر آن برخی از نیروهای اسرائیلی را از جبهه غزه دور کند و آنها در مرزهای شمالی مشغول کند.

فرماندهان نیروهای نیابتی ایران در این مصاحبه تاکید کردند که تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از یک جنگ منطقه‌ای گسترده‌تر را به کار گرفته‌اند.

این نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان در عملیات‌ فردی از نوعی آزادی عمل برخوردارند، اما در عین حال اقدامات آنها به گونه‌ای طراحی شده که با اهداف استراتژیک ایران در تضاد نباشد.

نصرالله نقش اصلی را ایفا می‌کند

یکی از فرماندهان ارشد گردان‌های حزب‌الله عراق، بزرگترین گروه شبه‌نظامی که این حملات را انجام می‌دهد، در این مصاحبه گفت: «در برخی جلسات، اخبار پیشرفت در جبهه‌ها، میزان بهره‌گیری استراتژیک از هر جبهه را به‌روزرسانی‌ها کرده و مورد بحث قرار می‌گیرد.»

فرمانده دیگری که خواست نامش فاش نشود، گفت: «ایران انواع حمایت‌ها را انجام می‌دهد، اما وقتی صحبت از تصمیم گیری‌ها و اقدامات میدانی می‌شود، تصمیم در دست ماست».

فرماندهان این شبه‌نظامیان وابسته به ایران گفتند که «حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، نقش پیشگامی در تقویت ائتلاف ایفا کرده است، زیرا او برجسته‌ترین شخصیتی است که قدیمی‌ترین، موفق‌ترین و محکم‌ترین گروه در نبرد را رهبری می‌کند».

آنها خاطرنشان کردند که نصرالله به عنوان اولین شخصیت در میان دیگران ظاهر شد و هنگامی که اولین سخنرانی عمومی خود را پس از شروع جنگ غزه انجام داد، شبه‌نظامیان عراقی در میدان تحریر بغداد جمع شدند تا این سخنرانی را به صورت زنده گوش دهند.

اسرائیل حملات خود به متحدان ایران در منطقه را تشدید کرده است. این حملات هفته گذشته منجر به کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران به نام رضی موسوی شد.

در همین راستا، ایران تهدید کرد که انتقام ترور این فرمانده را از اسرائیل خواهد گرفت.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة