چرا هند مأموریتی برای مطالعه خورشید شروع کرده است؟
چرا هند مأموریتی برای مطالعه خورشید شروع کرده است؟
هند یک ماه پس‌ازآنکه اولین کشوری شد که با موفقیت کاوشگری را نزدیک قطب جنوب کره ماه نشاند، برنامه‌هایی برای رسیدن به خورشید در سر دارد.

برنامه هند تأسیس یک رصدخانه مستقر در فضا است (این اولین بار است که هند چنین پروژه‌ای اجرا می‌کند) تا با کمک آن بتوان خورشید، این نزدیک‌ترین ستاره به کره زمین را مشاهده و پدیده‌های آب و هوایی مانند بادهای خورشیدی که در فضا اتفاق می‌افتند را مطالعه کرد.

این اولین پروژه‌ای نیست که قصد مطالعه خورشید را دارد. ناسا و آژانس فضایی اروپا پیش‌ازاین ماهواره‌های مدارگردی برای این منظور در فضا قرار داده‌اند. اما پروژه هند ویژگی‌های نادری دارد.منظور در فضا قرار داده‌اند. اما پروژه هند ویژگی‌های نادری دارد.

این ماموریت آدیتیا- ال ۱ نام دارد. در اینجا به هر آنچه لازم است درباره آدیتیا-ال ۱ بدانید، پرداخته‌ایم:

ماموریت فضایی هند

تصاویر منتشرشده آژانس فضایی هند نشان می‌دهند که راکت پرتاب‌کننده فضاپیما اکنون کاملاً در سکوی پرتاب نصب‌شده است.

چقدر طول می‌کشد تا آدیتیا- ال ۱ به خورشید برسد؟

این کاوشگر قرار نیست به خورشید برسد و از نزدیک این نزدیک‌ترین ستاره به ما را ملاقات کند.

مقصد این کاوشگر در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری با کره زمین قرار دارد. این فاصله ۴ برابر فاصله کره زمین با ماه است. اما این مسافت تنها ۱ درصد فاصله زمین تا خورشید است که ۱۵۱ میلیون کیلومتر دورتر قرار دارد.

فضاپیمای پارکر ناسا که هفته گذشته از ونوس عبور کرد، حداکثر تا ۶.۱ میلیون کیلومتری سطح خورشید خواهد رسید.

آدیتیا- ال ۱ مدتی طولانی در راه خواهد بود تا به مقصد خود برسد.

انتظار می‌رود این کاوشگر در موقعیتی قرار بگیرد که به آن دید واضحی از خورشید بدهد

منبع تصویر، ISRO

توضیح تصویر، انتظار می‌رود این کاوشگر در موقعیتی قرار بگیرد که به آن دید واضحی از خورشید بدهد

سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) در پستی که در ایکس (توییتر سابق) منتشر کرد گفت: «آدیتیا- ال ۱ از زمان پرتاب تا رسیدن به نقطه ال ۱ (از نقاط لاگرانژی که برای قرار گرفتن پایگاه و ماهواره فضایی در مدار مناسب هستند) چهار ماه درراه خواهد بود.»

سؤال اینجاست که این‌همه تلاش برای فضاپیمایی که از خورشید دور است برای چیست؟

نقطه لاگرانژ چیست؟

ال ۱ که در نام این مأموریت آمده است به یکی از نقاط لاگرانژ اشاره دارد. نقطه‌ای در فضا که نیروهای گرانشی بین دو جسم بزرگ، مثلاً خورشید و کره زمین، در حالت تعادل قرار دارند و درنتیجه محدوده‌ای متعادل ایجاد می‌شود که فضاپیماها برای قرار داشتن در آن نیاز به مصرف میزان کمتری سوخت دارند.

نام این نقاط از نام ریاضی‌دان فرانسوی جوزف لوئیز لاگرانژ گرفته‌شده که اولین بار در قرن هجدهم دراین‌باره مطالعه کرد.

اهداف مأموریت آدیتیا- ال ۱ چیست؟

این کاوشگر هندی قرار است درمجموع ۷ دستگاه رصد را به فضا منتقل کند و دولایه از خارجی‌ترین لایه‌های سطح خورشید را موردمطالعه قرار دهد. این لایه‌ها فوتوسفیر و کروموسفیر نام دارند. آدیتیا ال ۱ برای انجام این کار از دستگاه‌های مخصوصی ازجمله دستگاه‌های تشخیص‌دهنده میدان‌های الکترومغناطیسی و ذرات معلق استفاده خواهد کرد.

کاوشگر اعزامی چیزی شبیه این خواهد بود

منبع تصویر، ISRO

توضیح تصویر، کاوشگر اعزامی چیزی شبیه این خواهد بود

پایان پادکست

آدیتیا ال ۱ همچنین تغییرات جوی در فضا را مطالعه خواهد کرد و به دنبال شواهدی برای فهم بهتر دینامیک بادهای خورشیدی خواهد بود. بادهای خورشیدی از دلایل شکل‌گیری شفق‌های زیبای شمالی و جنوبی در کره زمین هستند اما در ضمن می‌توانند اختلالات الکترومغناطیسی در کره زمین ایجاد کنند.

بعدازآنکه آدیتیا ال ۱ در مدار خود قرار بگیرد، از این نقطه خواهد توانست منظره شفاف ، واضحی و بی‌وقفه‌ای از خورشید را زیر نظر داشته باشد.

آن‌طور که ایسرو گفته است: «قرار گرفتن در این منطقه این حسن را دارد که کاوشگر می‌تواند تمام فعالیت‌های خورشیدی و تأثیر آن بر تغییرات جوی فضا را به‌طور هم‌زمان بررسی کند.»

این کاوشگر همچنین خواهد توانست تشعشعات خورشیدی که از کره زمین به علت فیلتر شدن آن‌ها توسط اتمسفر زمین قابل‌مطالعه نیستند را بررسی کند.

آدیتیا ال ۱ پس از قرار گرفتن در محل در نظر گرفته‌شده با کمک چهار دستگاه رصد که مستقیماً به سمت خورشید تنظیم‌شده‌اند ، آن را مطالعه خواهد کرد و سه دستگاه دیگر ذرات و اجسام شناوری و مدارهایی که از نقطه لاگرانژ ال ۱ قابل‌مشاهده‌اند را بررسی خواهند کرد و به این وسیله اطلاعات بسیار مهمی درباره تأثیر فعل‌وانفعالات خورشیدی بر فضای بینا سیاره‌ای در اختیار ما قرار خواهد داد.

هند در حال برنامه ریزی برای ماموریت‌های فضایی بیشتر از جمله مطالعه زهره است

منبع تصویر، ISRO

توضیح تصویر، هند در حال برنامه ریزی برای ماموریت‌های فضایی بیشتر از جمله مطالعه زهره است

ایسرو امیدوار است این مأموریت بتواند اطلاعات حیاتی و مهمی برای درک بهتر خصوصیات خورشید ازجمله شوک‌های خورشیدی، فوران‌های تاج خورشیدی و تشعشعات خورشیدی، ویژگی‌های هر یک از آن‌ها و تأثیر آن‌ها بر تغییرات جو فضا جمع‌آوری کند.

هزینه مأموریت آدیتیا- ال ۱ چقدر بوده است؟

دولت هند در سال ۲۰۱۹ این پروژه را با بودجه‌ای ۴۶ میلیون دلاری تصویب کرد.

آژانس فضایی هند هنوز باید جزییات هزینه‌های واقعی پروژه را اعلام کند زیرا این کاوشگر قرار است برای بیش از پنج سال در فضا بماند.

ایسرو راکت‌های کم قدرت‌تری برای فرستادن کاوشگرها به فضا به کار می‌برد و به‌جای آن از نیروی گرانشی برای بالا فرستادن آن‌ها استفاده می‌کند. استفاده از این روش باعث می‌شود زمان طولانی‌تری برای رسیدن به مقصد مثلاً ماه یا مریخ لازم باشد اما در عوض هزینه پرتاب و فرستادن کاوشگر به فضا که به خاطر استفاده از راکت‌های سنگین بالا می‌رود، به‌مراتب کمتر می‌شود.

این کاهش هزینه در سال‌های اخیر به آژانس فضایی هند امکان داده است تا با هزینه‌هایی بسیار کمتر به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کند.

فضاپیمای بی‌سرنشین چاندارایام ۳- که در زبان سانسکریت به معنی ماه پیما است – هفته گذشته بر سطح کره ماه فرونشست و کشور هند را به دنبال ایالات‌متحده آمریکا، روسیه و چین چهارمین کشوری کرد که با موفقیت توانسته بر سطح ماه فرود بیاید.

در سال ۲۰۱۴، هند اولین کشور آسیایی بود که توانست فضاپیمایی را در مدار مریخ قرار دهد . مأموریت بعدی آن‌ها برای سال آینده پرتاب فضاپیمایی با سه سرنشین به دور مدار کره زمین است.

بحران مانیپور؛ درخواست از دادگاه عالی هند برای مخفی ماندن هویت زنانی که برهنه گردانده شده بودند

رهبران احزاب مخالف دولت هند از مانیپور بازدید کردند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، رهبران احزاب مخالف دولت هند از مانیپور بازدید کردند

دادگاه عالی هند قرار است به تعدادی از دادخواست‌ها مربوط به خشونت‌های قومی در ایالت مانیپور در شمال شرقی هند رسیدگی کند.

یکی از این پرونده‌ها مربوط به درخواست دو زنی است که در ویدیویی که به طور گسترده در هند پخش شد مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند و خواستار منتشر نشدن هویت خود هستند.

در این ویدیو که درهفته‌های گذشته پخش شد، این زنان برهنه به این طرف و آن طرف کشیده می‌شدند و گروه‌های تبهکار آن‌ها را آزار می‌دهند.

این ویدیو مربوط به اوایل ماه مه است، زمانی که خشونت‌ها در مانیپور آغاز شده بود. اما انتشار عمومی آن در ماه اخیر صورت گرفت که با واکنش گسترده روبرو شد.

این دو زن در دادخواست‌شان خواستار محاکمه عادلانه و منتشر نشدن هویت‌شان شده‌اند.

دولت فدرال هند هم در دادخواستی دیگر از دادگاه عالی هند خواسته تا محاکمه این پرونده را در خارج از ایالت مانیپور انجام دهد و ظرف شش ماه نتیجه آن را اعلام کند.

خشونت‌ها در این ایالت بین مردم قبیله‌ اکثریت میتی و اقلیت کوکی طی سه ماه گذشته حداقل ۱۳۰ کشته و ده‌ها هزار آواره به جا گذاشته است

پایان پادکست

در این ویدیو زنان از قبیله کوکی و مردان آزاردهنده از قبیله میتی هستند.

بر اساس شکایتی که در اداره پلیس چند روز پس از این حادثه ثبت شده، به یکی از زنان تجاوز گروهی شده است.

پلیس گفته است که هفت نفر را در این ارتباط دستگیر کرده، اما اولین بازداشت تنها در ۲۰ ژوئیه، یعنی دقیقا یک روز پس از انتشار عمومی این ویدئو ، صورت گرفته است.

رهبران مخالف دولت، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند را متهم کرده‌اند که برای رسیدگی به بحران مانیپور به اندازه کافی جدی نبوده است.

حزب بهاراتیا جاناتا(بی‌جی‌پی) به رهبری آقای مودی در این ایالت قدرت را در دست دارد.

آقای مودی تنها پس از انتشار عمومی این ویدئو درباره بحران مانیپور اظهارنظر کرد.

او گفت این حادثه باعث شرمساری کشور شده و متهمان در امان نخواهند بود.

با این حال وی هنوز به این ایالت سفر نکرده است.

رهبران احزاب مخالف طرح عدم اعتماد را علیه دولت آقای مودی ارائه کرده‌اند که به گفته آن‌ها او را مجبور می‌کند تا در نهایت در مورد درگیری‌های قومی در پارلمان صحبت کند.

در اواخر هفته گذشته یک هیات ۲۱ نفره از نمایندگان مخالف دولت برای ارزیابی وضعیت مانیپور به این ایالت سفر کردند.

براساس گزارش سفر آن‌ها، که به فرماندار ایالت ارائه شده، «نقض کامل نظم و قانون» و وضعیت «اسفناک» اردوگاه‌های امدادی مشاهده شده است.

این هیات مدعی شد که دولت‌های فدرال و ایالتی در حفاظت از جان مردم هر دو قبیله شکست خورده و آنها همچنین از «بی‌تفاوتی وقیحانه» آقای مودی در مورد این موضوع انتقاد کرده‌اند.

انوراگ تاکور، وزیر فدرال از حزب حاکم بی‌جی‌پی از دیدار رهبران مخالف دولت به منطقه مانیپور انتقاد کرد و آن را «گردشگری سیاسی» نامید.

او مدعی شد که دولت محلی وی از «روز اول» آماده بحث درباره موضوع مانیپور در جلسه علنی پارلمان بوده و مخالفان را به «فرار» از آن متهم کرد.

هفته گذشته آمیت شاه، وزیر کشور هند، گفت که پلیس فدرال در مورد فیلم ویدئویی تحقیق خواهد کرد.

وی همچنین گفت که دو طرف در مذاکرات با نمایندگان قبایل کوکی و میتی «پیشرفت خوبی» داشته‌اند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC