شنبه, ۱۲ حوت , ۱۴۰۲
پ
 • شناسه : 6317
 • ۲۸ جدی ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۰
 • 121 بازدید
 • 0 دیدگاه
 • ارسال توسط :
بانو چن

ما آخرین نسل هستیم»؛ واکنش جوانان چینی به فشار حکومت

ما آخرین نسل هستیم»؛ واکنش جوانان چینی به فشار حکومت
ما آخرین نسل هستیم»؛ واکنش جوانان چینی به فشار حکومت
سال گذشته جمعیت چین برای اولین بار در ۶۰ سال اخیر کاهش پیدا کرد و میزان باروری در این کشور برای اولین بار منفی شد. تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده هم کاهش پیدا کرد و به رقم ۶.۸۳ میلیون رسید که کمترین رقم از سال ۱۹۸۶ است
 • نویسنده, فن ونگ
 • شغل, بی‌بی‌سی، سنگاپور

چن به بیش از ۲۰ قرار ملاقات عاشقانه ناشناس رفته بود که همه آنها را مادرش تدارک دیده بود.

او می‌گوید بعضی قرار‌ها بدتر از بقیه بود چون او شرایطی داشت که بیشتر مردانی که ملاقات می‌کرد حاضر به پذیرش آن نبودند، او نمی‌خواست بچه داشته باشد.

چن در سال‌های پایان دهه دوم زندگی خود است و مایل به اعلام نام کامل خود نیست. او می‌گوید: «نگهداری از بچه کار سختی است و من دوست ندارم بچه داشته باشم اما پیدا کردن مردی که بچه نخواهد کار آسانی نیست از نظر مرد‌ اگر نخواهی بچه داشته باشی… انگار قصد جان او را کردی».

با وجود مجموعه‌ای از قرار ملاقات‌های ناموفق فشار برای ازدواج از دوش او برداشته نشد. او می‌گوید این فشار مرا به آستانه «انفجار» می‌رساند.

فقط والدین چن نیستند که به او فشار می‌آورند که ازدواج کند و بچه‌دار شود. چون میزان ازدواج و باروری در چین رو به کاهش است حزب کمونیست چین میلیون‌ها زن و مرد جوان را تشویق می‌کند تا در مسیر معکوس این جریان عمل کنند.

چیست؟

زنی با لباس عروس در خیابان می‌دود و می‌خندد

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، جوانان چینی از انتخاب‌‌های سنتی مانند ازدواج و فرزند روی‌گردان هستند

سال گذشته جمعیت چین برای اولین بار در ۶۰ سال اخیر کاهش پیدا کرد و میزان باروری در این کشور برای اولین بار منفی شد. تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده هم کاهش پیدا کرد و به رقم ۶.۸۳ میلیون رسید که کمترین رقم از سال ۱۹۸۶ است.

دلسردی بر اثر رکود اقتصادی و افزایش بیکاری باعث شده است که جوانان چینی از انتخاب‌های سنتی والدین خود رویگردان شوند. نتیجه این جریان دردسر برای حزب حاکم و دور شدن از شعار «جوان‌سازی ملی» است که شی جین پینگ رهبر این کشور ترویج می‌کند.

مقامات «مصیبت را درک نمی‌کنند»

البته آقای شی هم دچار نگرانی‌هایی شده است چون در سخنرانی اخیر خود به ضرورت «ایجاد فرهنگ جدید ازدواج و فرزند‌آوری» اشاره کرد. او همچنین از «تقویت آگاهی و راهنمایی» برای ایجاد دگرگونی در دیدگاه جوانان نسبت به ازدواج و فرزند‌آوری و خانواده صحبت کرد.

البته مقامات چین در این راه تلاش‌های فراوانی کرده‌اند.

در سراسر کشور دفترچه‌های تبلیغاتی پخش کرده‌اند که جوانان را بسیج و تشویق به ازدواج و زوج‌ها را تشویق به ادامه زندگی زناشویی و فرزند‌آوری می‌کند.

اوایل امسال شهر کوچکی در استان شرقی ژجیانگ اعلام کرد زوج‌هایی که عروس زیر ۲۵ سال داشته باشد از جایزه ۱۰۰۰ یوان (۱۳۷ دلار) برخوردار می‌شوند. این اقدام باعث حیرت و خشم مردم محلی نسبت به بی‌اعتنایی دولت مرکزی شد که چنین مبلغ ناچیزی بتواند بر چنین تصمیم مهمی در زندگی افراد تأثیر بگذارد.

در مناطق دیگر مسئولان «دوره استراحت یک‌ماهه» برای زوج‌هایی که جدا شده‌اند یا می‌خواهند جدا شوند در نظر گرفتند. این موضوع هم نگرانی‌هایی درباره دخالت در انتخاب‌های فردی و آسیب به زنان درگیر خشونت‌های خانگی شد.

زنی از کنار مغازه ای می‌گذرد که لباس‌های عروسی را در ویترین نشان می‌دهد

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، تعداد ازدواج‌ها در چین در سال گذشته به پایین‌ترین حد خود از زمان شروع رکورد کاهش یافت

در مناطق روستایی که مردان به‌سختی می‌توانند همسری بیابند مسئولان از زنان خواسته‌اند از درخواست مهریه و هزینه‌های بالا برای ازدواج خودداری کنند.

لی جینگ‌کوی، اقتصاد‌دان می‌گوید: «مانند باقی مشوق‌های دیگر این هم راه به جایی نبرد».

او می‌گوید: «حتی اگر زنان هیچ مهریه وهزینه‌ای هم درخواست نکنند باز هم عرصه رقابت تنگ است و عرصه‌های دیگری برای رقابت وجود دارد مانند خانه، اتومبیل یا ظاهر بهتر».

کارشناسان می‌گویند رهبری مردانه در چین نمی‌تواند چگونگی این انتخاب‌ها را در میان جوانان به‌ویژه زنان جوان دریابد.

بالاترین قدرت تصمیم‌گیری در چین، کمیته هفت‌نفره دائمی پلیتبوروی حزب کمونیست چین چندین دهه است که فقط از مردان تشکیل شده است. رده بعدی رهبری از ۲۰ جایگاه تشکیل می‌شود که در ۲۰ سال گذشته و تا اکتبر سال پیش فقط یک زن در آن حضور داشت و اکنون هیچ زنی در آن شرکت ندارد.

تلاش‌های این مردان و رده‌های دیگر زیردست آنان به طور معمول غیر‌کاربردی و حتی سطحی ارزیابی می‌شود و در شبکه‌های اینترنتی مورد تمسخر قرار می‌گیرد.

آقای لی می‌گوید: «همه مقامات بلند‌پایه دولتی خودشان زن دارند و درد جوانان را درک نمی‌کنند».

عشق دیگر تجمل نیست

کارشناسان معتقدند مشکل جمعیت مجرد چین دو گروه نامتجانس با یکدیگر است: زنان شهری و مردان روستایی.

مردان روستایی در حال دست‌و‌پنجه نرم کردن با نیاز‌های اقتصادی هستند مانند هزینه‌های ازدواج و شغل مطمئن که بتوانند خانواده را اداره کنند و به نظر می‌رسد این به زنان در مناطق روستایی فرصت و امکان بیشتری برای انتخاب شریک زندگی می‌دهد.

کتی تیان، ۲۸‌ساله که در شانگهای کار می‌کند می‌گوید: «وقتی برای سال نو چینی به زادگاهم می‌روم احساس می‌کنم چه موقعیت فوق‌العاده‌ای زنان در بازار روستایی ازدواج در چین دارند».

او در ادامه می‌گوید در استان شمالی آن‌هوئی جایی که زنان به‌طور معمول تا ۲۲‌سالگی ازدواج کرده‌اند من احساس می‌کنم شاید کمی سنم بالا رفته باشد اما او دریافت که اینطور نیست.

«من لازم نیست چیزی داشته باشم اما مرد باید خانه و ماشین و هزینه مراسم نامزدی و ازدواج و مهریه را هم بپردازد. من احساس می‌کنم در چنین بازاری از موقعیت بالایی برخوردارم».

زنی در یک خیابان شلوغ شبانه از مردی عکس می‌گیرد که دختربچه‌ای بر دوش دارد

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، زنان جوان می‌گویند بچه‌دار شدن دیگر وظیفه نیست بلکه یک انتخاب است

در چنین شرایطی زنان شهری می‌گویند آنچه باعث دردسر برای آنها می‌شود شکافی است که میان دیدگاه آنها از ازدواج و دیدگاه جامعه به ازدواج به‌وجود آمده است و مدام عمیق‌تر می‌شود.

چن می‌گوید: «من درونم هیچ احساس نگرانی نمی‌کنم، هرچه هست نگرانی و فشار‌های بیرونی و اجتماعی است».

او می‌گوید که برخلاف نسل مادر و پدرش و زمانی که زندگی چنان دشوار بود که عشق دلخوشی و تجمل محسوب می‌شد اکنون زنان و مردم انتخاب‌های بیشتری دارند.

«خواست من که نمی‌خواهم بچه داشته باشم اکنون پذیرفتنی‌تر است و دیگر وظیفه‌ای نیست که ناچار به انجام آن باشم».

زنان می‌بینند که در جهان پیرامون آنها و کارزار‌های گوناگون دولتی همه بر زنان متمرکز شده است و مسئولیت‌های مردان را به‌عنوان شریک زندگی نادیده می‌گیرند و بی‌اهمیت تلقی می‌کنند.

و انتظارات نابرابر بیش از پیش آنها را از تصمیم برای بچه‌دار شدن منصرف می‌کند.

چن می‌گوید: «شاهد زندگی دوستم مادر دو فرزند هستم، فرزند دومش خیلی شیطان است. هر بار به خانه آنها می‌روم می‌بینم چطور خانه را روی سرش می‌گذارد. این یکی از دلایلی است که نمی‌خواهم بچه داشته باشم».

گردشگران روی دیوار چین سلفی می گیرند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، زنان جوان مجرد می گویند که از بار نابرابر در زندگی زناشویی می‌ترسند

در چین «فرزندت را طوری بزرگ کن که انگار شوهرت مرده است» تبدیل به گفتاری رایج میان مادران جوان شده است. معنی آن این است که شوهران وظایف خانگی را انجام نمی‌دهند و در نگهداری فرزند مشارکت نمی‌کنند.

کارشناس داده‌‌های کامپیوتری ۳۳‌ساله‌ای که نخواست نامش فاش شود می‌گوید: «همه مردان متأهلی که می‌شناسم فکر می‌کنند تنها وظیفه‌ای که در خانه و خانواده دارند کسب درآمد و کار کردن بیرون خانه است».

«مادران از اینکه نمی‌توانند در کنار فرزندان خود باشند احساس گناه می‌کنند. آنها حتی فکر می‌کنند نباید شب تا دیر‌وقت بیرون بمانند اما پدران هرگز چنین احساس گناهی ندارند».

با‌این حال حزب حاکم هیچ نشانه و اشاره‌ای نمی‌کند که رسیدگی به نابرابری‌ها و تغییر و دگرگونی انتظارات مرسوم از چالش‌هایی است که برای افزایش میزان ازدواج و زاد‌آوری ضروری است.

و برای جوانان چینی ثابت شده است که مسئولان و مقامات به راحتی تن به خواسته‌های آنها نخواهند داد.

وقتی جوانان از فشار‌های اجتماعی که با آن روبه‌رو هستند سخن می‌گویند همان شعار‌محبوب دوران بحث‌برانگیز و فلج‌کننده قرنطینه کووید در شانگهای را تکرار می‌کنند.

این جمله‌ای بود که مرد جوانی که از سخت‌گیری‌ها به‌تنگ آمده بود به مأموران گفت: «ما آخرین نسل هستیم».

چرا بسیاری از زنان چین نمی‌خواهند مادر شوند؟

 • سیلویا چنگ
 • بی‌بی‌سی
A baby yawns or cries in an incubator

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، در چین، نرخ باروری کل در سال ۲۰۲۲ به ازای هر زن ۱.۱۸ فرزند تخمین زده می‌شود که کاهش قابل توجهی نسبت به دهه‌های قبل دارد

گلوریا که ازدواج کرده و حدود ۳۰ سال دارد می‌گوید: «من نخواهم توانست بچه‌هایم را تأمین کنم».

او حساب کرده است که در منطقه‌ای از چین که او زندگی می‌کند اگر بخواهد فرزندی داشته باشد حدود ۲۴۰۰ دلار به هزینه‌های معمول زندگی‌اش اضافه می‌شود.

«حدود ۳٫۰۰۰ یوآن (۴۳۶ دلار) برای مخارج روزانه مانند غذا‌ و خوراک، ۲٫۰۰۰ یوآن (۲۹۱ دلار) برای مهد‌کودک، ۱٫۰۰۰ یوآن (۱۴۵ دلار) برای پرستار نیمه‌وقت در صورت لزوم و حداقل ۱۰٫۰۰۰ یوآن (۱٫۴۵۶دلار) برای تحصیل و مدرسه)».

گلوریا معلم نیمه‌وقت مدرسه ابتدایی در استان کوانگ‌تونگ یا کانتون در جنوب چین است. متوسط درآمد چنین شغلی در بخش خصوصی در این ناحیه از کشور چین حدود ۶٫۰۰۰ یوآن (۸۳۷ دلار) در ماه است.

او می‌گوید به عنوان تک‌فرزند خانواده مطابق سیاست تک‌فرزندی چین باید به طور متمرکز حواسش جمع پرداخت اقساط خانه‌اش باشد و برای نگهداری از دوران سالخوردگی والدینش پس‌انداز کند.

کاهش جمعیت

چین یک دگرگونی جمعیتی را تجربه می‌کند، جمعیت این کشور برای اولین بار پس از شش دهه کاهش پیدا کرده است.

آمار جدید نشان می‌دهد بیشتر زنان چین فقط یک بچه می‌خواهند یا نمی‌خواهند فرزندی داشته باشند.

بنابر آخرین نظر‌سنجی مرکز تحقیقات توسعه و جمعیت چین درصد زنان چینی که نمی‌خواهند فرزند داشته باشند از ٪۶ در سال ۲۰۱۵ به ٪۱۰ در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

این آمار هم‌چنین نشان می‌دهد زنان در سنین باروری تمایل کمتری به بچه‌دار شدن دارند. متوسط تعداد فرزندان از ۱٫۷۶ در سال ۲۰۱۷ به ۱٫۶۴ در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

در کشور‌های آسیایی دیگر مانند سنگاپور، ژاپن و کره‌جنوبی میزان باروری حدود دو است و بیشتر مردم هنوز می‌خواهند دو فرزند داشته باشند در حالی که در چین اینطور نیست.

مقایسه میزان باروری

دکتر شوانگ چن، استادیار سیاست اجتماعی بین‌المللی مدرسه اقتصاد و علوم‌سیاسی لندن می‌گوید:”چین در مقایسه با این کشور‌ها به‌طور کامل ناهمخوان است. چون هم میزان باروری پایین است و هم تمایل کمی برای فرزند‌آوری در افراد وجود دارد”.

در آستانه برگزاری نشست عمومی برنامه‌ریزی سالانه چین در ۴ مارس که از مهم‌ترین مراجع برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری این کشور است مشاوران سیاسی پیشنهاد‌های متعددی برای افزایش زاد‌آوری در این کشور پیشنهاد می‌دهند.

پیشنهاد‌ها شامل حمایت از زنان مجرد برای انجماد تخمک و حذف هزینه آموزش و کتاب‌های درسی از مهد‌کودک تا پایان دوران متوسطه برای فرزندان است.

ایده دیگر برای تشویق فرزند‌آوری اعطای حقوق برابر به فرزندان زوج‌هایی است که خارج از چارچوب ازدواج بچه‌دار می‌شوند. در چین فرزندان زوج‌هایی که ازدواج نکرده‌اند مشکلاتی برای اخذ “هویکو” پیدا می‌کنند، مدرک شناسایی و ثبت رسمی که برای تحصیل و بیمه و خدمات اجتماعی به آن نیاز دارند وتشریفات اداری برای تهیه آن هم پر‌هزینه است.

چرخه پر‌شتاب زندگی

تصویر زنانی که به عروسک‌های بچه نگاه می‌کنند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، چین از سقط جنین جلوگیری کرده و اقداماتی را برای سهولت دسترسی به درمان باروری انجام داده است

هزینه بالای بزرگ کردن فرزند دلیل اصلی عدم تمایل به داشتن فرزند در میان زنان چین است.

در چین رقابت با همسالان از همان لحظه تولد شروع می‌شود، والدین تلاش می‌کنند فرزند خود را به مدارس خوب بفرستند و برای این منظور در کنار مدارس معروف خانه می‌خرند و فرزندان خود را در کلاس‌های گوناگون فوق‌برنامه ثبت‌نام می‌کنند.

میا، دانشجوی ۲۲‌ساله می‌گوید: «من هیچ دلم نمی‌خواهد موجودی را به این جهان سرشار از رقابت‌ و بی‌رحمی بیاورم».

میا که در شهر کوچکی در شمال چین به دنیا آمده است معتقد است تمام تحصیل او بر مدار امتحانات می‌گذرد. او در امتحان سراسری ورود به دانشگاه چین که به گاو‌کاو معروف است شرکت کرده است و در دانشگاه معتبری در پکن تحصیل می‌کند.

او می‌گوید بیشتر اوقات دچار تنش و اضطراب است. وقتی که درسش به اتمام برسد باید با تمام آن افرادی که امکان تحصیل در خارج از کشور را داشته‌اند رقابت کند.

میا فکر می‌کند هرگز نخواهد توانست پول کافی برای فرزندان احتمالی آینده‌اش داشته باشد تا بتواند چنین امکاناتی در اختیار آنها بگذارد، او می‌گوید: «همه این تحصیلات تکمیلی و ادامه تحصیل نیاز به حمایت مالی دارد».

«وقتی نمی‌توانم چنین امکاناتی برای پیشرفت فرزندم تأمین کنم چرا باید او را به این دنیا بیاورم؟»

تعادل کار و زندگی

زن چینی که فرزندش را در آغوش گرفته است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، بسیاری از زنان نگران این هستند که بچه دار شدن ممکن است روی شغل آنها تأثیر منفی بگذارد

زنانی که بی‌بی‌سی چین با آنها گفتگو کرده است اثر منفی بر کار و شغل خود را یکی از عوامل عدم تمایل به فرزند‌آوری بر‌شمرده‌اند.

در مصاحبه‌های شغلی از زنان می‌پرسند که آیا برنامه‌ای برای بچه‌دار شدن در سال‌های آینده دارند. آنها می‌گویند اگر پاسخ مثبت بدهند احتمال استخدام آنها کمتر می‌شود یا شانس کمتری برای ارتقای شغلی خواهند داشت.

دکتر یون ژو استاد‌یار جامعه‌شناسی دانشگاه میشیگان به بی‌بی‌سی می‌گوید: «توازن میان کار و زندگی یکی از عوامل تعیین‌کننده برای زنان تحصیل‌کرده در چین هنگام تصمیم‌گیری برای بچه‌دار شدن است».

او در ادامه می‌گوید: «کار به آنها اعتماد‌به‌نفس و خود‌باوری می‌دهد. در بازار کار که پر از انواع تبعیض‌های جنسیتی است انتخاب میان شغل و داشتن فرزند انتخاب دشواری است».

«پس از آنکه اعلام کردم نمی‌خواهم بچه‌دار شوم با خشونت در فضای مجازی رو‌به‌رو شدم»

مانند بسیاری از جوانان که دوست دارند مسائل زندگی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند میا هم ویدئویی تهیه کرد و در آن توضیح داد که چرا نمی‌خواهد بچه داشته باشد و آن را در اینترنت به اشتراک گذاشت.

در نهایت تعجب با صد‌ها اظهار‌نظر آزارنده مواجه شد.

بسیاری از افراد او را متهم به خودخواهی کردند. برخی هم گفتند که هنوز عقلش نمی‌رسد چون هنوز حدود بیست سال دارد.

یکی از کاربران نوشته بود:”هنوز نمی‌توانی چنین حرفی بزنی صبر کن ببین در سن ۴۰ سالگی هم همین را می‌گویی”.

یکی دیگر هم نوشته بود:”سر ۱۰٫۰۰۰ دلار شرط می‌بندم از این حرف پشیمان می‌شوی”.

بعضی هم تا آنجا پیش رفته بودند که او را “مأمور اجنبی” که تلاش می‌کند مردم را تشویق به بچه‌دار نشدن می‌کند نامیده بودند.

با توجه به نتیجه سرشماری سال ۲۰۲۰ ،‌ دولت چین در ماه مه ۲۰۲۱ سیاست سه فرزندی را در پیش گرفت. این آمار نشان می‌داد که در سال ۲۰۲۰ مادران چینی فقط ۱۲ میلیون فرزند به‌دنیا آورده بودند که کمترین میزان تولد از سال ۱۹۶۱ بوده است.

دولت چین در سال‌های اخیر سیاست‌های گوناگون جدیدی برای تشویق مردم به فرزند‌آوری پیشنهاد داده است.

به دلیل کاهش زادآوری در چین از دید برخی افراد زنی که مخالفت فرزند‌آوری باشد به نوعی با پیشرفت کشور مخالفت کرده است.

میا می‌گوید:”این انتخاب شخصی من است. من از ایده مخالفت با فرزند‌آوری دفاع نمی‌کنم و به همه کسانی که می‌خواهند فرزند داشته باشند احترام می‌گذارم”.

«کارزار دشواری داشتم»

ایستادگی در برابر انتظارات خانواده برای بچه‌دار شدن هم می‌تواند کارزار دشواری باشد.

عکس یوان ژئوپینگ

منبع تصویر، YUAN XUEPING

توضیح تصویر، خانواده یوان ژئوپینگ انتظار داشتند که او به جای درس خواندن بچه‌دار شود

یوآن شیوپینگ، ۳۴ ساله می‌گوید: «من کارزار دشواری را پشت سر گذاشتم». او که در منطقه روستایی به‌دنیا آمده و بزرگ شده است که به‌دنیا آوردن فرزند پسر برای ادامه و بقای نام و نشان خانوادگی از وظایف زن به‌حساب می‌آید مبارزه دشواری برای بچه‌دار نشدن به جان خریده است.

یوآن و خواهر بزرگ‌ترش نتوانستند به دانشگاه بروند هرچند او یکی از سه دانش‌آموز ممتاز دبیرستان بود. والدین آنها فقط هزینه تحصیل برادر کوچک‌تر را برای ادامه تحصیل پرداخت کردند.

یوآن به‌ یاد می‌آورد: «مادر و پدرم همیشه می‌گفتند:دختر را چه به دانشگاه رفتن؟ دیر یا زود باید ازدواج کنی و در خانه بمانی و بچه‌هایت را بزرگ کنی».

وقتی خاله‌اش که هم‌سن او بود طلاق گرفت و او را ترک کرد تا دو فرزندش را به تنهایی بزرگ کند او بیش از پیش دلسرد شد.

او که اکنون خانه پدری را ترک کرده و در شهر از زندگی مستقل خود لذت می‌برد می‌گوید: «من دیگر هیچ باور و اعتمادی به نهاد ازدواج ندارم».

«اوقات فراغتم را مطالعه می‌کنم و با دوستانم می‌گذرانم. احساس آزادی و رهایی می‌کنم».

زوج‌های چینی اجازه دارند تا ۳ فرزند داشته باشند

مادر و کودک چینی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، این تصمیم پس از آن گرفته شد که نتیجه تنها سرشماری یک دهه اخیر در این کشور حاکی از این بود که سرعت رشد جمعیت چین در پایین‌ترین حد دهه های اخیر است.

چین اعلام کرد که از این پس به هر زوج اجازه می‌دهد تا ۳ فرزند داشته باشند و به این ترتیب به محدودیت داشتن ۲ فرزند در هر خانواده پس از دهه‌ها در این کشور پایان داد.

بنا بر اعلام رسانه‌ دولتی شین‌هوآ این تغییر در قوانین محدودیت فرزند، در جلسه دفتر سیاسی مرکزی حزب کمونیست چین به تایید شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین رسیده است.

این تغییر در قوانین، پس از بررسی نتایج سرشماری اخیر چین، که ماه گذشته منتشر شد، اتفاق افتاد. نتیجه سرشماری نشان می‌دهد جمعیت این کشور با کمترین میزان رشد، به نسبت دهه‌های قبل رو به روست.

نمودار

پس از اعلام نتایج سرشماری، دولت مرکزی چین تحت فشار بود تا برای تشویق بیشتر زوج‌ها برای داشتن فرزند و جلوگیری از کاهش جمعیت، اقداماتی را انجام دهد.

طبق سرشماری ۱۰ ساله چین، سال گذشته ۱۲ میلیون نوزاد در این کشور متولد شده‌اند که نشان‌دهنده کاهش ۱۸ درصدی نسبت به ۲۰۱۹ است.

این پایین‌ترین میزان رشد جمعیت در چین از سال ۱۹۵۲ است. پس از ۲۰۱۶ که جمعیت چین روندی صعودی داشت، این چهارمین سال پیاپی است که این کشور با کاهش جمعیت روبرو بوده. چین در ۲۰۱۶ بعد از ۳۰ سال به سیاست تک‌فرزندی خاتمه داد.

انتظار زیادی می‌رفت که پس از انتشار نتایج سرشماری، چین سختگیری‌ها در قوانین مربوط به فرزندآوری را تغییر دهد.

چین از سال ۱۹۷۹ برای کنترل جمعیت سیاست تک فرزندی را به اجرا گذاشته بود، اما در پی کند شدن رشد جمعیت در سال ۲۰۱۶، این قانون را به داشتن حداکثر دو فرزند افزایش داد.

کسانی که از این قانون تبعیت نمی‌کردند، جریمه یا از کار اخراج و در مواردی هم مجبور به سقط جنین می‌شدند.

جمعیت چین

 • نویسنده : قیام خوراسانی

برچسب ها

بیش از صد نفر در غزه در حال گرفتن غذا کشته شدند، ۱۱ حوت ۱۴۰۲

بیش از صد نفر در غزه در حال گرفتن غذا کشته شدند،

در حالی که مقام‌های درمانی حماس در غزه اعلام کردند شمار کشته‌شدگان در این باریکه از زمان شروع جنگ از ۳۰ هزار نفر فراتر رفته، امروز بیش از صد نفر در شمال غزه زمانی که برای گرفتن غذا اطراف کامیون‌های امداد جمع شده بودند، کشته شدند.

ناو جنگی آلمان به اشتباه به پهپاد آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد ۱۱ حوت ۱۴۰۲
عملیات ناو آلمانی

ناو جنگی آلمان به اشتباه به پهپاد آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد

از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه حملات شبه‌نظامیان حوثی، امنیت ناوبری در این آبراه مهم جهانی را به خطر انداخته است. یک ناوچه آلمانی که بخشی از ماموریت اروپایی است، نزدیک بود یک پهپاد آمریکایی را به اشتباه سرنگون کند حملات حوثی ها باعث شده تنش جنگ بیشترگردد و کشتی های تجاراتی کشور های جهان با پیمودن مسیر چند برابر هزینه کالاها را بالا ببرند

ملکه زیبایی عربستان’ به طالبان: دین اسلام برای سهولت آمده است،‌‌ ۰۹ حوت ۱۴۰۲
پیام

ملکه زیبایی عربستان’ به طالبان: دین اسلام برای سهولت آمده است،‌‌

رومی قحطانی زن جوانی که به نمایندگی عربستان در مسابقات ملکه زیبایی شرکت می‌کند این بانوی جوان می‌گوید کشورش هیچگاه تا امروز سخت گیر نبوده است . مانند دولت افغان باوران که در خراسان آریا با فریب و کودتا برای نابودی سرنوشت زنان این سرزمین به نام اسلام حاکم گردیده اند

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.

بسم الله شریفی؛ شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد ۰۸ حوت ۱۴۰۲
عروجِ فراتر از کاشانه

بسم الله شریفی؛ شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد

دکتر بسم الله شریفی (شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و پژوهش¬گر) خراسان آریا شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد ، آقای شریفی مدیر سایت سبز منش) فعالیت های علمی و فرهنگی خود شان را از طریق سایت ، هفته نامه و رادیوی سبز منش منتشر و در خدمت هم وطنان خراسان آریا ایران ، تاجیکستان ، اوزبکستان کشورهای فارسی زبانان قرار می دهند

میتون چاکرابورتی مرد که به مقام محبوب ترین ستاره بالیوود رسید ۰۱ حوت ۱۴۰۲
بالیوود سینمای هند

میتون چاکرابورتی مرد که به مقام محبوب ترین ستاره بالیوود رسید

میتون چاکرابورتیMithun Chakraborty‎؛ زادهٔ ۱۶ ژوئن ۱۹۵۰) یک هنرپیشه و نماینده مجلس بنگال غربی اهل هند است. وی از سال ۱۹۷۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت هنر تئاتر و هنر نمای در سینمای هند است مرد که از روز های سخت زندگی به بهترین مقام هنری سینمای جهانی بالیوود هند پیشرفت کرد .

آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست ۲۱ دلو ۱۴۰۲
سال نوع چین

آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست

میلیون‌ها نفر در چین، آسیای شرقی و در سراسر جهان آغاز سال جدید قمری را جشن می‌گیرند.

افغان باوران خراسان آریا : از کارگردانی سینما تا کارگری در ایران ۱۶ دلو ۱۴۰۲
داستان یک فلم در ۲۰

افغان باوران خراسان آریا : از کارگردانی سینما تا کارگری در ایران

۸صبح، کابل: عبدالرشید عظیمی، کارگردان سابقه‌دار افغان پس از مهاجرت به ایران در آن کشور رو به کار شاقه آورده است و کارگری می‌کند. سرنوشت دوره ۲۰ سال مثل این بود که همه در بخش های مختلف فلم به نام افغان دموکراسی در خراسان آریا ادامه داشت و با یک کودتا فلم آمده نشر شد و کاری گران دسته پاین بیکار و آوره شدند و قهرمانان نقش های مرکزی فرار کردند و سازنده کار تمام کرد .

مراسم جشن سده در تاجیکستان برگزار شد ۱۲ دلو ۱۴۰۲
آیین و جشن آریای

مراسم جشن سده در تاجیکستان برگزار شد

امروز، سه‌شنبه ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) در تاجیکستان روز «جشن سده» است و مردم در همه مناطق کشور این آیین کهن و باستانی را رسما جشن گرفته‌اند.

سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است ۲۲ دلو ۱۴۰۲
کوریای شمالی

سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است

هدف هکرها کمپانی‌های صنایع دفاعی و زنجیره‌های تأمین، و ایجاد دسترسی فزاینده به زیرساخت‌ها و ابزارهای دیگر کشورها بوده است

غصب زمین قبرستان توسط طالبان در استان قندهار خراسان آریا ‌ ۱۷ دلو ۱۴۰۲
جمهوریت افغان ادامه دارد

غصب زمین قبرستان توسط طالبان در استان قندهار خراسان آریا ‌

معاون وزیر دفاع طالبان یک قبرستان و یک زمین‌ دولتی را در جنوب خراسان آریا استان قندهار غصب کرده است در فیلم و تصاویری که از این قبرستان به رسانه ها رسیده، مشخص است که چندین جنگجوی طالبان مانع دفن جسدی در این قبرستان می‌شوند.

ادامه خشم کشاورزان فرانسوی ۱۰ دلو ۱۴۰۲
پولیس فرانسه

ادامه خشم کشاورزان فرانسوی

خودروهای زرهی ژاندارمری برای جلوگیری از فلج شدن پاریس مستقر شدند چندین سندیکای کشاورزی قصد دارند امروز دوشنبه بزرگراه‌های منتهی به پایتخت فرانسه را مسدود کنند

پکن از ایران خواسته است مانع حمله حوثی‌ها شود ۰۷ دلو ۱۴۰۲
آمریکا از چین خواست رویترز

پکن از ایران خواسته است مانع حمله حوثی‌ها شود

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع مطلع ایرانی و یک دیپلمات آگاه گزارش داد چین از جمهوری اسلامی خواسته است برای جلوگیری از حمله‌های حوثی‌ها به خطوط کشتی‌رانی در دریای سرخ همکاری کند چون در غیر این صورت روابط تجاری‌اش با چین آسیب خواهد دید.

امریکا هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر به خراسان آریا فرستاده می‌شود ۲۹ جدی ۱۴۰۲
تایید کرد:

امریکا هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر به خراسان آریا فرستاده می‌شود

وزارت خارجه امریکا به سیگار تایید کرد که در هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر وجه نقد به ( پیران نام منطقه افغانستان برای کودتاچیان جمهوریت طالب افغان تحت کنترول زیر نام طالبان در خراسان آریا می‌فرستد. که روسیاي طالبان مزدور را بیان می کنند

سرکرده یک باند مافیایی در یونان به رگبار بسته شد و داستان دیگر ۲۷ جدی ۱۴۰۲
داستان های جالب مافیای

سرکرده یک باند مافیایی در یونان به رگبار بسته شد و داستان دیگر

قتلی به سبک و سیاق باندهای تبهکار در پمپ بنزینی در جنوب آتن، بی‌رحمی مافیای یونان را در معرض دید عموم قرار داده است.

صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است ۲۵ جدی ۱۴۰۲
انورالحق احدی اعضا هیات

صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است

آقای احدی اعضای هیات صندوق امانت مردم خراسان آریا که به نام افغان کار شان پیش می رود در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال گفت که دارایی‌های موجود در این صندوق به عنوان پشتوانه بانک مرکزی افغانستان حفظ خواهد شد. داری های مردم خراسان آریا به نام منطقه افغانستان و بانک به نام قوم افغان پشتون ساخته شده کنترول می شود

دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به نام افغان به خراسان آریا کمک کرد ۲۴ جدی ۱۴۰۲
کمک به خراسان آریا

دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به نام افغان به خراسان آریا کمک کرد

صندوق امانی ویژه‌ی سازمان ملل متحد به نام افغا‌ن در خراسان آریا (اس‌‌تی‌اف‌ای) اعلام کرده است که دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به این صندوق کمک کرده است.

چگونه اسکندر کبیر سپاه هخامنشیان را در غزه شکست داد ۲۳ دلو ۱۴۰۲
غزه

چگونه اسکندر کبیر سپاه هخامنشیان را در غزه شکست داد

سال ۳۳۲ قبل از میلاد اسکندر سوم، پادشاه مقدونیه، در مسیر فتوحاتش چشم به مصر دوخته بود.

عالم بعداز یک قرن دزدی نام خراسان توسط افغانها حقیقت را بیان کرد ۱۴ دلو ۱۴۰۲
سازمان آزادی بخش خراسان

عالم بعداز یک قرن دزدی نام خراسان توسط افغانها حقیقت را بیان کرد

بیان حقیقت عالم دین خراسانی مورد توجه ، استقبال و پسند مردم خراسان و شبکه های اجنتماعی قرار گرفت ، بنیانگذار انقلاب آزادی خراسان قیام خراسانی از احساس و پشتیبانی مولوی عبدالشکور به طرفداری از مردم مظلوم خراسان تشکری کرد او گفت ما جوانان رزمندگان سازمان آزدی بخش اولین عالم دین را می بنیم که با جرات ! اسلام را از پیروان فرهنگ افغان برای نجات ملت مظلوم جدا می سازد

هلال حاصلخیز» کجاست؟ ۱۲ دلو ۱۴۰۲
تمدن گذشته سومری ها

هلال حاصلخیز» کجاست؟

از منظر زمین‌شناسی، هلال حاصلخیز محل تقاطع صفحات تکتونیکی ایران، آفریقا و شبه‌جزیره عرب است سومری های” سر سیاه” همراه با اکدی های “سامی” و باشندگان نخستین جنوب میانرودان تمدنی را پایه گذاری نمودند

دلاورمردان تاجیک خراسان آریا در مسیر تاریخ خراسان ۲۹ جدی ۱۴۰۲
حبیب الله کلکانی و یاران

دلاورمردان تاجیک خراسان آریا در مسیر تاریخ خراسان

دلاورمردان تاجیک خراسان به تاریخ 27 قوس 1307 مطابق 17 جنوری 1929 میلادی فرزندان باوجدان وصاحبان اصلی خراسان زمین تحت رهبری شاه حبیب الله فرزند عیار تاکستانهای کهدامن زمین که برای اولین بار بایک حرکت جنبش دهقانی تاریخ را رقم زدند

عبدالرحیم حاجی بایف، استالین و سرنوشت تاجیکان ۰۸ جدی ۱۴۰۲
آغاز کشور تاجیکستان

عبدالرحیم حاجی بایف، استالین و سرنوشت تاجیکان

صد سال قبل در شهر سن پترزبورگ، قیام کارگران و دهقانان که از آنان بیشتر با نام "بولشویکها" یاد می‌کنند، پیروزشد و به نظام پادشاهی در روسیه پایان داد. این رویداد که در تاریخ بیشتر با نامهای "انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر"، "انقلاب سرخ"، "کودتای اکتبر"، "قیام اکتبر" و "کودتای بولشویکی" یاد می‌شود، بدون شک، صفحه تازه ای را در تاریخ معاصر باز کرد.

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟ ۰۹ سنبله ۱۴۰۲
پیشرفت علم فضای

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟

اولین پرواز تجاری ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی خصوصی ریچارد برانسون به فضا، دوران سفرهای فضایی پرطرفدار را نزدیک‌تر کرد اما این سفرها همچنان در اختیار مولتی میلیونرهایی خواهد بود که مایل به پذیرش خطرات هستند.

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟ ۱۹ اسد ۱۴۰۲
جنگ سرد جدید چین با امریکا ، و

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟

چین به زودی صادرات دو ماده اصلی در صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها را محدود می‌کند تا جنگ تراشه‌ها میان چین و آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کند

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن ۱۷ اسد ۱۴۰۲
کشته شدن ۵ مسافر هزاره و ادعای یک بازرگان

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید ۰۷ اسد ۱۴۰۲
آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟ و

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید

مسوولان اداره هوانوردی امریکایی و اروپایی به این اعتقاد اند که دیگر تهدیدی برای هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی خراسان آریا بالای ارتفاع 9753.6 متری وجود ندارد. اطلاعات روز : آسمان باز» و پرواز چهارم «فلای دبی» به ‌خراسان آریا آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند» ۲۳ حوت ۱۴۰۱
ازبکستان و پاکستان

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و سفیر جدید پاکستان در این کشور در دیداری در شهر «تاشکند» توسعه ارتباطات از جمله در زمینه حمل و نقل بین دو کشور را بررسی کردند.