تصاویر اشیاء عجیب در سطح مریخ که ساخت انسان نیست
تصاویر اشیاء عجیب در سطح مریخ که ساخت انسان نیست
کارشناسان تخمین می‌زنند که سیاره سرخ، حاوی 7119 کیلوگرم زباله‌ با منشأ انسانی در سطح خود است
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اخبار عجیب مربوط به مریخ، این بار به شکلی خاص متمایز از اخبار پیشین در خصوص سیاره قرمز است، چرا که منبع آن، دانشمندانی از «ناسا»، دانشگاه‌های اروپایی و انستیتوهای علمی آمریکایی هستند.

خلاصه این اخبار از این قرار است که مریخ‌نورد «کیوریاسیتی» که از اواسط سال ۲۰۱۲ بر روی سطح سیاره سرخ، فرود آمده، آوریل گذشته عکس‌هایی را مخابره کرد که به نظر می‌رسد ردیفی از میخ‌ها، صفحات و کوه‌های برجسته در سطح دهانه «گاله» به قطر ۱۵۴ کیلومتر در مریخ باشندومتر در مریخ باشند.

آنچه در این تصاویر دیده می‌شود، توسط دکتر ناتالی کابرول، اخترزیست شناس فعال در مرکز تحقیقات «ایمز» وابسته به «ناسا» و همچنین در انستیتو«ستی» ویژه جستجوی موجودات فرازمینی هوشمند، به عنوان عجیب‌ترین سنگ‌هایی که او در طول ۲۰ سال مطالعه سیاره سرخ، دیده بود، در نظر گرفته شده است.

یک مقاله تحقیقاتی جدید که در ژورنال «آستروبیولوژی» منتشر شده است، نتیجه می‌گیرد که این اشکال، ممکن است «خارهای شنی» شبیه به آنهایی باشند که در ماسه‌های پر از آب در جریان زمین‌لرزه‌های به بزرگی ۷ ریشتر یا بیشتر روی زمین تشکیل می‌شوند.

با این حال، محققان با تذکر این که « این احتمال که این اشیاء تکه‌ای از یک فضاپیمایی فرازمینی باشند را نمی‌توان با قطعیت مطلق رد کرد»، خاطرنشان کردند که آنچه در این تصاویر به‌عنوان چرخ، محور و حوزه ویرانه‌های سفینه، دیده می‌شود در قسمت دیگری از این دهانه، تصویربرداری شده است.

زمین‌لرزه شدید در مریخ

ریجارد ارمسترانگ استاد دانشگاه «آستون» بر این باور است که این نشانه‌ها دال بر فعالیت‌های ناشی از زمین لرزه در مریخ است و اشکال چرخ‌مانند، پدیده‌ای جداگانه است.

در تصاویر گرفته شده توسط «کیوریاسیتی»، دست کم ۶ سنگ با برجستگی‌های عجیب از جمله یک سنگ با ۱۱ برجستگی با فواصل مساوی دیده می‌شوند،. اشیای گوه‌ای شکل شبیه دندان عاج کوسه نیز دیده می‌شود.

علاوه بر صفحات، که به نظر می‌رسد حاوی میخ‌های تعبیه‌شده هستند«که بعید است ساخته دست بشر باشند» بلکه گمان می‌رود این اشیاء عجیب، استخوان‌های فسیلی ماهی، استخوان‌های دایناسور یا نتیجه بادهای مریخی هستند.

بسیاری نیز پیشنهاد کردند که این اشیاء می‌تواند بقایای یک سفینه تخریب‌شده یا تجهیزات دورریخته شده باشد، به ویژه از آنجایی که حداقل ۱۰ فضاپیما به روی مریخ سقوط کرده یا تماس خود را با این سیاره از دست داده‌اند.

نباید فراموش کرد که بخش‌های کوچکی از «کیوریاسیتی» نیز بر روی سیاره سقوط کرده است، بنابراین کارشناسان تخمین می‌زنند که سیاره سرخ، حاوی ۷۱۱۹کیلوگرم زباله‌ با منشأ انسانی در سطح خود است.

البته در این گزارش آمده است که به گفته کارشناسان اشیاء مشاهده شده در سطح مریخ، شباهت چندانی با فضاپیماهای ساخت بشر ندارند.

ناسا مقادیر زیادی سنگ‌ قیمتی در مریخ کشف کرد

کشف مقادیر زیاد عقیق سفید می‌تواند مریخ را به یکی از مقاصد مهم استعمار فضایی در آینده تبدیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانشمندان به دنبال تحقیقات میدانی دامنه‌دار به این باور رسیده‌اند که منطقه‌ای از سطح سیاره مریخ مملو از سنگ‌های قیمتی مثل عقیق سفید است.

«فرورفتگی گیل» (Gale Crater) یک فرورفتگی بزرگ روی سطح مریخ است که احتمالاً بستر دریاچه‌ای باستانی است که در گذشته‌ای دور خشک شده است. قطر آن ۱۵۴ کیلومتر است و بر اساس ارزیابی‌ها حدود ۳٫۵-۳٫۸ میلیارد سال قدمت دارد، و شواهد نشان می‌دهد که در زمانی دور پر از آب بوده است.

والتر فردریک گیل، ستاره‌شناس آماتور استرالیایی در اواخر قرن نوزدهم این فرورفتگی را برای اولین بار مشاهده کرد، و از آن پس به افتخار وی نام او را بر آن گذاشتند.

به منظور کاوش مریخ، ناسا مریخ‌نورد «کیوریاسیتی/کنجکاوی» را به فضا فرستاد، که در ۶ آگوست ۲۰۱۲ در گیل فرود آمد، و از آن زمان در حال کاوش این فرورفتگی و مناطق اطراف آن بوده است.

دانشمندانی که کنجکاوی را هدایت می‌کنند، در دسامبر ۲۰۱۲ اعلام کردند که تجزیه و تحلیل گسترده خاک سیاره که این مریخ‌نورد انجام داده است، شواهدی از مولکول‌های آب، گوگرد، کلر و همچنین نشانه‌هایی از ترکیبات آلی نشان می‌دهد.

اهمیت علمی این کشف، که طی یک دهه اخیر بارها با پیدا شدن نمونه‌های جدید تایید شده است، این است که نشان می‌دهد فرورفتگی گیل در مدتی زمین بسیار نزدیک‌تر از آنچه پیشتر تصور می‌شد، مخزن حجم گسترده‌ای از آب بوده است.

به گفته دانشمندان، این کشف به قدری مهم است که ستاره‌شناسان را مجبور به بازنویسی نظریه‌های جاافتادهٔ خود درباره وجود حیات در دوران باستان مریخ خواهد کرد.

علاوه بر این، کاوشکر کنجکاوی طی دو سال اخیر رگه‌هایی از سنگ کمرنگ پیدا کرده است که دانشمندان فکر می‌کنند «اوپال» یا همان عقیق سفید باشد. تصاویر و آنالیزهای اخیر کنجکاوی نشان می‌دهد که سراسر فرورفتگی گیل می‌تواند مملو از این سنگ قیمتی باشد، که به نوبه خود می‌تواند مریخ را به یکی از مقاصد مهم استعمار فضایی در آینده تبدیل کند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة